Ξηρά τροφή

Όταν μια τροφή είναι πολύ καλή ή μάλλον πολύ καλά μελετημένη ταιριάζει σε όλα τα σκυλιά , τώρα αν κάποια σκυλιά έχουν πιο ανθεκτικό στομάχι και αντέχουν και δεύτερες τροφές, όπως τα λαμπραντόρ , αυτό δεν σημαίνει ότι οι τροφές αυτές είναι καλές
Όσον αφορά την ποσότητα ,ακόμα και η acana και η family plus josera που τάισα δεν με κάλυψαν με τις ενδεικτικές ποσότητες που έχουν πάνω στο σακί , άλλωστε με μικρά γράμματα το γράφουν
Αυτό που έκανα εγώ και πραγματικά ειδα αποτελέσματα στα σκυλιά μου είναι η αύξηση των λιπαρών στη τροφή , αμέσως πήραν βάρος παρόλο την έντονη κυνηγετική δραστηριότητα που έχουν
 
Όταν μια τροφή είναι πολύ καλή ή μάλλον πολύ καλά μελετημένη ταιριάζει σε όλα τα σκυλιά , τώρα αν κάποια σκυλιά έχουν πιο ανθεκτικό στομάχι και αντέχουν και δεύτερες τροφές, όπως τα λαμπραντόρ , αυτό δεν σημαίνει ότι οι τροφές αυτές είναι καλές
Όσον αφορά την ποσότητα ,ακόμα και η acana και η family plus josera που τάισα δεν με κάλυψαν με τις ενδεικτικές ποσότητες που έχουν πάνω στο σακί , άλλωστε με μικρά γράμματα το γράφουν
Αυτό που έκανα εγώ και πραγματικά ειδα αποτελέσματα στα σκυλιά μου είναι η αύξηση των λιπαρών στη τροφή , αμέσως πήραν βάρος παρόλο την έντονη κυνηγετική δραστηριότητα που έχουν
Και το κακό με αυτές της πανάκριβες τροφές είναι ότι σε πολλά σκυλιά με το που αυξήσεις δοσολογία καραδοκεί η κολίτιδα .
 
Δεν έβγαλα ποτέ ξεκάθαρα συμπεράσματα με την ξηρά τροφή. Όταν είχα αγοράσει το σεττερακι μου ήταν 6 μηνών. Δεν ήξερα τι τάιζε ο άνθρωπος που το είχε όμως έδινε ξηρά τροφή και αυτός. Από τη χαρά μου του πήρα για αρχή μια τροφή των 70 ευρώ ( το μικρό τσουβαλακι) υποτίθεται πριμιουμ τροφή ( έτσι μου είπαν εκεί που την αγόρασα). Αποτέλεσμα, η τροφή τρείς μέρες στο πιάτο δεν την έφαγε ποτέ!!!! Παίρνω άλλη στα 60 περίπου ευρώ, πάλι το μικρό τσουβαλακι. Έτρωγε λίγο και την παρατούσε. Στεναχώρια που δεν έτρωγε το σκυλί την καλή τροφή που ήθελα να του δώσω. Ο πατέρας μου γελαγε. Ρε δώσε ψωμί στο σκυλί θα ψοφήσει. Με τα πολλά του έδωσα ψωμί τι να έκανα. Το έφαγε λαίμαργα! Τελικά άρχισα να αγοράζω λαιμούς από κοτόπουλο κατεψυγμένους και τους μαγείρευα με ρύζι. Αυτό το έτρωγε. Οπότε η ιστορία πήγε έτσι, ποτέ μαγείρεμα, ποτέ μια ξηρά τροφή συντήρησης με το όνομα picovit ( την οποία έτρωγε) φθηνή, στα 17-18 ευρώ το τσουβαλι των 20 κιλών. Την περίοδο του κυνηγιού του έδινα και κάτι χάπια βιταμίνες και μέταλλα για σκύλους. Τώρα, όταν φτάσει στα χέρια μου το νέο μέλος θα δω τι θα κάνω. Πολύτιμη πηγή πληροφοριών το φόρουμ.
 
Μέχρι την έναρξη έδινα viozois nutridog,μετά πήγα στη σειρά exclusive energy της ίδιας εταιρείας. Τις μέρες που το σκυλι δεν κυνηγάει του δίνω την αναγραφομενη ποσοτητα (300 γραμ) σε 2 δόσεις. Τις μέρες που πάμε για κυνήγι ανεβαίνω στα 400 γραμμάρια. Δύο φορές το μηνα παιρνω 3-4 κιλα λαιμούς από κοτόπουλο και τους ψήνω με ρύζι και λαχανικά συν τη ξηρή σε κανονική ποσοτητα.
Συν το αυγουλάκι του το προηγούμενο βράδυ του κυνηγίου...
 
