Οι κήποι μας..

Φίλε Γεράσιμε και εγώ για αυτό έχω κρατήσει επαφή με τα χωράφια και το χωριό, για να έχω διέξοδο να ξεφεύγω και κάτι να περιμένω. Αλλίως θα σπάσω το laptop, θα κάψω όλα τα βιβλία του πανεπιστημίου στο προαύλιο και θα χορεύω γύρω γύρω σαν τον ινδιάνο στο προαύλιο και θα με μαζέψουν...

Αν πάρω τη δόση μου από χωριό, αντέχω καμιά 15αρια μέρες να γράφω, να διορθώνω και να διαβάζω 15ωρα συνεχόμενα... Μετά αρχίζω να ρετάρω πάλι σώμα και πνεύμα...
Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Σκέφτομαι καμιά φορά ότι η εργασία πολλές φορές είναι απλά το μέσο για μπορούμε να χαιρόμαστε τις απλές στιγμές που μας γεμίζουν πραγματικά. Επίσης φοβάμαι, αναφερόμενος στα μεγάλα αστικά κέντρα κυρίως, ότι οι γενιές των 80 , 90 είναι από τις τελευταίες που διατηρούν έστω και λίγη επαφή με τη φύση. Σήμερα οι εικόνες είναι το κινητό, οι συνομιλίες τα social media και τα τρόφιμα γεννιούνται στα ράφια των super market.
 
Θα πω μια σκέψη μου , και αν θα μπορούσε να γίνει και πράξη , με τη βοήθεια και τη θέληση του καθενός ,νομίζω θα ήταν πάρα πολύ καλή , και θα βοηθούσε αυτούς , που θα θέλουν να τη αξιοποιήσουν , και η ιδέα είναι , οι φίλοι που ασχολούνται με αυτήν τη τόσο ωραία διαδικασία , να γράφουμε πότε φυτεύουμε το κάθε σπόρο , με ποιον τρόπο , κάθε πότε ποτίζουμε και όλες τις χρήσιμες πληροφορίες , καθώς και την ανταλλαγή σπόρων , μετάξι μας . Πιστεύω θα είναι μια ωραία , και ευχάριστη εμπειρία για όλους . Και θα μπορέσουν και φίλοι , που δεν έχουν σχέση με αυτήν τη διαδικασία , αλά θα τους αρέσει να ασχοληθούν , να το κάνουν πράξη . Μπραβο σε όλους σας , για τους κήπους σας .
 
Τον Απρίλιο βάλαμε τα σποράκια σε γλαστρακια, τα μεγαλώσαμε και μετά από 2 μήνες φυτευτηκαν τα πρώτα στο χωράφι (βλέπε στην ακριβώς προηγούμενη σελίδα).

Σήμερα είναι πια ένας πλήρως μεγαλωμένος κήπος στην αρχή της παραγωγής του.




Mαζεψαμε τους πρώτους καρπους και μαζί και αλλα αχλαδια



Τίποτα πιο υπέροχο από ντομάτα παλιάς ράτσας, δικής σου παραγωγής, με σάρκα γεμάτη ζάχαρη και μυρωδια μαζί με τυρί από το βουνό...



Και φυσικά λόγω εποχης μαζέψαμε και άγρια δαμάσκηνα για μαρμελάδα, φουλ στις βιταμίνες





Έχω αρχίσει και κέντρωνω και ημέρα δαμάσκηνα εδώ και 2 χρόνια πάνω στις άγριες που γίνονται και αποξηραμενα, γιατί τα άγρια γίνονται αμέσως ζουμί και κάνουν μόνο για άμεση κατανάλωση και μαρμελαδα, και πάνε πολύ καλά ... Σε μια βδομάδα θα μαζέψω τα πρωτα



free url hosting


Αύριο είμαστε για Τριφυλία. Γιορτάζει το χωριό και έχουμε να ανεβούμε στο Μοναστήρι με τα πόδια.
 
Τον Απρίλιο βάλαμε τα σποράκια σε γλαστρακια, τα μεγαλώσαμε και μετά από 2 μήνες φυτευτηκαν τα πρώτα στο χωράφι (βλέπε στην ακριβώς προηγούμενη σελίδα).

Σήμερα είναι πια ένας πλήρως μεγαλωμένος κήπος στην αρχή της παραγωγής του.




Mαζεψαμε τους πρώτους καρπους και μαζί και αλλα αχλαδια



Τίποτα πιο υπέροχο από ντομάτα παλιάς ράτσας, δικής σου παραγωγής, με σάρκα γεμάτη ζάχαρη και μυρωδια μαζί με τυρί από το βουνό...



Και φυσικά λόγω εποχης μαζέψαμε και άγρια δαμάσκηνα για μαρμελάδα, φουλ στις βιταμίνες





Έχω αρχίσει και κέντρωνω και ημέρα δαμάσκηνα εδώ και 2 χρόνια πάνω στις άγριες που γίνονται και αποξηραμενα, γιατί τα άγρια γίνονται αμέσως ζουμί και κάνουν μόνο για άμεση κατανάλωση και μαρμελαδα, και πάνε πολύ καλά ... Σε μια βδομάδα θα μαζέψω τα πρωτα


free url hosting


Αύριο είμαστε για Τριφυλία. Γιορτάζει το χωριό και έχουμε να ανεβούμε στο Μοναστήρι με τα πόδια.
Ζήλεψα!!!
 
