Οι κήποι μας..

Αλυσιδα ειναι ολα, χαθηκαν μουλαρια γαϊδουρια χαθηκαν και τα νταβανια. Πριν καμια 25αρια χρονια, χτιζαμε με το πατερα στη Σετα ενα τοιχο με πετρα, και μας ειχαν φαει!!!! Κοπαναγα σφαλιαρα στο ποδι και σκοτωνα 10....
Ποια λετε νταβανια ρε παιδια
Πρεπει να το ξερω αλλα μαλλον θα λεγετε αλλιως εδω
 
Ξ
Κι εδώ έτσι είναι, το παρατήρησα κι εγώ ... Σκέφτηκα στην αρχή μήπως είναι ιδέα μου, μήπως ξεχνώ από την μια χρονιά στην άλλη ... Αλλά είδα προχθές ρεπορτάζ στο τοπικό κανάλι (Νέα TV) που το είχαν θέμα, όπου μίλησε και κάποιος επιστήμονας του Ινστιτούτου Ελιάς, Υποτροπικών φυτών και Αμπέλου Χανίων, και το επιβεβαίωσε !!! ;) :cool:
Υ.Γ. 1. Μακάρι να ήταν και 10 φορές περισσότερα τα τζιτζίκια ... και να μην υπήρχαν μύγες, κουνούπια και κατσαρίδες !!!:mad:
Υ.Γ. 2. Έτσι κι αλλιώς, εγώ... τα ακούω συνέχεια, (χειμώνα - καλοκαίρι) και τα έχω συνηθίσει, και δεν με ενοχλούν!!!

.sarcastic.
Ημαρτον με τα κουνουπια!
Βαζεις ενα ποτο να πιεις αναβεις ενα τσιγαρο και λες ημαρτον να το τελειωσεις
 
Με τις βρωμούσες στις ντοματιές υπάρχει γιατρειά;
Kαλησπερα. Το πρώτο βασικό βήμα είναι η πρόληψη και αυτή έρχεται κυρίως με το καλό ξεχορταριασμα σε μεγάλη ακτίνα γύρω από τον κήπο αφού εκεί κυρίως διαβιουν και αναπαραγονται αυτά τα έντομα.

Τώρα αν η προσβολή είναι σε αρχικά στάδια και μιλάμε για μικρό κήπο, το θειαφισμα σε φύλλα, κορμό και το χώμα ένα γύρω από τη βάση και η θανάτωση των ενηλίκων ατόμων που βλέπουμε πάνω στα φυτά με γάντι συνήθως φέρνει αποτέλεσμα.

Αν ο κήπος είναι μεγάλος ή η προσβολή μεγάλη τότε καλύτερα να χρησιμοποιηθει θερινός πολτός και άλατα καλίου.

Ολες αυτές είναι οι βιολογικές λύσεις που πάντα θέλουν περισσότερη προσπάθεια και συνδυασμό πολλές φορές των παραπάνω για να πετύχουν. Υπάρχουν και τα φυτοφάρμακα όπως το confidor που δεν αφήνει τίποτα ανεξαρτήτως συνθηκών και προϋποθέσεων
 
Η μεγαλύτερη μου αγάπη όμως είναι τα δέντρα και ειδικά αυτά που έχω κεντρωσει... Κάποιες φετινά κεντρωμενες καρυδιες έχουν ήδη ξεπεράσει τα 2 μέτρα και αναγκάστηκά κορφολογηθηκαν. Θα σχηματίσουν από φέτος άξονα και θα μπουν πολυ γρήγορα σε παραγωγή. Όλα τα κεντράδια έχουν χρειαστεί υποστηλωση με ξύλα γιατί θα σπάσουν...
IMG_20220729_192455.jpgIMG_20220729_193017.jpgIMG_20220729_193233.jpgIMG_20220729_195009.jpg
IMG_20220729_194607.jpg
 
Οι αδερφές τους στα 3 χρόνια είναι ήδη παραγωγικές και με φύλλα και καρύδια υγιέστατα και ήδη τεράστια παρόλο που είμαστε 3 μήνες πριν τη συγκομιδή... Η γαλλικες franquette και fernor είναι οι καλύτερες ποικιλίες για ορεινά μέρη...
IMG_20220730_083458.jpgIMG_20220730_083628.jpgIMG_20220730_085754.jpgIMG_20220730_090013.jpgIMG_20220730_090321.jpg
 
Η μεγαλύτερη μου αγάπη όμως είναι τα δέντρα και ειδικά αυτά που έχω κεντρωσει... Κάποιες φετινά κεντρωμενες καρυδιες έχουν ήδη ξεπεράσει τα 2 μέτρα και αναγκάστηκά κορφολογηθηκαν. Θα σχηματίσουν από φέτος άξονα και θα μπουν πολυ γρήγορα σε παραγωγή. Όλα τα κεντράδια έχουν χρειαστεί υποστηλωση με ξύλα γιατί θα σπάσουν...
View attachment 52301View attachment 52302View attachment 52303View attachment 52304
View attachment 52305
Δείχνει φασσότοπος το μέρος απέναντι απο το περβόλι :):):)
 
Δείχνει φασσότοπος το μέρος απέναντι απο το περβόλι :):):)
έχει αρκετές ντοπιάρες που τις θηρεύω με σύνεση (2-3 μόνο) καθε 15/9. Αργότερα που μπαίνει ο χειμώνας αρκετές από αυτές πάνε πάνε πιο ψηλά μαζί με τις μπασιματιάρες και λίγες μένουν για κούρνια και αυτό τις σώζει... Σε πολύ κρύο και χιόνι πιάνει πολλές επειδή είναι μέσα σε ρεματιά.
 