Πέρασα χθες από ένα μαγαζί με είδη pet που δεν είχα ξανά πάει για να δω για καινούργιο σπιτάκι κλπ και να ρωτήσω και για κουτάβοτροφες. Μου είπε ότι η ποιότητα στην ξηρά τροφή χωρίζεται σε πέντε κατηγορίες, μου τα εξήγησε, να μην τα πολυλογω πήρα ένα σακουλάκι acana. Ελπίζω να την τρώει το σκυλί όταν με το καλό έρθει στα χέρια μου, αλλά και να μην τη φάει, τι να πω τόσο καλά λόγια που άκουσα και τόσο τσουχτερή που είναι η τιμή της, χαμένη δεν θα πάει. Μάλλον θα τη φάω εγώ με γάλα αντί για κορνφλεικς:rolleyes:
 
Μέχρι την έναρξη έδινα viozois nutridog,μετά πήγα στη σειρά exclusive energy της ίδιας εταιρείας. Τις μέρες που το σκυλι δεν κυνηγάει του δίνω την αναγραφομενη ποσοτητα (300 γραμ) σε 2 δόσεις. Τις μέρες που πάμε για κυνήγι ανεβαίνω στα 400 γραμμάρια. Δύο φορές το μηνα παιρνω 3-4 κιλα λαιμούς από κοτόπουλο και τους ψήνω με ρύζι και λαχανικά συν τη ξηρή σε κανονική ποσοτητα.
Συν το αυγουλάκι του το προηγούμενο βράδυ του κυνηγίου...
να ερθω στρατο να γηνω σκυλακισουυυυ;;;;;εγω πηρα την viozois energy 30πρωτεινη εαν θημαμε καλα,,και 18 λιπαρα 20κιλα 29 ευρωπουλακια,,και επισης δυο φωρες την βδωμαδα βραζο πλαταρια κοτοπουλο με λεμους και φτερουγες με ρυζι,,τι αλο να κανουμε πιστευω ειναι καλαααα ;)
 
να ερθω στρατο να γηνω σκυλακισουυυυ;;;;;εγω πηρα την viozois energy 30πρωτεινη εαν θημαμε καλα,,και 18 λιπαρα 20κιλα 29 ευρωπουλακια,,και επισης δυο φωρες την βδωμαδα βραζο πλαταρια κοτοπουλο με λεμους και φτερουγες με ρυζι,,τι αλο να κανουμε πιστευω ειναι καλαααα ;)
Ενα τον εχω Σάκη και τον προσέχω σαν τα μάτια μου... Μήπως είναι 15κιλη η τροφή; Αυτή με το χάσκυ απ' έξω του δίνω εγώ.
 
να ερθω στρατο να γηνω σκυλακισουυυυ;;;;;εγω πηρα την viozois energy 30πρωτεινη εαν θημαμε καλα,,και 18 λιπαρα 20κιλα 29 ευρωπουλακια,,και επισης δυο φωρες την βδωμαδα βραζο πλαταρια κοτοπουλο με λεμους και φτερουγες με ρυζι,,τι αλο να κανουμε πιστευω ειναι καλαααα ;)
Καλά είσαι.Αν αποφασίσεις και πάρεις σκυλί πρέπει να το καλοταΐζεις και να δίνεις κατι παραπάνω διότι κερδισμένος θα βγεις.Ό,τι πληρώσεις παίρνεις, όχι πάντα.Αν έχεις και φαίνονται τα παΐδια, άστο καλύτερα χίλιες φορές να μην είχες.Έχω μάθει σκυλί είτε κότα είτε οτιδήποτε μικρό ασήμαντο να είναι, πείτε το όπως θέλετε, να μην πεινάει και να είναι όπως πρέπει και ένα τσικ τσίχλας παραπάνω!
 
