Οι κήποι μας..

Χειρότερα είναι τα εντομοκτονα και τα ζιζανιοκτονα.
σωστά πολύ σωστά γι αυτό καλό είναι να κάνουμε προληπτικούς ψεκασμούς με μυκητοκτόνα που τέλος πάντων έχουν την ισχύ depon για να αποφεύγουμε τα εντομοκτόνα που είναι αντιβίωση
εγώ το χειμώνα γύρω στο Νοέμβρη βάζω στα φυτά του κήπου μου πετραδάκια γαλαζόπετρας και το αφήνω να λιώνει σιγά σιγά με τις βροχές
Φλεβάρη Μάρτη κάνω ψεκασμό μ ένα μυκητοκτόνο που περιέχει χαλκό και μετά μέχρι τον Ιούνιο με ένα απλό μυκητοκτόνο συνήθως θερινό πολτό και σχεδόν πάντα τρώω βερύκοκκα και αχλάδια χωρίς σκουλήκια και τα καλλωπιστικά μου είναι μια χαρά :)
 
Για τα ξυνα Μάκη τι προτείνεις;
Γαλαζοπετρα θυμάμαι έβαζε και ο πατέρας μου.
 
Για τα ξυνα Μάκη τι προτείνεις;
Γαλαζοπετρα θυμάμαι έβαζε και ο πατέρας μου.
γαλαζόπετρα στην ρίζα όπως γράφω τον χειμώνα
βορδιγάλειος πολτός 2 φορές Φλεβάρη Μάρτη πριν τον ανθό
μετά κάθε μήνα μυκητοκτόνο προστασίας και δράσης και αποφευγουμε σε μεγάλο βαθμό τον φυλλοκνίστη και την ψώρα(βαμβακίαση)
Σεπτέμβρη δεν θα αποφύγουμε ένα εντομοκτόνο για την μύγα της Μεσογείου
κάτι ελαφρύ σε 2 δόσεις π.χ. φυσική πυρεθρίνη που βγαίνει σε διάφορες ετικέττες
ακόμα και η χημική πυρεθρίνη δεν είναι κάτι το πολύ βαρύ συνιστάται για ερασιτεχνική χρήση και ψεκάζονται πολλά από αυτά που τρώμε φρούτα λαχανικά ελιές κρασί ακόμα και αφεψήματα
 
Ευχαριστώ πολύ Μάκη, εισαι πολυ κατατοπιστικος.
Θα τα εφαρμοσω από του χρόνου.
Τη μύγα Μεσογείου δεν την ήξερα μέχρι που μια χρονιά την είδα και έλεγα
τι ωραίο μυγακι είναι αυτό.Μου σκουληκιασε αρκετά πορτοκάλια εκείνη τη χρονιά.
Σε ένα ώριμο ξυνοδενδρο πόση γαλαζοπετρα περίπου ?
 
Last edited:
ρίξε του λίπασμα και πότιζε το 2 φορές την εβδομάδα χορταστικά
βάλε και λίγο σίδηρο και θα γίνει κούκλα :)

Μάκη ,χωρίς να το ξέρω, πήγε ο πατέρας στο μαγαζί της γειτονιάς και του είπαν τα ίδια πράγματα όσον αφορά το λίπασμα. Του δώσανε και ένα προϊόν και του είπαν 3 κουταλιές της σούπας σε 10 κιλά νερό κάθε 20 μέρες. Πως σου φαίνεται; Σαν πολύ δεν είναι οι 20 μέρες;
 
Ευχαριστώ πολύ Μάκη, εισαι πολυ κατατοπιστικος.
Θα τα εφαρμοσω από του χρόνου.
Σε ένα ώριμο ξινοδενδρο πόση γαλαζοπετρα περίπου ?
2-3 πετραδάκια των 3-4 εκατοστών :)
Μάκη ,χωρίς να το ξέρω, πήγε ο πατέρας στο μαγαζί της γειτονιάς και του είπαν τα ίδια πράγματα όσον αφορά το λίπασμα. Του δώσανε και ένα προϊόν και του είπαν 3 κουταλιές της σούπας σε 10 κιλά νερό κάθε 20 μέρες. Πως σου φαίνεται; Σαν πολύ δεν είναι οι 20 μέρες;
κάνε αύριο π.χ. και σε 20 μέρες πάλι άλλη μία τέλη Ιουνίου και μετά καλό Σεπτέμβρη για το λόγο ότι το φυτό είναι ταλαιπωρημένο υποθέτω δε ότι μιας και τα στίβεις δεν το πολυκλαδεύεις γιατί το λυπάσαι οπότε είναι και κουρασμένο με πολλά ξερά κλαράκια εσωτερικά
κάθε 4-5 χρόνια να το κλαδεύεις δραστικά για ξεκούραση
αν πούμε κάτι σαν κανόνα λίπανσης είναι:
δεν λιπαίνουμε κάτω από 10 και πάνω από 32 βαθμούς κελσίου
εγώ λίπανση κάνω 4-5 φορές το χρόνο ήτοι Φλεβάρη(τέλος) Μάρτη(μετα τις 20) Ιούνιο(στον καρπό) Σεπτέμβρη(για την 2η βλάστηση της χρονιάς) και Νοέμβρη(τέλος) για καλή ξεχείμαση
 
