Ξηρά τροφή

Όπως και εγώ παλαιότερα έψαχνα και διάβαζα γνώμες άλλων έτσι και εγώ τώρα γράφω τα παρακάτω για όποιον ενδιαφέρεται. Μετά από αρκετό διάστημα πλέον μπορώ να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη για την τροφή που επέλεξα να ταϊζω τον σκύλο μου...Πρόκειται για μια πολύ καλή πρόταση super premium τροφή ενέργειας. Ο σκύλος έχει δυνάμεις για ολοήμερα κυνήγια (πέρδικα) και η όλη του κατάσταση είναι άριστη.

https://www.brit-petfood.gr/product/1443/brit-care-endurance.html

Η τιμή της 56 ευρώ τα 12 +3 κιλά που εγώ τα παίρνω λόγω προσφοράς που έχει η εταιρία.
 
Σήμερα την ώρα που τάιζα μου γενηθηκε απορία.
οι κυνηγοί παλιά πρώην το 80 ας πούμε τι τάιζαν τα σκυλιά τους;
Αποφάγια αν υπήρχαν, αλλιώς μια φέτα ψωμί. Επίσης τα σκυλιά στο χωριό μου τουλάχιστον δεν τα έδεναν, περιφέρονταν όπου ήθελαν. Αυτά τα ξέρω από ηλικιωμένους κυνηγούς.
 
Σήμερα την ώρα που τάιζα μου γενηθηκε απορία.
οι κυνηγοί παλιά πρώην το 80 ας πούμε τι τάιζαν τα σκυλιά τους;
Οπως λέει και ο Κώστας παραπάνω αποφάγια ότι είχαν και ψωμί με λάδι. Θυμάμαι τον αράπη ( έτσι έλεγαν το σκυλί) που τον έπαιρνε ο θείος στα πρόβατα, και έμεναν στη μαδαρα βδομάδες, όταν κατέβαιναν στο χωριό να πηγαίνει στο αμπέλι και να τρώει σταφύλια... Στα τέλη της δεκαετίας του 80 που τον θυμάμαι εγώ δεν είχε κανένα δόντι στο στόμα του και πέθανε 16 χρόνων. Επισης κυνηγούσε μόνος του λαγούς για την πάρτη του....
 
Στην Μακεδονία τάιζαν ψωμί φτιαγμένο από πιτουρο.. Με λίγο λίπος χοιρινό. Μαυρο ψωμί., βαρυ φτιαγμένο μόνο για τα κυνηγιαρικα.. Μπορεί η επιστήμη πλεον να λέει άλλα, σίγουρα όμως εκείνοι οι σκυλοι ήταν υγιεστατοι, δυνατοί, κ εμφανώς ευρωστοι.
 
Σήμερα την ώρα που τάιζα μου γενηθηκε απορία.
οι κυνηγοί παλιά πρώην το 80 ας πούμε τι τάιζαν τα σκυλιά τους;
πωλη καλη η αναλαμπη που σου ηρθε φιλε νικολακιιι ;) ωπος μεγαλωνανε τα χρονια τα παλια η ανθρωπη ετσι και τα ζωα μαζιτουςς τρωγανε τα περισεματαααα,,δηλ γουρουνια σκυλια κοτες κτλλλ , τωρα ωμος φιλεμου τρωμε ολες της σαβουρεςςςς ολημαςςςς δηλ ανθρωπη και ζωα μια τρωφηηηη .sarcastic.για σκεψου τωρα τι πρεπη να φαμε εμης και τι τα ζωναναμαςςςςς .think.
.yel. .yel.
 
Σήμερα την ώρα που τάιζα μου γενηθηκε απορία.
οι κυνηγοί παλιά πρώην το 80 ας πούμε τι τάιζαν τα σκυλιά τους;
Οι τροφές και οι επιλεγμένες αιμομιξιες- ζευγαρωματα έχουν το αποτέλεσμα σκυλιά με προβλήματα, κουσούρια, συχνές αρρωστιες και θανάτους σε μικρή ηλικία...
 
