Ξηρά τροφή

Καλησπέρα έχω ένα επανιελακι θα πάει 3 μηνών έδινα κάποια τροφή η οποία πλέον σταμάτησε να παράγεται...και είμαι σε διαδικασία αλλαγής σκέφτομαι να δώσω μια από τις τρεις αν έχει κάποιος εμπειρία μπορεί να μου απαντήσει...
1) Viozois
2) Brit
3) Belcando
Κοιτάζω και την tonus της purina σαν πιο οικονομική λύση αν και πάνω κάτω στην ίδια κατηγορία είναι όλες..
Διάβασα εδώ για την brit αν έχει κάποιος τώρα άποψη επειδή ήταν πιο παλιό θέμα ας μου απαντήσει... ευχαριστώ
Εγώ στο Επανιέλ μου δίνω την Primordial είναι grain free, δηλαδή χωρίς σιτηρά.
3 χρόνια τρώει και όλα καλά και από βάρος και από ενέργεια.
12 κιλά/ 61 ευρώ(που και που βγάζει και προσφορά +2κιλά δώρο)
, αλλά για να βγάλεις κοστολογια πρέπει να συνυπολογίσεις την ποσότητα που δίνεις σε κάθε τροφή .
 
Εγώ στο Επανιέλ μου δίνω την Primordial είναι grain free, δηλαδή χωρίς σιτηρά.
3 χρόνια τρώει και όλα καλά και από βάρος και από ενέργεια.
12 κιλά/ 61 ευρώ(που και που βγάζει και προσφορά +2κιλά δώρο)
, αλλά για να βγάλεις κοστολογια πρέπει να συνυπολογίσεις την ποσότητα που δίνεις σε κάθε τροφή .
70% Ζωϊκά συστατικά - 30% Λαχανικά, Βότανα και Φρούτα.

Πλήρης τροφή χωρίς σιτηρά για κουτάβια, πλούσια σε πρωτεΐνες υψηλής βιολογικής αξίας. Το κρέας κοτόπουλου, αυστηρά από ζώα ελευθέρας βοσκής, παρέχει εύπεπτες πρωτεΐνες και έχει υπέροχη γεύση που αγαπούν τα σκυλιά. Τα ψάρια, είναι πλούσια σε μεταλλικά άλατα και σε λιπαρά οξέα Ωμέγα 3, τα οποία επιτελούν μια σημαντική καλλυντική δράση στο δέρμα και το τρίχωμα και είναι ιδιαίτερα ευεργετικά για το καρδιαγγειακό σύστημα. Εμπλουτισμένη με φρούτα και λαχανικά που είναι πλούσια σε βιταμίνες, μέταλλα και θρεπτικά συστατικά. Οι αντιοξειδωτικές ιδιότητες του ροδιού και η επίδρασή του γαϊδουράγκαθου στο συκώτι δίνουν σε αυτό το γεύμα την τέλεια ισορροπία της γεύσης και των θρεπτικών συστατικών. Ένα πραγματικά ολιστικό προϊόν που συμβάλλει ενεργά στη συνολική υγεία των σκύλων.

Συστατικά: Φρέσκο ψάρι (35%), αφυδατωμένο κρέας κοτόπουλου (25%), μπιζέλια, γλυκοπατάτα, λίπος κοτόπουλου (11%), φασόλια, λιναρόσπορος (2%), αποξηραμένος πολτός τεύτλων, φύκια (0,3%), αποξηραμένος πολτός κιχωρίου, φρουκτο-ολιγοσακχαρίτες (FOS 0,2%), προϊόντα ζυμομυκήτων (MOS 0,2%), εκχύλισμα yucca schidigera (0,03%), γάλα από γαϊδουράγκαθο (Silybum marianum L.) (0,02%), αφυδατωμένος ανανάς (Ananas sativus L.) (0,02%), αφυδατωμένη φλούδα ροδιού (Punica granatum) (0,02%), αποξηραμένη σκυλοτριανταφυλλιά (Rosa Canina L., R. Pendulina L.) (0,002%), αφυδατωμένο βατόμουρο (Rubus ulmifolius Schott.) (0,0006%), γλυκοζαμίνη (100 mg/kg), θειική χονδροϊτίνη (50 mg/kg), εκχύλισμα δενδρολίβανου.

Αναλυτικά συστατικά: Ακατέργαστες πρωτεΐνες 30%, ακατέργαστες ίνες 2,6%, ακατέργαστα λίπη 19%, ακατέργαστη τέφρα 8%, υγρασία 8%. Μεταβολιζόμενη ενέργεια: 4000 Kcal/kg.

