Οι κήποι μας..

Έτοιμα και τα κηπευτικά.....
Άντε και καλή μας επιτυχία.....:)

url=https://postimg.cc/Sj6yt4F8]
20190512-191446.jpg
[/url]



Ντομάτες....
Φασόλια καναρίνια...
Φασόλια καμουτσέδες....
Πιπεράκι μικρό για τουρσί κ τιγανιτό...
Πιπεριά φλωρίνης....
Πιπεπιά φουσκωτή...
Πιπεριά κέρατο...
Μελιτζάνες....
Μπάμιες....
Κολοκυθιές....
Αγγουριές.....
Κρεμμύδι....
Και πεπονιές...
" Ο ΜΑΝΑΒΗΣ".... Πάρε,πάρε,πάρε......:p:D

Στέλνεις Κρήτη χονδρική;:D

Καλή επιτυχία!
 
Είπα να ασχοληθώ λίγο φέτος. Αφορμή ένας φίλος που προσφέρθηκε να μου δώσει σπόρους από ντομάτα που έχει κρατήσει η οικογένεια του, εδώ και πολλά χρόνια. Όλα πάνε καλώς μέχρι τώρα. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν απαιτείται να γίνει η προετοιμασία των λάκων νωρίτερα ή αρκεί να γίνουν την ημέρα που τα φυτά θα φυτευθούν; Ρωτάω γιατί θα χρησιμοποιηθουν κομπόστ, άλατα , στάχτη, ασβέστιο.....αυτά μήπως πρέπει να αναμειχθούν νωρίτερα ώστε να προλάβουν να αφομοιωθούν από το χώμα;
 
Εκείνη την στιγμή που θα το σπυρεις ανοίγεις 25 με 30 εκατοστά το λάκο ρειχνεις λίγο κομπόστ στερεωνεις το φυτό μετά ξανά κομπόστ με χώμα ανακατεμένο το πατάς με την γροθιά σου λίγο νεράκι το σταυρωνης και μετά περιμένεις να βγάλη κίτρινο λουλουδάκι τότε θέλει ξανά νεράκι και ένα στιρηγμα καλάμι ως συνήθως και δέσιμο με σπάγγος από κει και πέρα παει μόνο του εγώ φάρμακα δεν βάζω καθόλου άλλοι ψεκάζουν μετά από βροχή ένα μπλε φάρμακο τώρα δεν μπορώ να θυμηθώ πως το λένε!καλη επιτυχία
 
Το καλό με τον βορδιγάλειο είναι ότι δεν απορροφάται από το φυτό ,όπως άλλα διασυστηματικά φάρμακα.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση πλένεις απλά την τομάτα και όλα καλά. Ενώ με τα περισσότερα φάρμακα που χρησιμοποιούνται σήμερα ,τι κι αν πλένεις τα φρούτα,τι κι αν καθαρίζεις τη φλούδα ,δεν γλυτώνεις με τίποτα.Θα την πάρεις τη δόση σου.
Εγώ πέρα από το χωριό φύτευα ντομάτες για κάποια χρόνια κι εδώ στην αυλή.Γινόταν εξαιρετικές και μάλιστα χωρίς πολλά πολλά και καθόλου φάρμακα.
 
Είπα να ασχοληθώ λίγο φέτος. Αφορμή ένας φίλος που προσφέρθηκε να μου δώσει σπόρους από ντομάτα που έχει κρατήσει η οικογένεια του, εδώ και πολλά χρόνια. Όλα πάνε καλώς μέχρι τώρα. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν απαιτείται να γίνει η προετοιμασία των λάκων νωρίτερα ή αρκεί να γίνουν την ημέρα που τα φυτά θα φυτευθούν; Ρωτάω γιατί θα χρησιμοποιηθουν κομπόστ, άλατα , στάχτη, ασβέστιο.....αυτά μήπως πρέπει να αναμειχθούν νωρίτερα ώστε να προλάβουν να αφομοιωθούν από το χώμα;

