Ξηρά τροφή

Πήρε το μάτι μου κάτι για ακανα και κάτι για πατάτα, δεν διάβασα τι έργαψαν οι φίλοι παραπάνω. Θα σου πω τα έξεις αν δίνεις πατάτα στα σκυλιά και γενικά άμυλα τα σκοτώνεις σιγά σιγά, αν τρώνε και τα κουτάβια πατάτα θα τα χάσεις και δεν θα ξερεις γιατί. Ακανα ότι καλύτερο υπάρχει.
Μακάρι να μπορούσα να τα ταΐζω και εγώ ακανα.
πολλές τροφές τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιούν πατάτα στη σύσταση τους
 
Για γλυκοπατάτα λένε ότι χρησιμοποιουν...δεν ξέρω τι διαφορά έχει η μία από την άλλη
Η γλυκοπατάτα αν και ονοματολογικά μοιάζει με την πατάτα και με το πρώτο της συνθετικο μας κάνει για κάτι πιο παχυντικό και ανθυγιεινό (και ποσο μάλλον για τους σκύλους) διατροφολογικά ισχύει το ανάποδο! Περιέχει ίνες και μέταλα που επιτρέπουν στο περιεχόμενο άμυλο να καίγεται αργά, έτσι δεν προκαλούν εκτόξευση του σακχάρου στο αίμα και μεταβολικές και γαστρεντερολογικές επιβαρύνσεις. Επίσης είναι πλούσια και φθηνή πηγή μετάλλων, αντιφλεγμονοδών, αντιοξειδωτικών και βιταμινών. Η φύση του αμύλου που περιλαμβάνει η γλυκοπατάτα και ο τρόπος καύσης του λένε επίσης οτι φερνει πιο εύκολα στον οργανισμό την αίσθηση του κορεσμού (ότι χόρτασε).
 
Εγώ από την παύση του κυνηγίου της δίνω μια απλή κροκέτα συντήρησης των 17€/25kg η και φαγητό που περισεύει....ο σκύλος ξεκινά συστηματικά τις εξόδους,από αρχές Οκτώβρη για εκτόνωση στο τρέξιμο...πότε θα ήταν λογικό να της ξεκινήσω την κροκέτα ενέργειας πριν αρχίσει τις συχνές εξόδους στν κυνηγότοπο;;;;;

Υ.Γ Πρέπει να έχει οπωσδήποτε δημητριακά η κροκέτα;;;

Σκέφτομαι για την Alleva Life ή την PETQM..
 
Ο καθένας προφανώς και ταΐζει ότι θέλει και ότι μπορεί οικονομικά,αλλά......! Αλλά δεν γίνεται να αγοράζουμε κάτι το οποίο κάνει λιγότερο από από 1-2 ευρώ το κιλό και να θεωρούμε ότι δίνουμε κάτι στα σκυλιά μας. Δηλαδή οκ έλεος! Ξαναλέω ο καθένας ότι μπορεί και ότι θέλει,αλλά άλλο αυτό και να πεις "οκ εγω αυτο μπορώ δυστυχώς δεν μπορώ κάτι άλλο' και άλλο να λέμε για προτείνετε για πείτε γνώμες και να βλέπουμε τροφές πιο φθηνές από ένα σακί καλαμπόκι
 
Σίγουρα υπάρχουν πολλές και καλές τροφές.αλλα για να βγάλεις άκρη με αυτά που γράφουν στα συστατικά....πρέπει να είσαι αυτός που τη φτιάχνει....
Ποιος λοιπόν θα μας πει τι πρέπει να συγκρίνουμε ,να προσέχουμε για να καταλάβουμε ότι μια τροφή είναι ποιοτική;
Τι ποσοστό σε λιπαρά, σε δημητριακά να έχει; Τι κρέας να έχει κοτόπουλο ή αρνί; Πρέπει να έχει ψαρι ; Βιταμίνες και μέταλλα;
Άβυσσος λοιπόν η ξηρά τροφή(τουλάχιστον για εμένα).... Οι περισσότεροι από εμάς κοιτάμε να τη τρώει το σκυλι ευχάριστα, να έχει ενέργεια,να έχει όμορφο τρίχωμα ,να μη βρωμάνε τα κόπρανα του και να είναι σφιχτά κτλ κτλ κτλ...
Είχα πάρει μια τροφή με αρνί και 2,5 ευρώ το κιλό (τόσο την έδινε το pet shop εδώ στην περιοχή) ....καμία διαφορά δεν είδα στο σκυλί μου. Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν... Θέλω όμως να μάθω από κάποιον που ξέρει 5-10 πράγματα παραπάνω.
 
