Οδοντιατρική φροντίδα σκύλου

Χαίρετε,
Έχω μια σκύλα σέττερ 9 χρονών. Τα δόντια της δεν είναι ό,τι καλύτερο, έχει κ προγναθισμό. Τις προάλλες που την έβαλα στο αμάξι για ένα εκπαιδευτικό αναγκάστηκα να πάω όλη τη διαδρομή με ανοιχτά παράθυρα.
Είμαι 99% σίγουρος ότι ήταν από τα δόντια. Τα πίσω ειδικά από το χρώμα δε φαίνονται σε καλή κατάσταση.
Κάποτε η κτηνίατρος μου είχε αναφέρει τον καθαρισμό. Αξίζει; Από αυτά που μου είπε κατάλαβα ότι είναι διαδικασία και δεν ξέρω και τι διάρκεια θα έχει;
Δεν έχω δώσει καθόλου μασώμενα στικς για καθαρισμό δοντιών. Κάνουν δουλειά, μήπως να δοκιμάσω πριν;
 
Χαίρετε,
Έχω μια σκύλα σέττερ 9 χρονών. Τα δόντια της δεν είναι ό,τι καλύτερο, έχει κ προγναθισμό. Τις προάλλες που την έβαλα στο αμάξι για ένα εκπαιδευτικό αναγκάστηκα να πάω όλη τη διαδρομή με ανοιχτά παράθυρα.
Είμαι 99% σίγουρος ότι ήταν από τα δόντια. Τα πίσω ειδικά από το χρώμα δε φαίνονται σε καλή κατάσταση.
Κάποτε η κτηνίατρος μου είχε αναφέρει τον καθαρισμό. Αξίζει; Από αυτά που μου είπε κατάλαβα ότι είναι διαδικασία και δεν ξέρω και τι διάρκεια θα έχει;
Δεν έχω δώσει καθόλου μασώμενα στικς για καθαρισμό δοντιών. Κάνουν δουλειά, μήπως να δοκιμάσω πριν;
Τα σκυλιά που τρώνε κυρίως ξηρά τροφή κάνουν πέτρα στα δόντια.... και όσο μεγαλώνουν ηλικιακά... δοκίμασε να δίνεις βοδινά κόκκαλα αφού τα αφήσεις λίγες μέρες 5-7 στην κατάψυξη...... βοηθούν στην πέτρα όπως και το ξερό ψωμί.... δεν ξέρω αν το ζώο έχει άλλα θέματα..... χαλασμένα δόντια ή κάτι άλλο.... καλή συνέχεια....
 
Εννοεις ανοικτα παραθυρα επειδη πονουσε και γαυγιζε;
Εχεις παρατηρησει καποιο αποστημα;θα δεις πριξιμο στην γναθο
Μπορεις να τ εντοπισεις εαν δεις μεσα στην στοματικη κοιλοτητα
Εαν δινεις κοκκαλα στην διατροφη της ελεξε μηπως καποιο εχει σφηνωσει ειδικα εαν κανεια το λαθος να δινεις απο κοτοπουλο η κουνελι(πολυ επικυνδυνο)

Ειναι συνηθες στα ζωα πανω απο 8 χρονων να παρουσιαζεται καποιο χαλασμενο δοντι και να γινεται αποστημα

Το κακο ειναι οτι σε αυτη την ηλικια συνηθως η ολικη ναρκωση του ζωου δεν ειναι κατι που εμνδεικνυεται απο τους κτηνιατρους και συνηθως και να δεκτουν να γινει απαιτουν πρωτα ολικες αιματολογικες εξετασεις

Πρωτα πρεπει να ελεξεις τα πιο πανω , να πας κτηνιατρο και μετα θα δωσεις κατι συμφωνα με τις οδηγιες του κτηνιατρου

Ακομη και να ειναι μονο απο σχηματισμενη πετρα με το να δωσεις μασητικα βοηθηματα δεν θα λυθει αμεσα το προβλημα σου
Εαν ειναι πετρα και μαλιστα προχωρημενη και τοτε θα χρειαστει καθαρισμο απο κτηνιατρο
 
Εννοεις ανοικτα παραθυρα επειδη πονουσε και γαυγιζε;
Εχεις παρατηρησει καποιο αποστημα;θα δεις πριξιμο στην γναθο
Μπορεις να τ εντοπισεις εαν δεις μεσα στην στοματικη κοιλοτητα
Εαν δινεις κοκκαλα στην διατροφη της ελεξε μηπως καποιο εχει σφηνωσει ειδικα εαν κανεια το λαθος να δινεις απο κοτοπουλο η κουνελι(πολυ επικυνδυνο)

