Ντρατχααρ - Απόρτ

Καλησπέρα σε όλους,
έχω ένα αρσενικό Ντράτχααρ 8 μηνών.
Από 4 μηνών έχω ξεκινήσει σιγά σιγά να του μαθαίνω κάποιες εντολές.
Πλέον όλες τις εντολές (κάτσε, έλα, στοπ) τις ακολουθεί αλλά έχω πρόβλημα με το απόρτ,
καθώς από 5-6 μηνών περίπου που το ξεκίνησα με μπαλάκι ή με διάφορα παιχνιδάκια δεν δείχνει κανένα ενδιαφέρον,
πηγαίνει στο σημείο όπου το πέταξα και απλά το μυρίζει και φεύγει.
Δεν έκανα πολλές δοκιμές για να μην κάψω το σκυλί, το πετούσα 2-3 φορές και από τη στιγμή που δεν έδειχνε ενδιαφέρον τότε το δοκίμαζα και πάλι μετά από 2 βδομάδες περίπου.

Τί μπορώ να κάνω από δω και στο εξής;
Να δοκιμάσω με μπάλα από πούπουλα ορτυκιού που έχω κρατημένα από πέρυσι;
Επίσης, έχω ένα Κούρτσχααρ 6 χρόνων που κάνει απόρτ, να κάνω το παιχνίδι με το μπαλάκι μπροστά στο Ντρατχααρ έτσι ώστε να το δει και να κάνει το ίδιο, ή θα τα κάνω χειρότερα τα πράγματα;

ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Καλησπέρα σε όλους,
έχω ένα αρσενικό Ντράτχααρ 8 μηνών.
Από 4 μηνών έχω ξεκινήσει σιγά σιγά να του μαθαίνω κάποιες εντολές.
Πλέον όλες τις εντολές (κάτσε, έλα, στοπ) τις ακολουθεί αλλά έχω πρόβλημα με το απόρτ,
καθώς από 5-6 μηνών περίπου που το ξεκίνησα με μπαλάκι ή με διάφορα παιχνιδάκια δεν δείχνει κανένα ενδιαφέρον,
πηγαίνει στο σημείο όπου το πέταξα και απλά το μυρίζει και φεύγει.
Δεν έκανα πολλές δοκιμές για να μην κάψω το σκυλί, το πετούσα 2-3 φορές και από τη στιγμή που δεν έδειχνε ενδιαφέρον τότε το δοκίμαζα και πάλι μετά από 2 βδομάδες περίπου.

Τί μπορώ να κάνω από δω και στο εξής;
Να δοκιμάσω με μπάλα από πούπουλα ορτυκιού που έχω κρατημένα από πέρυσι;
Επίσης, έχω ένα Κούρτσχααρ 6 χρόνων που κάνει απόρτ, να κάνω το παιχνίδι με το μπαλάκι μπροστά στο Ντρατχααρ έτσι ώστε να το δει και να κάνει το ίδιο, ή θα τα κάνω χειρότερα τα πράγματα;

ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Σου φέρνει γενικότερα πράγματα για να παίξεις μαζί του;
 
Back
Top