Θεωρώ ότι δεν πρέπει να κοιτάμε μόνο το τώρα. Δλδ ότι ο σκύλος μας τρώει με όρεξη και δεν χάνει κιλά και έχει ωραίο τρίχωμα κλπ. Σε βάθος χρόνου πρέπει να κρίνουμε. Ο κυνηγητικός σκύλος είναι ένας αθλητής. Όταν σε ένα ολοήμερο καλύπτει μια απόσταση 40-50χιλ (ίσως και παραπάνω) και αυτό το κάνει κάθε μέρα, τότε αλλάζουν τα πράγματα. Χρειάζεται σωστή προετοιμασία, προπόνηση και φυσικά ποιοτική και σωστή διατροφή... Από εκεί ξεκινάνε όλα. Για να μπορείς να τον έχεις για πολλά χρόνια. Και εγώ αν τρώω φθηνά πιτόγυρα όλη μέρα καλά είναι. Και με όρεξη τρώω , και κιλά δεν χάνω. Αλλά για πόσο; Ναι υπάρχουν και οικονομικές λύσεις σχετικά ποιοτικές. Ναι υπάρχουν και τροφές υπερεκτιμημένες. Βρίσκεις την χρυσή τομή που σε καλύπτει και ταΐζεις. Στην ανάγκη κόβεις από κάπου αλλού και προσφέρεις κάτι καλύτερο στον κυνηγητικό σου σύντροφο. Άλλωστε μέλος της οικογένειάς σου είναι...
 
Άλλες διατροφικές ανάγκες έχει ένας σκύλος που κάνει 5-6 εξόδους την εβδομάδα,αλλες κάποιος που κάνει μία.... άλλες συνθήκες το χειμώνα στη Φλώρινα και την βόρεια Ελλάδα, άλλες στην Κρήτη ή την Πελοπόννησο. Ακόμη και στην ίδια περιοχή το σημείο που είναι το σπιτάκι του ζώου και οι συνθήκες διαβίωσης το κάνουν να έχει άλλες ανάγκες.....γι αυτό πρέπει να παρατηρούμε και να βλέπουμε κάθε ζώο μας ξεχωριστά.... ακόμη και στο ίδιο κουμάσι ζώα της ίδιας φυλής και με τις ίδιες εξόδους μπορεί να έχουν άλλες ανάγκες.....η μία τροφή μπορεί να μην καλύπτει το ίδιο τα ζώα.... επίσης κάποιος που κάνει 5-6 εξόδους την εβδομάδα είναι λογικό να έχει τρία, τέσσερα σκυλιά για να μην τα εξαντλεί.... αυτό τους μεγαλώνει το όριο ζωής.....η ξεκούραση μετά από προσπάθεια,η σωστή διατροφή και διαβίωση και η σωστή διατροφή. Ακόμη και ο τρόπος μεταφοράς τους αλλάζει τα δεδομένα....
 
Σίγουρα υπάρχουν πολλές και καλές τροφές.αλλα για να βγάλεις άκρη με αυτά που γράφουν στα συστατικά....πρέπει να είσαι αυτός που τη φτιάχνει....
Ποιος λοιπόν θα μας πει τι πρέπει να συγκρίνουμε ,να προσέχουμε για να καταλάβουμε ότι μια τροφή είναι ποιοτική;
Τι ποσοστό σε λιπαρά, σε δημητριακά να έχει; Τι κρέας να έχει κοτόπουλο ή αρνί; Πρέπει να έχει ψαρι ; Βιταμίνες και μέταλλα;
Άβυσσος λοιπόν η ξηρά τροφή(τουλάχιστον για εμένα).... Οι περισσότεροι από εμάς κοιτάμε να τη τρώει το σκυλι ευχάριστα, να έχει ενέργεια,να έχει όμορφο τρίχωμα ,να μη βρωμάνε τα κόπρανα του και να είναι σφιχτά κτλ κτλ κτλ...
Είχα πάρει μια τροφή με αρνί και 2,5 ευρώ το κιλό (τόσο την έδινε το pet shop εδώ στην περιοχή) ....καμία διαφορά δεν είδα στο σκυλί μου. Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν... Θέλω όμως να μάθω από κάποιον που ξέρει 5-10 πράγματα παραπάνω.
Το να μην βρωμάνε τα κόπρανα ή να είναι σφιχτά δεν είναι κριτήριο ποιοτικής τροφής!
 
