Οι κήποι μας..

Μάκη το λίπασμα που ρίχνεις 4-5 φορές το χρόνο είναι διαλυμενο σε νερό η είναι κοκκοι βραδειας αποδεσμευσης;
 
Μάκη το λίπασμα που ρίχνεις 4-5 φορές το χρόνο είναι διαλυμενο σε νερό η είναι κοκκοι βραδειας αποδεσμευσης;
χρησιμοποιώ το novatec της compo
στις λιπάνσεις με δροσιά αυτό που είναι πλούσιο σε άζωτο 24-5-5 και πάνω από 20 βαθμούς το classic 12-8-16
κάθε 4-5 χρόνια βάζω στις πρώτες λιπάνσεις οργανικό λίπασμα για να ξεκουράζω το χώμα και τις ρίζες από τα άλατα
το 4 η 5 χρόνια εξαρτάται από τον χειμώνα....αν είναι πολύ βροχερός και έχουν ξεπλυθεί οι ρίζες ξεκινάω πάλι με novatec
 
Να βάλω και μερικές φωτό. Οι 4 πρώτες είναι από το δέντρο με το πρόβλημα και η τελευταία το ξεραμένο λεμονοκυπάρισσο:
View attachment 398 View attachment 400 View attachment 401 View attachment 402 View attachment 403
αγαπητέ Χρήστο συζήτησα το θέμα σου και έδειξα τις φωτό στον εργοδότη μου τον οποίο θεωρώ έναν από τους καλύτερους γεωπόνους που έχω γνωρίσει 22 χρόνια στην δουλειά αυτή και έχω μάθει πάρα πολλά απ αυτόν
μου είπε:
1)για μύκητας φαίνεται και συνέστησε να βάλεις χαλκό σε πετραδάκια 2-3 σε κάθε δένδρο να λιώσουν σιγά σιγά με την υγρασία και τα ποτίσματα
ας κάνεις και aliette ψεκασμό κακό δεν είναι και πρέπει να δείς βελτίωση αργά αλλά θα δείς
2)μπορεί να είναι όμως και ξυλοφάγος οπότε τα πράγματα είναι δύσκολα μη ανατρέψιμη η κατάσταση και θα χαθούν όλα σιγά σιγά
 
αγαπητέ Χρήστο συζήτησα το θέμα σου και έδειξα τις φωτό στον εργοδότη μου τον οποίο θεωρώ έναν από τους καλύτερους γεωπόνους που έχω γνωρίσει 22 χρόνια στην δουλειά αυτή και έχω μάθει πάρα πολλά απ αυτόν
μου είπε:
1)για μύκητας φαίνεται και συνέστησε να βάλεις χαλκό σε πετραδάκια 2-3 σε κάθε δένδρο να λιώσουν σιγά σιγά με την υγρασία και τα ποτίσματα
ας κάνεις και aliette ψεκασμό κακό δεν είναι και πρέπει να δείς βελτίωση αργά αλλά θα δείς
2)μπορεί να είναι όμως και ξυλοφάγος οπότε τα πράγματα είναι δύσκολα μη ανατρέψιμη η κατάσταση και θα χαθούν όλα σιγά σιγά

Θα κάνω το 1) και εύχομαι να μην είναι το 2)...
Και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον φίλε μου! .shake hands. .cool.
 
χρησιμοποιώ το novatec της compo
στις λιπάνσεις με δροσιά αυτό που είναι πλούσιο σε άζωτο 24-5-5 και πάνω από 20 βαθμούς το classic 12-8-16
κάθε 4-5 χρόνια βάζω στις πρώτες λιπάνσεις οργανικό λίπασμα για να ξεκουράζω το χώμα και τις ρίζες από τα άλατα
το 4 η 5 χρόνια εξαρτάται από τον χειμώνα....αν είναι πολύ βροχερός και έχουν ξεπλυθεί οι ρίζες ξεκινάω πάλι με novatec
Μακη σε ενα ώριμο οπωροφορο πόσα κιλά λίπασμα βάζεις κάθε φορά; Ή πόσες χεριες;
Κοίταξα το σαιτ της compo και είδα ότι τα λιπάσματα που ανέφερες υπάρχουν σε 25κιλες συσκευασίες.
Τι γνώμη έχεις για το novatec supreme 21.5.10-2mgo+TE για αρχή Φεβρ Μαρτ;
 
Last edited:
Ρε συ Κώστα μήπως τρως πότε-πότε και κανά κρεμμύδι; .ha ha ha. .ha ha ha.

Αν τα βάλω κάτω, τα τρώω και σκέτα με αλατοπίπερο .sarcastic.


τα κανες πλεξούδες τελικά;;;;; :)

Μάκη τα μοιράζουμε σε γνωστούς και φίλους όποτε δεν μου περισσεύουν για πλεξούδα. .shake hands.
 
