Οι κήποι μας..

Παρόλο που φυτευτηκαν τον Απρίλη τα κηπευτικα συνεχίζουν ακαθεκτα στην καρποφορία και μάλιστα λόγω κακοκαιρίας διφοριζουν και αναγεννωνται...

View attachment 35475
Και εμείς ακόμα κόβουμε ντομάτες, πιπεριές και μελιτζάνες!!!
 
Είναι δεύτερη φορά που βλέπω σχίνο να έχει πολύ καρπό σε ένα μέρος του και το υπόλοιπο καθόλου!
Έχει κάποιος άποψη πως μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο; Γρηγόρη και Χρήστο τι λέτε; έχετε ξαναδεί κάτι παρόμοιο;View attachment 35552
Γιώργο είναι διαφορετικο και το φύλλωμα αν βλέπω καλα.Έχω δει αρκετές φορες. Είναι ίσως δύο διαφορετικοι θαμνοι...
 
Είναι δεύτερη φορά που βλέπω σχίνο να έχει πολύ καρπό σε ένα μέρος του και το υπόλοιπο καθόλου!
Έχει κάποιος άποψη πως μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο; Γρηγόρη και Χρήστο τι λέτε; έχετε ξαναδεί κάτι παρόμοιο;View attachment 35552
Γιώργο είναι διαφορετικο και το φύλλωμα αν βλέπω καλα.Έχω δει αρκετές φορες. Είναι ίσως δύο διαφορετικοι θαμνοι...
Μπορεί και αυτό που λέει η πατρίδα αλλά αυτό συμβαίνει ακόμα και σε ελιές κάτι πιο αδύναμο κλαρί ή να είχε γεμίσει πέρυσι και φέτος να μην έχει ή λόγω καύσωνα στο δέσιμο.Πολλοί παράγοντες λάβετε υπόψιν όπως οι ελιές.Φούντες φούντες ή όπως φέτος δεξιά όλες μαύρες και αριστερά πχ όλες πράσινες ή παρδαλές.
 
Γρηγόρη , οι θρουμπες σε ποια φωτογραφία είναι?
Τις φτιάχνεται εσείς?
Νίκο δεν έχω βαλει τις ελιές της Θάσου στις φωτογραφίες που γίνονται θρούμπες. είχα ξεμείνει από μπαταρία πια... Όπως είπα και στο post της συνταγής με τις ελιές δεν μου αρέσει το πολύ αλμυρό οπότε προσωπικά δεν τις φτιάχνω και οικογενεικά το αποφευγουμε γιατί οι γονείς λόγω ηλικίας και πίεσης δεν κάνει να τις καταναλώνουν. Έχω όμως ιδιώτες πελάτες που τις αγοράζουν από εμένα σε ποσότητες γιατί τους αρέσουν και τις φτιάχνουν αυτοί φανατικα και μου τις ζητάνε και για αυτό τις κέντρωσα όπως και όποιες άλλες έχω εκτός από τις Καλαμών. Προσφορά και ζήτηση...
 
Είναι δεύτερη φορά που βλέπω σχίνο να έχει πολύ καρπό σε ένα μέρος του και το υπόλοιπο καθόλου!
Έχει κάποιος άποψη πως μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο; Γρηγόρη και Χρήστο τι λέτε; έχετε ξαναδεί κάτι παρόμοιο;View attachment 35552
Γιώργο είναι δυο διαφορετικές ρίζες. Ο πίσω χωρίς καρπό είναι ο αρσενικός που ανθίζει,αλλά δεν καρπίζει, ενώ ο μπροστά είναι ο θηλυκός που λόγω τόσο κοντινής απόστασης με τον αρσενικό είναι κατάφορτος καθώς γονιμοποιήθηκαν όλα τα άνθη και έγιναν καρποί. Επίσης συνήθως λόγω του ότι ο αρσενικός δεν κάνει καρπό έχει μεγαλύτερη βλάστηση και έκταση, ενώ ο θηλυκός λόγω καρποφορίας εξαντλείται και είναι μικρότερος.
 
Γιώργο είναι δυο διαφορετικές ρίζες. Ο πίσω χωρίς καρπό είναι ο αρσενικός που ανθίζει,αλλά δεν καρπίζει, ενώ ο μπροστά είναι ο θηλυκός που λόγω τόσο κοντινής απόστασης με τον αρσενικό είναι κατάφορτος καθώς γονιμοποιήθηκαν όλα τα άνθη και έγιναν καρποί. Επίσης συνήθως λόγω του ότι ο αρσενικός δεν κάνει καρπό έχει μεγαλύτερη βλάστηση και έκταση, ενώ ο θηλυκός λόγω καρποφορίας εξαντλείται και είναι μικρότερος.
Γρηγόρη ευχαριστώ, με έπεισες 100% ότι είναι έτσι!
(... και γλύτωσα να ξαναπάω για να το διαπιστώσω :) )
 
Πάει ο φοίνικας που πριν 15 χρόνια είχα φυτέψει με τα χέρια μου.Η αιτία το κόκκινο σκαθάρι, αν μολυνθεί ένα δέντρο γεμίζει κατά εκατοντάδες κουκούλια που το καθένα έχει και ένα σκαθάρι ,τα οποία το τρώνε μέχρι να το ξερανουν.Απο το 2004 στους ολυμπιακούς αγώνες ήρθαν μολυσμένα δέντρα για να στολίσουν δρόμους και πλατείες και αυτό ήταν το τέλος για σχεδόν όλους του φοίνικες που υπήρχαν στην Ελλάδα.IMG_20211111_085235.jpgIMG_20211111_084843.jpg
 
Back
Top