Ξηρά τροφή

Farmina Team Breeder.
δεκα χρόνια την ταΐζω πάω για έντεκα ποτέ δεν είχα θέμα πάντα μουλιασμένη σε νερο
Όλες τις κροκέτες πρέπει να τις βρέχουμε με νερό.Εγω προσωπικά το κάνω με όλες τις εταιρείες που έχω δοκιμάσει. Ειδικά η mistermix που ανέφερα παραπάνω είναι σκληρή σαν κουβερτουρα....το κολυβο έχει περισσότερη υγρασία αλλά και πάλι το εβρεχα.
 
Ευχαριστώ όλους παιδιά
Σήμερα πήρα σκύλοτροφή acana puppy 11,5 κιλά 72 ευρώ , μυρίζει έντονα ψάρι , αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι η δοσολογία
Μέχρι τώρα τάιζα τροφή από ελληνικό εργοστάσιο ενέργειας μαζί με μαγειρεμένο κοτόπουλο με ρύζι και πατάτα από τον κήπο , απλά τώρα που ξεκινάνε τα κουτάβια θέλω μόνο ξηρά τροφή να τρώνε ,οποίος γνωρίζει κάτι παραπάνω ...για τη σκύλα που θηλάζει εννοείται ο προβληματισμός
 
Ευχαριστώ όλους παιδιά
Σήμερα πήρα σκύλοτροφή acana puppy 11,5 κιλά 72 ευρώ , μυρίζει έντονα ψάρι , αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι η δοσολογία
Μέχρι τώρα τάιζα τροφή από ελληνικό εργοστάσιο ενέργειας μαζί με μαγειρεμένο κοτόπουλο με ρύζι και πατάτα από τον κήπο , απλά τώρα που ξεκινάνε τα κουτάβια θέλω μόνο ξηρά τροφή να τρώνε ,οποίος γνωρίζει κάτι παραπάνω ...για τη σκύλα που θηλάζει εννοείται ο προβληματισμός
Σταύρο μεγάλη προσοχή με την δοσολογία. Εφάρμοσε ακριβώς οτι λέει. Αν δεις ότι θέλει κι άλλο πρόσθεσε λιγο ακομα. Πάντα ζύγισμα για να εισαι σιγουρος οτι δινεις όσο πρέπει. Επίσης να υπάρχει πάντα νερό με άμεση πρόσβαση.
 
Σταύρο μεγάλη προσοχή με την δοσολογία. Εφάρμοσε ακριβώς οτι λέει. Αν δεις ότι θέλει κι άλλο πρόσθεσε λιγο ακομα. Πάντα ζύγισμα για να εισαι σιγουρος οτι δινεις όσο πρέπει. Επίσης να υπάρχει πάντα νερό με άμεση πρόσβαση.
Οκ ευχαριστώ αυτό θα κάνω θα ξεκινήσω όπως γράφει και εάν δεν την φτάνει θα αυξήσω σιγά σιγά την ποσότητα
Με κουπάκι των 200 γρμ ταιζω και εχθές επειδή είδα ότι της άρεσε της έβαλα ένα κουπάκι ακόμη και μου έκανε διάρροια
 
Ευχαριστώ όλους παιδιά
Σήμερα πήρα σκύλοτροφή acana puppy 11,5 κιλά 72 ευρώ , μυρίζει έντονα ψάρι , αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι η δοσολογία
Μέχρι τώρα τάιζα τροφή από ελληνικό εργοστάσιο ενέργειας μαζί με μαγειρεμένο κοτόπουλο με ρύζι και πατάτα από τον κήπο , απλά τώρα που ξεκινάνε τα κουτάβια θέλω μόνο ξηρά τροφή να τρώνε ,οποίος γνωρίζει κάτι παραπάνω ...για τη σκύλα που θηλάζει εννοείται ο προβληματισμός
Η τροφη που πηρες ειναι πολυ καλης ποιοτητας αλλα δυνατη κ πρεπει να προσεξεις ιδιως τωρα με τις ζέστες
την ποσοτητα που δινεις κ εννοειται οτι πρεπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να κανεις μετάβαση στην καινουρια τροφη σιγα σιγα.