Το να μην βρωμάνε τα κόπρανα ή να είναι σφιχτά δεν είναι κριτήριο ποιοτικής τροφής!
Συμφωνώ αλλά δεν μπορείς να είσαι όλη μέρα πάνω από το σκυλί για να καθαρίσεις όταν κάνει την αναγκη του για να μη βρωμάει το μέρος του. Εμένα πχ δεν κατουράει πάντα όταν τον βγάζω για να τη βόλτα του.
 
Ένα πράγμα που πρέπει να κοιτάζουμε σε όλες τις τροφές είναι η σύσταση και η σύνθεση. Γιατί είναι άλλο το ένα και άλλο το άλλο.
H σύσταση είναι οι ποσότητες/ποσοστά σε πρωτεΐνες, λίπος, υγρασία, ασβέστιο, φώσφορος κτλ συστατικά.
Η σύνθεση είναι το από που προέρχονται τα παραπάνω συστατικά. Πρωτεΐνες έχει και το κρέας και τα κόκαλα και τα δημητριακά και η σόγια.
Άρα το ποσοστό πρωτεΐνης από μόνο του δε λέει και πολλά πράγματα αν αυτό προέρχεται από σόγια ή καλαμπόκι ή σιτάρι.
Άλλο πράγμα οι πρωτεΐνες από κρέας και άλλο από καλαμπόκι ή σιτάρι. Οι φθηνές τροφές είναι φουλ στα δημητριακά. Οι πιο ακριβές έχουν πιο πολύ κρέας. Πολλές τροφές το ξεκαθαρίζουν αυτό, άλλες όχι.

Δείτε πχ τη σύσταση μιας τροφής που εγώ τη θεωρώ καλή τροφή
Αναλυτικά Συστατικά: Ακατέργαστη πρωτεΐνη 26 %, Ακατέργαστο λίπος 15 %, Ακατέργαστες ίνες 2,5 %, Ακατέργαστη τέφρα 6,6 %, Υγρασία 10 %, Ασβέστιο 1,4 %, Φώσφορος 1,0 %.
και τη σύνθεση της
Σύνθεση: κοτόπουλο 31%, συκώτι κοτόπουλου 21%, πατάτα 20.5%, καλαμπόκι 13% (πιστοποιημένο μη μεταλλαγμένο), λίπος πουλερικών 4%(διατηρημένο με μικτές Τοκοφερόλες, Πηγή βιταμίνης Ε), λάδι σολομού 3%, φυσικές γεύσεις, αποξηραμένα μήλα 4%, ζύμη ζυθοποιίας 2%, ντομάτες 1%, γιούκα Εκχύλισμα schidigera, καρότα, μέταλλα, DL-μεθειονίνη, L-λυσίνη, μαννάν-ολιγοσακχαρίτες, φρουκτοολιγοσακχαρίτες, Προβιοτικά (Lactobacillus acidophilus).

Kαι μια τροφής ενέργειας που εγώ τη θεωρώ μέτρια τροφή
Συστατικά : Δημητριακά, κρέας και παράγωγα αυτού, έλαια και λίπη, παράγωγα φυτικής προέλευσης, μεταλλικές ουσίες.
ΑΝΑΛΥΣΗ ΣΥΣΤΑΤΙΚΩΝ: Πρωτεΐνη:34%, ασβέστιο:3%, λίπος:16%, Φώσφορο:1,7%, ακατέργαστες Ίνες:2%, τέφρα:10%, βιταμίνη Α : 15000 UI/KG, υγρασία:10%, Βιταμίνη D:2200 UI/ KG, Βιταμίνη Ε:85mg, Χαλκός:8mg/kg, αντιοξειδωτικά ΒΗΤ:150 mg/kg

Οι περισσότεροι κυνηγοί θα θεωρήσουν ότι η δεύτερη είναι καλύτερη αφού αυτοδιαφημίζεται ως ενέργειας και έχει 34% πρωτεΐνη ενώ η πρώτη έχει 26%. Τα νούμερα είναι σωστά και στις δύο τροφές. Κανείς δε λέει ψέμματα. Η πλήρης αλήθεια κρύβεται στη σύνθεση της τροφής. Δηλαδή από που προέρχονται τα συστατικά. Στην πρώτη περίπτωση κυριαρχεί το κοτόπουλο ενώ στη δεύτερη τα δημητριακά. Έχει σημασία η σειρά με την οποία γράφονται τα συστατικά, είναι φθίνουσα σειρά.
 