Ειναι συνηθες στα ζωα πανω απο 8 χρονων να παρουσιαζεται καποιο χαλασμενο δοντι και να γινεται αποστημα

Το κακο ειναι οτι σε αυτη την ηλικια συνηθως η ολικη ναρκωση του ζωου δεν ειναι κατι που εμνδεικνυεται απο τους κτηνιατρους και συνηθως και να δεκτουν να γινει απαιτουν πρωτα ολικες αιματολογικες εξετασεις

Πρωτα πρεπει να ελεξεις τα πιο πανω , να πας κτηνιατρο και μετα θα δωσεις κατι συμφωνα με τις οδηγιες του κτηνιατρου

Ακομη και να ειναι μονο απο σχηματισμενη πετρα με το να δωσεις μασητικα βοηθηματα δεν θα λυθει αμεσα το προβλημα σου
Εαν ειναι πετρα και μαλιστα προχωρημενη και τοτε θα χρειαστει καθαρισμο απο κτηνιατρο
Μύριζε άσχημα. Νομίζω από το στόμα ήταν.
Δεν έχω δει κάποιο απόστημα ούτε δυσκολία στο να τρώει κροκέτες. Τα πίσω δόντια έχουν χάλια χρώμα καραμελοπράσινο, αυτό είναι η πέτρα; Μπορεί να έχει και χαλασμένα δόντια, δεν το αποκλείω.
Από ό,τι καταλαβαίνω ο καθαρισμός είναι κάτι που συνηθίζεται. Εμένα προσωπικά δε μου είχε τύχει ούτε είχα ακούσει από γνωστό. Ίσως γιατι τους έδινα κανένα κόκκαλο πιο συχνά παλιότερα. Θα το πάω στην κτηνίατρο και βλέπουμε.
 
Μύριζε άσχημα. Νομίζω από το στόμα ήταν.
Δεν έχω δει κάποιο απόστημα ούτε δυσκολία στο να τρώει κροκέτες. Τα πίσω δόντια έχουν χάλια χρώμα καραμελοπράσινο, αυτό είναι η πέτρα; Μπορεί να έχει και χαλασμένα δόντια, δεν το αποκλείω.
Από ό,τι καταλαβαίνω ο καθαρισμός είναι κάτι που συνηθίζεται. Εμένα προσωπικά δε μου είχε τύχει ούτε είχα ακούσει από γνωστό. Ίσως γιατι τους έδινα κανένα κόκκαλο πιο συχνά παλιότερα. Θα το πάω στην κτηνίατρο και βλέπουμε.
στον κτηνιατρο φιλε αντρικο και μην ακους εμαςςςς,,και εγω εχω ενα ψιλοθεμα με την ποιντεριναμου και μαλλων παμε για βγαλσιμο ενως δοντιου στα πισωω και καθαρισμωςςςς,,μου ειπε 80 ευρω θα τα δωσο χωρις σκεψηηη ΥΓ ωπος παμε εμης στον δωκτορ ετσι πρεπη να πρωσεχουμε και τα σκυλακιαμαςςς ;)
;) .love.
 
Χαίρετε,
Έχω μια σκύλα σέττερ 9 χρονών. Τα δόντια της δεν είναι ό,τι καλύτερο, έχει κ προγναθισμό. Τις προάλλες που την έβαλα στο αμάξι για ένα εκπαιδευτικό αναγκάστηκα να πάω όλη τη διαδρομή με ανοιχτά παράθυρα.
Είμαι 99% σίγουρος ότι ήταν από τα δόντια. Τα πίσω ειδικά από το χρώμα δε φαίνονται σε καλή κατάσταση.
Κάποτε η κτηνίατρος μου είχε αναφέρει τον καθαρισμό. Αξίζει; Από αυτά που μου είπε κατάλαβα ότι είναι διαδικασία και δεν ξέρω και τι διάρκεια θα έχει;
Δεν έχω δώσει καθόλου μασώμενα στικς για καθαρισμό δοντιών. Κάνουν δουλειά, μήπως να δοκιμάσω πριν;
Το ίδιο πρόβλημα είχα κ εγώ με μια σκυλίτσα μου! Δεν είναι θέμα φίλε μου απλά την ναρκώνει ο γιατρός κ γίνεται η διαδικασία χωρίς να ταλαιπωρεί καθόλου το ζωντανό! Μετά το ξυπνάει κ είναι για διαφήμιση της Colgate! Το είχα κάνει δύο φορές στην σκύλα και αν θυμάμαι καλά κοντά στα 60 ευρώ είχε κοστίσει!
 
