Οι κήποι μας..

προσοχή στους κήπους και τους μπαξέδες σας
η λασποβροχή(όπου έβρεξε)είναι ύπουλη και φέρνει πολλούς εχθρους μιλίγκρα τετράνυχο κ.λ.π. έπεα πτερόεντα :)
προληπτικά ένα μυκητοκτόνο στον κήπο η θειοχαλκίνη στα λαχανικά προλαβαίνει πολλά
;)
 
Μάκη καλησπέρα, κανονικά έπρεπε να επαναλάβω το θερ.πολτο με εντομοκτονο τη Δευτέρα, λες να πρέπει να το κάνω αύριο μια και εδω έβρεξε;
Σήμερα το πρωί άραιωσα στα ξινα μερικά εσωτερικα κλαδιά που ορισμένα ειχαν ψευδοκοκκο για να πάρει αέρα και φως το εσωτερικο και για να ψεκαζω καλύτερα.Παρατήρησα ότι τέτοια πονηρά ζουλαπια αναπτυσσονται κυρίως σε κρυφα εσωτερικα σημεια του δέντρου.
 
Last edited:
Μάκη καλησπέρα, κανονικά έπρεπε να επαναλάβω το θερ.πολτο με εντομοκτονο τη Δευτέρα, λες να πρέπει να το κάνω αύριο μια και εδω έβρεξε;
κάντο Γιάννη και ψέκασε ακόμα και τα μικρά αγριόχορτα που πιθανόν να υπάρχουν στο κήπο σου ;)
 
Εγώ τελικά αποφάσισα να πλείνω καλά τα δέντρα με νερό και να φύγει τελείως αυτή η ασπρίλα από τον ξεραμένο ανθό και μαυρίλα μαζί.
Τώρα θα πάρω πράσινο σαπούνι σε σκόνη και θα φτιάξω ένα κοκτέιλ με καθαρό οινόπνευμα και βαμβακέλαιο και θα τους κάνω ένα ράντισμα.
 
Εγώ τελικά αποφάσισα να πλείνω καλά τα δέντρα με νερό και να φύγει τελείως αυτή η ασπρίλα από τον ξεραμένο ανθό και μαυρίλα μαζί.
Τώρα θα πάρω πράσινο σαπούνι σε σκόνη και θα φτιάξω ένα κοκτέιλ με καθαρό οινόπνευμα και βαμβακέλαιο και θα τους κάνω ένα ράντισμα.
αν είναι μικρής έκτασης η προσβολή κάνει δουλειά
αν είναι μεγάλη θέλει επανάληψη αλλά παραμένει ημίμετρο
 
αν είναι μικρής έκτασης η προσβολή κάνει δουλειά
αν είναι μεγάλη θέλει επανάληψη αλλά παραμένει ημίμετρο
πρέπει να το έχω ξαναγράψει αλλά δεν θυμάμαι:
τα τωρινά εντομοκτόνα δεν είναι δυνατά όπως παλιά
δεν σκοτώνουν το έντομα αλλά τα αδρανοποιούν και πεθαίνουν μετά από κάποια ώρα από ασιτία
η επανάληψη όμως και η μεγαλύτερη δοσολογία που κάνουν κάποιοι παραγωγοί σίγουρα κάνει πολύ κακό
 
Όντως επειδή διάβασα αρκετά τον τελευταίο καιρό, τα τελευταία εντομοκτόνα δρουν στο νευρικό σύστημα τον εντόμων ... .shake hands.
 
άντε πριν πάω για ύπνο να σας πώ και κάτι άλλο:
πολλά βιολογικά φυτά ξεκινούν από σπόρο σε τύρφη
από που έρχεται η τύρφη;;;
από την Λιθουανία
που έγινε το Τσερνομπίλ;;;;;
.........καλό βράδυ :)
 
Last edited:
Να σαι καλά Μάκη.
Το αυλάκι είναι το καλύτερο σύστημα ποτίσματος κατά την ταπεινή μου γνώμη.
Το μόνο αρνητικό που έχει είναι τα χόρτα που βγαίνουν.
Όσο για το χώμα...καλύτερο δεν γίνεται.
 
Να σαι καλά Μάκη.
Το αυλάκι είναι το καλύτερο σύστημα ποτίσματος κατά την ταπεινή μου γνώμη.
Το μόνο αρνητικό που έχει είναι τα χόρτα που βγαίνουν.
Όσο για το χώμα...καλύτερο δεν γίνεται.
τα χόρτα είναι θεματάκι αλλά με λίγο κόπο να τα βγάζεις από μικρά είναι καλύτερα
το χώμα αυτό μπορεί να μην το χορταίνεις νερό(αν και βλέπω σκιές από δένδρα αριστερά)αλλά τα φυτά ριζώνουν γρήγορα και πρέπει να έχεις πολύ καλή παραγωγή
αμπελοφάσουλα και γενικά φασόλια θα γίνονται magnum σ αυτό το χώμα :)
 
Προχθές μεπιασε η προκοπή και είπα να κουρεψω δυο μεγαλους θαμνους στον κήπο μου,τώρα που οι γέννες από τα πουλάκια τελείωσαν.Κούρεψα λοιπόν τον ένα και με μια τσουγκρανα άρχισα να τιναζω τα κλάδεμενα φύλλα και κλαδακια πάνω από το θαμνο. Σε μια στιγμή βλέπω κάτι ξερα μέσα και βάζω το χέρι να τα πάρω, τι να δω φωλιά από κοτσυφινα με δύο μικρά μέσα που χαιρουν ακρας υγείας. Παρόλο που άραιωσα το φυλλωμα η μάνα πηγαίνει και τα ταιζει κυρίως πρωί και απόγευμα. Είναι η τρίτη γέννα στον κηπο μου φέτος. Κάθε τόσο αμολαω την γρια Επανιελ μου και καθαρίζει τον κήπο από τις γάτες.Εχω το νου μου και για καρακάξες. . Για να δούμε πως θα πάνε.
Να και τα γεννητουρια πριν μισή ώρα.

upload immagini
 
Γιαννη πολυ ομορφα.:)
αλλα μην αφηνεις το σκυλι να τρέχει τα γατια.
οταν φορουν κολαρο τα σκυλια τα γατια εαν τα κοψουν σε γωνια πετιούνται κ πατοντας σταθερά με τα πισω πόδια στο κολλαρο τους βγαζουν τα ματια.

Επιπλέον κινδυνευει να τρέξει εξω σε αυτοκίνητα.

Τπ χω δει να συμβαινει γιαυτο στο λεω.
 
Δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα γιατί υπάρχει ασφαλής περιφραξη, όσον αφορά τα μάτια δεν το φοβάμαι γιατί το σκυλί αυτό απλώς διωκει χωρίς να προσπαθεί να δαγκωσει, κρατάει δηλαδή αποσταση ασφαλειας.
Είναι γατοδιωχτης!!!
 
Back
Top