Να ψάξεις να βρεις την αυθεντική μαύρη ντομάτα. Να δοκιμάσεις τι θα βγει και τι διαφορά έχει σε σχέση με την κόκκινη.

Μάνο ξέρω ήδη από ποικιλίες καλαμποκιού που έχω βάλει μαύρες, πορτοκαλί και άλλες παρδαλες αυθεντικές από Ινδιάνους από Αμερική φερμενες (στη ζούλα γιατί υπάρχει απαγόρευση) από συγγενή μου, πως η διαφορά στη γεύση είναι χαοδης υπέρ των άγριων αυθεντικών σπόρων...

Το σαφάρι για σπόρους ποτέ δεν σταματά να είσαι σίγουρος... ;)
 
Και εμείς σήμερα όλη μέρα φρούτα και λαχανικά κουβαλάμε, γιατί από μεθαύριο έχει πολεμικές προετοιμασίας για την εναρξη...


website image hosting



upload pix
Αυτές τις ντομάτες πεθύμησα ....Με ακανόνιστο σχήμα ,αλλες μεγάλες ,αλλες μικρές κλπ
Βαρέθηκα αυτή την ομοιομορφία ρε γμτ χωρίς καθόλου γεύση .
 
Πάμε για άπλωμα να φύγει το νερό τώρα !View attachment 15093
Συνάδελφε είναι πάρα πολύ ωραίος ο παραδοσιακός τρόπος. Αλλά στη σημερινή εποχή το αλατι είναι καλό να αποφευγεται και επειδή στο στέγνωμα δεν χάνεται μόνο νερό αλλά και ουσίες λίγο της ντομάτας τα τελευταία χρόνια έχω προτιμήσει άλλη επεξεργασία.

Αφού υπάρχουν οι κατάψύκτες προτιμώ να αφήνω τις ντομάτες να γίνονται καλά και αφού τις ξεφλουδισω τις κόβω κομματάκια (όπως και εσύ ακριβώς πιο πάνω), τις ζυγίζω σε μερίδες και τις βάζω σε δίπλα σακουλάκια τροφίμων και στην κατάψυξη. Εναλλακτικά τις ξεφλουδιζω, τις χτυπώ στο multi και τις κάνω παγάκια σε παγοκυστες.

Έτσι σχεδόν όσο είναι το βάρος που έχω σε φρούτο είναι και αυτό που καταψυχω, ενώ μετά στο φαγητό δεν προσθετω νερό και έχω τα ίδια τα υγρά της ντομάτας που δίνουν λίγο παραπάνω νοστιμιά και άρωμα στο φαΐ.

Έτσι σαν μια εναλλακτική το αναφερω, αλλά εννοείται και ο παραδοσιακός πελτες είναι μια πολύ αποτελεσματική επιλογή επεξεργασίας και διατήρησης, χωρίς μάλιστα εξάρτηση από συσκευές και ρεύμα.
 
Συνάδελφε είναι πάρα πολύ ωραίος ο παραδοσιακός τρόπος. Αλλά στη σημερινή εποχή το αλατι είναι καλό να αποφευγεται και επειδή στο στέγνωμα δεν χάνεται μόνο νερό αλλά και ουσίες λίγο της ντομάτας τα τελευταία χρόνια έχω προτιμήσει άλλη επεξεργασία.

Αφού υπάρχουν οι κατάψύκτες προτιμώ να αφήνω τις ντομάτες να γίνονται καλά και αφού τις ξεφλουδισω τις κόβω κομματάκια (όπως και εσύ ακριβώς πιο πάνω), τις ζυγίζω σε μερίδες και τις βάζω σε δίπλα σακουλάκια τροφίμων και στην κατάψυξη. Εναλλακτικά τις ξεφλουδιζω, τις χτυπώ στο multi και τις κάνω παγάκια σε παγοκυστες.

Έτσι σχεδόν όσο είναι το βάρος που έχω σε φρούτο είναι και αυτό που καταψυχω, ενώ μετά στο φαγητό δεν προσθετω νερό και έχω τα ίδια τα υγρά της ντομάτας που δίνουν λίγο παραπάνω νοστιμιά και άρωμα στο φαΐ.

Έτσι σαν μια εναλλακτική το αναφερω, αλλά εννοείται και ο παραδοσιακός πελτες είναι μια πολύ αποτελεσματική επιλογή επεξεργασίας και διατήρησης, χωρίς μάλιστα εξάρτηση από συσκευές και ρεύμα.
Και εμένα δεν μου αρέσει η χρήση αλατιού (προσωπικά σε φαγητό δεν έχω πιάσει ποτέ να ρίξω), απλά επειδή από παλιά το έχουν έτσι να γίνεται είναι δύσκολο να τους το αλλάξεις.Θα το έχω υπόψιν,ευχαριστώ !
 
Έφτασε η ώρα του τρύγου αδέρφια για τις πρώτες ποικιλίες... Δυστυχώς οι καιρικές συνθήκες (πολλές υγρασίες και χαλάζι που έριξε) και η επιλογή για προσήλωση στη μη χρησιμοποίηση διασυστηματικών μυκητοκτόνων και εντομοκτόνων επηρέασαν την ποσότητα και την ποιότητα, αλλά δεν μας νοιάζει, αφού ο αμπελώνας είναι πειραματικός (28 διαφορετικές ποικιλίες στο ίδιο κτήμα) και σκοπός είναι να βγουν νέα προϊόντα.







Αύριο η ώρα για οινοποίηση... Απόψε έχει φαϊ





 
Back
Top