Το ίδιο πρόβλημα είχα κ εγώ με μια σκυλίτσα μου! Δεν είναι θέμα φίλε μου απλά την ναρκώνει ο γιατρός κ γίνεται η διαδικασία χωρίς να ταλαιπωρεί καθόλου το ζωντανό! Μετά το ξυπνάει κ είναι για διαφήμιση της Colgate! Το είχα κάνει δύο φορές στην σκύλα και αν θυμάμαι καλά κοντά στα 60 ευρώ είχε κοστίσει!
μια απλη ναρκωση κανη φιλε γιανη και ολα οκ οκ ;)
;)
 
Μύριζε άσχημα. Νομίζω από το στόμα ήταν.
Δεν έχω δει κάποιο απόστημα ούτε δυσκολία στο να τρώει κροκέτες. Τα πίσω δόντια έχουν χάλια χρώμα καραμελοπράσινο, αυτό είναι η πέτρα; Μπορεί να έχει και χαλασμένα δόντια, δεν το αποκλείω.
Από ό,τι καταλαβαίνω ο καθαρισμός είναι κάτι που συνηθίζεται. Εμένα προσωπικά δε μου είχε τύχει ούτε είχα ακούσει από γνωστό. Ίσως γιατι τους έδινα κανένα κόκκαλο πιο συχνά παλιότερα. Θα το πάω στην κτηνίατρο και βλέπουμε.
Αν πας πάντως πες μας αποτέλεσμα.
 
Καλησπέρα σε όλους.ελπιζω κάποιος να είναι ακόμη εδω..Έχω ένα Μπιγκλ 9 ετών .τα ούλα της έχουν αυτό το μαύρο χρώμα όπως και σχεδόν όλα τα σκυλιά που έχω κοιτάξει εγώ προσωπικά από γνωστούς και φίλους μου απο περιέργεια .το τελευταίο μήνα είδα ένα πρήξιμο που απέκτησε στα ούλα της μπροστά από τον κυνόδοντα .Η διάθεση του σκύλου είναι όπως και πριν,ενέργεια,χαρα τρώει κανονικά,δεν δείχνει να πονάει . Πήγα στον κτηνίατρο , μου έδωσε 3 διαφορετικά χάπια για αγωγή και μια αλοιφή . Αν δεν φύγει το πρήξιμο χρειάζεται χειρουργείο μου είπε όμως υπάρχει μεγάλος κίνδυνος για την νάρκωση λόγο ηλικίας και μπορεί να μην ξυπνήσει !! Τώρα, Μετά από 2 βδομάδες που πήρε όλα τα χάπια , το πρήξιμο παραμένει ιδιο. Αλοιφή βάζω ακόμα 2 φορές τη μέρα .Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει και έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα.δεν θέλω να ρισκάρω τη ζωή του για κάτι που μπορεί να είναι περαστικό. Και αν δεν είναι, μήπως υπάρχει κάποιος πιο ασφαλές τρόπος? για παράδειγμα ένα ηρεμιστικό για να χαλαρώσει, αλλά να μην κοιμηθεί και μετά τοπική αναισθησία για να γίνει η τομή.σε κάθε περίπτωση όσο βλέπω τη διάθεση της να είναι καλή δεν θέλω να την βάλω σε περιπέτειες ουτε θέλω να ρισκάρω με την ολική νάρκωση..IMG_20240229_130139.jpg
 
Καλησπέρα σε όλους.ελπιζω κάποιος να είναι ακόμη εδω..Έχω ένα Μπιγκλ 9 ετών .τα ούλα της έχουν αυτό το μαύρο χρώμα όπως και σχεδόν όλα τα σκυλιά που έχω κοιτάξει εγώ προσωπικά από γνωστούς και φίλους μου απο περιέργεια .το τελευταίο μήνα είδα ένα πρήξιμο που απέκτησε στα ούλα της μπροστά από τον κυνόδοντα .Η διάθεση του σκύλου είναι όπως και πριν,ενέργεια,χαρα τρώει κανονικά,δεν δείχνει να πονάει . Πήγα στον κτηνίατρο , μου έδωσε 3 διαφορετικά χάπια για αγωγή και μια αλοιφή . Αν δεν φύγει το πρήξιμο χρειάζεται χειρουργείο μου είπε όμως υπάρχει μεγάλος κίνδυνος για την νάρκωση λόγο ηλικίας και μπορεί να μην ξυπνήσει !! Τώρα, Μετά από 2 βδομάδες που πήρε όλα τα χάπια , το πρήξιμο παραμένει ιδιο. Αλοιφή βάζω ακόμα 2 φορές τη μέρα .Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει και έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα.δεν θέλω να ρισκάρω τη ζωή του για κάτι που μπορεί να είναι περαστικό. Και αν δεν είναι, μήπως υπάρχει κάποιος πιο ασφαλές τρόπος? για παράδειγμα ένα ηρεμιστικό για να χαλαρώσει, αλλά να μην κοιμηθεί και μετά τοπική αναισθησία για να γίνει η τομή.σε κάθε περίπτωση όσο βλέπω τη διάθεση της να είναι καλή δεν θέλω να την βάλω σε περιπέτειες ουτε θέλω να ρισκάρω με την ολική νάρκωση..View attachment 86440
Πάρε και μια δεύτερη διάγνωση.
 
