Οι κήποι μας..

μια πρωινη βωλτουλα παιδες σημερα το πρωι στα γυρο βουναμας με ενα φιλαρακιμου ,,να μαζεψουμε κορομηλα ριγανι και μεντα αγρια ολα .shake hands. και παντα με σεβαζμω στην φυση δηλ λιγο απωλα,και οχι ξεριζωμα απο την ριζα;);) και βεβαια δεν ελειπαν και τα γουργουριτα απο τα τρυγονακια που ητανε χωμενα μεσα στης ρεματιες λογο ζεστηςςς;)
 
Πάει και σπάει τα αυγά για να κάτσει αυτη

Δεν ξέρω για τις φωλιές, αλλά σίγουρα για να τα διώξει. Ως πολύ συγγενικά περιστεροειδη έχουν μεγάλο ανταγωνισμό για τα πάντα. Οι δεκαοχτουρες είναι ενδημικες και είναι έντονα χώροκρατικές ακόμα και μεταξύ τους. Πόσο μάλλον σε άλλα ήδη ανταγωνιστικα. Δεν ανέχονται τίποτα στο χώρο τους.
 
Δεν ξέρω για τις φωλιές, αλλά σίγουρα για να τα διώξει. Ως πολύ συγγενικά περιστεροειδη έχουν μεγάλο ανταγωνισμό για τα πάντα. Οι δεκαοχτουρες είναι ενδημικες και είναι έντονα χώροκρατικές ακόμα και μεταξύ τους. Πόσο μάλλον σε άλλα ήδη ανταγωνιστικα. Δεν ανέχονται τίποτα στο χώρο τους.
Και εγώ δεν το πίστευα μέχρι που το είδα. Και το άφησα καμποσεs μερεs και είδα ότι γέννησε εκεί.
 
Όταν βλέπω πως η πίεση και η ένταση στην δουλειά φτάνει σε δυσθεώρατα ύψη, η λύση είναι μια... Χωριό... Σε υπεροδοσολογία και ενδοφλέβια αν γίνεται... Έστειλα βαθμολογίες και μηνύματα σε όλους που υπήρχε εκκρεμότητα και όπως είχε πάει 4 το πρωί πήρα τα φυτώρια και τα σκυλιά και εξαφανίστηκα...



Ξημέρωμα στη στέγη του κόσμου για μένα, στα Αλπικά του Πάρνωνα στα 1800.





Μάζεμα τσάι βουνού, το οποίο δυστυχώς πάει από το κακό στο χειρότερο... Πάντα με ψαλίδα και σύνεση...








(Y.Γ.: Η ποδιά με έχει βολέψει τόσο πολύ στις αγροτικές εργασίες να έχω πάνω μου εργαλεία και ό,τι άλλο θέλω, όσο και στο κυνήγι...)

Πετάξανε και 2 λάγαρους τα σκυλιά που σκούπισαν τον τόπο επί ένα 4ωρο και κάναμε το χάζι μας.. Μεν μετά στην κατάβαση ήταν αλοιφή από την κούραση... Πέρδικες ούτε που ακούσαμε ούτε που είδαμε, όπως εδώ και πολλά χρόνια στα μέρη μας...






Και του χρόνου να είμαστε καλά!

Επιστροφή στη βάση και αφού ήπιαμε το τονωτικό φρέσκο τσαγάκι μας, μάζεμα κεράσια και βύσσινα τα οποία είναι σε τρομερή ποιότητα και ποσότητα φέτος όπως έχω ξαναπεί.. Πραγματικά πιο πολλά από τα σταφύλια... Δεν το έχω συναντήσει ποτέ ξανά... Αναγκαζομαστε να τα αποθηκεύουμε όπου και όπως μπορούμε μέχρι να τα επεξεργαστούν οι τοπικές βιοτεχνίες που τα απορροφούν εξολοκλήρου.








 
Όταν βλέπω πως η πίεση και η ένταση στην δουλειά φτάνει σε δυσθεώρατα ύψη, η λύση είναι μια... Χωριό... Σε υπεροδοσολογία και ενδοφλέβια αν γίνεται... Έστειλα βαθμολογίες και μηνύματα σε όλους που υπήρχε εκκρεμότητα και όπως είχε πάει 4 το πρωί πήρα τα φυτώρια και τα σκυλιά και εξαφανίστηκα...



Ξημέρωμα στη στέγη του κόσμου για μένα, στα Αλπικά του Πάρνωνα στα 1800.