Πέρασα χθες από ένα μαγαζί με είδη pet που δεν είχα ξανά πάει για να δω για καινούργιο σπιτάκι κλπ και να ρωτήσω και για κουτάβοτροφες. Μου είπε ότι η ποιότητα στην ξηρά τροφή χωρίζεται σε πέντε κατηγορίες, μου τα εξήγησε, να μην τα πολυλογω πήρα ένα σακουλάκι acana. Ελπίζω να την τρώει το σκυλί όταν με το καλό έρθει στα χέρια μου, αλλά και να μην τη φάει, τι να πω τόσο καλά λόγια που άκουσα και τόσο τσουχτερή που είναι η τιμή της, χαμένη δεν θα πάει. Μάλλον θα τη φάω εγώ με γάλα αντί για κορνφλεικς:rolleyes:
Πήρες ότι καλύτερο μπορείς να δώσεις σε σκύλο....ακριβή αλλά από τις κορυφαίες.... τροφές υπάρχουν καλές εκεί έξω και πιο οικονομικές απλά θέλει ψάξιμο...το πρώτο που θα κοιτάζεις είναι τα συστατικά της τροφής και μάλιστα την σειρά την οποία τα αναγράφουν...π.χ. τροφές που πρώτο συστατικό αναγράφουν ...καλαμπόκι...για μένα προσωπικά δεν κάνουν...όπως τροφές που λένε ...υποπροϊόντα κρέατος σαν πρώτο συστατικό...ή και αυτές που δεν λένε καθόλου αλλά λένε πρωτεΐνη τόσο λιπαρά τόσο....όταν έχεις συστατικά δυνατά θέλεις να τα διαφημίζεις οπότε δεν τα κρύβεις... και βέβαια στις περισσότερες των περιπτώσεων η τιμή (όχι όλες τις φορές) αλλά τις περισσότερες συμβαδίζει και με την ποιότητα....δεν μπορεί μια τροφή των 25 ευρώ το 15κιλο....να είναι ποιοτική...εγώ προσωπικά με 55 ευρώ παίρνω τα 15 κιλά... αλλά είναι δική μου επιλογή.....από εκεί και πέρα ο καθένας επιλέγει ότι θέλει και βέβαια με την δική του οικονομική δυνατότητα αν και αυτό χωράει μεγάλη συζήτηση...π.χ. μια ποιοτική τροφή μπορεί να έρχεται και πιο φθηνή σε σχέση με τροφές που πρέπει ο σκύλος να φάει μισό κιλό μπας και πάρει τα απαραίτητα στοιχεία αλλά με κόστος χρημάτων και κόστο στην υγεία του σκύλου...επίσης προτιμώ να κρατάω τόσους σκύλους όσους μπορώ να τους προσφέρω κάτι αξιοπρεπές ακόμα και εάν έχω έναν, παρά να γεμίσω ολόκληρο καμιόνι με σκύλους και να τους δίνω σιτάρια, όσπρια και ότι να ναι...
 
Ενα τον εχω Σάκη και τον προσέχω σαν τα μάτια μου... Μήπως είναι 15κιλη η τροφή; Αυτή με το χάσκυ απ' έξω του δίνω εγώ.
20ακιλη στρατο η vio active,,εχη εξω φωτο ενα ποιντερ που καλπαζη σε παραλαγης τσουβαλι
 
Λοιπόν από χθες ήρθε στα χέρια μου ένα θηλυκό κουρτσχααρ 3 μηνών. Την ξεκίνησα Acana puppy και από ότι φαίνεται την τρώει με όρεξη. Απλά τη βλέπω που τρώει έτσι και της ρίχνω αρκετά παραπάνω από όσο γράφει στο ποτηράκι που μου έδωσαν στο μαγαζί για μεζούρα. Πειράζει αυτό; Τα κακά της σχηματισμένα μια χαρά. Αύριο πάμε και μια βόλτα στον κτηνίατρο να τη δει και να μου δώσει οδηγίες.
 
Λοιπόν από χθες ήρθε στα χέρια μου ένα θηλυκό κουρτσχααρ 3 μηνών. Την ξεκίνησα Acana puppy και από ότι φαίνεται την τρώει με όρεξη. Απλά τη βλέπω που τρώει έτσι και της ρίχνω αρκετά παραπάνω από όσο γράφει στο ποτηράκι που μου έδωσαν στο μαγαζί για μεζούρα. Πειράζει αυτό; Τα κακά της σχηματισμένα μια χαρά. Αύριο πάμε και μια βόλτα στον κτηνίατρο να τη δει και να μου δώσει οδηγίες.
Απ οτι κατάλαβα κι εγω και απ οτι μου ειπε γιατρος και εκτροφέας, χρειάζεται να δίνουμε παραπάνω τροφή,αφου οι αναλογιες βαρος σκυλου και ποσοτητας τροφης που αναγράφονται στα σακιά ,ειναι ενδεικτικα.
Εγω καθυστερημένα πια του δινω 300 αντι 220 που λεει το σακι γιατι το σκυλί είναι καπως αδύνατο και χρειάζεται 2 κιλα. Αν πιασει το βάρος που πρέπει να εχει θα μειώσω λιγο . Τωρα ειναι 8 μηνών.
Όλα αυτά βέβαια έχουν να κάνουν και με τη δραστηριότητα του σκύλου με τη φυλή του σκύλου και διάφορους άλλους παράγοντες.
 
