Οι κήποι μας..

Κρατα λιγες και κανες τες οπως ειναι με την φλουδα αφου τις σπασεις λιγο με κρασι και κολιανδρο σπαστο
Τις λεμε αντινακτες εδω και θα ξετρελαθεις Σταυρο
Χρυσανθε μόλις είδα τη συνταγή στο YouTube και θα την κάνω , έχω φυτέψει και 4-5 ρίζες κυπριακές πατάτες οπότε θα γίνει αυθεντικό κυπριακο
 
Δοκιμάσαμε για πρώτη φορά να μπολιάσουμε μανταρινιά σε πορτοκαλιά.Με παλούκι, με φόλες Τ κανονική και ανάποδη μετά από παρότρυνση του @tsakalos και επειδή μ' αρέσει να πειραματίζομαι έκανα και μία φόλα με Η όπως μπολιάζω τις αγριελιές.Αποτέλεσμα ήταν να χάσουμε πρώτα το παλούκι και μετά τις 2 φόλες με Τ ενώ ήταν για αρκετό καιρό καταπράσινες και έπιασε αυτή με το Η.20210614_212628.jpg20210614_212605.jpg
 
@Hunternick πως πάει συνάδελφε το μπόλιασμα;
Δοκίμασα κι εγώ αρκετές παραλλαγές. Τα παλούκια μου κάηκαν στο κέντρο (πέσαμε στην βδομάδα με τις μεγάλες ζέστες) αλλά πολύ πιθανόν όπως είπε κι ο Γρηγόρης να ακουμπούσε η νάυλον σακούλα και έτσι να έγινε η ζημιά. Έκοψα πιο κάτω και ξαναεβαλα. Σίγουρο μείον το ότι δεν έχω βάλει πάστα. Από τις τέσσερις φολες οι δύο είναι ακόμη πράσινες με την μια να δείχνει ότι κάτι πάει να φουσκώσει... Α οι φολες όλες Η και μπήκαν στις 3/5.
 
Δοκίμασα κι εγώ αρκετές παραλλαγές. Τα παλούκια μου κάηκαν στο κέντρο (πέσαμε στην βδομάδα με τις μεγάλες ζέστες) αλλά πολύ πιθανόν όπως είπε κι ο Γρηγόρης να ακουμπούσε η νάυλον σακούλα και έτσι να έγινε η ζημιά. Έκοψα πιο κάτω και ξαναεβαλα. Σίγουρο μείον το ότι δεν έχω βάλει πάστα. Από τις τέσσερις φολες οι δύο είναι ακόμη πράσινες με την μια να δείχνει ότι κάτι πάει να φουσκώσει... Α οι φολες όλες Η και μπήκαν στις 3/5.
Μακάρι να προχωρήσουν !
 
Δεν ξερω αν υπαρχει θεμα για τα κατοικιδια μας...
Ο κυνηγος εκτος απο τα σκυλια του ειχε παντα ιδιαιτερη σχεση και με τα υπολοιπα ζωα...
Κατι προς απαγορευση πλεον....55.jpg
 

Attachments

  • 56.jpg
    56.jpg
    139 KB · Προβολές: 14
  • 80.jpg
    80.jpg
    259,2 KB · Προβολές: 14
Καλημερα Γιαννη
Μεχρι σημερα εχω κοτες και κουνελια οικοσιτα

Φτιαχνω ενα κλωβο για να ξεκινησω δειλα δειλα με ορτυκια και ισως περδικες

Ο σκοπος προς το προν ειναι η βοηθεια εμπλουτισμου της περιοχης μας
θηραματικα μεσα στο γενικο σχεδιο δρασης του κυνηγετικου μας συλλογου στο χωριο

Κανεις χρηση εκκολαπτικης
Εχω μια αυτοματη που μου εκαναν δωρο

Τωρα που ειναι καλοκαιρι θα χρειαατουν λαμπες κλπ οι νεοσσοι;

Πειρα εχω μονο απο κοτοπουλα και μπορει να μοιαζει παρομοιο αλλα σιγουρα ειναι διαφορετικο

Ακουσα οτι απο την εκκολαπτικη δεν εχουν την ποιοτητα και τις αντοχες που εχουν με την κανονικη διαδικασια οι νεοσσοι

Ουτε και την ικανοτητα για ζευγαρωμα
Εχεις κατι υποψην σου;

Μας ενδιαφερει το πειραμα να πετυχει δινοντας οσο πιο σωστους και ανθεκτικους απογονους

Αρχικα το πειραμα θα ειναι με λιγα πουλια σε αριθμο και παρακολουθηση

Εαν πετυχει τοτε θα δρασουμε πιο στοχευμενα

Ευχαριστω
 
Αρχικα,να σου ζητησω παππουτσια, μια και με ξαναβαφτισες!.yel.

Αρβυλα για μπεκατσα θα προτιμουσα.

Θα σου ελεγα να μην ασχοληθεις για να μη χασεις χρονο και χρημα….

Αν ομως ειναι κατι που θες να το δοκιμασεις,θα σου πω με καθε λεπτομερεια!



Ολα μου τα πουλια ειναι κλωσσοπουλια.Φαινεται αλλωστε απο τις φωτογραφιες.

Ο κλωβος που εχω ειναι 2χ2χ2 με τσιμεντο κατω σφραγισμενος να μη μπορει να περασει τιποτα μεσα.

Πρεπει να ειναι σε σημειο ησυχο για να ειναι τα πουλια ηρεμα…

Να τον βλεπει ο ηλιος αλλα να εχει και σκια.

Εγω τον εφτιαξα διπλα σε μουργια.

Οι δυο πλευρες του να ειναι κατα ενα μερος κλειστες ωστε τα πουλια να νιωθουν ασφαλη.

Να εχει ραφια κλιμακωτα γιατι τους αρεσει να ανεβαινουν ψηλα για παρατηρηση και για κουρνια.

Φρεσκο νερο,φρεσκο χωμα μαζι με χορταρι ,μαρμαροσκονη για ασβεστιο.

Παρε ενα ζευγαρι,φτιαξε μια φωλια σε μια γωνια.Ενα κασονι ειναι οτι πρεπει...αλλα απο πανω να ειναι κλειστο.Να νομιζει η θηλυκια οτι μπαινει μεσα και δεν την βλεπουν.

Αν μεινουν ησυχα,δηλαδη να μη περιτριγυριζουν τον κλωβο παιδακια,σκυλια,κλπ η θηλυκια θα ξεκινησει να γεννα στην φωλια.

Οταν κανει 10-15 αυγα θα εχεις τον νου σου μολις δεις οτι ξεκινησε να καθεται στα αυγα θα παρεις τον κωτσο και θα την αφησεις μονη.



Να ξερεις οτι λογω περιορισμενου χρονου τα πουλια ειναι νευρικα!

Μονο το ζευγαρι μεσα,μονο του.

Δυο αρσενικα σκοτωνονται!Αν βαλεις ενα αρσενικο με περισσοτερες απο μια θηλυκιες παλι θα εχεις σιγουρη αποτυχια καθως ανταγωνιζονται μεταξυ τους τα θηλυκα και δεν ηρεμουν….



Αυτα εν ολιγης,και μπορουμε να πουμε και αλλα στην συνεχεια και με φωτο.
 
Back
Top