Οι κήποι μας..

Πολλές δουλειές τώρα έρχονται φύτεμα δέντρων από σπόρους,μπολιάσματα τον άλλον μήνα και πόσα ακόμα.Καλά να είμαστε να τα κάνουμε και πόσο ακόμα αν σε γεμίζει!
Καλοφαγωτο το γλυκό καταρχήν! Τώρα τρέχουμε να ετοιμάσουμε φυτώρια με ντοματες, πιπεριές, μελιτζάνες κτλ για να βάλουμε περιβόλι. Ξεχορταριασμα στο περιβόλι και ρίξιμο κοπριάς και μετα φρεζαρισμα. Έτσι ολο το καλοκαίρι θα τρώμε δικά μας λαχανικά και όχι τα φαρμάκια που πουλάνε εκεί εξω!!! Όποιος έχει χώρο και χρόνο αξίζει να ασχοληθεί. Μέχρι τα 25 μου όλα τα κοροιδευα. Μποστανια , ζώα , μελίσσια. Τώρα δεν μπορώ να φανταστώ την ζωή μου χωρίς αυτα. Και μια εικόνα που σε κάνει όταν ασχολείσαι με αυτά να θέλεις να το κάνεις περισσοτερο!!!20141004_122925.jpg
 
Φυτουργήματα 2 διαφορετικών εσπεριδοειδών σήμερα, τα οποία δν είχα στο περιβόλι μου...

Μια μανταρινιά (Clementina)

20210307_164257.jpg

Και μια ανοιξιάτικη πορτοκαλιά
Navel Late

20210307_164312.jpg

Επίσης έβγαλα από περιέργια και 8 νέες βέργες από ένα παρατημένο κλίμα που βρείκα, για να δω στο μέλλον τη ποικιλία είναι....

20210307_164430.jpg
 
Φυτουργήματα 2 διαφορετικών εσπεριδοειδών σήμερα, τα οποία δν είχα στο περιβόλι μου...

Μια μανταρινιά (Clementina)

View attachment 24005

Και μια ανοιξιάτικη πορτοκαλιά
Navel Late

View attachment 24006

Επίσης έβγαλα από περιέργια και 8 νέες βέργες από ένα παρατημένο κλίμα που βρείκα, για να δω στο μέλλον τη ποικιλία είναι....

View attachment 24007
Καλή επιτυχία Κώστα! Για τις βέργες βάλτους λίγη ορμόνη ριζοβολίας αν θες να σου πιάσουν σίγουρα γιατί τώρα ανεβαίνει ζέστη και δεν βγάζουν ριζοβελώνια εύκολα...
 
Ολη τη βδομάδα μας είχε πάει καροτσάκι η δουλειά, οπότε σήμερα ήθελα να περάσω όλη τη μέρα έξω να κάνω δουλειές στο κτήμα... Δούλεψα λοιπόν κυριολεκτικά ήλιο με ήλιο...

Κλάδεψα τις ελιές στο περιβόλι τα χοντρά για να ανανεωθούν οι άξονες και τα κάθετα σε αυτές που είχαν φέτος... Δυστυχώς μια μεγάλη έχει προσβληθεί σοβαρά από ισκα και ήθελε γενναία κοψίματα...






Αφαίρεσα δεύτερο χέρι τα λαίμαργα από αυτές που είναι έτοιμες να ανθίσουν πλέον και έχουν δείξει ακριβώς που θα καρπισουν...




Το ίδιο και τα ξινόδεντρα κρατώντας μόνο κλαριά που έχουν λουλούδια ή είναι βλαστάρια που θέλω να τα χρησιμοποιησω για να κεντρώσω άλλα δεντρα μετεπειτα



Τα μάζεψα και τα έκαψα όλα...




Υπό το συνεχές βλέμμα του αυστηρού επιστάτη...


Και μετά λαχανόκηπος... Φύτεμα ,μυρωδικά από τη φυτήστρα...



Σκάλισμα τα σκόρδα και τα πρώτα μαρούλια με προσθήκη στάχτης στα σκόρδα...


Φύτεμα άγριες αγκινάρες που βρήκα σε ένα παρατημένο κτήμα και μπόλικα ακόμα μαρούλια...



Ο επιστάτης χάρηκε με το έργο που βγήκε και αφού νύχτωσε, μπήκαμε μέσα για ζέστη στο τζάκι...