Οσον αφορα την κοιμηση για ναρκωση σε αυτη την ηλικια εχει δικαιο ο κτηνιατρος, ειναι επικινδυνη!

Τωρα αυτο που βλεπω δεν μου φαινεται σαν κατι μολυσμενο με πυον κλπ
Ουτε και τα ουλα ειναι αφυσικα αχρωματισμενα για την ηλικια του ζωου
Περισσοτερο σαν ´´κρεατοελιά´´ φαινεται
Εαν ειναι κατι αθωο η κακο(αναπτυσουν τετοια σε αυτες τις ηλικιες σε διαφορα μερη) δεν μπορω να πω γιατι δεν ειμαι κτηνιατρος

Θα ελεγα και εγω να παρει και αλλη γνωμη οσον αφορα την αντιμετοπιση του

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ στο τονιζω
Εμπειρικα μιλαω
 
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Έχω στο πρόγραμμα να πάω και για δεύτερη και για τρίτη γνώμη από κτηνίατρο. Επίσης κοίταξα και από την μέσα μεριά το πρήξιμο και είναι έντονο κόκκινο στο κεντρικό σημείο σαν μια κουκιδα.θα μπορούσε να είναι και μια πληγή από ένα κοκκαλο πχ(?).
 
Καλησπέρα σε όλους.ελπιζω κάποιος να είναι ακόμη εδω..Έχω ένα Μπιγκλ 9 ετών .τα ούλα της έχουν αυτό το μαύρο χρώμα όπως και σχεδόν όλα τα σκυλιά που έχω κοιτάξει εγώ προσωπικά από γνωστούς και φίλους μου απο περιέργεια .το τελευταίο μήνα είδα ένα πρήξιμο που απέκτησε στα ούλα της μπροστά από τον κυνόδοντα .Η διάθεση του σκύλου είναι όπως και πριν,ενέργεια,χαρα τρώει κανονικά,δεν δείχνει να πονάει . Πήγα στον κτηνίατρο , μου έδωσε 3 διαφορετικά χάπια για αγωγή και μια αλοιφή . Αν δεν φύγει το πρήξιμο χρειάζεται χειρουργείο μου είπε όμως υπάρχει μεγάλος κίνδυνος για την νάρκωση λόγο ηλικίας και μπορεί να μην ξυπνήσει !! Τώρα, Μετά από 2 βδομάδες που πήρε όλα τα χάπια , το πρήξιμο παραμένει ιδιο. Αλοιφή βάζω ακόμα 2 φορές τη μέρα .Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει και έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα.δεν θέλω να ρισκάρω τη ζωή του για κάτι που μπορεί να είναι περαστικό. Και αν δεν είναι, μήπως υπάρχει κάποιος πιο ασφαλές τρόπος? για παράδειγμα ένα ηρεμιστικό για να χαλαρώσει, αλλά να μην κοιμηθεί και μετά τοπική αναισθησία για να γίνει η τομή.σε κάθε περίπτωση όσο βλέπω τη διάθεση της να είναι καλή δεν θέλω να την βάλω σε περιπέτειες ουτε θέλω να ρισκάρω με την ολική νάρκωση..View attachment 86440


Καλησπερα φιλε...
Οπως σου ειπαν,πηγαινε οχι για 2η μονο,αλλα και για 3η γνωμη...
Ενδεχομενως να χρειαστει και βιοψια,γιατι ισως να ειναι καποιος ογκος,ο οποιος θα πρεπει να εξεταστει ενδελεχως...
Για ενα ειναι ετσι εντονα κοκκινο απο τη μεσα μερια,μπορει να ειναι και μολυνση...
Μην το αφησεις πολυ,γιατι δεν ξερεις πως μπορει να εξελιχθει...
Περαστικα ευχομαι...
 
Back
Top