Last edited:
Απ οτι κατάλαβα κι εγω και απ οτι μου ειπε γιατρος και εκτροφέας, χρειάζεται να δίνουμε παραπάνω τροφή,αφου οι αναλογιες βαρος σκυλου και ποσοτητας τροφης που αναγράφονται στα σακιά ,ειναι ενδεικτικα.
Εγω καθυστερημένα πια του δινω 300 αντι 220 που λεει το σακι γιατι το σκυλί είναι καπως αδύνατο και χρειάζεται 2 κιλα. Αν πιασει το βάρος που πρέπει να εχει θα μειώσω λιγο . Τωρα ειναι 8 μηνών.
Όλα αυτά βέβαια έχουν να κάνουν και με τη δραστηριότητα του σκύλου με τη φυλή του σκύλου και διάφορους άλλους παράγοντες.
Ευχαριστώ φίλε Δημήτρη, το βλέπω αδυνατουλι και φαίνεται ότι μπορεί να καταναλώσει πολύ μεγαλύτερη ποσότητα από αυτό που του βάζω αλλά το φοβάμαι λίγο μην το πειράξει και έχουμε διάρροιες. Είναι μια ράτσα που δεν είχα ποτέ στο παρελθόν οπότε μια βόλτα αύριο στον κτηνίατρο θα λύσει πολλές απορίες.
 
Ευχαριστώ φίλε Δημήτρη, το βλέπω αδυνατουλι και φαίνεται ότι μπορεί να καταναλώσει πολύ μεγαλύτερη ποσότητα από αυτό που του βάζω αλλά το φοβάμαι λίγο μην το πειράξει και έχουμε διάρροιες. Είναι μια ράτσα που δεν είχα ποτέ στο παρελθόν οπότε μια βόλτα αύριο στον κτηνίατρο θα λύσει πολλές απορίες.
Κάποιοι κτηνίατροι ισχυρίζονται ότι δεν πρέπει να υπερβαίνουμε το 10 με 15% των αναλογιών που γράφονται στο σακι. Και εγώ ακολούθησα αυτή την οδηγία του κτηνίατρου που πηγαίνω το σκυλί, αλλά στην πορεία αφού το έβλεπα ότι είναι αδύνατο, άλλος κτηνίατρος καθώς και ο εκτροφέας μου είπαν τελείως διαφορετικά πράγματα.
Εδώ βέβαια να συμπληρώσω ότι εγώ στο κουτάβι έδινα ακριβώς όσο λέει το σακί μέχρι την ηλικία των 7 μηνών ,οπότε έχασα έδαφος αν εσύ από τώρα του δίνεις ένα 10% ή ένα 15% παραπάνω, νομίζω ότι θα θα είσαι καλά
 
Last edited:
Λοιπόν από χθες ήρθε στα χέρια μου ένα θηλυκό κουρτσχααρ 3 μηνών. Την ξεκίνησα Acana puppy και από ότι φαίνεται την τρώει με όρεξη. Απλά τη βλέπω που τρώει έτσι και της ρίχνω αρκετά παραπάνω από όσο γράφει στο ποτηράκι που μου έδωσαν στο μαγαζί για μεζούρα. Πειράζει αυτό; Τα κακά της σχηματισμένα μια χαρά. Αύριο πάμε και μια βόλτα στον κτηνίατρο να τη δει και να μου δώσει οδηγίες.
Κώστα καλορίζικο το σκυλάκι!!!
Έχε το νου σου γιατί είναι φαγανες τα κουρτσχααρ!!!!
 
Κώστα καλορίζικο το σκυλάκι!!!
Έχε το νου σου γιατί είναι φαγανες τα κουρτσχααρ!!!!
Σε ευχαριστώ φίλε Στράτο! Δεν μου έχει τύχει τόσο ορεξατο σκυλάκι ζωή να έχει. Το σεττερ που είχα πριν ήταν μίζερο με το φαγητό σε βαθμό απελπισίας γι'αυτό τη χαίρομαι που τρώει έτσι.
 
Με υγεια φιλε το νεο κουταβακι.love..shake hands.

Εχουν ταση να τρωνε αρκετα τα κουρτσχαρακια
Οπως και τα ποιντερ συνηθως
Το φαι θα το δινεις σε τρεις δοσεις
Αν το εχεις σε κουμασι κοιτα να ειναι ζεστο
Το κρυο τα αδυνατιζει τα σκυλακια
Για την ποσοτητα
Παντα τον χειμωνα χρειαζονται λιγο παραπανω φαγητο
Εσυ να εισαι τακτικος στις τρεις δοσεις
Λιγο παραπανω εφοσον το τρωει και δεν σου κανει διαροια ειναι οκ
Οχι ομως υπερβολες
Θα δεις οτι μηνα το μηνα θα αυξανεται σταδιακα η ποσοτητα
Να ειναι ζεστο
Να τρωει σωστα
Ελαφρυ μουλιασμα την τροφη
Και οπωσδηποτε κτηνιατρο για να ολοκληρωσει την εμβολιαστικη τιυ καλυψη
 
Back
Top