Πριν απο μια εβδομαδα με αλλαγη τροφης σε 4 ημερες εχασα σεττερακι 4.5 μηνων, κινδυνευσε η μανα κ ενα νεαρο ποιντερ.
 
Ευχαριστώ όλους παιδιά
Σήμερα πήρα σκύλοτροφή acana puppy 11,5 κιλά 72 ευρώ , μυρίζει έντονα ψάρι , αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι η δοσολογία
Μέχρι τώρα τάιζα τροφή από ελληνικό εργοστάσιο ενέργειας μαζί με μαγειρεμένο κοτόπουλο με ρύζι και πατάτα από τον κήπο , απλά τώρα που ξεκινάνε τα κουτάβια θέλω μόνο ξηρά τροφή να τρώνε ,οποίος γνωρίζει κάτι παραπάνω ...για τη σκύλα που θηλάζει εννοείται ο προβληματισμός
Πήρες μια από τις καλύτερες τροφές που κυκλοφορούν..ακριβή αλλά άριστη....όπως είπαν και οι συνάδελφοι ακολούθησε το πρόγραμμα εναλλαγής σε καινούργια τροφή και βέβαια την δοσολογία που προτείνει. Η δοσολογία σε προβληματίζει από την ΄ποψη οτι είναι <<λίγη>> η τροφή;;; εάν ναι πρόκειται για πολύ καλή τροφή και ακολουθείς αυτό που λέει.
 
Ευχαριστώ όλους παιδιά
Σήμερα πήρα σκύλοτροφή acana puppy 11,5 κιλά 72 ευρώ , μυρίζει έντονα ψάρι , αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι η δοσολογία
Μέχρι τώρα τάιζα τροφή από ελληνικό εργοστάσιο ενέργειας μαζί με μαγειρεμένο κοτόπουλο με ρύζι και πατάτα από τον κήπο , απλά τώρα που ξεκινάνε τα κουτάβια θέλω μόνο ξηρά τροφή να τρώνε ,οποίος γνωρίζει κάτι παραπάνω ...για τη σκύλα που θηλάζει εννοείται ο προβληματισμός
Σε αυτή τη φάση το να λαμβάνουν τα κουτάβια πολλά και καλής ποιότητας λιπαρά είναι το Α και το Ω για τις βάσεις του οργανισμού των κουτάβιων, αλλά πρωτίστως για τις νοητικές τους ικανότητες που τοσο χρειάζονται στο κυνήγι.

Έχει αποδειχθεί το μητρικό γάλα απο ημιαιμα ζώα έχει πιο πολλά λιπαρά από των καθαροαιμων. Είχα διαβάσει πως πρακτική εκτροφεων παλιά ήταν να παίρνουν τα κουτάβια από τη μάνα τους και να τα θηλάζει ημιαιμη που την ταιζαν καλά για να μεγιστοποιησουν την ανάπτυξη του εγκεφάλου των κουτάβιων...

Οπότε όσο καλύτερη τροφή γίνεται στη θηλάζουσα μάνα αφενως δεν θα φθειρει το δικό της σώμα που είναι ήδη δοκιμασμένο και καταπονημενο και θα δώσει την καλύτερη δυνατή αρχή στο σώμα και το μυαλό των παιδιών της.

Αυτή η τροφή φαίνεται να είναι πραγματικά ακριβώς σε αυτό το πνεύμα.
 
Καλές τροφές αυτές υπάρχει όμως ένα θέμα ,τα σκυλιά πεινάνε με της ποσότητες που προτείνουν ,ναι θα πάρουν αυτά που πρέπει όμως το αίσθημα κορεσμού δεν καλύπτεται,τα σκυλιά πεινάνε συνέχεια ,με το που ανεβάζεις κάνουν πολύ συχνά διάρροιες ,ειδικά κουτάβια η κολίτιδα είναι πολύ συχνό φαινόμενο ,θα μου πείτε τώρα γιατί παραπάνω τροφή από αυτή που αναγράφει ?εγώ προσωπικά λυπάμαι πολύ έναν σκύλο να τον βλέπω να πεινάει συνέχεια .
 