Πρόσθετα ανά kg: 3a672a Βιταμίνη A 21000 UI, E5 μαγγάνιο (οξείδιο μαγγανίου) 60 mg, E671 Βιταμίνη D3 1400 UI, 3b605 ψευδάργυρος (μονοένυδρο θειικό ψευδάργυρο) 68 mg, 3a700 Βιταμίνη E (t. r. alfa toc. Acet.) 180 mg, 3b201 ιώδιο (ιωδιούχο κάλιο) 3,7 mg, E4 χαλκός (πενταϋδρικό θειικό χαλκό) 15 mg, E8 σελήνιο (σεληνίτης νατρίου) 0,16 mg, E1 Σίδηρος (ανθρακικού σιδήρου) 30 mg
 
Ευχαριστώ Γιώργο τελικά κατέληξα στην Viozois puppy και την τρώει ευχάριστα θα δείξει στο μέλλον και στην επόμενη επίσκεψη στον κτηνίατρο σε περίπου ένα μήνα να δούμε το βάρος του .Μου βγήκε στα 30 ευρώ το 15κιλο δεν κοιτάω βέβαια τόσο τα λεφτά αλλά θα δούμε πως θα πάει.
 
Ευχαριστώ Γιώργο τελικά κατέληξα στην Viozois puppy και την τρώει ευχάριστα θα δείξει στο μέλλον και στην επόμενη επίσκεψη στον κτηνίατρο σε περίπου ένα μήνα να δούμε το βάρος του .Μου βγήκε στα 30 ευρώ το 15κιλο δεν κοιτάω βέβαια τόσο τα λεφτά αλλά θα δούμε πως θα πάει.
Μην δίνεις άχυρο, στο σκύλο σου.
 
Υπάρχει κάποια τροφή που να έχει μια σωστή ποσότητα σε κρέας σε αυτά τα χρήματα;μπορείτε να προτείνετε κάποια?Ένας φίλος μου δίνει στο κουτάβι του την willowy gold puppy η οποία αναγράφει ότι είναι 30% κρέας εκ του οποίου το 4% είναι αρνί και το υπόλοιπο κοτόπουλο έχετε κάποια άποψη?
Φίλε μου, εγώ δεν ταΐζω ξηρά τροφή.
Θα ήθελα πολύ να δίνω,μιας κι είναι η πιό εύκολη λύση.
Γι αυτό και δημιουργήθηκε,για να διευκολύνει τον άνθρωπο,όχι το σκύλο.
Δεν τις εμπιστεύομαι.
Αν τάϊζα θα έδινα κάποιες από Platinum,Acana,Orijen,Naturea.
Είναι ακριβές όμως.

Απέφευγε τροφές, με κρεατάλευρα,καλαμπόκια, τεύτλα,κτλ.
 
Φίλε μου, εγώ δεν ταΐζω ξηρά τροφή.
Θα ήθελα πολύ να δίνω,μιας κι είναι η πιό εύκολη λύση.
Γι αυτό και δημιουργήθηκε,για να διευκολύνει τον άνθρωπο,όχι το σκύλο.
Δεν τις εμπιστεύομαι.
Αν τάϊζα θα έδινα κάποιες από Platinum,Acana,Orijen,Naturea.
Είναι ακριβές όμως.

Απέφευγε τροφές, με κρεατάλευρα,καλαμπόκια, τεύτλα,κτλ.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου φίλε μου!!Και εγώ όσο μπορώ του δίνω μαγειρευτό φαγητό απλά επειδή δεν έχω την δυνατότητα να το κάνω καθημερινά του δίνω και ξηρά!!
 
Υπάρχει κάποια τροφή που να έχει μια σωστή ποσότητα σε κρέας σε αυτά τα χρήματα;μπορείτε να προτείνετε κάποια?Ένας φίλος μου δίνει στο κουτάβι του την willowy gold puppy η οποία αναγράφει ότι είναι 30% κρέας εκ του οποίου το 4% είναι αρνί και το υπόλοιπο κοτόπουλο έχετε κάποια άποψη?
Πάρα πολύ καλή τροφή η συγκεκριμένη. Την δουλεύω στα μεγάλα σκυλιά.. Σχεδόν ανύπαρκτα κόπρανα, πολύ ενέργεια, ωραίο τρίχωμα... Την παίρνω στα 30 ευρώ και την θεωρώ όχι απλά vfm αλλά μέσα στις 5 καλύτερες. Σου την συνιστώ ανεπιφυλακτα
 
Συστατικά:
Κρέας και υποπροϊόντα ζωικής προέλευσης, δημητριακά, ψάρι και υποπροϊόντα ψαριού, εκχυλίσματα φυτικών πρωτεϊνών, έλαια και λίπη,
υποπροϊόντα φυτικής προέλευσης, μεταλλικά ιχνοστοιχεία και φυσικά αντιοξειδωτικά.



