Οι κήποι μας..

Το καλυτερο για το βουνο ,Και με συκα τη βγαζω,Πολλη ενεργεια
Σύκα ξερά με καρύδια και αμύγδαλα! Απίστευτη γεύση και αν φας 6-7 είναι σαν να έφαγες πλήρες γευμα. Ειδικά για το βουνο τον χειμώνα είναι ότι πρέπει!
 
Σύκα ξερά με καρύδια και αμύγδαλα! Απίστευτη γεύση και αν φας 6-7 είναι σαν να έφαγες πλήρες γευμα. Ειδικά για το βουνο τον χειμώνα είναι ότι πρέπει!
Και όταν γυρίσεις σπίτι βάζεις και από το μελάκι σου πατρίδα, μην το ξεχνάς !!!
 
Σύκα ξερά με καρύδια και αμύγδαλα! Απίστευτη γεύση και αν φας 6-7 είναι σαν να έφαγες πλήρες γευμα. Ειδικά για το βουνο τον χειμώνα είναι ότι πρέπει!
Ωραία είναι αλλά άμα δεν κουμπωσεις και 2 κρουασάν με σοκολάτα δεν...
 
Και όταν γυρίσεις σπίτι βάζεις και από το μελάκι σου πατρίδα, μην το ξεχνάς !!!
Άμα γυρίσω σπίτι από μια κρύα μέρα στο βουνό κάνω ένα ρακομελο και το πάω κάτω ζεστό και πάνε ολα...κρύα , κούραση ολά χαιρετανε!
 
Ωραία είναι αλλά άμα δεν κουμπωσεις και 2 κρουασάν με σοκολάτα δεν...
Σύκα ξερά με καρύδια και αμύγδαλα! Απίστευτη γεύση και αν φας 6-7 είναι σαν να έφαγες πλήρες γευμα. Ειδικά για το βουνο τον χειμώνα είναι ότι πρέπει!

Και όταν γυρίσεις σπίτι βάζεις και από το μελάκι σου πατρίδα, μην το ξεχνάς !!!
Καλά....να ρωτήσω κάτι....την προβατίνα ποτέ την βάζετε κάτω...πριν τα σύκα η μετά τα μέλια με τα καρύδια και τα κρουασάν .:):)
 
Καλά....να ρωτήσω κάτι....την προβατίνα ποτέ την βάζετε κάτω...πριν τα σύκα η μετά τα μέλια με τα καρύδια και τα κρουασάν .:):)
Η προβατίνα και το γρουν Γιάννη μου θέλουν ιεροτελεστία. Όλα τα παραπάνω είναι του ποδαριού και προχειροτητες!
 
Σκοπευτηριο σημερα με την κοριτσαρα μου
Και η πρωτη της βολη με το 410
Τρελαθηκε.love.

στις εισερχομενες και εξερχομενες καλα τα πηγα
Δυο τροχιες πολυ γρηγορες και δυςκολες ομως τους εκλασα τα αρχιδια
Σχετικα ομως καλα τα πηγα μετα που πηρα το οπλο πρωτη φορα απο τον Βλεβαρη
 
Κάθε απόγευμα έχω αναλάβει το πότισμα του μπαξέ μεγάλη ηρεμία ρε Μάγκες
Βλέπεις όταν ζεις στο τσιμέντο
σου λείπουν ακόμα και τα ποιο απλα

View attachment 30954

View attachment 30955

View attachment 30956

View attachment 30957

View attachment 30958
Ποτισε ανυπολητος να πατας το βρεγμενο χωμα φιλε!!!!
Δεν υπαρχει λεμε!!!
 
Έχω μια απορία.
Την άνοιξη που μας πέρασε ξεράθηκε μια ροδιά που είχαμε στον κήπο.
Έβγαλε όμως νέα βλαστάρια από την ρίζα και τα άφησα να φουντώνουν.
Αν τα κόψω τον φθινόπωρο και αφήσω κάνα δυο τρία με σκοπό να κρατήσω ένα την άνοιξη, θα ξαναδώσει;

Υπόψιν πως το δεντράκι ήταν μικρό τριετίας.
Δεν είχε δώσει ακόμα καρπό.

Το κλάδεψε νωρίς ο πατέρα μου και με τις παγωνιές που έκανε μετά την μαλακώσια του χειμώνα κάηκε.
 
Έχω μια απορία.
Την άνοιξη που μας πέρασε ξεράθηκε μια ροδιά που είχαμε στον κήπο.
Έβγαλε όμως νέα βλαστάρια από την ρίζα και τα άφησα να φουντώνουν.
Αν τα κόψω τον φθινόπωρο και αφήσω κάνα δυο τρία με σκοπό να κρατήσω ένα την άνοιξη, θα ξαναδώσει;

Υπόψιν πως το δεντράκι ήταν μικρό τριετίας.
Δεν είχε δώσει ακόμα καρπό.

