Νομοθεσία γύρω από το κυνήγι

Αρκεί να έχει άδεια θήρας αυτός που θα πάρει το όπλο μας και μαζί με το όπλο την ΑΚΚΟ
Κάτι σαν το αυτοκίνητο, το δίνουμε σε άτομο που έχει δίπλωμα και στο ντουλαπάκι έχουμε την άδεια του αυτοκινήτου.

Μακάρι να βρεθούν κάπου γραμμένα!
Στην ασφάλεια μου είχαν πει ότι όπου είναι ένα όπλο, πρέπει να είναι και ο κάτοχός του μαζί, είτε κυνηγετικό ή σκοπευτικό.
Συγκεκριμένα είπαν ό,τι δεν είναι αυτοκίνητο να το δίνεις στον αδερφό σου ή την γυναίκα σου...
άμα λένε τέτοια στην ασφάλεια τι να πούμε εμείς??
αλήθεια υπάρχουν άντρες που δίνουν το αυτοκίνητό τους στην γυναίκα τους ??

cosmopolitan p23 ή αλλιώς ν.2168/1993 αρ 8 π 2β

[I]Να μην παραχωρούν αυτά σε τρίτα πρόσωπα, αν δεν είναι εφοδιασμένα με άδεια θήρας.[/I]
 
Τελικά ζούμε σε ένα κράτος μπ.....λο αντί να απλουστεύουμε τις διαδικασίες τις κάνουμε πιο δύσκολες για τον πολίτη. Αναφέρομαι στην άδεια κατοχής όπλου μετά την παταγώδη αποτυχία της ΚΣΕ να διαχειριστή τα τις κατοχής κυνηγητικών όπλων προστέθηκε στην λίστα των δικαιολογητικών και το χαρτί του ψυχιάτρου (σωστά για μένα πλην όμως θα δίνετε και αυτό εξ αποστάσεως) μπήκε και το κερασάκι στην τούρτα . Έκανα την μεταβίβαση στην beretta urika και στην άδεια επάνω για πρώτη φορά αναγράφεται με κόκκινο σφραγιδάκι " ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η πώληση καθ΄οποιονδήποτε τρόπο ΔΙΑΘΕΣΗ του κυνηγετικού όπλου χωρίς την άδεια της αρμοδίας αρχής" αυτό έρχεται σα αντιδιαστολή με την παρ. Γ (προϋποθέσεις) παρ 5. αναφέρει: Να μην παραχωρεί το ανωτέρω όπλο σε άτομα που δεν είναι εφοδιασμένα με άδεια θήρας.... Λόγω αδείας του αρμοδίου θα ακολουθήσει επίσημη ερώτηση επ΄αυτού...
 
Καλησπερα σε ολους.Λογω χθεσινου περιστατικου και εντονου διαπληκτισμου με εναν "αντικυνηγο" ηθελα να ρωτησω αν μπορουμε να κυνηγαμε πανω σε επαρχιακο δρομο(ασφαλτο) και αν υπαρχει καποιος νομος που να μας καλυπτει σε αυτο το θεμα
 
Καλησπερα σε ολους.Λογω χθεσινου περιστατικου και εντονου διαπληκτισμου με εναν "αντικυνηγο" ηθελα να ρωτησω αν μπορουμε να κυνηγαμε πανω σε επαρχιακο δρομο(ασφαλτο) και αν υπαρχει καποιος νομος που να μας καλυπτει σε αυτο το θεμα
Νωμιζω φιλε οτι ουτε πανω στους χωματοδρομους δεν πρεπει να κυνηγαμε ,ασε που αμα κυνηγας πανω στον δρομο τρυχωτο ειναι αρκετα επικηνδινο
 
Αναφερομαι σε κυνηγιου καρτεριου.Συγκεκριμενα σε καρτερι τσιχλας.Αν εισαι πανω στον δρομο η διπλα σε δρομο αν απαγορευεται.Γιατι απο ολους τους νομους που διαβασα περι θηρας δεν αναφερει πουθενα,κατι για δρομους .Αν γνωριζει καποιος συναδελφος καποιον νομο που αναφερει περι θηρας σε δρομους καλο θα ηταν να το στειλει
 
Αναφερομαι σε κυνηγιου καρτεριου.Συγκεκριμενα σε καρτερι τσιχλας.Αν εισαι πανω στον δρομο η διπλα σε δρομο αν απαγορευεται.Γιατι απο ολους τους νομους που διαβασα περι θηρας δεν αναφερει πουθενα,κατι για δρομους .Αν γνωριζει καποιος συναδελφος καποιον νομο που αναφερει περι θηρας σε δρομους καλο θα ηταν να το στειλει
Νομιζω υπαρχει "κενο" νομου πανω σε αυτο.Απλα να εισαι στην νομιμη ελαχιστη αποσταση απο οικισμο ή μεμονωμενα σπιτια.
Κανεις νομος δεν μπορει να προβλεψει ολες τις περιπτωσεις πανω σε ενα συγκεκριμενο θεμα που αναφερεται.
Μετα επιβουλευεται η δικαστικη εξουσια και ερμηνευει τον νομο οπως αυτη κρινει.
Αν κανω καποιο λαθος και υπαρχει νομικος αναμεσα μας,ας με διορθωσει για να μαθουμε.

