Ξηρά τροφή

Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Όπως και εγώ παλαιότερα έψαχνα και διάβαζα γνώμες άλλων έτσι και εγώ τώρα γράφω τα παρακάτω για όποιον ενδιαφέρεται. Μετά από αρκετό διάστημα πλέον μπορώ να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη για την τροφή που επέλεξα να ταϊζω τον σκύλο μου...Πρόκειται για μια πολύ καλή πρόταση super premium τροφή ενέργειας. Ο σκύλος έχει δυνάμεις για ολοήμερα κυνήγια (πέρδικα) και η όλη του κατάσταση είναι άριστη.

https://www.brit-petfood.gr/product/1443/brit-care-endurance.html

Η τιμή της 56 ευρώ τα 12 +3 κιλά που εγώ τα παίρνω λόγω προσφοράς που έχει η εταιρία.

Όνομα
kostas
Σήμερα την ώρα που τάιζα μου γενηθηκε απορία.
οι κυνηγοί παλιά πρώην το 80 ας πούμε τι τάιζαν τα σκυλιά τους;
Αποφάγια αν υπήρχαν, αλλιώς μια φέτα ψωμί. Επίσης τα σκυλιά στο χωριό μου τουλάχιστον δεν τα έδεναν, περιφέρονταν όπου ήθελαν. Αυτά τα ξέρω από ηλικιωμένους κυνηγούς.

Περιοχή
ΡΕΘΥΜΝΟ
Όνομα
ΣΤΡΑΤΟΣ
Οπως λέει και ο Κώστας παραπάνω αποφάγια ότι είχαν και ψωμί με λάδι. Θυμάμαι τον αράπη ( έτσι έλεγαν το σκυλί) που τον έπαιρνε ο θείος στα πρόβατα, και έμεναν στη μαδαρα βδομάδες, όταν κατέβαιναν στο χωριό να πηγαίνει στο αμπέλι και να τρώει σταφύλια... Στα τέλη της δεκαετίας του 80 που τον θυμάμαι εγώ δεν είχε κανένα δόντι στο στόμα του και πέθανε 16 χρόνων. Επισης κυνηγούσε μόνος του λαγούς για την πάρτη του....

Όνομα
Δημήτρης
Στην Μακεδονία τάιζαν ψωμί φτιαγμένο από πιτουρο.. Με λίγο λίπος χοιρινό. Μαυρο ψωμί., βαρυ φτιαγμένο μόνο για τα κυνηγιαρικα.. Μπορεί η επιστήμη πλεον να λέει άλλα, σίγουρα όμως εκείνοι οι σκυλοι ήταν υγιεστατοι, δυνατοί, κ εμφανώς ευρωστοι.

πωλη καλη η αναλαμπη που σου ηρθε φιλε νικολακιιι ;) ωπος μεγαλωνανε τα χρονια τα παλια η ανθρωπη ετσι και τα ζωα μαζιτουςς τρωγανε τα περισεματαααα,,δηλ γουρουνια σκυλια κοτες κτλλλ , τωρα ωμος φιλεμου τρωμε ολες της σαβουρεςςςς ολημαςςςς δηλ ανθρωπη και ζωα μια τρωφηηηη .sarcastic.για σκεψου τωρα τι πρεπη να φαμε εμης και τι τα ζωναναμαςςςςς .think.
.yel. .yel.

Όνομα
Παναγιωτης
Οι τροφές και οι επιλεγμένες αιμομιξιες- ζευγαρωματα έχουν το αποτέλεσμα σκυλιά με προβλήματα, κουσούρια, συχνές αρρωστιες και θανάτους σε μικρή ηλικία...

Last edited:
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Σταύρος
Τα παλιά χρόνια βασική τροφή για τα σκυλιά ήταν το ψιλό πιτυρο ή αλλιώς βιτες που βγαίνει από την επεξεργασία κατα την παραγωγή αλεύρου από σιτάρι , ήταν το αλεύρι για τα σκυλιά που ανακατευαν με νερό και πιθανόν με λίγο λίπος που τους περίσσευε , είναι πρώτη ύλη που χρησιμοποιείται και τώρα από τα εργοστάσια παραγωγής σκυλοτροφών
Αυτοί που γνώριζαν και ήθελαν αποδόσεις από τα σκυλιά τους, τους έδιναν όσο περισσότερο λίπος μπορούσαν από το γουρούνι , κομμάτια λαρδί ελαιόλαδο κλπ