Ξηρά τροφή

Συζήτηση στο φόρουμ 'Τροφές' που ξεκίνησε από το μέλος Hunterslife Team, στις 11 Δεκεμβρίου 2014.

1. Spyros

Spyros

Περιοχή:
    Αιτ/νια
    Που υπαρχει με αυτη την τιμη??

konstantinos likes this.
  2. setterman

setterman

Όνομα:
    βουνισιος
    oxi ενεργειας ,φουλ πρωτεινες κλπ,επιβαρυνουν τα νεφρα του σκυλου,υπαρχηκαι προδιαθεση,στα δικα μου.

giannis corfu and Dimitris07 like this.
  3. Ποια η γνώμη σας για της κοσερβες,έχει δοκιμάσει κάποιος ,ποια προτείνεται
    Φυσικά οχι για μόνιμη διατροφή αλλα για ωρα αναγκης

giannis corfu likes this.
  4. Μακριά.... Ότι χειρότερο
    Για μια στο τοσο δεν βλάπτει βεβαια
    Έχω δοκιμασει του λιντλ.... καλουτσικες

konstantinos and giannis corfu like this.
  5. Έχει δοκιμάσει κανείς τις τροφές της Picart?

Σκέφτομαι για κουτάβι κάτι μεταξύ της Select Puppy Medium , NutriBest Puppy και Megabone Puppy.

Ποιά η άποψή σας;

6. Γιάννης d

Γιάννης d

Περιοχή:
    ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
    Όνομα:
    Γιαννης
    Δεν την εχω δικιμάσει.Αλλωστε κυκλοφορούν τόσα πολλά προιόντα ,δε ξερεις ποιο να πρωτοδιαλέξεις,Το ζήτημα που προκύπτει με ολες τις τροφές ,αυτές που θεωρητικά τουλάχιστον,καλύπτουν σωστά τις βασικές αναγκες του σκύλου,είναι αν όντως αξίζουν τα λεφτά τους.Και να μην πληρώνουμε τον κούκο για αηδόνι .

7. Chris-Kaz

Chris-Kaz

Περιοχή:
    Κομοτηνή
    Όνομα:
    Χρήστος
    Value for money τροφη αλλα στα συστατικα το "κρεας" αναφερεται γενικα και αοριστα χωρις να διευκρινιζεται η προέλευσή του...

8. Γιάννης d

Γιάννης d

Περιοχή:
    ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
    Όνομα:
    Γιαννης
    Θελει γενικώς ψάξιμο,βρήσκεις διαφορές σε τιμές,προσφορές κατα καιρούς κλπ.Και εαν ταιζεις 1-2 σκύλους οι αναγκες ειναι λιγότερες και και όλα γινονται ευκολότερα και ελαστικότερα.Αμα εχεις 5 οπως εγω καλή ώρα,ψάχνεις αναγκαστικά για τη πιο συμφέρουσα λύση.Ετσι για την ιστορία το αναφέρω,μου εχει κανει μεγάλη εντύπωση η διαφορά στη τιμή που εχω βρει σε μία καλή τροφούλα που χρησημοποιώ κατα καιρούς,καθ΄ολα τίμια τροφή ,με 25 ευρώ το 20κιλο,με πρώτη ύλη δημητριακά βέβαια , την WILLOWY ενεργειας, όπου σε καποια σαιτ την εβρισκα εως και 36 ! ευρώ την ιδια ώρα που εγω την έπερνα στο Πύργο 25 !.Εδώ και ενα μήνα πήγε στα 26. Αυτη τη στιγμή την πιο value for money τροφή θεωρώ πως ειναι η npf-pro του Νιτσιάκου,στα 25-26 ευρω το 15κιλο,με πρώτο συστατικό κοτόπουλο,και 75 της εκατο ζωικη πρωτεινη στο συνολο των πρωτεινών.

9. Η αλήθεια είναι πως έχω πελαγώσει από τις τοσες επιλογές. Είμαι στο ψάξιμο για μια ποιοτική τροφή άνω του μετρίου, για τον πρώτο χρόνο ζωής του κουταβιού για να έχει μια σωστή και πλήρη ανάπτυξη. Το πρόβλημα είναι πως βλέπω τις "καλές" τροφές στα 85-95ε τα 14-17κιλα και κάπου τα έχασα.