Ο επιστάτης κοιμήθηκε ικανοποιημένος εγώ τώρα πρέπει να ξενυχτήσω να προετοιμαστώ για αύριο στη δουλεια... Υπηρέτης δυο αφεντάδων...

words hurt poem
 
Υπό το συνεχές βλέμμα του αυστηρού επιστάτη...
Ο επιστάτης χάρηκε με το έργο που βγήκε και αφού νύχτωσε, μπήκαμε μέσα για ζέστη στο τζάκι...
Ο επιστάτης κοιμήθηκε ικανοποιημένος εγώ τώρα πρέπει να ξενυχτήσω να προετοιμαστώ για αύριο στη δουλεια... Υπηρέτης δυο αφεντάδων...
Ο δεύτερος επιστάτης; Δεν φαίνεται σε κανένα πλάνο.
 
Ολη τη βδομάδα μας είχε πάει καροτσάκι η δουλειά, οπότε σήμερα ήθελα να περάσω όλη τη μέρα έξω να κάνω δουλειές στο κτήμα... Δούλεψα λοιπόν κυριολεκτικά ήλιο με ήλιο...

Κλάδεψα τις ελιές στο περιβόλι τα χοντρά για να ανανεωθούν οι άξονες και τα κάθετα σε αυτές που είχαν φέτος... Δυστυχώς μια μεγάλη έχει προσβληθεί σοβαρά από ισκα και ήθελε γενναία κοψίματα...






Αφαίρεσα δεύτερο χέρι τα λαίμαργα από αυτές που είναι έτοιμες να ανθίσουν πλέον και έχουν δείξει ακριβώς που θα καρπισουν...




Το ίδιο και τα ξινόδεντρα κρατώντας μόνο κλαριά που έχουν λουλούδια ή είναι βλαστάρια που θέλω να τα χρησιμοποιησω για να κεντρώσω άλλα δεντρα μετεπειτα



Τα μάζεψα και τα έκαψα όλα...




Υπό το συνεχές βλέμμα του αυστηρού επιστάτη...


Και μετά λαχανόκηπος... Φύτεμα ,μυρωδικά από τη φυτήστρα...



Σκάλισμα τα σκόρδα και τα πρώτα μαρούλια με προσθήκη στάχτης στα σκόρδα...


Φύτεμα άγριες αγκινάρες που βρήκα σε ένα παρατημένο κτήμα και μπόλικα ακόμα μαρούλια...



Ο επιστάτης χάρηκε με το έργο που βγήκε και αφού νύχτωσε, μπήκαμε μέσα για ζέστη στο τζάκι...



Ο επιστάτης κοιμήθηκε ικανοποιημένος εγώ τώρα πρέπει να ξενυχτήσω να προετοιμαστώ για αύριο στη δουλεια... Υπηρέτης δυο αφεντάδων...

words hurt poem
Αν μπορείς βγάλε φέτος μερικούς σπόρους απο τις άγριες αγκινάρες. Ξέρω έναν ιδιωτικό οργανισμό, συνεργαζόμενο με πανεπιστήμιο, που φτιάχνει βάση δεδομένων για βρώσιμα άγρια χόρτα & λαχανικά της Ελλάδας. Αν και όταν βγάλεις σπόρο, στείλε μου ένα ΠΜ.
 
Ο δεύτερος επιστάτης; Δεν φαίνεται σε κανένα πλάνο.
Το θηλυκό λαμπαντόρ; Δεν είναι δικιά μου, είναι αδερφή του σκύλου μου και την έχει φιλικό μου ζευγάρι. Η συμφωνία είναι να την παίρνω όποτε είναι το κυνήγι και την παίρνουν πίσω τον υπόλοιπο χρόνο. Την είχα εως τις 28 (αν και δεν υπήρχε πρακτικά κυνήγι) και τώρα γύρισε Αθήνα...
 
Το θηλυκό λαμπαντόρ; Δεν είναι δικιά μου, είναι αδερφή του σκύλου μου και την έχει φιλικό μου ζευγάρι. Η συμφωνία είναι να την παίρνω όποτε είναι το κυνήγι και την παίρνουν πίσω τον υπόλοιπο χρόνο. Την είχα εως τις 28 (αν και δεν υπήρχε πρακτικά κυνήγι) και τώρα γύρισε Αθήνα...
Είχα σχηματίσει την εντύπωση ότι ήταν και τα δύο δικά σου.
 