Last edited:
Σήμερα την ώρα που τάιζα μου γενηθηκε απορία.
οι κυνηγοί παλιά πρώην το 80 ας πούμε τι τάιζαν τα σκυλιά τους;
Τα παλιά χρόνια βασική τροφή για τα σκυλιά ήταν το ψιλό πιτυρο ή αλλιώς βιτες που βγαίνει από την επεξεργασία κατα την παραγωγή αλεύρου από σιτάρι , ήταν το αλεύρι για τα σκυλιά που ανακατευαν με νερό και πιθανόν με λίγο λίπος που τους περίσσευε , είναι πρώτη ύλη που χρησιμοποιείται και τώρα από τα εργοστάσια παραγωγής σκυλοτροφών
Αυτοί που γνώριζαν και ήθελαν αποδόσεις από τα σκυλιά τους, τους έδιναν όσο περισσότερο λίπος μπορούσαν από το γουρούνι , κομμάτια λαρδί ελαιόλαδο κλπ
 
Εγω δίνω στο κουτάβι brit . Αυτο λοιπόν που βλεπω ειναι οτι το κουταβι ειναι λιγο αδυνατο. Αρχικά οταν το πηρα 2 μηνών,του έδινα για διαστημα 3μιση μηνων την ποσότητα που που αναγράφεται στο σακί της brit σύμφωνα με την ηλικία. Τον τελευταιο ενάμιση μηνα του αυξάνω την ποσότητα για πάρει βάρος.
Τωρα 7 μηνων ειναι 12,800 ενω θα επρεπε να ειναι δυο κιλα παραπάνω.
Βέβαια το σκυλί καταναλώνει αρκετή ενέργεια από ηλικία τριών μηνών κάθε απόγευμα ήμασταν έξω για τουλάχιστον δύο με δυόμισι ώρες, περπατούσε στο βουνό, έτρεχε, κάναμε διάφορα και ίσως το λάθος είναι που τήρησα κατά γράμμα αυτά που έλεγε η εταιρεία στη συσκευασία . Θα έπρεπε να δίνω περισσότερη τροφή στο κουτάβι από όταν το πήρα.

Λεω να επιμείνω για λιγο ακόμη με την brit και αν δεν , ισως να αναγκαστώ να δοκιμάσω με αλλη τροφή.
 
Εγω δίνω στο κουτάβι brit . Αυτο λοιπόν που βλεπω ειναι οτι το κουταβι ειναι λιγο αδυνατο. Αρχικά οταν το πηρα 2 μηνών,του έδινα για διαστημα 3μιση μηνων την ποσότητα που που αναγράφεται στο σακί της brit σύμφωνα με την ηλικία. Τον τελευταιο ενάμιση μηνα του αυξάνω την ποσότητα για πάρει βάρος.
Τωρα 7 μηνων ειναι 12,800 ενω θα επρεπε να ειναι δυο κιλα παραπάνω.
Βέβαια το σκυλί καταναλώνει αρκετή ενέργεια από ηλικία τριών μηνών κάθε απόγευμα ήμασταν έξω για τουλάχιστον δύο με δυόμισι ώρες, περπατούσε στο βουνό, έτρεχε, κάναμε διάφορα και ίσως το λάθος είναι που τήρησα κατά γράμμα αυτά που έλεγε η εταιρεία στη συσκευασία . Θα έπρεπε να δίνω περισσότερη τροφή στο κουτάβι από όταν το πήρα.

Λεω να επιμείνω για λιγο ακόμη με την brit και αν δεν , ισως να αναγκαστώ να δοκιμάσω με αλλη τροφή.
Νομίζω ότι η συνιστώμενη ποσότητα στις συσκευασίες είναι ενδεικτική. Βγάζουν ένα μέσο όρο για έναν μέσο σκύλο. Όπως κάνουν και με τις πολυβιταμινες που απευθύνονται σε ανθρώπους. Άλλο άνθρωπος 1.60 και 60 κιλά που δεν γυμνάζεται και άλλο 1.90 και 90 κιλά πυγμάχος ας πούμε.
 
Νομίζω ότι η συνιστώμενη ποσότητα στις συσκευασίες είναι ενδεικτική. Βγάζουν ένα μέσο όρο για έναν μέσο σκύλο. Όπως κάνουν και με τις πολυβιταμινες που απευθύνονται σε ανθρώπους. Άλλο άνθρωπος 1.60 και 60 κιλά που δεν γυμνάζεται και άλλο 1.90 και 90 κιλά πυγμάχος ας πούμε.
Ειχε πίνακα με διαφορετικά βαρη σκυλων οταν πια φτάσουν στην ενηλικιωση. Αναλογα με αυτο και την τωρινη ηλικια ,σου καθοριζει την ποσότητα.
Εγω λοιπον κινήθηκα με δεδομένο αυτο,οπως μου συνέστησε και ο γιατρος ο οποιος με απέτρεψε στο να υπερβω την ποσότητα πανω απο 10% αυτού που αναφέρει η εταιρεία.
 
