Οι κήποι μας..

Σε κάθε περίπτωση φαίνονται πολύ ωραία, μπράβο σας. (λίγοι ασχολούνται με παραγωγικές εργασίες)
Ας όψεται η τρέλα μας για το χωρίο και τη φύση... αλλιώς είναι καμικάζι να πηγαίνουμε κάθε σκ από Αθήνα, να γυρίζουμε και να τρώμε όλη την άδεια στις δουλειές...
 
Τελικά όντως σχεδόν φτάσαμε του Αγίου Δημητρίου για να μαζέψουμε όλα τα καρύδια... Σήμερα επιτέλους τα τελευταία.... Μετά από ένα μήνα μάζεμα, φτάσαμε τους 7 τόνους και κάναμε άλλο ένα high score... Του χρόνου να είμαστε πάλι καλά...




Kαι φυσικά δεν υπάρχει χρόνος για ξεκούραση.... Αρχίζει η εποχή του κάστανου όπως έδειξε και ο @PredatoZ πιο πάνω... Η ποιότητα είναι άριστη φέτος, αλλά η παραγωγή μικρή λόγω των ελάχιστων δέντρων που έχουν απομείνει από τις καταστρεπτικές ασθένειες και η τιμή απαράδεκτη αφού οι Ιταλοί ανέκαμψαν από το βακτήριο, το έλκος και τη σφήκα και δεν αγοράζουν τα Ελληνικά πλέον... Όσοι δεν έχουν άκρες σε εναλλακτικά δίκτυα διανομής θα τα δώσουν για τροφή στα πρόβατα και τα γουρούνια όσο και αν ακούγεται εξωφρενικό...





 
Τελικά όντως σχεδόν φτάσαμε του Αγίου Δημητρίου για να μαζέψουμε όλα τα καρύδια... Σήμερα επιτέλους τα τελευταία.... Μετά από ένα μήνα μάζεμα, φτάσαμε τους 7 τόνους και κάναμε άλλο ένα high score... Του χρόνου να είμαστε πάλι καλά...




Kαι φυσικά δεν υπάρχει χρόνος για ξεκούραση.... Αρχίζει η εποχή του κάστανου όπως έδειξε και ο @PredatoZ πιο πάνω... Η ποιότητα είναι άριστη φέτος, αλλά η παραγωγή μικρή λόγω των ελάχιστων δέντρων που έχουν απομείνει από τις καταστρεπτικές ασθένειες και η τιμή απαράδεκτη αφού οι Ιταλοί ανέκαμψαν από το βακτήριο, το έλκος και τη σφήκα και δεν αγοράζουν τα Ελληνικά πλέον... Όσοι δεν έχουν άκρες σε εναλλακτικά δίκτυα διανομής θα τα δώσουν για τροφή στα πρόβατα και τα γουρούνια όσο και αν ακούγεται εξωφρενικό...





οντως και εμεις στην αρτα φετος ειχαμε πολλα ,πηγαμε πολυ καλα.
 
Φυσικά ξεκίνησε και η συλλογή ελαιόκαρπου γιατί το γλοιοσποριο δεν θα αφήσει τίποτα...

IMG_20201107_105531.jpgIMG_20201107_112112.jpgIMG_20201107_160827.jpgIMG_20201107_173122.jpg

16 δεμενα σακιά, περίπου 800 κιλά καρπός, 145 κιλά λάδι. Απόδοση 18% η 9 στο σακί το 50ρι...Για την εποχή και τη χρονιά καλα είναι...
 
Αφού κυνήγι γιοκ μέχρι νεωτέρας μπήκαμε στο φουλ της συγκομιδής στο περιβόλι...

View attachment 18340View attachment 18341View attachment 18342View attachment 18343View attachment 18345
Ωραία πράματα.!!!!!!!!!!!
Φυσικά ξεκίνησε και η συλλογή ελαιόκαρπου γιατί το γλοιοσποριο δεν θα αφήσει τίποτα...

View attachment 18346View attachment 18348View attachment 18349View attachment 18350

16 δεμενα σακιά, περίπου 800 κιλά καρπός, 145 κιλά λάδι. Απόδοση 18% η 9 στο σακί το 50ρι...Για την εποχή και τη χρονιά καλα είναι...
Καλή λαδιά Γρηγόρη.!!!!
Εγώ δν είχα λίγες από τις οποίες θα μάζευα το κάτι τι, αλλά κάτι η φωτιά που μου κάεικαν 2 ρίζες φορτωμένες,κάτι αργότερα κ ο Ιανός, μου τις αποτελείωσε....του χρόνου να είμαστε καλά.
 
Ωραία πράματα.!!!!!!!!!!!

Καλή λαδιά Γρηγόρη.!!!!
Εγώ δν είχα λίγες από τις οποίες θα μάζευα το κάτι τι, αλλά κάτι η φωτιά που μου κάεικαν 2 ρίζες φορτωμένες,κάτι αργότερα κ ο Ιανός, μου τις αποτελείωσε....του χρόνου να είμαστε καλά.
Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα! Αν δεν ήταν η καραντίνα θα σου έλεγα να έρθεις για τηγανητές και λαλαγγια... Μόλις λήξει.. ;)

Κρίμα για τις ελιτσες... Θυμάμαι την αναποδια με τη φωτιά... Πέταξαν καθόλου; τα άλλα τα δεντράκια τα οπωροφορα; κάτσε με ψαλίδα και πριονακι και φτιάξτες σιγά σιγά... Κόψε ο, τι ξερό, και μπράτσα ακόμα αν δεις ότι έχουν σκάσει ακόμα και αν έχουνιγα βλαστάρια να ανασανουν τα δέντρα.. Θα γίνουν καλύτερες από πριν σε 2-3 χρόνια με τα νέα βλαστάρια σε υγιή κορμο!