Ανοιγεις το λακο πριν φυτεψεις, ριχνεις το ασβεστιο, και λιγο λιπασμα ισως, και σκεπαζεις λιγο τα υλικα. Για να μην παει αμεσως πανω η ριζα του δεντρυλλιου αλλα αργοτερα οταν θα εχει μεγαλωσει λιγο το φυτο
 
Έτοιμη και η αυτολύπανση του περιβολιού.
Το απόγευμα έχει λύπασμα ανάπτυξης......;)

Έπειτα είχε βοτάνισμα στους διαδρόμους για τα χόρτα τα οποία δν μπορούμε να αποφύγουμε.....Το υπόλοιπο το σούρουπο με τη δροσούλα.....

url=https://postimg.cc/cKJQLBYw]
20190609-104611.jpg
[/url]







Η απασχόληση στα χώματα σηκώνει και μπυρίτσα στο τέλος....beer
Γιατί έτσι μας αρέσει...!! :D

 
Έχει φτάσει και πλέον και ο καιρός για θέρισμα.....
Ήταν ευκερία τώρα το απόγευμα να πάω στο χωράφι ενός θείου που θα θέριζε δύο χωραφάκια βρώμι.....(για ιδιωτική χρήση).
Πήγα πιο πολύ να χαζέψω το θηρίο του φίλου μου του Γιώργου Β.
Μια θεριζοαλωνιστική μηχανή DEUTZ-FAHR....!! Μιας και έχω και λίγη τρέλα από μικρό παιδί με τα αγροτικά τρακτέρ κτλ....

url=https://postimg.cc/rzbdPH2Q]
20190618-151712.jpg
[/url]













Όποιος ιδιογομωτής χρειάζεται βρώμη να φτιάξει ""Buffer" θα είμαι στη διαθεσή του... .sarcastic. .sarcastic.
 
Από την παραγωγή,στην κατανάλωση......
Πιπεράκι εμπορίου σε άρμη....
Απόθεμα για το χειμώνα.....Σε ένα με ενάμιση μήνα θα είναι έτοιμα για.....bbq2


url=https://postimg.cc/MnGNvvBM]
20190707-182314.jpg
[/url]

Κώστα καλοφαγωτες!!! Για μελλοντικά να έχεις κατά νου να μην χρησιμοποιείς μπουκάλια από εμφιαλωμένο νερό γιατί στο 99% των περιπτώσεων δεν κάνει να έρχεται σε επαφή με όξινα τρόφιμα καθώς και διαλύματα με υψηλή περιεκτικότητα σε αλάτι. Πιο κατάλληλα είναι τα μπουκάλια με χοντρό πλαστικό π.χ. της Coca Cola ή τα δοχεία για ελιές ;)
 
Να ήταν και καυτερό για συνοδεία φασολάδας.....! .love.
Στη φασολάδα είμαι ικανός να φάω μια μπουκάλα με τν αδελφό μου για μεσημέρι κ βράδυ.....sarcastic.
Η αλήθεια είναι πως τα ποτίζω αρκετά να μην καίνε....(δν τα θέλουν οι υπόλοιποι τα καυτερά)....αλλά αν θέλω φτιάχνω καυτερές σε μπουκαλάκια ατομικά στην τελική.... ;)
 
Καλησπέρα σε όλους τους συναγωνιστές!

Ευτυχώς βλέπω ο @Kostas Winchester SX κράτησε ψηλά τη σημαία του πολύ ενδιαφέροντος θέματος γιατί θα αράχνιαζε...

Λοιπόν, είχα πει σήμερα να πάω για κορακοειδή, αλλά αρχίσαν αμέσως οι γκρίνιες σπίτι ότι έχουν μείνει πίσω οι δουλειές στα κτήματα και υπέκυψα...

Και έτσι ξεκίνησα...

Αρχικά μάζεψα όλα τα ξύλα που είχαν μείνει σε όχτους στα χωράφια και έκοψα και κάμποσα κυπαρίσσια που σκέπαζαν τις ελιές και τις είχαν κατσιάσει και γεμίσει λεκάνιο και βαμβακάδα λόγω σκίασης... Φυσικά πάντα ο καλύτερος φίλος μου μαζί σε ρόλο βοηθού, επιστάτη και αφεντικού που ποζάρει περήφανο...



