Ξηρά τροφή

Πολλοί από εμάς κοιτάζουμε κάποιες τροφές και λέμε σιγά μην δώσω τόσα,και δίνουμε κάποιες πιο φθηνές όσο αντέχει η τσέπη του καθενός!Σεβαστό και λογικό!Δεν θα πω το συνηθισμένο ότι με την πιο καλή ερχόμαστε στα ίδια λεφτά γιατί δίνουμε λιγότερη ποσότητα και έχουμε τα ίδια ίσως και καλύτερα αποτελέσματα!Θα σας πω το εξής όμως οι καιροί πλέον είναι δύσκολοι οπότε όσοι έχετε παρέες μαζευτείτε και ρωτήστε στις εταιρείες με τις πιο ακριβές τροφές που τις αποκλείατε λόγω τιμής,να σας κάνουν μια προσφορά για μεγαλύτερη ποσότητα παραγγελίας!Το κάνω εδώ και 4 χρόνια...η διαφορές στην τιμή είναι μεγάλες
 
Μια ζωη ειχα σκυλια... Απο Dogo Argentino, Rottweiler, Boxer, Pinscher μεχρι τωρα που εχω ενα ημιαιμο Griffon...
Χρησιμοποιουσα παντα 3 τροφες κορυφαιες σε ολες τις ηλικιες τους... Με τις διαφορες που εβλεπα σε αλλα σκυλια με τα δικα μου δεν τις αλλαζα με τιποτα...
Αξιζει και με το παραπανω να δωσουμε το κατι παραπανω γιατι τα οφελη ειναι τεραστια...
 
Μια ζωη ειχα σκυλια... Απο Dogo Argentino, Rottweiler, Boxer, Pinscher μεχρι τωρα που εχω ενα ημιαιμο Griffon...
Χρησιμοποιουσα παντα 3 τροφες κορυφαιες σε ολες τις ηλικιες τους... Με τις διαφορες που εβλεπα σε αλλα σκυλια με τα δικα μου δεν τις αλλαζα με τιποτα...
Αξιζει και με το παραπανω να δωσουμε το κατι παραπανω γιατι τα οφελη ειναι τεραστια...
Σίγουρα προφανώς και εγώ αυτής της άποψης είμαι...απλά επίσης σίγουρα κάποιοι οικονομικά δεν μπορούν για αυτό έγραψα και αυτό πιο πάνω...να ψαχτουν λίγο!Επίσης οι πιο ακριβές δεν είναι πάντα οι καλύτερες αρκετές τροφές είναι υπερεκτιμημένες λόγω πολύ καλού Marketing
 
Σίγουρα προφανώς και εγώ αυτής της άποψης είμαι...απλά επίσης σίγουρα κάποιοι οικονομικά δεν μπορούν για αυτό έγραψα και αυτό πιο πάνω...να ψαχτουν λίγο!Επίσης οι πιο ακριβές δεν είναι πάντα οι καλύτερες αρκετές τροφές είναι υπερεκτιμημένες λόγω πολύ καλού Marketing
Συμφωνω... Ναι σε ολα...;)
 
Επίσης οι πιο ακριβές δεν είναι πάντα οι καλύτερες αρκετές τροφές είναι υπερεκτιμημένες λόγω πολύ καλού Marketing

+1
Kαλο θα ειναι να αναφερουμε κ τις τροφες με τις οποιες ειμαστε ευχαριστημενοι τοσο απο αποψη τιμης οσο κ απο αποψη ποιοτητας...
 
  • Like
Reactions: fot
+1
Kαλο θα ειναι να αναφερουμε κ τις τροφες με τις οποιες ειμαστε ευχαριστημενοι τοσο απο αποψη τιμης οσο κ απο αποψη ποιοτητας...
Ατέρμονη συζήτηση, τα κριτήρια είναι τόσο διαφορετικά και δυστυχώς τα "κακά" διατροφικά αποτελέσματα φανερώνονται μετά από πολλά χρόνια.
 
Επειδή, όπως προανέφερε ο Γιώργος, η φτηνή τροφή ποτέ δεν είναι καλή, αλλά και η ακριβή τιμή δεν προϋποθέτει καλή ποιότητα, και επειδή η βιομηχανοποιημένη τροφή μας έχει πλέον "επιβληθεί", θα πρέπει να μάθουμε να "αποκρυπτογραφούμε" όσα δια νόμου υποχρεούνται να αναγράφουν οι εταιρίες και οι εισαγωγείς στην συσκευασία. Άλλως θα αγόμαστε και θα φερόμαστε από κάθε είδους παραπλανητική διαφήμιση ή το τι πιστεύει ο κάθε ένας από εμάς και προτείνει στους υπόλοιπους.

Ένα παράδειγμα: μια πολύ καλή τροφή, με φαινομενικά καλά αποτελέσματα στην διάπλαση του σκύλου μας, περιέχει, ας πούμε, συνθετική βιταμίνη Κ που έχει κατηγορηθεί για δημιουργία καρκίνων. Υποθέτω, πως ο καρκίνος που θα εμφανιστεί μετά από μερικά χρόνια δεν θα σας στρέψει την προσοχή σε αυτή την αιτία.

