Ξηρά τροφή

Τελικά πριν απο 10 μέρες είπα να δώσω αλλη μια ευκαιρία στην brit και αυτη την φορά λόγω εποχής την endurance.
Δυτυχώς το πρόβλημα με τα κόπρανα πολύ μεγαλύτερο απ την πρώτη φορά που ξεκίνησα το κουτάβι με brit. Είναι τόσο μαλακά σαν διάρροια.
Οσες φορες και να τα κάνει που ειναι αρκετές ειναι τα ίδια.Περα απ αυτο έχει αέρια που σκοτώνουν ελέφαντα. Το τρενάρω λίγο να δω μπας και αλλάξει κάτι . Μήπως συνεπεσε με κατι άλλο ,μηπως ,μήπως ..Κριμα γιατι πηρα πρόσφατα λογω του οτι τελείωνε η προσφορά 3 15κιλα.
Δώσε λίγο μαγειρευτό ή ώμο, να στρώσει ο σκυλάκος.
Για να μην πω για πατσά.(Δεν είναι αστείο).
 
Χθες φεύγοντας από τη δουλειά πέρασα και πήρα ένα σακί από την προηγούμενη τροφή αλλά όταν έφτασα σπίτι η γυναίκα μου εξήγησε ότι το σκυλί χθες είχε πολλές φορές διάρροια ακόμη και μέσα στο σπίτι .
Ετσι αποφάσισα να μην του δώσω ξηρά τροφή και να του δώσω μαγειρευτό με ρύζι πολύ καρότο και λίγο κοτόπουλο . Ενημέρωσα και τον γιατρό ο οποίος μου είπε να συνεχίσω κι αν δεν σταματήσει να του κάνουμε εξετάσεις στα κόπρανα.
Επίσης έβρασα ρύζι με αρκετό νερό και του έβαλα να πιει αντί σκέτο νερό ρυζόνερο. Το βράδυ γυρω στις 2 τον είδα ότι ήταν ανήσυχος και κατάλαβα ότι κάτι θα κάνει πάλι . Εβγαλε μία μάζα σαν πολτό από το μαγειρευτό που έφαγε Συνεχίζω και σήμερα και πιστεύω αν όχι από το βράδυ από αύριο να φανεί κάποια διαφορά.
 
Ατέρμονη συζήτηση, τα κριτήρια είναι τόσο διαφορετικά και δυστυχώς τα "κακά" διατροφικά αποτελέσματα φανερώνονται μετά από πολλά χρόνια.
Ετσι ακριβως Περιεχουν πολλα συντηριτικα .Αρωσταινουν τα σκυλια
 
Εγω ταιζα το σκυλο μια σχετικα ακριβη τροφη ενεργειας .Το σκυλι εκανε διαροια μια πρασινιλα εβγαζε .Το ειπα στο μαγαζι που την αγορασα και δεν μου ειπε κατι .Εκεινες τις ημερες στο κυνηγι μπεκατσας ειχαμε συναντηση με αγριογουρουνο που το χτηπησε .Το μυαλο μου στο κακο μηπως του εχει κανει ζημια σε εσωτερικο οργανο ,μην του εσπασε τη χολη .Το ταισα μαγειρευτο κρεας με ρυζακι και συνηλθε .Μετα απο 15 ημερες ο καταστηματαρχης παραδεχτηκε οτι ηταν ποβληματικη τροφη ,παραλιγο να φαει ξυλο απο τους γουρουναδες ,τα εκοψε τα σκυλια .Εστειλε 2 μπαλετες πισω .
 
Πέρυσι έχασα ένα αρσενικό ποιντερ 2 χρονων κ 1 θυληκο σεττερ 5 μηνών από προβληματική τροφή.
Το σεττερακι έφυγε σε λίγες ημέρες ενώ το ποιντερ σε 1.5 μήνα. Το άσχημο της υπόθεσης ήταν ότι ο κτηνίατρος δεν μπόρεσε να καταλάβει τι έχουν τα σκυλιά ακόμα κ μετά από πολλές επισκέψεις. Το ποιντερ ήταν στο κτηνιατρεία τις τελευταίες 10 ημέρες κ πέθανε στα χέρια του γιατρού.
Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, μέχρι στιγμής οι μόνες τροφές που δεν είχα ποτέ πρόβλημα είναι οι Purina Pro plan, Royal canin, josera
 
Πρίν χρόνια τάιζα τα σκυλιά μαγειρευτό που έφτιαχνε η μάνα με πλαταρια ζυμαρικά και λαχανικά,τα σκυλιά ήταν τούμπανο και έφταναν 15 και 16 χρόνον.. σήμερα σχεδόν όλα τα σκυλιά αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα.απο δερματικά μέχρι καρκίνους σε μικρές ηλικίες ,δυστυχώς πληρώνουμε πανάκριβα ότι σαβουρα μας πλασάρουν.
 
