Ξηρά τροφή

Όχι δεν είχε επιπλοκές στη γέννα όλα εξελίσσονται ομαλά μέχρι σήμερα το πρωί που είδα διάρροια , ταιζω τρεις φορές τη μέρα, εχθές όμως το παρακανα όπως το παρακανα και με την ποσότητα της πατάτας στο βραστό κοτόπουλο , έτσι είπα να μην κάνω πειράματα και να πάω στα σίγουρα που λογικά μια τέτοια τροφή πρέπει να μου δώσει , ήθελα την farmina team dreeber puppy που έγραψαν και τα παιδιά πιο πάνω αλλά δεν βρήκα
Πατατα γιατι να δινεις;
Δεν ειχες κοματια πατατα στα κοπρανα;
Ο οργανισμος του σκυλου δεν μπορει να την διασπασει
 
Πατατα γιατι να δινεις;
Δεν ειχες κοματια πατατα στα κοπρανα;
Ο οργανισμος του σκυλου δεν μπορει να την διασπασει
Γιατί ; Είδα ότι της άρεσε... κλασικό λάθος που κάνουμε όλοι μας, τους δίνουμε ότι τους αρέσει στην ποσότητα που αυτά θέλουν, λάθος μου
Δεν είχε κομμάτια πατάτα στα κόπρανα
Πρώτη φορά έχω γέννα σε 20 και πλέον χρόνια με σκυλιά...
 
Γιατί ; Είδα ότι της άρεσε... κλασικό λάθος που κάνουμε όλοι μας, τους δίνουμε ότι τους αρέσει στην ποσότητα που αυτά θέλουν, λάθος μου
Δεν είχε κομμάτια πατάτα στα κόπρανα
Πρώτη φορά έχω γέννα σε 20 και πλέον χρόνια με σκυλιά...
Δεν σε κρινω αδερφε ουτε σε μαλλωνω
Ειμαι στην δουλεια και γραφω βιαστικα
Λαθη κανουνε και θα κανουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ ανεξαρτητως εμπειριας
Συχνα τα κανουμε στην προσπαθεια μας να βοηθησουμε τα ζωα μας απο την αγαπη μας
Μην ανυσηχεις
Μια χαρα θα ειναι τα σκυλακια και η κοπελα σου
 
Δεν σε κρινω αδερφε ουτε σε μαλλωνω
Ειμαι στην δουλεια και γραφω βιαστικα
Λαθη κανουνε και θα κανουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ ανεξαρτητως εμπειριας
Συχνα τα κανουμε στην προσπαθεια μας να βοηθησουμε τα ζωα μας απο την αγαπη μας
Μην ανυσηχεις
Μια χαρα θα ειναι τα σκυλακια και η κοπελα σου
Δεν παρεξηγουμε, ούτε το βλέπω σαν μάλωμα, ίσα ίσα που θέλω την εμπειρία όσων περισσότερων γνωρίζουν κάτι παραπάνω , κάτι που με έχει ωφέλησει όλα αυτά τα χρόνια που συμμετέχω σε αυτή την παρέα του hunterslife
 
Αυτό με προβληματίζει η μικρή ποσότητα της τροφής , η σκύλα είναι κοντά στα 20 κιλά δεν έχασε καθόλου βάρος και τα σκυλάκια πάντα χορτασμένα κοιμούνται συνέχεια , είναι στις 18 ημέρες , 240 γρμ μου φαίνονται λίγα ...
Τάιζα διπλάσια ποσότητα από την προηγούμενη συν βρασμένο κοτόπουλο με ρυζι
Πάντα τις τροφές θα πρέπει να τις συγκρίνουμε με το ποσο στοιχίζει το ημερήσιο γεύμα για την κάθε τροφή, όχι με το τσουβάλι. Όσο περισσότερο κρέας και στα πρώτα συστατικά έχουν τόσο καλύτερες είναι. Η Acana εχει υψηλή ποιὀτητας πρωτεινη και γι αυτο δεν χρειάζονται μεγάλες ποσότητες. Επίσης δεν θα δείς ευκολα λίπος αλλά μύες.

Τωρα τα 240γρ μπορείς να τα δίνεις 2-3 φορές τη μέρα στη σκύλα. Τα γραμμάρια που γράφει ειναι μια αρχή, μπορεί λιγότερα/περισσότερα και εχει να κάνει με το κάθε σκυλί και τη δραστηριότητα του. Όχι όμως πάνω απο 25% διαφορά. Ισώς στη αρχη να φαίνεται πεινασμένη αλλά αυτο συμβαίνει επειδή έχει "ανοίξει" το στομάχι της απο τις παλίες τρόφες με τις μεγάλες ποσότητες.
Στα κουταβακια θα έδινα 3 φορές τη μέρα και θα την μούλιαζα μέχρι να αναπτυχθούν καλά τα δόντια τους. Επίσης δεν θα έδινα παραπάνω απο την προτεινόμενη στα κουτάβια για να μην λαμβάνουν πολύ ασβεστιο και έχεις δυσπλασίες, ειδικα αν θυλάζουν.
 
Πήρε το μάτι μου κάτι για ακανα και κάτι για πατάτα, δεν διάβασα τι έργαψαν οι φίλοι παραπάνω. Θα σου πω τα έξεις αν δίνεις πατάτα στα σκυλιά και γενικά άμυλα τα σκοτώνεις σιγά σιγά, αν τρώνε και τα κουτάβια πατάτα θα τα χάσεις και δεν θα ξερεις γιατί. Ακανα ότι καλύτερο υπάρχει.
Μακάρι να μπορούσα να τα ταΐζω και εγώ ακανα.
 
Καλησπέρα παιδιά πήγα σειμερα να πάρω τροφή για τα σκυλιά και μου λέει αυτός με το μαγαζί γτ με έχει χρόνια πελάτη μου ήρθανε 2 καινούργιες τροφές της laky με κοτόπουλο 2 μέρες έχουν που κυκλοφόρησαν είναι prenium μου λέει και σε 15 μέρες περιμένω και την ποιο καινούργια που είναι τοπ μου λέει καλύτερες από τις άλλες δύο που ήρθανε τώρα μου λέει πάρε ένα τσουβάλι να δοκιμάσεις και να μου πεις τι γίνεται...
 
Αν μπορείς βγάλε και μια φωτογραφία με τα συστατικα και την αναλογία ταΐσματος.
20210716_164553.jpg20210716_164609.jpg20210716_164632.jpg
Το άλλο το τσουβάλι είχε 26% πρωτεΐνη και είχε 2 ευρώ παραπάνω για την άλλη που θα έρθει σε 15 μέρες δεν ήξερε πόσο πρωτεΐνη είχε
 
View attachment 29485View attachment 29486View attachment 29487
Το άλλο το τσουβάλι είχε 26% πρωτεΐνη και είχε 2 ευρώ παραπάνω για την άλλη που θα έρθει σε 15 μέρες δεν ήξερε πόσο πρωτεΐνη είχε
Το κοτόπουλο εντάξει , το πρόβλημα είναι τα δημητριακά γενική ασάφεια εδώ , τι δημητριακά και πόσο;
 
τιμουλα δεν μας ειπεςςς .think. :cool:
Αυτήν έχει 20 ευρώ 22 είχε την άλλη με 1% παραπάνω πρωτεΐνη και 25 μου είπε την τοπ καλύτερη από τις άλλες δύο....Τώρα φίλε μου η δοκιμή θα δείξει πάνω στο κυνήγι έφτασε ο καιρός
 
Back
Top