Διαβάζω πολλές φορές, η τάδε τροφή είναι εξαιρετική, οι σκύλοι μου έχουν λίγα κόπρανα και άοσμα, κοστίζει μόνο 25Ε. Αυτό που ερμηνεύω είναι: βαριέμαι και συχαίνομαι να καθαρίζω, με βολεύει και η τιμή.
Ναι, αν ταΐσεις τον σκύλο με 65-70% της ημερήσιας ποσότητας τροφής, κρέας που περιέχει μόνο 15 - 20% λίπος, θα έχεις λίγα κόπρανα γιατί θα αφομοιωθούν οι τροφές στο πεπτικό σύστημα. Μια τροφή με φουλ δημητριακά και υποπροϊόντα, κάλλιστα μπορεί να δημιουργεί λίγα κόπρανα όταν της προσθέσουν αφυδατικές ύλες, που όμως είναι καταστροφικές για την υγεία των σκύλων. Δεν αναγράφονται, η ζημιά είναι συσσωρευτική οπότε θα φανεί στο μέλλον.
 
Έτσι ακριβώς είναι,η πλειονότητα των καταναλωτών ξηράς τροφής θέλουν να αγοράζουν μια όσο γίνεται οικονομικότερη τροφή(προφανώς),να βλέπουν τους σκύλους τους να ‘’παχαίνουν’’,να έχουν λίγα κόπρανα,άοσμα και να παρατηρούν τους σκύλους τους ότι την τρώνε με ‘’όρεξη’’!Αν όχι όλα αυτά…..τα περισσότερα είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που ζητάμε από μια ξηρά τροφή ΠΟΙΟΤΙΚΗ!Οι εταιρίες αυτό το γνωρίζουν και παράγουν ακριβώς αυτό που ζητάει ο κόσμος….το λάθος….γιατί τους υπερσυμφέρει οικονομικά!Δεν γίνεται ακόμα και απλά λογικά να το σκεφτούμε χωρίς επιστημονκά κριτήρια μία τροφή φθηνή να παρέχει σωστή διατροφή σε έναν σκύλο.Φυσικά το αντεπιχείρημα είναι η οικονομική ‘’δύναμη’’ του καθενός!Θα το πω πολύ απλά ένα σακί ποιοτικής τροφής ισούτε με δύο σακιά φθηνής στο θέμα καθαρά και μόνο το πόσο καιρό θα περάσουμε με τα ίδια ορατά αποτελέσματα στον σκύλο μας!Το ακούω από πολλούς ‘’τι λες μωρέ εγώ παίρνω την τάδε με τόσα ευρώ(λίγα) και τα σκυλιά μια χαρά ψωμομένα είναι λίγα κόπρανα δεν μυρίζουν κιόλας και στο κυνήγι….αέρας(το τελευταίο ασχολίαστο)!Δεν γίνεται ένας σκυλος να είναι μέσα στο κλουβί του να μην εργάζεται και να βγάζει λίγα σφιχτά και άοσμα κόπρανα…..ΠΩΣ;;;;;Αφού δεν κάνει τίποτα παράγει έργο πως θα μεταβολίσει την ποσότητα της τροφής!!!!!(Σκεφτείτε τους ίδιους σας τους εαυτούς)Άρα κάτι έχει μέσα η τροφή για να δημιουργεί αυτά τα αποτελέσματα,όπως αφυδατικές ύλες,καολίνη,οπότε πίσω να βγάζουν ‘’αγαλματάκια’’ και να μην μυρίζουν!Επίσης και με fastfoodτα παιδιά μας θα είναι ψωμομένα και φθηνά θα την βγάζουμε….αυτο δεν σημαίνει πως θα είναι και υγιή…και θα μπορούν να αθληθούν(γιατί ο σκύλος αθλητής είναι)!Και τα αποτελέσματα του fastfoodδεν θα φανούν άμεσα…θα τα δούμε μετά από πολλά χρόνια…για να το παραλαλήσουμε με τον σκύλο τώρα όπως αναφέρει ο κύριος Νικολακόπουλος αυτά όλα δρουν συσωρευτικά και θα φανούν στο μέλλον όχι άμεσα!Οι εταιρίες γνωρίζοντας ότι αυτό που παράγουν είναι πολύ κακό διατροφικά ενισχύουν το προϊόν τους με ενισχυτικά γεύσης για να ελκύουν το σκύλο να το φάει…ταοποία όμως είναι χημικά δεν διασπόνται!Οπότε όταν ο σκύλος αφοδεύσει και περάσει η επήρεια της σκατόλης (η ουσία που κάνει τα κόπρανα να μυρίζουν έτσι) μετά το ενισχυτικο γεύσης συνεχίζει να μυρίζει και έλκει τον σκύλο,εξού και η κοπροφαγία!Όχι πάντα γιατί η κοπροφαγία μπορεί να οφείλεται και σε άλλους παράγοντες!
 