Ολη τη βδομάδα μας είχε πάει καροτσάκι η δουλειά, οπότε σήμερα ήθελα να περάσω όλη τη μέρα έξω να κάνω δουλειές στο κτήμα... Δούλεψα λοιπόν κυριολεκτικά ήλιο με ήλιο...

Κλάδεψα τις ελιές στο περιβόλι τα χοντρά για να ανανεωθούν οι άξονες και τα κάθετα σε αυτές που είχαν φέτος... Δυστυχώς μια μεγάλη έχει προσβληθεί σοβαρά από ισκα και ήθελε γενναία κοψίματα...






Αφαίρεσα δεύτερο χέρι τα λαίμαργα από αυτές που είναι έτοιμες να ανθίσουν πλέον και έχουν δείξει ακριβώς που θα καρπισουν...




Το ίδιο και τα ξινόδεντρα κρατώντας μόνο κλαριά που έχουν λουλούδια ή είναι βλαστάρια που θέλω να τα χρησιμοποιησω για να κεντρώσω άλλα δεντρα μετεπειτα



Τα μάζεψα και τα έκαψα όλα...




Υπό το συνεχές βλέμμα του αυστηρού επιστάτη...


Και μετά λαχανόκηπος... Φύτεμα ,μυρωδικά από τη φυτήστρα...



Σκάλισμα τα σκόρδα και τα πρώτα μαρούλια με προσθήκη στάχτης στα σκόρδα...


Φύτεμα άγριες αγκινάρες που βρήκα σε ένα παρατημένο κτήμα και μπόλικα ακόμα μαρούλια...



Ο επιστάτης χάρηκε με το έργο που βγήκε και αφού νύχτωσε, μπήκαμε μέσα για ζέστη στο τζάκι...



Ο επιστάτης κοιμήθηκε ικανοποιημένος εγώ τώρα πρέπει να ξενυχτήσω να προετοιμαστώ για αύριο στη δουλεια... Υπηρέτης δυο αφεντάδων...

words hurt poem
Ωραίες δουλειές Τσάκαλε.
ΜΠΡΑΒΟ.!!!!
Έχω κ εγώ μια ελιά για κόψημο σχεδόν στα μπράτσα,έχει σκάσει ο φλοιός κ έχει πέσει,οπότε θα τα διόξω τα άρρωστα... ευτυχώς όμως έχει πετάξει 2 νέα βλαστάρια από πέρισυ
(περίπου 1m) στη θέση του σταυρόματος του δέντρου,σε σημείο που δν έχει επιρεαστεί ακόμη ο φλοιός...οπότε θα αφήσω εκείνα τα νέα....
Φύτεμα άγριες αγκινάρες
Τις άγριες τις βρίσκουμε παντού εδώ κάτω...μέχρι κ σε άκρες χωματόδρομων,αλλά όποιος προλάβει τν κύριον είδε..... :p
 
Ωραίοι οι κήποι και οι καλλιέργειες μας όμως έχουν ανάγκη από πολύ νερό σε τακτική βάση...
IMG_20210315_090954.jpgIMG_20210314_090816.jpgIMG_20210313_154752.jpg

Κατά γενική παραδοχή είχαμε ένα πολύ άνυδρο διάστημα έως τώρα με τα τρεχούμενα νερά σχεδόν εξαφανισμένα ακόμα και τέτοια εποχή που οι πηγές θα έπρεπε να πάνε να σπάσουν... Ήδη έχουμε ποτίσει κάποιες φορές λαχανικά και νεοφυτες ελιές και άλλα δέντρα κατεβάζοντας τη στάθμη των αποθεμάτων μας νερού... Το καλοκαίρι προβλέπεται δύσκολο από πλευράς ύδρευσης και άρδευσης...

Οπότε πάρα τη δυνατή βροχή που έπιασε πήγα και συνέδεσα όλα τα αυλάκια που θα τρέξουν με τις υδατοδεξαμενες. Όταν έφτιαχνε αυτά τα έργα ο. Πατέρας μου τα θεωρούσα υπερβολές... Να που γιναν αναγκαιότητα..

IMG_20210308_171025.jpg
 
Κάναμε τον απογευματινό μας περίπατο και μαζέψαμε τα χορταράκια μας.Στα δικά μας, οι συναντήσεις με τις τσίχλες ακόμα υπάρχουν αλλα εμφανώς πιο λιγότερες.Είδα και ενα κοπαδάκι με καμιά 20αρια ψαρόνια.IMG-c0af85d16aa472d73ad8c327bf66fd41-V.jpg
 
Back
Top