Εγώ για πρώτη χρονιά αφού θα είμαι χωριό και όχι Αθηνα θα μπορέσω να τις μαζέψω μονος μου λίγες λίγες μαζί με τον πατέρα και τον αδερφό μου, σωστά και ήσυχα κλαδευοντας με ηρεμία χωρίς τη βιασύνη του να τελειώσουν όλα σε ένα σκ και να συνεχίσουν το επόμενο και το βραχνά να συντονίζεις και να ταΐζεις εργάτες ... Όσες είναι και όσες βγούνε θα τις ευχαριστηθώ...
 
Καραντίνα ημέρα 2η...
Σήμερα ευκερία ήταν να ασχοληθώ με τα περί σπιτιού...

Βοτάνισμα των ζαρζαβατικών περιμετρικά στο φράχτη και πότισμα...

20201108_172508.jpg
20201108_172520.jpg
20201108_172536.jpg
20201108_172606.jpg
20201108_172622.jpg
Την άλλη εβδομάδα έχει σκάλισμα να ανακουφωθεί το χώμα.
Η αλήθεια είναι πως ποιό πολύ η μάνα μου ασχολείται με τν κήπο....
 
Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα! Αν δεν ήταν η καραντίνα θα σου έλεγα να έρθεις για τηγανητές και λαλαγγια... Μόλις λήξει.. ;)

Κρίμα για τις ελιτσες... Θυμάμαι την αναποδια με τη φωτιά... Πέταξαν καθόλου; τα άλλα τα δεντράκια τα οπωροφορα; κάτσε με ψαλίδα και πριονακι και φτιάξτες σιγά σιγά... Κόψε ο, τι ξερό, και μπράτσα ακόμα αν δεις ότι έχουν σκάσει ακόμα και αν έχουνιγα βλαστάρια να ανασανουν τα δέντρα.. Θα γίνουν καλύτερες από πριν σε 2-3 χρόνια με τα νέα βλαστάρια σε υγιή κορμο!

Εγώ για πρώτη χρονιά αφού θα είμαι χωριό και όχι Αθηνα θα μπορέσω να τις μαζέψω μονος μου λίγες λίγες μαζί με τον πατέρα και τον αδερφό μου, σωστά και ήσυχα κλαδευοντας με ηρεμία χωρίς τη βιασύνη του να τελειώσουν όλα σε ένα σκ και να συνεχίσουν το επόμενο και το βραχνά να συντονίζεις και να ταΐζεις εργάτες ... Όσες είναι και όσες βγούνε θα τις ευχαριστηθώ...
Λεβέντικη εργασία η ελιά.
Την γουστάρω πολύ η αλήθεια είναι....η ελιά θέλει αργά κ σχολαστικά να γίνει σωστά.
Πέταξαν καθόλου; τα άλλα τα δεντράκια τα οπωροφορα; κάτσε με ψαλίδα και πριονακι και φτιάξτες σιγά σιγά..
Καρυδιά,Μηλιά,Δαμασκινιά,Αχλαδιά και Γιορμάς πέταξαν σαν να μη κάηκαν.
Τη Ροδακινιά φοβάμαι γιατί δν βλέπω αντίδραση ακόμη.
Οι 2 ελιές τώρα θέλουν καθάρισμα γιατί αρχίζουν κ πετάνε βλαστάρια νέα.
 
Και τα εσπεριδοειδή καλά πάνε.

View attachment 18398
View attachment 18399
Κόψαμε και 1 ελιά η οποία ξεριζώθεικε από τν Ιανό που πέρασε.
View attachment 18400
Η λεμόνια έχει λίγη τροφοπενια Κώστα και η καρποφορία την εξαντλεί για αυτό τα κίτρινα φύλλα. Δωστης ένα καλό λίπασμα από άνοιξη και κοπρια να μαυρολογησει το φύλλο της όπως η πορτοκάλια που φαίνεται duracel

Kαι έχω αρχίζω και κόβω

IMG_20201108_144445.jpgIMG_20201107_163512.jpgIMG_20201107_163531.jpg
 
Το ξέρω.
Κ η δίπλα το ίδιο είναι.
Περιμένω να βρέξει λίγο να υγροποιηθεί το έδαφος κ να την μοντάρω.;)
Απέφυγε πολυ λίπανση τώρα για δύο λόγους... Πρώτον πάμε σε χειμερινή περίοδο καινη ρίζα δεν είναι τόσο ενεργή, άρα μέρος θα ξεπλυθει και θα στο φάνε τα χορταρια. Δεύτερον με λίπασμα και αυτήν την γλυκά που έχει ο καιρός το δέντρο μπορεί να ξεγελαστει και να πετάξει και να έχει πολλούς χυμούς μέσα στο χειμώνα.. Άρα είναι πιο εύκολο να σου καεί...

Βάλε μόνο κοπρια για να κρατήσει ζέστη στη ρίζα και βάλε τα υπόλοιπα από άνοιξη μετά του Ευαγγελισμού μαζί με ένα καλό ραντισμα χαλκού να είμαι έτοιμη για την ανοιξη
 
Η λεμόνια έχει λίγη τροφοπενια Κώστα και η καρποφορία την εξαντλεί για αυτό τα κίτρινα φύλλα. Δωστης ένα καλό λίπασμα από άνοιξη και κοπρια να μαυρολογησει το φύλλο της όπως η πορτοκάλια που φαίνεται duracel

Kαι έχω αρχίζω και κόβω

View attachment 18402View attachment 18403View attachment 18405
Τα μανταρίνια είναι τα Nova αν διακρίνω καλά;;;;
 
Back
Top