Πήρες μια από τις καλύτερες τροφές που κυκλοφορούν..ακριβή αλλά άριστη....όπως είπαν και οι συνάδελφοι ακολούθησε το πρόγραμμα εναλλαγής σε καινούργια τροφή και βέβαια την δοσολογία που προτείνει. Η δοσολογία σε προβληματίζει από την ΄ποψη οτι είναι <<λίγη>> η τροφή;;; εάν ναι πρόκειται για πολύ καλή τροφή και ακολουθείς αυτό που λέει.
Αυτό με προβληματίζει η μικρή ποσότητα της τροφής , η σκύλα είναι κοντά στα 20 κιλά δεν έχασε καθόλου βάρος και τα σκυλάκια πάντα χορτασμένα κοιμούνται συνέχεια , είναι στις 18 ημέρες , 240 γρμ μου φαίνονται λίγα ...
Τάιζα διπλάσια ποσότητα από την προηγούμενη συν βρασμένο κοτόπουλο με ρυζι
 
Σταυρο η τροφη ειναι απο τις καλυτερες και την εχω ταισει στο παρελθον
Ειναι ακριβη αλλα αξιζει ειδικα στην φαση που ειναι η σκυλα σου

για την ποσοτητα
Ταιζεις μια φορα την μερα;
Αν ναι σταματα
Θα ταιζεις 2 η και 3 στην συνιστωμενη ποσοτητα και σταδιακα λιγο παραπανω

Παραδειγμα εφοσον κανεις την μεταβαση σε αυτη τη τροφη σωστα και στασιακα(το τονιζω) αντι 240 σε μια δοση θα δινεις 3 δοσεις των 80
Ακολουθως θα τις κανεις 3 δοσεις των 90

Ετσι το σκυλι δεν κανει διαροιες
Ειναι χορτασμενο
Αφομοιωνει πολυ καλυτερα την τροφη και περνει πολυ καλυτερα ο οργανισμος της που προσφερει

Τα πιο πανω σε παρακαλω να τα επιβεβαιωσεις ΠΡΩΤΑ με τον κτηνιατρο σου πριν τα εφαρμοσεις γιατι

πρωτον δεν ειμαι γιατρος
Δευτερον δεν ξερω το ιστορικο της
Τριτον δεν ξερω εαν ειχε επιπλοκες στην γεννα
 
Σταυρο η τροφη ειναι απο τις καλυτερες και την εχω ταισει στο παρελθον
Ειναι ακριβη αλλα αξιζει ειδικα στην φαση που ειναι η σκυλα σου

για την ποσοτητα
Ταιζεις μια φορα την μερα;
Αν ναι σταματα
Θα ταιζεις 2 η και 3 στην συνιστωμενη ποσοτητα και σταδιακα λιγο παραπανω

Παραδειγμα εφοσον κανεις την μεταβαση σε αυτη τη τροφη σωστα και στασιακα(το τονιζω) αντι 240 σε μια δοση θα δινεις 3 δοσεις των 80
Ακολουθως θα τις κανεις 3 δοσεις των 90

Ετσι το σκυλι δεν κανει διαροιες
Ειναι χορτασμενο
Αφομοιωνει πολυ καλυτερα την τροφη και περνει πολυ καλυτερα ο οργανισμος της που προσφερει

Τα πιο πανω σε παρακαλω να τα επιβεβαιωσεις ΠΡΩΤΑ με τον κτηνιατρο σου πριν τα εφαρμοσεις γιατι

πρωτον δεν ειμαι γιατρος
Δευτερον δεν ξερω το ιστορικο της
Τριτον δεν ξερω εαν ειχε επιπλοκες στην γεννα
Όχι δεν είχε επιπλοκές στη γέννα όλα εξελίσσονται ομαλά μέχρι σήμερα το πρωί που είδα διάρροια , ταιζω τρεις φορές τη μέρα, εχθές όμως το παρακανα όπως το παρακανα και με την ποσότητα της πατάτας στο βραστό κοτόπουλο , έτσι είπα να μην κάνω πειράματα και να πάω στα σίγουρα που λογικά μια τέτοια τροφή πρέπει να μου δώσει , ήθελα την farmina team dreeber puppy που έγραψαν και τα παιδιά πιο πάνω αλλά δεν βρήκα
 
Back
Top