Last edited:
Το να μην βρωμάνε τα κόπρανα ή να είναι σφιχτά δεν είναι κριτήριο ποιοτικής τροφής!
Ένα από τα κριτήρια μιας ποιοτικής τροφής είναι ακριβώς αυτό..... ποσότητα κοπράνων που σημαίνει ότι όσο λιγότερα κόπρανα τόσο περισσότερο αφομοιώνει την τροφή το ζώο.. επίσης όταν είναι λιγα, σκληρά χωρίς διάρροιες ... σημαίνει ότι η ποσότητα της τροφής είναι σωστή.... αυτό φυσικά φαίνεται και στο ζώο: ενέργεια βαρος τρίχα κτλ. Όσον αφορά την μυρωδιά μπορεί να μην είναι βασικό για κάποιον.... όταν όμως το κουμάσι είναι μέσα στα σπίτια για μένα είναι κριτήριο
 
Συμφωνώ αλλά δεν μπορείς να είσαι όλη μέρα πάνω από το σκυλί για να καθαρίσεις όταν κάνει την αναγκη του για να μη βρωμάει το μέρος του. Εμένα πχ δεν κατουράει πάντα όταν τον βγάζω για να τη βόλτα του.
Το ότι εμένα μπορεί να με βολεύει όμως είναι ανεξάρτητο από το αν μια τροφή είναι ποιοτική.
Ένα από τα κριτήρια μιας ποιοτικής τροφής είναι ακριβώς αυτό..... ποσότητα κοπράνων που σημαίνει ότι όσο λιγότερα κόπρανα τόσο περισσότερο αφομοιώνει την τροφή το ζώο.. επίσης όταν είναι λιγα, σκληρά χωρίς διάρροιες ... σημαίνει ότι η ποσότητα της τροφής είναι σωστή.... αυτό φυσικά φαίνεται και στο ζώο: ενέργεια βαρος τρίχα κτλ. Όσον αφορά την μυρωδιά μπορεί να μην είναι βασικό για κάποιον.... όταν όμως το κουμάσι είναι μέσα στα σπίτια για μένα είναι κριτήριο
Δεν ανέφερα πουθενά την ποσότητα, για την οσμή και για το αν θα είναι σφιχτά είπα. Σφιχτά εννοώ το πολύ σφιχτά, δεν εννοώ να είναι εντελώς χαλαρά. Για να μην μυρίζουν και για να ειναι σφιχτά υπάρχουν τεχνικοί τρόποι που το πετυχαίνουν οι εταιρείες. Επίσης να πω και εδώ το ίδιο με αποπανω, το οτι εγώ μένω μέσα σε σπίτια και με βολεύει η τροφή αυτή που δεν μυρίζουν τα κόπρανα δεν σημαίνει ότι η τροφή αυτή αναπόφευκτα είναι και καλή.
 
Το ότι εμένα μπορεί να με βολεύει όμως είναι ανεξάρτητο από το αν μια τροφή είναι ποιοτική.

Δεν ανέφερα πουθενά την ποσότητα, για την οσμή και για το αν θα είναι σφιχτά είπα. Σφιχτά εννοώ το πολύ σφιχτά, δεν εννοώ να είναι εντελώς χαλαρά. Για να μην μυρίζουν και για να ειναι σφιχτά υπάρχουν τεχνικοί τρόποι που το πετυχαίνουν οι εταιρείες. Επίσης να πω και εδώ το ίδιο με αποπανω, το οτι εγώ μένω μέσα σε σπίτια και με βολεύει η τροφή αυτή που δεν μυρίζουν τα κόπρανα δεν σημαίνει ότι η τροφή αυτή αναπόφευκτα είναι και καλή.
Κι όμως φίλε μου.... ποιοτική είναι η τροφή που κρατά το ζώο υγιές,του προσφέρει αυτά που χρειάζεται για να έχει ενέργεια, γυαλαδα στο τρίχωμα, λίγα, σφικτά και άοσμα κόπρανα και έχει και την κατάλληλη για τον καθένα μας τιμή....δε σημαίνει ότι μια τροφή που κάνει 70 ευρώ το σακί καλύπτει όλα τα ζώα....
 
Επίσης αν εγώ ταιζω μια τροφή η οποία καλύπτει όλους τους υπόλοιπους τομείς, αλλά η μυρωδιά είναι ανυπόφορη μέσα στην πόλη και στους γύρω γείτονες νομίζω ότι θα δημιουργήσει πολλά προβλήματα και αντιπάθειες..... προς το κυνήγι.... και τους κυνηγούς....βάλε τον εαυτό σου στη θέση τους.... ήδη μας λένε τόσα.... ότι δεν φροντίζουμε τα ζώα μας, ότι τα παρατάμε κτλ
 
Back
Top