Αναλυτικά συστατικά:
Ακατέργαστη πρωτεΐνη: 32%
Ακατέργαστα έλαια και λίπη:21%
Ακατέργαστες ίνες: 2%
Ανόργανες ύλες: 7,0%
Υγρασία: 10%
Ασβέστιο 1,3%
Φώσφορος: 1,0%
Γλυκοζαμίνη: 1300(mg/kg)
Χονδροϊτίνη: 950(mg/kg)
Ωμέγα 6: 2,7%
Ωμέγα 3: 1,4%



Πρόσθετα:
Βιταμίνες, προβιταμίνες και ουσίες χημικά καθορισμένες για ανάλογο αποτέλεσμα (ανα kg):
Βιταμίνη Α (Ε672): 24000 U.I.
Βιταμίνη D-3 (Ε671): 2000 U.I.
Βιταμίνη E (α-τοκοφερόλη): 600mg.



Αμινοξέα:
Ταυρίνη 600mg/kg
L-λυσίνη 250mg
Ιχνοστοιχεία ή ενώσεις ιχνοστοιχείων:
Ε1 Σίδηρος: 450mg/kg
E2 Ιώδιο: 0,5mg/kg
E4 Χαλκός: 10mg/kg
Ε5 Μαγγάνιο: 10mg/kg
Ε6 Ψευδάργυρος: 350mg/kg
Ε8 Σελήνιο

Υποπροϊόντα και δημητριακά.
Μακρυά.
 
10 λεπτα την ημερα θα αφηνεις την τροφη κ μετα θα την μαζευεις. Καντο μεχρι να μαθει να τρωει.
Το εφαρμόζω αυτό και έχω δει κάποια βελτίωση. Ήταν ευκαιρία τώρα γιατι είχα μία ανάπαυλα από τις εξόδους οπότε δεν είχε τόσο μεγάλες διατροφικές ανάγκες.
Την πρώτη φορά έφαγε την 3η μέρα. Μετά έτρωγε ανα 2η μέρα. Τώρα του πήρα την πιο ακριβή Acana και τρώει σχεδόν κάθε μέρα. Με μιζέρια βέβαια και λίγη ποσότητα. Μπορεί να του πάρει κανένα τέταρτο για μία κούπα κροκέτες. Πάντως φαίνεται να το ξεπερνάει.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι πρέπει να έφταιγε μία περίοδος που το πήγαινα συχνά εκπαιδευτικά σε πέρδικα και από το άγχος μου να φάει καλά του έβαζα πολύ μαγειρευτό με αποτέλεσμα να τον κακομάθω. Δεν πρόκειται να του ξαναδώσω μαγειρευτό.
 
καλησπερα ηθελα να ρωτησω αν καποιος συνάδελφος χρησιμοποιεί αυτήν την τροφή η αν ξέρει κατι για να μου πει καμία γνώμη ευχαριστώ εκ το πρότερον

Trialer Super Premium Maintenance 15kg​

 
καλησπερα ηθελα να ρωτησω αν καποιος συνάδελφος χρησιμοποιεί αυτήν την τροφή η αν ξέρει κατι για να μου πει καμία γνώμη ευχαριστώ εκ το πρότερον

Trialer Super Premium Maintenance 15kg​

Καλησπέρα φίλε για μένα ειναι καλή τροφή φτιάχνεται στο εργοστάσιο του ΒΙΟΖΩΗ και είναι καλύτερη από την δικιά του.Λίγα και σφικτά κόπρανα η τρίχα γυαλίζει και τα σκυλιά έχουν ενέργεια.Πολλή καλή για τα λεφτά της.
 
https://www.zooplus.gr/shop/skyloi/...ylous_wolf_of_wilderness/_performance/1077327


Πήρα τρία τσουβάλια από αυτήν σε τιμή black Friday στα 59 ευρώ

Απίστευτη τροφή

Τα σκυλια πάνε με σπασμένα φρένα χωρίς απώλεια μυών ειδικά ο πόιντερ μου που αδυνατίζει εύκολα


Την έδωσα και στο κουτάβι σπρινγκερ έχει γίνει χτιστό και αυτό

Για κάποιον που έχει ένα 2 σκυλιά αξίζει

κάθε χρόνο Νοέμβριο Δεκέμβριο δίνω ότι καλύτερο με παίρνει που πιέζονται τα σκυλια παραπάνω.
 
https://www.zooplus.gr/shop/skyloi/...ylous_wolf_of_wilderness/_performance/1077327


Πήρα τρία τσουβάλια από αυτήν σε τιμή black Friday στα 59 ευρώ

Απίστευτη τροφή

Τα σκυλια πάνε με σπασμένα φρένα χωρίς απώλεια μυών ειδικά ο πόιντερ μου που αδυνατίζει εύκολα


Την έδωσα και στο κουτάβι σπρινγκερ έχει γίνει χτιστό και αυτό

Για κάποιον που έχει ένα 2 σκυλιά αξίζει

κάθε χρόνο Νοέμβριο Δεκέμβριο δίνω ότι καλύτερο με παίρνει που πιέζονται τα σκυλια παραπάνω.
Αυτή η εταιρία που έχει έδρα;
 
Back
Top