Σε ενα απο τα leyland trees που εχω στην αυλη παρατηρησα καποια ξεραμενα κλαδακια. Πηγαινοντας κοντα ειδα οτι στα κλαδια αυτα υπηρχε μια κολλα σαν ρετσινι. Τι πρεπει να κανω;
 
Σε ενα απο τα leyland trees που εχω στην αυλη παρατηρησα καποια ξεραμενα κλαδακια. Πηγαινοντας κοντα ειδα οτι στα κλαδια αυτα υπηρχε μια κολλα σαν ρετσινι. Τι πρεπει να κανω;
μάλλον δύσκολη περίπτωση φίλε μου πόσα χρόνια τα έχεις;;;;;
 
Σε ενα απο τα leyland trees που εχω στην αυλη παρατηρησα καποια ξεραμενα κλαδακια. Πηγαινοντας κοντα ειδα οτι στα κλαδια αυτα υπηρχε μια κολλα σαν ρετσινι. Τι πρεπει να κανω;
Όταν λες ξεραμένα, μήπως έχουν πάρει ένα καφέ-κόκκινο χρώμα;
 
μάλλον δύσκολη περίπτωση φίλε μου πόσα χρόνια τα έχεις;;;;;

Όταν λες ξεραμένα, μήπως έχουν πάρει ένα καφέ-κόκκινο χρώμα;

Μάκη αυτό που έπαθε αυτό το πράγμα είναι το μεγαλύτερο. Το έχω καμιά οκταετία αλλά όταν το φύτεψα ήταν μεγαλούτσικο. Με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω φωτό.
Ναι Γιώργο. Είναι ξεραμένα όμως. Όσα είναι έτσι, έχουν πάνω τους αυτό το ρετσίνι το οποίο όπως στάζει ξεραίνει και τα πιο κάτω...
 
Μάκη αυτό που έπαθε αυτό το πράγμα είναι το μεγαλύτερο. Το έχω καμιά οκταετία αλλά όταν το φύτεψα ήταν μεγαλούτσικο. Με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω φωτό.
Ναι Γιώργο. Είναι ξεραμένα όμως. Όσα είναι έτσι, έχουν πάνω τους αυτό το ρετσίνι το οποίο όπως στάζει ξεραίνει και τα πιο κάτω...
<<κομίωση>>είναι μύκητας που προέρχεται από νερά που μένουν και εξατμίζονται δύσκολα στο ριζικό σύστημα του φυτού η από σημεία που ισως τα κτυπάει νερό από ποτιστικό του γκαζόν η από μπεκ που πετάει νερό ψηλά πάνω στο δένδρο
ψεκασμός με aliette 2-3 επαναληπτικές και ριζοπότισμα με διάλυση του aliette σε νερό
αν εμφανισθεί και στον κορμό υπάρχουν μυκητοκτόνα που εφαρμόζονται πάνω στην πληγή σαν αλοιφή
καλό είναι να κόψεις κλαράκια και να πάς σ ένα γεωπόνο που να έχει εμπειρία με κήπους ;)
 
αν τρίψεις τα φύλλα από νεοπροσβληθέντα κλαριά θα δείς ότι δεν τρίβονται σαν ξερά αλλά μένουν μαλακά μέσα στα δάκτυλα σου και χρειάζονται προπάθεια για να τριβούν
αυτό φανερώνει ότι σαπίζουν
σάπιο η ξερό το ίδιο χρώμα έχουν καφέ και τα σάπια έχουν ανάμεσά τους λίγα κιτρινωπά πριν καφετιάσουν
οι αιτίες όμως σάπιου ξερού είναι εκ διαμέτρου αντίθετες
πιστεύω να βοήθησα
 