Μια πολύ καλη τροφη που δινω στην ποιντερινα μου εδω κ 2,5 χρονια ειναι η Playdog
Θα την βρειτε κ στις δυο κυνηγετικες εκθεσεις που θα γινουν, NATEX κ Outdoor κ η τιμη της κυμαινεται στα 25 ε το 15 κιλο σακι συντηρησης,29 ε το αντιστοιχο της ενεργειας super premium κ 34 ε αυτο των 15 κιλων αναπτυξης.....
 

Attachments

  • sacchi.png
    sacchi.png
    163,9 KB · Προβολές: 29
Αυτη την πηρα για πρωτη φορα προχθες για κουταβι http://www.bewi-dog.de/en/junior ακουω γνωμες
65 ευρω το 25κιλο και 55 το 25 κιλο εχει η συντηρηση,,μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλη
αυτο που με εκανε και την πηρα ηταν το Χ που εχει εξω το τσουβαλι απο δημητριακα,αλλα οταν διαβασα τα συστατικα ψιλοξενερωσα
περιμενα κατι καλητερο,μια τρωφη που ειναι τιμια για τα λεφτα της ειναι η farmina team breeder την εχω δουλεψει δυο χρονια και ειναι πολυ καλη και τιμια για τα λεφτα της,,προσωπικα πιστευω οτι η origin και η acana ειναι μακραν οι καλητερες τροφες
 
Ασχετο....αλλα εσεις την ξγρα τροφη την δινετε οπως ειναι η την αφηνετε να φουσκωσει σε νερο?
δεν μιλαω για κουταβια.
 
Αυτη την πηρα για πρωτη φορα προχθες για κουταβι http://www.bewi-dog.de/en/junior ακουω γνωμες
65 ευρω το 25κιλο και 55 το 25 κιλο εχει η συντηρηση,,μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλη
αυτο που με εκανε και την πηρα ηταν το Χ που εχει εξω το τσουβαλι απο δημητριακα,αλλα οταν διαβασα τα συστατικα ψιλοξενερωσα
περιμενα κατι καλητερο,μια τρωφη που ειναι τιμια για τα λεφτα της ειναι η farmina team breeder την εχω δουλεψει δυο χρονια και ειναι πολυ καλη και τιμια για τα λεφτα της,,προσωπικα πιστευω οτι η origin και η acana ειναι μακραν οι καλητερες τροφες



Είναι ''θυγατρική'' της BELCANDO...όταν την είχα δοκιμάσει νομίζω την έπαιρνα πιο φθηνά,πριν κανα 3 χρόνια βέβαια.Πλέον όλες οι τροφές το προωθούν αυτο ότι δεν έχουν σέση με δημητριακά(marketing) αλλά στην αλήθεια όλοι τα χρησιμοποιούν!


Ασχετο....αλλα εσεις την ξγρα τροφη την δινετε οπως ειναι η την αφηνετε να φουσκωσει σε νερο?
δεν μιλαω για κουταβια.

Εγώ ούτε σε κουτάβι τις αφήνω να φουσκώσουν...!Το μόνο που έχω κάνει σε κάποια σκυλιά που ήταν πολύ λαίμαργα ήταν να τις βρέχω ελάχιστα ακριβώς πριν τις φάνε για να μην πνίγονται λόγω της λαιμαργίας τους!Επίσης κάποιοι φίλοι απλά βάζουν λίγο νερό πάντα όταν ταίζουν τους σκύλους τους στις κροκέτες όχι όμως να τις αφήσουν να φουσκώσουν!
 
Καλητερα να μην εχουν καθολου δημητριακα αλλα δεν,,,παντος σε τακτα χρονικα διαστηματα τους δινω και κιμα κοτοπουλο με λιγο ριζακι
αυγο και λαχανικα,εκει πανε τα σαγονια τους ορθοπεταλια,τα βλεπεις τα σκυλια οτι το κανουν πιο πολυ κεφι
γιατι ειναι ζωντανο το φαγητο και εχει αλλες μυρωδιες

φιλε και εγω την βρεχω ελαφρα την τροφη γιατι εχω λαιμαργα σκυλια και παει κατω καλητερα
το νεροφουσκωμα δεν κανει καλο γιατι δυσκολευει την πεψη,ετσι λεει ο ντοκτορ
 
Και γω το ιδιο.
Την βρεχω δεν την φουσξωνω λόγω της λαιμαργίας.
θα δοκιμασω εντελως στεγνη οπως εκανα πιο παλια.
απλα ειπα να ρωτήσω κ αλλους συναδελφους για να δω αν την βρεχουν κ αλλοι
 
Και γω το ιδιο.
Την βρεχω δεν την φουσξωνω λόγω της λαιμαργίας.
θα δοκιμασω εντελως στεγνη οπως εκανα πιο παλια.
απλα ειπα να ρωτήσω κ αλλους συναδελφους για να δω αν την βρεχουν κ αλλοι
Υπάρχει και άλλος ένας λόγος που δίνουμε την τροφή μαζί με νερό. Η ξηρά τροφή στερείται την υγρασία που είναι απαραίτητη στο φαγητό γιαυτό οι σκύλοι που την τρώνε στεγνή πίνουν πολύ περισσότερο νερό.
 
Back
Top