Ειχε πίνακα με διαφορετικά βαρη σκυλων οταν πια φτάσουν στην ενηλικιωση. Αναλογα με αυτο και την τωρινη ηλικια ,σου καθοριζει την ποσότητα.
Εγω λοιπον κινήθηκα με δεδομένο αυτο,οπως μου συνέστησε και ο γιατρος ο οποιος με απέτρεψε στο να υπερβω την ποσότητα πανω απο 10% αυτού που αναφέρει η εταιρεία.
Όπως πάντα, ότι πει ο γιατρός. Και εγώ στη θέση σου το ίδιο θα έκανα.
 
Ελα ομως που αλλος γιατρός μου ειπε άλλα.
Αντε να βγάλεις άκρη
Τι σου είπε; Αν θέλεις λες απλά με ενδιαφέρει γιατί πιθανόν μέχρι το τέλος της εβδομάδας να έχω ένα νέο κουτάβι στα χέρια μου και με απασχολεί πολύ το θέμα της διατροφής του κουταβιου.
 
Τι σου είπε; Αν θέλεις λες απλά με ενδιαφέρει γιατί πιθανόν μέχρι το τέλος της εβδομάδας να έχω ένα νέο κουτάβι στα χέρια μου και με απασχολεί πολύ το θέμα της διατροφής του κουταβιου.
Με λίγα λόγια μου ειπε οτι αυτα δεν ειναι να τα λαμβάνουμε υπόψιν μας κατά γράμμα γιατι είτε δεν απευθύνονται σε σκυλιά με την ιδια ανάγκη ή σε συμφέροντα των εταιρειών για να φαίνονται πιο οικονομικές οι τροφές τους ειτε ,ειτε ..... Οπότε η τροφή που πρέπει να δίνεται στις περισσότερες των περιπτώσεων πρεπει να ειναι πάνω απο αυτα που προτείνουν οι εταιρείες.
Θυμάμαι οταν πήρα το κουτάβι ο εκτροφεας τους εδινε κάπου 180 γρ,ενω η συνιστώμενη ποσοτητητα στο σακί ήταν 140.
Τωρα απο 210 που λεει το σακι ,μου προτειναν να του δωσω 300 για να παρει το βαρος που πρεπει και μετα μειώνω στα 250
 
Ειχε πίνακα με διαφορετικά βαρη σκυλων οταν πια φτάσουν στην ενηλικιωση. Αναλογα με αυτο και την τωρινη ηλικια ,σου καθοριζει την ποσότητα.
Εγω λοιπον κινήθηκα με δεδομένο αυτο,οπως μου συνέστησε και ο γιατρος ο οποιος με απέτρεψε στο να υπερβω την ποσότητα πανω απο 10% αυτού που αναφέρει η εταιρεία.
Εάν του δίνεις και ειδικά χειμώνα αυτό που αναγράφει η τροφή το σκυλί το πιο πιθανό είναι να χάσει κιλά ,τουλάχιστον εγώ αυτό έχω διαπιστώσει σε πολλές τροφές .
 
Με λίγα λόγια μου ειπε οτι αυτα δεν ειναι να τα λαμβάνουμε υπόψιν μας κατά γράμμα γιατι είτε δεν απευθύνονται σε σκυλιά με την ιδια ανάγκη ή σε συμφέροντα των εταιρειών για να φαίνονται πιο οικονομικές οι τροφές τους ειτε ,ειτε ..... Οπότε η τροφή που πρέπει να δίνεται στις περισσότερες των περιπτώσεων πρεπει να ειναι πάνω απο αυτα που προτείνουν οι εταιρείες.
Θυμάμαι οταν πήρα το κουτάβι ο εκτροφεας τους εδινε κάπου 180 γρ,ενω η συνιστώμενη ποσοτητητα στο σακί ήταν 140.
Τωρα απο 210 που λεει το σακι ,μου προτειναν να του δωσω 300 για να παρει το βαρος που πρεπει και μετα μειώνω στα 250
Θέλει φαγητό ο σκύλος και όσο χειμωνιαζει περισσότερο αυτά που αναγράφονται στα σακια είναι για πεκινουα του σαλονιού 300 είναι μια καλή αρχή.

Η τροφή αυτή είναι πολύ καλή αλλά δεν ταιριάζει κάθε τροφή με όλους τους σκύλους οπότε αν ανεβάσεις ποσότητα και δεν στρώσει δοκίμασε μια άλλη μάρκα στην ίδια κατηγορία.
 
Back
Top