όταν έγραψα δύσκολη περίπτωση στο μυαλό μου χονδρικά ήταν και τα γραφόμενα του Γιώργου
ο μύκητας που αναφέρει όντως είναι πολύ μεταδοτικός και πολύ δύσκολα αντιμετωπίσιμος
είχατε πυρκαγιά την τελευταία 5ετία σε ακτίνα 20 + χιλιομέτρων;;;; με πεύκα;;;;;;
πριν 10-12 χρόνια αυτός ο μύκητας εξαφάνισε σχεδόν όλα τα κωνοφόρα στις παρυφές του Υμηττού προς την πλευρά Παιανίας Γλυκών Νερών κ.λ.π. μετά από τις πυρκαγιές στο βουνό
πάλεψε το με το aliette και τα λέμε πάλι
η απολύμανση που γράφει ο Γιώργος πρέπει να γίνεται παντού ακόμα και στην μηχανή του γκαζ
όν
 
όταν έγραψα δύσκολη περίπτωση στο μυαλό μου χονδρικά ήταν και τα γραφόμενα του Γιώργου
ο μύκητας που αναφέρει όντως είναι πολύ μεταδοτικός και πολύ δύσκολα αντιμετωπίσιμος
είχατε πυρκαγιά την τελευταία 5ετία σε ακτίνα 20 + χιλιομέτρων;;;; με πεύκα;;;;;;
πριν 10-12 χρόνια αυτός ο μύκητας εξαφάνισε σχεδόν όλα τα κωνοφόρα στις παρυφές του Υμηττού προς την πλευρά Παιανίας Γλυκών Νερών κ.λ.π. μετά από τις πυρκαγιές στο βουνό
πάλεψε το με το aliette και τα λέμε πάλι
η απολύμανση που γράφει ο Γιώργος πρέπει να γίνεται παντού ακόμα και στην μηχανή του γκαζ
όν

Πυρκαγιά είχαμε κοντά μας σε εργοστάσιο στην ΒΙ.ΠΕ. Κομοτηνής καθώς και σε πεύκα πριν 3-4 χρόνια σε απόσταση 30+ χλμ στα Δίκελλα Έβρου. Το σίγουρο είναι ότι η γειτόνισσα απέναντί μου εδώ και 5-6 χρόνια κόβει και από ένα δέντρο με τα ίδια συμπτώματα. Λες να μεταδόθηκε από εκεί; Α τον χειμώνα μου ξεράθηκε εντελώς και ένα λεμονοκυπάρισσο χωρίς όμως να έχει ρετσίνι...
 
Πυρκαγιά είχαμε κοντά μας σε εργοστάσιο στην ΒΙ.ΠΕ. Κομοτηνής καθώς και σε πεύκα πριν 3-4 χρόνια σε απόσταση 30+ χλμ στα Δίκελλα Έβρου. Το σίγουρο είναι ότι η γειτόνισσα απέναντί μου εδώ και 5-6 χρόνια κόβει και από ένα δέντρο με τα ίδια συμπτώματα. Λες να μεταδόθηκε από εκεί; Α τον χειμώνα μου ξεράθηκε εντελώς και ένα λεμονοκυπάρισσο χωρίς όμως να έχει ρετσίνι...
λυπάμαι που το λέω αλλά μάλλον την τύχη των γειτονικών θα έχουν
πάλεψε το όμως δεν είναι μεγάλο το κόστος ο κόπος είναι ;)
 
Μάκη αυτό που έπαθε αυτό το πράγμα είναι το μεγαλύτερο. Το έχω καμιά οκταετία αλλά όταν το φύτεψα ήταν μεγαλούτσικο. Με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω φωτό.
Ναι Γιώργο. Είναι ξεραμένα όμως. Όσα είναι έτσι, έχουν πάνω τους αυτό το ρετσίνι το οποίο όπως στάζει ξεραίνει και τα πιο κάτω...

Να βάλω και μερικές φωτό. Οι 4 πρώτες είναι από το δέντρο με το πρόβλημα και η τελευταία το ξεραμένο λεμονοκυπάρισσο:
22jf5Oy.jpg

Rlo72TT.jpg

2Pj9OS5.jpg

9SNvmFo.jpg

IZk6FmG.jpg
 
Last edited by a moderator:
Back
Top