Υ.Γ:Αντωνη,μας λες αν θες τι εγινε ακριβως με τον ΤΡΟΜΠΕΤΑ?Ετσι για πληροφορηση...
 
Θοδωρη ο συγκεκριμενος στην αρχη μας εδιωξε απο ενα τεραστιο ρεμα διπλα απο ελαιωνες επικαλουμενος οτι ειναι ο ιδιοκτητης.Αν και δεν ειχε δικιο καθως η εκταση δεν ηταν περιφραγμενη και αμφιβαλω αν οντως ηταν ο ιδοκτητης,εμεις φυγαμε γιατι δεν θελαμε να μας χαλασει την διαθεση.Επειτα αφου βγηκαμε στο δρομο και κατσαμε για καρτερι ξαναηρθε αυτος και μαλιστα με πολυ επιθετικες διαθεσεις και με απειλες και βρισιες ηθελε να μας διωξει γιατι ελεγε οτι απαγορευεται να ειστε πανω στο δρομο και γενικως οπως ελεγε δεν 'ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ" κυνηγους στην περιοχη του.Αφου του εξηγησαμε με ωραιο τροπο οτι δεν κανουμε κατι παρανομο και μπορει αν θελει να φωναξει θηροφυλακη να μας ελεγξει εκεινος γινοταν πιο επιθετικος και μαλιστα με τον τροπο του εδειχνε οτι δεν θα εμενε μονο λεκτικα.Τελικα αφου μας ειχε χαλασει ηδη την ημερα και μετα απο εντονο διαπληκτισμο και για να μην καταληξουμε να παιζουμε μπουνιες στο βουνο,πηραμε το αμαξι και φυγαμε.Αυτος ηταν τοσο κολλημενος που περιμενε διπλα στο αμαξι μεχρι την ωρα που φυγαμε για να σιγουρευτει οτι οντως θα αποχωρησουμε
 
Θοδωρη ο συγκεκριμενος στην αρχη μας εδιωξε απο ενα τεραστιο ρεμα διπλα απο ελαιωνες επικαλουμενος οτι ειναι ο ιδιοκτητης.Αν και δεν ειχε δικιο καθως η εκταση δεν ηταν περιφραγμενη και αμφιβαλω αν οντως ηταν ο ιδοκτητης,εμεις φυγαμε γιατι δεν θελαμε να μας χαλασει την διαθεση.Επειτα αφου βγηκαμε στο δρομο και κατσαμε για καρτερι ξαναηρθε αυτος και μαλιστα με πολυ επιθετικες διαθεσεις και με απειλες και βρισιες ηθελε να μας διωξει γιατι ελεγε οτι απαγορευεται να ειστε πανω στο δρομο και γενικως οπως ελεγε δεν 'ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ" κυνηγους στην περιοχη του.Αφου του εξηγησαμε με ωραιο τροπο οτι δεν κανουμε κατι παρανομο και μπορει αν θελει να φωναξει θηροφυλακη να μας ελεγξει εκεινος γινοταν πιο επιθετικος και μαλιστα με τον τροπο του εδειχνε οτι δεν θα εμενε μονο λεκτικα.Τελικα αφου μας ειχε χαλασει ηδη την ημερα και μετα απο εντονο διαπληκτισμο και για να μην καταληξουμε να παιζουμε μπουνιες στο βουνο,πηραμε το αμαξι και φυγαμε.Αυτος ηταν τοσο κολλημενος που περιμενε διπλα στο αμαξι μεχρι την ωρα που φυγαμε για να σιγουρευτει οτι οντως θα αποχωρησουμε
Άλλος ένας ευαίσθητος και ειρηνικός άνθρωπος...
 
Θοδωρη ο συγκεκριμενος στην αρχη μας εδιωξε απο ενα τεραστιο ρεμα διπλα απο ελαιωνες επικαλουμενος οτι ειναι ο ιδιοκτητης.Αν και δεν ειχε δικιο καθως η εκταση δεν ηταν περιφραγμενη και αμφιβαλω αν οντως ηταν ο ιδοκτητης,εμεις φυγαμε γιατι δεν θελαμε να μας χαλασει την διαθεση.Επειτα αφου βγηκαμε στο δρομο και κατσαμε για καρτερι ξαναηρθε αυτος και μαλιστα με πολυ επιθετικες διαθεσεις και με απειλες και βρισιες ηθελε να μας διωξει γιατι ελεγε οτι απαγορευεται να ειστε πανω στο δρομο και γενικως οπως ελεγε δεν 'ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ" κυνηγους στην περιοχη του.Αφου του εξηγησαμε με ωραιο τροπο οτι δεν κανουμε κατι παρανομο και μπορει αν θελει να φωναξει θηροφυλακη να μας ελεγξει εκεινος γινοταν πιο επιθετικος και μαλιστα με τον τροπο του εδειχνε οτι δεν θα εμενε μονο λεκτικα.Τελικα αφου μας ειχε χαλασει ηδη την ημερα και μετα απο εντονο διαπληκτισμο και για να μην καταληξουμε να παιζουμε μπουνιες στο βουνο,πηραμε το αμαξι και φυγαμε.Αυτος ηταν τοσο κολλημενος που περιμενε διπλα στο αμαξι μεχρι την ωρα που φυγαμε για να σιγουρευτει οτι οντως θα αποχωρησουμε
Φιλε μου.δεν θα κουνιομουν ουτε απο το ρεμα.
Το κριμα στο λαιμο του μετα.
Απορω που δεν μου εχουν πετυχει ποτε τετοια περιστατικα.big smile.
 