Μετά έπρεπε να φράξω όλες τις ελιές που κέντρωσα γιατί ζώα ήμερα και άγρια (και αναφέρομαι σε ανθρώπους περισσότερο με αυτό το χαρακτηρισμό) δεν θέλουν να τις αφήσουν να γίνουν...






Τέλος τα σταφύλια αρχίζουν να γίνονται και για να μείνει κάτι μέχρι τον τρύγο, πρέπει να καταπολεμήσουμε τα επιβλαβή... Και ενώ για τα κορακοειδή υπάρχει το τουφέκι, τι γίνεται με τα έντομα; σφήκες και σκούρκοι τα έχουν ρημάξει... Οπότε ώρα να φτιάξουμε αυτοσχέδιες παγίδες...
150 από δαύτες, σε 3 κύματα, 1 μπουκάλι ανά 3 πρέμνα...

Και δουλέψαν από την πρώτη ώρα...

Αύριο το ξημέρωμα θα μας βρει στην Κυνουρία πάλι για αγροτικές εργασίες... Πολυβασανισμένο μου κορμί που έλεγε και μια ψυχή...
 
Last edited:
Καλησπέρα σε όλους τους συναγωνιστές!

Ευτυχώς βλέπω ο @Kostas Winchester SX κράτησε ψηλά τη σημαία του πολύ ενδιαφέροντος θέματος γιατί θα αράχνιαζε...

Λοιπόν, είχα πει σήμερα να πάω για κορακοειδή, αλλά αρχίσαν αμέσως οι γκρίνιες σπίτι ότι έχουν μείνει πίσω οι δουλειές στα κτήματα και υπέκυψα...

Και έτσι ξεκίνησα...

Αρχικά μάζεψα όλα τα ξύλα που είχαν μείνει σε όχτους στα χωράφια και έκοψα και κάμποσα κυπαρίσσια που σκέπαζαν τις ελιές και τις είχαν κατσιάσει και γεμίσει λεκάνιο και βαμβακάδα λόγω σκίασης... Φυσικά πάντα ο καλύτερος φίλος μου μαζί σε ρόλο βοηθού, επιστάτη και αφεντικού που ποζάρει περήφανο...



Μετά έπρεπε να φράξω όλες τις ελιές που κέντρωσα γιατί ζώα ήμερα και άγρια (και αναφέρομαι σε ανθρώπους περισσότερο με αυτό το χαρακτηρισμό) δεν θέλουν να τις αφήσουν να γίνουν...






Τέλος τα σταφύλια αρχίζουν να γίνονται και για να μείνει κάτι μέχρι τον τρύγο, πρέπει να καταπολεμήσουμε τα επιβλαβή... Και ενώ για τα κορακοειδή υπάρχει το τουφέκι, τι γίνεται με τα έντομα; σφήκες και σκούρκοι τα έχουν ρημάξει... Οπότε ώρα να φτιάξουμε αυτοσχέδιες παγίδες...
150 από δαύτες, σε 3 κύματα, 1 μπουκάλι ανά 3 πρέμνα...

Και δουλέψαν από την πρώτη ώρα...

Αύριο το ξημέρωμα θα μας βρει στην Κυνουρία πάλι για αγροτικές εργασίες... Πολυβασανισμένο μου κορμί που έλεγε και μια ψυχή...
Ωραίος ο παίχτης......Ωραία τα κεντράδια αγορίνα.....Προσπαθώ κι εγώ να κεντρώσω αλλά δν τα έχω καταφέρει ακόμη.
Θέλω να μάθω γιατί είναι ωραίο πράμα.

Ο πατέρας μου κέντρωνε και με αυτό τν τρόπο και σχίζοντας το φλοιό π.χ. της ελιάς τοποθετόντας "μάτι" σε σχήμα "Τ" ή σχήμα "Η" ..αν ξέρεις.... ;)
Το κέντρωμα είναι επάγγελμα τελικά...δν το κάνει όποιος να'ναι.
 
Back
Top