Μάζεμα τσάι βουνού, το οποίο δυστυχώς πάει από το κακό στο χειρότερο... Πάντα με ψαλίδα και σύνεση...








(Y.Γ.: Η ποδιά με έχει βολέψει τόσο πολύ στις αγροτικές εργασίες να έχω πάνω μου εργαλεία και ό,τι άλλο θέλω, όσο και στο κυνήγι...)

Πετάξανε και 2 λάγαρους τα σκυλιά που σκούπισαν τον τόπο επί ένα 4ωρο και κάναμε το χάζι μας.. Μεν μετά στην κατάβαση ήταν αλοιφή από την κούραση... Πέρδικες ούτε που ακούσαμε ούτε που είδαμε, όπως εδώ και πολλά χρόνια στα μέρη μας...






Και του χρόνου να είμαστε καλά!

Επιστροφή στη βάση και αφού ήπιαμε το τονωτικό φρέσκο τσαγάκι μας, μάζεμα κεράσια και βύσσινα τα οποία είναι σε τρομερή ποιότητα και ποσότητα φέτος όπως έχω ξαναπεί.. Πραγματικά πιο πολλά από τα σταφύλια... Δεν το έχω συναντήσει ποτέ ξανά... Αναγκαζομαστε να τα αποθηκεύουμε όπου και όπως μπορούμε μέχρι να τα επεξεργαστούν οι τοπικές βιοτεχνίες που τα απορροφούν εξολοκλήρου.







.shake hands. .shake hands..RESPECT.
 
Όταν βλέπω πως η πίεση και η ένταση στην δουλειά φτάνει σε δυσθεώρατα ύψη, η λύση είναι μια... Χωριό... Σε υπεροδοσολογία και ενδοφλέβια αν γίνεται... Έστειλα βαθμολογίες και μηνύματα σε όλους που υπήρχε εκκρεμότητα και όπως είχε πάει 4 το πρωί πήρα τα φυτώρια και τα σκυλιά και εξαφανίστηκα...



Ξημέρωμα στη στέγη του κόσμου για μένα, στα Αλπικά του Πάρνωνα στα 1800.





Μάζεμα τσάι βουνού, το οποίο δυστυχώς πάει από το κακό στο χειρότερο... Πάντα με ψαλίδα και σύνεση...








(Y.Γ.: Η ποδιά με έχει βολέψει τόσο πολύ στις αγροτικές εργασίες να έχω πάνω μου εργαλεία και ό,τι άλλο θέλω, όσο και στο κυνήγι...)

Πετάξανε και 2 λάγαρους τα σκυλιά που σκούπισαν τον τόπο επί ένα 4ωρο και κάναμε το χάζι μας.. Μεν μετά στην κατάβαση ήταν αλοιφή από την κούραση... Πέρδικες ούτε που ακούσαμε ούτε που είδαμε, όπως εδώ και πολλά χρόνια στα μέρη μας...






Και του χρόνου να είμαστε καλά!

Επιστροφή στη βάση και αφού ήπιαμε το τονωτικό φρέσκο τσαγάκι μας, μάζεμα κεράσια και βύσσινα τα οποία είναι σε τρομερή ποιότητα και ποσότητα φέτος όπως έχω ξαναπεί.. Πραγματικά πιο πολλά από τα σταφύλια... Δεν το έχω συναντήσει ποτέ ξανά... Αναγκαζομαστε να τα αποθηκεύουμε όπου και όπως μπορούμε μέχρι να τα επεξεργαστούν οι τοπικές βιοτεχνίες που τα απορροφούν εξολοκλήρου.







Μπράβο ρε Γρηγόρη, είσαι καλλιτέχνης.....shake hands..shake hands.
 
Σήμερα το πρόγραμμα είχε φρεζαρίσματα στους ορεινούς καρυδώνες και ποτίσματα. Δυστυχώς τα γουρούνια είχαν διαλύσει τα λάστιχα στα ρέματα, με αποτέλεσμα η κεντρική στέρνα να είναι γεμάτη αλλά να μην έρχεται νερό από τις 2 παροχές ώστε να γεμίζουν από τις υπερχειλισεις της και οι υπόλοιπες που έμειναν πια στεγνές... φαγαμε τα χέρια μας για να τα φτιάξουμε...