Πρίν χρόνια τάιζα τα σκυλιά μαγειρευτό που έφτιαχνε η μάνα με πλαταρια ζυμαρικά και λαχανικά,τα σκυλιά ήταν τούμπανο και έφταναν 15 και 16 χρόνον.. σήμερα σχεδόν όλα τα σκυλιά αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα.απο δερματικά μέχρι καρκίνους σε μικρές ηλικίες ,δυστυχώς πληρώνουμε πανάκριβα ότι σαβουρα μας πλασάρουν.
Έτσι είναι.
 
Με τα κόπρανα τι έβλεπες ,πολύ μαλακά ; τοσο που δύσκολα τα μάζευες ;
2 φορες τον ταΐζω ,αλλά βλέπω να χειροτερεύει η κατάσταση . Μετά το φαγητό είναι στιγμές που το σκυλί κάνει σαν να υποφέρει και παει το κλάσιμο γόνα :) .
Την Παρασκευή ενδέχεται να φύγω για Ήπειρο για αρκετές μέρες και είμαι προβληματισμένος αν πρέπει να συνεχίσω ή να επανέλθω στην προηγούμενη.
Εγώ αν έβλεπα τόσο έντονα συμπτώματα
Θα επέστρεφα στην προηγούμενη και θα έκανα έναν καλό έλεγχο στον κτηνιατρο
 
Ρύζι καλός έδωσες αλλά καλά πλυμένο πριν το βρασμό το ριζονερο λάθος ο σκύλος δεν μπορεί να χωνέψει το άμυλο. Βραστό κοτόπουλο σε μικρές δώσεις πόλεις φορές την ημερα
Το ρυζόνερο αναφέρεται σε πολλες δημοσιεύσεις απο κτηνιάτρους για ανάλογες περιπτώσεις και γι αυτο το έδωσα.
Οσο για το ρυζι ,ναι ξέρω οτι θέλει πολύ καλο πλύσιμο.
 
Χθες φεύγοντας από τη δουλειά πέρασα και πήρα ένα σακί από την προηγούμενη τροφή αλλά όταν έφτασα σπίτι η γυναίκα μου εξήγησε ότι το σκυλί χθες είχε πολλές φορές διάρροια ακόμη και μέσα στο σπίτι .
Ετσι αποφάσισα να μην του δώσω ξηρά τροφή και να του δώσω μαγειρευτό με ρύζι πολύ καρότο και λίγο κοτόπουλο . Ενημέρωσα και τον γιατρό ο οποίος μου είπε να συνεχίσω κι αν δεν σταματήσει να του κάνουμε εξετάσεις στα κόπρανα.
Επίσης έβρασα ρύζι με αρκετό νερό και του έβαλα να πιει αντί σκέτο νερό ρυζόνερο. Το βράδυ γυρω στις 2 τον είδα ότι ήταν ανήσυχος και κατάλαβα ότι κάτι θα κάνει πάλι . Εβγαλε μία μάζα σαν πολτό από το μαγειρευτό που έφαγε Συνεχίζω και σήμερα και πιστεύω αν όχι από το βράδυ από αύριο να φανεί κάποια διαφορά.
Καλύτερα ο σκύλος;
 
Το ρυζόνερο αναφέρεται σε πολλες δημοσιεύσεις απο κτηνιάτρους για ανάλογες περιπτώσεις και γι αυτο το έδωσα.
Οσο για το ρυζι ,ναι ξέρω οτι θέλει πολύ καλο πλύσιμο.
Και πολύ καλό βράσιμο.Να γίνει λαπάς.
Έστρωσε ο σκύλος;
 
Και ο δικός μου έχει πολλά θέματα με τις ξηρές τροφές!!!
Ειδικά όσες έχουν υψηλά ποσοστά πρωτεΐνης!!!
Έχω δώσει Αμβροσία σε όλες τις γεύσεις, essential σε κοτόπουλο σωλομό και γαλοπούλα αλλά είχα το ίδιο πρόβλημα...δεν ήταν δοιάρια ήταν σχηματισμένα αλλά μαλακά και δεν μπορούσα να τα μαζέψω!!!
Σε συνεργασία με τον κτηνίατρο βρήκα μία κλινική και τώρα του δίνω Brit αρνί ρύζι με 26%πρωτεΐνη και του πάει καλά!!!
Οτιδήποτε του δώσω πέρα από την τροφή τον πειράζει!!! Λιχουδιές κόκαλα από pet shop φρούτα τα έχω καταργήσει!!!!
 
Back
Top