Το κλάδεψε νωρίς ο πατέρα μου και με τις παγωνιές που έκανε μετά την μαλακώσια του χειμώνα κάηκε.
Ναι θα γίνει κανονικό δέντρο και θα δώσει κανονικά καρπούς. Δεν έχει κανένα πρόβλημα. Οι ροδιές είναι άγρια δεντρα κανονικά και ανανεώνονται και πολλαπλασιαζονται με τα κωλοριζια τους (παραφυαδες πιο επιστημονικά)

Και τώρα αν ποτιζεται το δέντρο να κοπούν τα πολλά και να μείνουν 2 το πιο ίσια και δυνατά. Και τακτικά να κόβονται τα κωλοριζια καθ να μένει ο βασικός κορμός να μην χάνονται χυμοί. Τα κωλοριζια ειναξ πιο κοντά στη ρίζα κσξ ως λαίμαργα τρώνε πολλούς χυμούς.
 
Ναι θα γίνει κανονικό δέντρο και θα δώσει κανονικά καρπούς. Δεν έχει κανένα πρόβλημα. Οι ροδιές είναι άγρια δεντρα κανονικά και ανανεώνονται και πολλαπλασιαζονται με τα κωλοριζια τους (παραφυαδες πιο επιστημονικά)

Και τώρα αν ποτιζεται το δέντρο να κοπούν τα πολλά και να μείνουν 2 το πιο ίσια και δυνατά. Και τακτικά να κόβονται τα κωλοριζια καθ να μένει ο βασικός κορμός να μην χάνονται χυμοί. Τα κωλοριζια ειναξ πιο κοντά στη ρίζα κσξ ως λαίμαργα τρώνε πολλούς χυμούς.
Αν ήταν μπολιασμένη όμως από φυτώριο θα δώσει και πάλι καρπό αλλά ίσως διαφορετικό.Αλλά που να το καταλάβει εφόσον δεν πήρε να μου πείτε.Άσε ένα ή δύο όπως είπε ο @tsakalos βλέπεις τον καρπό και αν δεν σου αρέσει βρίσκεις μια καλύτερη ποικιλία και εμβολιάζεις.
 
Αν ήταν μπολιασμένη όμως από φυτώριο θα δώσει και πάλι καρπό αλλά ίσως διαφορετικό.Αλλά που να το καταλάβει εφόσον δεν πήρε να μου πείτε.Άσε ένα ή δύο όπως είπε ο @tsakalos βλέπεις τον καρπό και αν δεν σου αρέσει βρίσκεις μια καλύτερη ποικιλία και εμβολιάζεις.
Χρήστο ο εμβολιασμός ροδιάς είναι σπάνιος καθώς δεν έχει σε αυτό το φυτο τα πλεονεκτήματα που δίνει σε άλλα δέντρα (πιο ανθεκτική ρίζα, αντίσταση σε ασθένειες). Οι ροδιές είναι ήδη ανθεκτικά φυτά από μόνα τους και δεν έχουν άλλους αγρίους συγγενείς για να τους εκμεταλλευτουμε όπως κάνουμε με τις νερατζιες η τις γκορτσιες. Το 90% των φυτών που διακινούνται είναι από παραφυαδες η ριζομοσχευματα. Φυσικά αν τυχόν η ποικιλία δεν μας αρέσει μπορούμε να παρεμβουμε.
 
Κάθε απόγευμα έχω αναλάβει το πότισμα του μπαξέ μεγάλη ηρεμία ρε Μάγκες
Βλέπεις όταν ζεις στο τσιμέντο
σου λείπουν ακόμα και τα ποιο απλα

View attachment 30954

View attachment 30955

View attachment 30956

View attachment 30957

View attachment 30958
Πολύ όμορφος ο μπαξές σου Κώστα και οι τομάτες και οι πιπεριές, αλλά εγώ κάθε φορά που βάζεις φωτογραφία και φαίνονται οι κορυφές απέναντι ονειρεύομαι πέρδικες να φτερουγίζουν με θόρυβο και να πλανάρουν στη χαράδρα ... :)
 
Πολύ όμορφος ο μπαξές σου Κώστα και οι τομάτες και οι πιπεριές, αλλά εγώ κάθε φορά που βάζεις φωτογραφία και φαίνονται οι κορυφές απέναντι ονειρεύομαι πέρδικες να φτερουγίζουν με θόρυβο και να πλανάρουν στη χαράδρα ... :)
Χρήστο αυτό είναι μεγάλη καβλα .shake hands.
 
Back
Top