Νομοθεσία περί όπλων

Μιας και σήμερα απέκτησα νέο παιχνίδι, και λόγο εορτών θα έχω λίγο χρόνο πόσο παράνομος θα είμαι αν το βγάλω να "ξεσκάσει" με τα χαρτιά την ασφάλειας σφραγισμένα πριν βγει το βιβλιαράκι της ΑΚΚΟ;
Μου είπαν μετά των Φώτων να ξαναρωτήσω.hair.
Χανω επεισόδια μου φαίνεται, τι πήρες πάλι ?
 
Μιας και σήμερα απέκτησα νέο παιχνίδι, και λόγο εορτών θα έχω λίγο χρόνο πόσο παράνομος θα είμαι αν το βγάλω να "ξεσκάσει" με τα χαρτιά την ασφάλειας σφραγισμένα πριν βγει το βιβλιαράκι της ΑΚΚΟ;
Μου είπαν μετά των Φώτων να ξαναρωτήσω.hair.
Μου θυμίζεις κάτι .............. Ελπίζω να εννοείς σκοπευτήριο έτσι ?
 
Εύλογη ερώτηση.
Μας σταματάνε αστυνομικοί σε έλεγχο ρουτίνας(διπλωμα ασφαλεια κτλ), και φέρουμε νομιμα σε κυνηγετική σεζόν το λειοκανο μας στο αυτοκινητο.
Ειμαστε υποχρεωμενοι να το αναφερουμε εκ των προτερων ή μονο εφοσον ερωτηθουμε.?
 
Εύλογη ερώτηση.
Μας σταματάνε αστυνομικοί σε έλεγχο ρουτίνας(διπλωμα ασφαλεια κτλ), και φέρουμε νομιμα σε κυνηγετική σεζόν το λειοκανο μας στο αυτοκινητο.
Ειμαστε υποχρεωμενοι να το αναφερουμε εκ των προτερων ή μονο εφοσον ερωτηθουμε.?
Kανονικα πρεπει να το αναφερεις εσυ πρωτα....παρανομα ειναι οταν δεν ειναι κυνηγιτικη σεζον η δεν εχεις ταυτοτητα σκοπευτη τοτε αν θελει σε τραβαει και ας εχεις και δελτιο κατοχης
 
Kανονικα πρεπει να το αναφερεις εσυ πρωτα....παρανομα ειναι οταν δεν ειναι κυνηγιτικη σεζον η δεν εχεις ταυτοτητα σκοπευτη τοτε αν θελει σε τραβαει και ας εχεις και δελτιο κατοχης
Για αυτο το τονισα "νομιμα σε κυνηγετικη σεζον".. Τα γνωστα, αδειο, λυμενο αν ειναι δικανο, κλειδαρια στο κλειστρο αν ειναι καραμπινα
 
Για αυτο το τονισα "νομιμα σε κυνηγετικη σεζον".. Τα γνωστα, αδειο, λυμενο αν ειναι δικανο, κλειδαρια στο κλειστρο αν ειναι καραμπινα
Σε μπλοκο εχουν δικαιωμα να σε ελεξουν οποτε το σωστο ειναι να το δηλωσεις πρωτος,......Ευθυμη
 
Εύλογη ερώτηση.
Μας σταματάνε αστυνομικοί σε έλεγχο ρουτίνας(διπλωμα ασφαλεια κτλ), και φέρουμε νομιμα σε κυνηγετική σεζόν το λειοκανο μας στο αυτοκινητο.
Ειμαστε υποχρεωμενοι να το αναφερουμε εκ των προτερων ή μονο εφοσον ερωτηθουμε.?
Δεν χρειαζεται τιποτε...εαν ειναι εντος θηκης, λυμενο και το δελτιο κατοχης,εισαι απολυτα νομιμος και δε μπορει να σ ενοχλησει κανενας(εντος κυνηγ. περιοδου).
 
Πριν 7 μήνες περίπου ... έτσι είπε σε έναν φίλο ένας αστυνομικός.
Βασίλη ήταν πρόταση. Έχω ανεβάσει τους τελευταίους νόμους . Δε λέει κάτι. Δεν ισχύει. Θα μας επιβεβαιώσουν και τα παιδιά που πήγαν για άδεια αυτή τη βδομαδα
 
Βασίλη ήταν πρόταση. Έχω ανεβάσει τους τελευταίους νόμους . Δε λέει κάτι. Δεν ισχύει. Θα μας επιβεβαιώσουν και τα παιδιά που πήγαν για άδεια αυτή τη βδομαδα
Εγώ πήγα, αλλά έφυγα με τη χαρά μαραμένη σαν ξερό καλαματιανό σύκο... Θα ξανά πάω με τον κηδεμόνα μου σε δέκα μέρες :rolleyes:
 
Αν κάποιος δεν έχει σκοπευτική ταυτότητα ή ΑΔΕΙΑ ΚΥΝΗΓΙΟΥ δεν μπορεί να αγοράσει ή να μεταβιβαστεί σε αυτόν λειόκανο.
Το ξέρατε ;
Μοναδική εξαίρεση οι κληρονομιές.
Καλημέρα, ευτυχώς δεν ισχύει, αλλά δεν αποκλείεται να ισχύσει στο μέλλον
 
http://oplognosia.com/?p=13053
τον κυπριδημο τον διαβαζω, με εχει κερδισει με τις γνωσεις του, αλλα στο παραπανω προσωπικα δε μου ακουγονται και τοσο ομορφα όσα λέει. συγκρινει το ροπαλο με το αεροβολο!!!! ας κατσει να του ριξουν με ενα 4,5 στα 50 μετρα, και με ενα μπαλακι αντιστοιχα, να δουμε μετα ποσα αποιδια χωρα ο σακος..
μακάρι να χρειάζεται στο μέλλον, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ χαρτι απο γιατρους για άδεια αγορας οπιουδηποτε όπλου (πυροβολου,αεροβολου, τοξου κλπ).
μακαρι στο μελλον, να ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ εξετασεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ, και οχι αυτο το καραγκιοζιλικι με το ερωτηματολογιο, για εκδοση οπλόκατοχης και αδειας θηρας.
μακαρι!!
 
Παιδια για δειτε εδω και αν καποιος μπορει να με βοηθησει να το αποκρυπτογραφησω.

https://www.lawspot.gr/nomika-nea/a...FW9ihOONu5dgeTF6vfSUwhXhoTZ3szEti7-qMbGGro_wM

Το δικανο του συγχωρεμενου πατερα μου το οποιο ανηκε και στον συγχωρεμενο παππου μου ειναι χειροποιητο Βελγικο χωρις διακριτικα μαρκας κλπ κλπ.
Αναγραφει μονο ενα ονομα αριθμο κανης και βασης.
Ο Κυπριδημος μου ειχε πει πως ανηκει σε εναν κατασκευαστη που εβγαλε 10 οπλα και εδωσε σε καθε ενα απο ενα ονομα 100 καιπλεον χρονια πισω.
Υπάγομαι σε καποια απο αυτες κατηγοριες?
 
Back
Top