Μακη σου στελνω φωτο απο ενα δεντρο δαμασκηνιας ποικιλιας σαντα ροζα.
κανει τον καρπο οπως θα δεις κ μετα το κιτρινίζει κ τον ριχνει.
ξερεις το μπορει να είναι.
Ευχαριστω :)
wvooYus.jpg

O4T4l9J.jpg

lDHxkUV.jpg
 
Last edited by a moderator:
Χρύσανθε δεν το γνωρίζω
τα φύλλα φαίνονται καθαρά αν βλέπω καλά
το δένδρο όμως ταλαιπωρημένο
τι ηλικίας είναι;;;;;
ποτίζεται και κάθε πότε;;;;
 
Ειναι του πεθερου μου.
ποτιζετε κανονικα αλλα κ γω το βρισκω ταλαιπωρημενο πιστευω κ λαθος κλαδεματος.
Επισης δεν ψεκαζει φαρμακα πότε.
ποτίσματα κ λιπάσματα πολυ τυπικός.
Ειναι τα μονα που δεν πανε καλά στο περιβόλι του.
θα παρω κλαδακι σε γεωπονο να δω τι θα πει.
ευχαριστω φιλε μου :)
 
Επιτέλους μας έκανε ο καιρός τις κατάλληλες συνθήκες για να βάλουμε τα φυτά μας. Μετά την χθεσινή ετοιμασία του μπαξέ στο σπίτι στη θάλασσα (ξέχασα να βγάλω φωτό), σήμερα μόλις τελείωσα και το μπαξεδάκι στο σπίτι βγάζοντας και φωτό. Φέτος έβαλα μόνο πιπεριές για γέμισμα, ντοματιές, αγγουριές και περιμένω να φέρουν τα μαγαζιά (είχαν τελειώσει) ντοματίνια-τσέρι για πρώτη φορά φέτος... Στον κήπο της θάλασσας έχω βάλει επιπλέον μελιτζανιές, φασολιές και φλωρίνης.

20150517_135601-1.jpg 20150517_135626-3.jpg 20150517_135701-2.jpg
 
δεν φοβάμαι την κρίση
οι φίλοι μου έχουν τους καλύτερους λαχανόκηπους
μπράβο ρε Χρήστο και του χρόνου :)
 
Μάκη για πες μια γνώμη. Μικρούλι ξινό μετά την ανθοφορία, τα λουλούδια ξεράθηκαν αλλά δεν έπεσαν. Μόλις τα έπιασα με τα χέρια μου διαπίστωσα ότι μέσα έχουν γεμίσει μυρμήγκια. Τι να κάνω; Να το ραντίσω κάτι;
 
Μάκη για πες μια γνώμη. Μικρούλι ξινό μετά την ανθοφορία, τα λουλούδια ξεράθηκαν αλλά δεν έπεσαν. Μόλις τα έπιασα με τα χέρια μου διαπίστωσα ότι μέσα έχουν γεμίσει μυρμήγκια. Τι να κάνω; Να το ραντίσω κάτι;
αν είναι μόνο αυτά ρίξε λίγο σκόνη για μυρμήγκια γύρω από την βάση του δένδρου σε απόσταση 10 πόντων από τον κορμό γιατί από κει ανεβαίνουν ;)
εννοείται αν έχει καρπό π.χ. λεμόνια όσα είναι ώριμα τα κόβεις και μετά βάζεις την σκόνη :)
παρατήρησε όμως μήπως υπάρχει κάτι άλλο π.χ. εντομάκια η μιά μαυρίλα σαν κάπνα που είναι τα μελιτώματα εντόμων γιατί τα μυρμήγκια δεν ανέβηκαν για γύρη ;)
 
Last edited:
Προχθές ψεκασα σχεδόν ολο τον κήπο με θερινό πολτο και Decis 2,5.
Υπήρχαν διαφορες προσβολες, ελπίζω με τις επαναλήψεις να τα προλάβω.
Από του χρόνου ξεκιναω από το Φεβρουαριο όπως τα είπε ο Μάκης.
 
μιά μαυρίλα σαν κάπνα
Ναι, ναι, υπάρχουν και από αυτά ... :)
Τι κάνω;
Δεν έχει καρπό, είναι μικρούλι, νομίζω πέρσι το φύτεψε ο πατέρας και είναι πορτοκαλιά ... νομίζω .xm.
Έχει δέσει όμως καρπό.
 
Ναι, ναι, υπάρχουν και από αυτά ... :)
Τι κάνω;
Δεν έχει καρπό, είναι μικρούλι, νομίζω πέρσι το φύτεψε ο πατέρας και είναι πορτοκαλιά ... νομίζω .xm.
Έχει δέσει όμως καρπό.
ένα εντομοκτόνο σε 2 δόσεις 15μέρου
κάτι ελαφρύ με βάση την πυρεθρίνη :)
 
Back
Top