10. Vasilis

Vasilis Staff Member

Περιοχή:
    Δραπετσώνα-Δίστομο
    Όνομα:
    Βασίλης
    Τι ράτσα σκύλο έχεις φίλε μου;

Kostas Winchester SX and mikros like this.
  11. Γιάννης d

Γιάννης d

Περιοχή:
    ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
    Όνομα:
    Γιαννης
    Το κουταβι που εχω τώρα το ταίζω alleva papy...δοκιμασμένη καλή τροφή με κάπως ανθρώπινη τιμή στα 43 ευρώ το 15κιλο.Απο κει και πάνω ξεφευγουν πολύ οι τιμές και δεν ειμαι και σίγουρος αν το όφελος για το σκυλί είναι ανάλογο της οικονομικής επιβάρυνσης.

12. Επανιέλ Μπρετον

13. Vasilis

Vasilis Staff Member

Περιοχή:
    Δραπετσώνα-Δίστομο
    Όνομα:
    Βασίλης
    Ρωτάω γιατί αν είναι μικρός σκύλος που δεν έχει μεγάλη κατανάλωση ίσως και να αξίζει να δώσεις 10€ παραπάνω και να πάρεις από τις super premium τροφές για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο. Υπάρχουν βέβαια και τροφές που το ξεφτυλίζουν στην τιμή και είναι τόσο ακριβές που κοστίζει παραπάνω απ'ότι να ταΐσεις άνθρωπο. Προσωπικά με την royal canin ήμουν πολύ ικανοποιημένος.

14. Vasilis

Vasilis Staff Member

Περιοχή:
    Δραπετσώνα-Δίστομο
    Όνομα:
    Βασίλης
    Και κάτι ακόμα, θα σου πρότεινα να μην πάρεις μεγάλη συσκευασία γιατί όπως όλα τα τρόφιμα και η ξηρά τροφή μπαγιατευει! Αν πάρεις λοιπόν 15 κιλά τροφή για κουτάβι είναι αρκετά πιθανό να πετάξεις κάμποση. :)

15. Kostas Winchester SX

Kostas Winchester SX Moderator

Περιοχή:
    Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
    Όνομα:
    Kώστας
    Εγώ πάντος αν κ δν έχω ιδέα για τις ζωοτροφές μου σύστησαν αυτή ως μια μέση τιμή και ποιότητα.
    Όσοι έχουν μεγαλώσει κουτάβια με αυτή έμεινα ευχαριστημένοι.
    Έτσι λοιπόν παρ'όλα αυτά εγώ τις κουταβούλες μου τους ρίχνω ως τώρα την charly puppy σε 15kg στα 35€....Ιδια τιμή την βρείκα σε δύο κυνηγομάζα εδώ....

url=https://postimg.cc/0zYT5WF0][​IMG][/url]

16. Αρκετά καλή για την κατηγορία της ......παλιά την επερνα 26-28 ευρω και πραγματικα αξιζε τώρα έφτασε 35 και σε αυτά τα λεφτά πας σε brit που είναι σαφως καλυτερες.

17. kos kas

kos kas

Περιοχή:
    Ξάνθη
    Όνομα:
    Κώστας
    Τι ποσοστά % συστατικών πρέπει να έχει μια σκυλοτροφή για να χαρακτηριστεί ''συντήρησης'' ή ''ενεργειας'' ;

18. dimitris_alexandroupoli

dimitris_alexandroupoli

Περιοχή:
    Αλεξανδρούπολη
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Καλές ενδεχομένως, υπέρ εκτιμημένες σιγουρα!!!! Epagneul έχω και εγώ και έχω μεγαλώσει αρκετά κουτάβια. Εγώ ταΐζω BRIT. Εξαιρετική τροφή. Απλά στα κουτάβια αλλάζω κάθε δύο σακιά, και δίνω ένα belcando.

19. Hunter7

Hunter7

Περιοχή:
    Π.ΦΑΛΗΡΟ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ-ΣΥΡΟΣ
    Όνομα:
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Γιατί ανά 2 σακιά δίνεις και ένα belcando;Ρωταω εντελώς ενημερωτικά...

20. Το λίπος είναι η διαφορά ... από 10 έως 14 %θα τις έλεγα συντήρηση από εκεί και πανω ενέργειας... εξαρτάται η μάρκα.

Στα ζεστα κλιματα το καλοκαιρι δεν θα συνιστουσα πολύ λιπαρές τροφες. Οι 20% λιπος είναι καλες για Νοέμβρη και μετα

Η περιεκτικότητα και η προελευση του κρέατος είναι η ουσία ας λέγεται συντήρησης η ενεργειας δεν έχει σημασια. Μια καλή τροφή θα ελεγα μετάξυ 28%-32 % πτωτεινη

Μοιραστείτε τη σελίδα

Νέες Δημοσιεύσεις