Μετά δοκιμή τα λάστιχα και έλεγχος στα δέντρα. Τόσο τα μεγάλα




όσο και κεντρωμένα περσινά και προπέρσινα χαίρουν άκρας υγείας και καρποφορίας...
106571278_277597183347437_7094674705337411800_n.jpg



106935944_1513555985491060_5881746083063915984_n.jpg
106555599_320948959307228_3967403978333290210_n.jpg

Τα σκυλιά πάλι κοντά στις εργασίες, αν και κάποια στιγμή μέσα στο ρέμα σηκώσαν κάποιο ζαρκάδι ή γουρούνι και χάλασαν τον κόσμο...
75534747_1166107687099036_52821192141316095_n.jpg
 
Last edited:
Αφού προσκυνήσαμε στον Σιταινιώτικο τον Άη Λια, πήγαμε και για δουλειά. Τελευταίο χέρι άγριο βύσσινο σε κτήμα σκιερό μέσα στο βουνό στις φτέρες για να κλείσει η χρονιά συγκομηδής και για αυτά.




Μου έβαλε ιδέες και ο @sakis pointer με τα δικά του κορόμηλα και πήγα και μάζεψα μια άγρια κορομηλιά που είχα κεντρώσει κάποια χρόνια πριν σε ήμερη γίγας πολύ αρωματική για μαρμελάδα και ποτό.




Και τώρα ξεκινά το αχλάδι, σε μια επίσης πολυ καλή και παραγωγική χρονιά.








Και οι μηλιές ακολουθούν καταπόδας....

closest currency exchange

Ο κήπος στο σπίτι με τις βροχές είναι σε πλήρη ανθοφορία, πραγματική πανδαισία χρωμάτων μαζί με το όλο περιβάλλον







Μετά από μια γεμάτη μέρα ώρα για ψήσιμο σε φλοίδες και κλάρες από υλοτομημένα πεύκα και έλατα για αρωματικό κάρβουνο



O σκυλάκος σε αναμονή ενώ ακούει τα τσακάλια που χαλάνε τον κόσμο, λίγες πεζούλες πιο πάνω...

 
Last edited:
Αφού προσκυνήσαμε στον Σιταινιώτικο τον Άη Λια, πήγαμε και για δουλειά. Τελευταίο χέρι άγριο βύσσινο σε κτήμα σκιερό μέσα στο βουνό στις φτέρες για να κλείσει η χρονιά συγκομηδής και για αυτά.




Μου έβαλε ιδέες και ο @sakis pointer με τα δικά του κορόμηλα και πήγα και μάζεψα μια άγρια κορομηλιά που είχα κεντρώσει κάποια χρόνια πριν σε ήμερη γίγας πολύ αρωματική για μαρμελάδα και ποτό.




Και τώρα ξεκινά το αχλάδι, σε μια επίσης πολυ καλή και παραγωγική χρονιά.








Και οι μηλιές ακολουθούν καταπόδας....

closest currency exchange

Ο κήπος στο σπίτι με τις βροχές είναι σε πλήρη ανθοφορία, πραγματική πανδαισία χρωμάτων μαζί με το όλο περιβάλλον







Μετά από μια γεμάτη μέρα ώρα για ψήσιμο σε φλοίδες και κλάρες από υλοτομημένα πεύκα και έλατα για αρωματικό κάρβουνο



O σκυλάκος σε αναμονή ενώ ακούει τα τσακάλια που χαλάνε τον κόσμο, λίγες πεζούλες πιο πάνω...

:mad:Βλέποντας τέτοιες εικόνες που μυαλό για δουλειά στους τέσσερις τοίχους ενός γραφείου!!!!!
 
:mad:Βλέποντας τέτοιες εικόνες που μυαλό για δουλειά στους τέσσερις τοίχους ενός γραφείου!!!!!

Φίλε Γεράσιμε και εγώ για αυτό έχω κρατήσει επαφή με τα χωράφια και το χωριό, για να έχω διέξοδο να ξεφεύγω και κάτι να περιμένω. Αλλίως θα σπάσω το laptop, θα κάψω όλα τα βιβλία του πανεπιστημίου στο προαύλιο και θα χορεύω γύρω γύρω σαν τον ινδιάνο στο προαύλιο και θα με μαζέψουν...

Αν πάρω τη δόση μου από χωριό, αντέχω καμιά 15αρια μέρες να γράφω, να διορθώνω και να διαβάζω 15ωρα συνεχόμενα... Μετά αρχίζω να ρετάρω πάλι σώμα και πνεύμα...
 
Back
Top