Έχει κούραση ο κήπος και ακόμα περισσότερο τα δέντρα αλλά είναι μια πολυ καλή ψυχοθεραπεία.

Επιστροφή στη βάση μου και περιμένω το απόγευμα να πάω στο χωριό στο κηπακι μου να δω τι έχει γίνει.
Ευτυχώς υπάρχει αυτόματο πότισμα και από νερό δεν υπάρχει θέμα.

Φέτος δοκίμαζω να κάνω λιαστή ντομάτα.
Κάθε χρόνο όμως κανω σαλτσούλα για τον χειμώνα που έρχεται.
Και διαφορα αλλά που μπαίνουν κατάψυξη και αξιοποιούνται με τον καιρό.
 
Όπως έφευγα από το κτήμα στο βουνό συναντήθηκα με ένα άλλο τσοπάνη. Μας τάραξε η ανομβρία μου λέει. Κουβαλάω νερό με το βυτίο έχω ξεπαραδιαστει... Του λέω πήγαινε στη στέρνα μου και σύνδεσε την παροχή και γέμισε οπότε θες...

Με έφτιαξες μου λέει θα σε φτιάξω και εγώ... Θα πας εκεί μου λέει είναι καμία 20ρια φάσες που κουρνιαζουν, σε άλλο μερος μου λέει έχει φουλ αγριοκορομηλο να πας να μαζέψεις και κόκκινο και κίτρινο και φεύγοντας το βράδυ να πας από εκεί και θα δεις μόλις νυχτώσει 2 αυτιαδες θεριά...

Σε όλα έπεσε μέσα και έλεγε αλήθεια ο τσοπάνης...

IMG_20220730_194334.jpg

IMG_20220730_195959.jpg

IMG_20220730_195946.jpg
 
Όπως έφευγα από το κτήμα στο βουνό συναντήθηκα με ένα άλλο τσοπάνη. Μας τάραξε η ανομβρία μου λέει. Κουβαλάω νερό με το βυτίο έχω ξεπαραδιαστει... Του λέω πήγαινε στη στέρνα μου και σύνδεσε την παροχή και γέμισε οπότε θες...

Με έφτιαξες μου λέει θα σε φτιάξω και εγώ... Θα πας εκεί μου λέει είναι καμία 20ρια φάσες που κουρνιαζουν, σε άλλο μερος μου λέει έχει φουλ κορομηλο να πας να μαζέψεις και κόκκινο και κίτρινο και φεύγοντας το βράδυ να πας από εκεί και θα δεις μόλις νυχτώσει 2 αυτιαδες θεριά...

Σε όλα έπεσε μέσα ο τσοπάνης...

View attachment 52341

View attachment 52342

View attachment 52343
Τις φασσες θέλουμε να δούμε όχι τις μπουρνελες!
 
Όπως έφευγα από το κτήμα στο βουνό συναντήθηκα με ένα άλλο τσοπάνη. Μας τάραξε η ανομβρία μου λέει. Κουβαλάω νερό με το βυτίο έχω ξεπαραδιαστει... Του λέω πήγαινε στη στέρνα μου και σύνδεσε την παροχή και γέμισε οπότε θες...

Με έφτιαξες μου λέει θα σε φτιάξω και εγώ... Θα πας εκεί μου λέει είναι καμία 20ρια φάσες που κουρνιαζουν, σε άλλο μερος μου λέει έχει φουλ αγριοκορομηλο να πας να μαζέψεις και κόκκινο και κίτρινο και φεύγοντας το βράδυ να πας από εκεί και θα δεις μόλις νυχτώσει 2 αυτιαδες θεριά...

Σε όλα έπεσε μέσα και έλεγε αλήθεια ο τσοπάνης...

View attachment 52341

View attachment 52342

View attachment 52343
Άμα θέλει τίποτα άλλο ο τσοπανης να μου πεις!
 
Πω, πω θα το κάψεις το μέρος Γρηγόρη και εννοώ τα άγρια κορόμηλα ! Οι ντόπιοι δεν γυρίζουνε να τα κοιτάξουνε , φτιάχνουνε όμως μια ξινούτσικη μαρμελάδα θε'ι'κή (προσθέτουμε αν θέλουμε και λίγο σαμπούκο) ! Τι να τα κάνεις τα ανιχνευτικά άμα έχεις φίλο τον τσοπάνη , παντού και πάντα !
 
Back
Top