κοιτα το να καθεσαι εκει και να παιζεις μπουνιες με τον καθε τρελο δεν βγαινει πουθενα.Εμεις παμε για να διασκεδασουμε και απτην στιγμη που σου χαλαει την ημερα και δεν εχεις διαθεση μετα για κυνηγι,παιρνεις το αμαξι σου και φευγεις .Ετσι το βλεπω εγω.Και αστυνομια να καλεσεις το μονο που θα καταφερεις ειναι να φας ολη την ημερα σου στο βουνο για το ποιος εχει δικιο και ποιος οχι,ειδικα οταν εχεις να κανεις με ντοπιο
 
Φιλε μου.δεν θα κουνιομουν ουτε απο το ρεμα.
Το κριμα στο λαιμο του μετα.
Απορω που δεν μου εχουν πετυχει ποτε τετοια περιστατικα.big smile.
Το κρίμα στον λαιμότου!!!Δεν είναι όλα αστεία.Και μη γράφεις τέτοια πράγματα γιατί διαβάζουν και νεότεροι εδώ μέσα!
 
Μου έχει τύχει ακριβώς το ίδιο στη Μάκρη στην Αλεξανδρούπολη.
Τον έγραψα στα αρχίδια μου, αυτός γινόταν όλο και πιο εριστικός, μου έδινε την εντύπωση ότι προσπαθούσε να τις φάει προκειμένου να δικαιωθεί μετά.
Ο φίλος μου είχε φρικάρει, μου έλεγε να φύγουμε αλλά εγω εκεί, δεν καταλάβαινα τίποτα. Πήρα τηλ. το 100 και έβαλα τον φίλο μου να τραβάει τη φάση βίντεο όσο εγώ συνέχιζα να ντουφεκάω αβέρτα.
Πριν έρθει το 100 ο τύπος είχε φύγει, επειδή όμως είχα σημειώσει την πινακίδα του απαίτησα από τους αστυνομικούς να καταγράψουν το συμβάν για παν ενδεχόμενο. Τις επόμενες 3 μέρες ήμουν κάθε μέρα εκεί, ο τύπος περνούσε καθημερινά, δεν ξαναμίλησε....
 
Μου έχει τύχει ακριβώς το ίδιο στη Μάκρη στην Αλεξανδρούπολη.
Τον έγραψα στα αρχίδια μου, αυτός γινόταν όλο και πιο εριστικός, μου έδινε την εντύπωση ότι προσπαθούσε να τις φάει προκειμένου να δικαιωθεί μετά.
Ο φίλος μου είχε φρικάρει, μου έλεγε να φύγουμε αλλά εγω εκεί, δεν καταλάβαινα τίποτα. Πήρα τηλ. το 100 και έβαλα τον φίλο μου να τραβάει τη φάση βίντεο όσο εγώ συνέχιζα να ντουφεκάω αβέρτα.
Πριν έρθει το 100 ο τύπος είχε φύγει, επειδή όμως είχα σημειώσει την πινακίδα του απαίτησα από τους αστυνομικούς να καταγράψουν το συμβάν για παν ενδεχόμενο. Τις επόμενες 3 μέρες ήμουν κάθε μέρα εκεί, ο τύπος περνούσε καθημερινά, δεν ξαναμίλησε....
Ετσι ακριβως θελουν.Ντοπιοι νταβαδες-τσιφλικαδες που νομιζουν οτι τους ανηκει ο νομός ολος...
 
Ξέρει κάποιος φίλος να μου πει , αν το δασαρχείο , η και η ομοσπονδία , αν έχουν το δικαίωμα για έλεγχο του αυτοκινήτου ? Και αν σε υδροβιότοπο ενώ έχεις επάνω σού ατσάλινα σκάγια , αλλά στο αμάξι έχεις και μολύβδινα , είσαι παράνομος ?
 
Last edited:
Μου έχει τύχει ακριβώς το ίδιο στη Μάκρη στην Αλεξανδρούπολη.
Τον έγραψα στα αρχίδια μου, αυτός γινόταν όλο και πιο εριστικός, μου έδινε την εντύπωση ότι προσπαθούσε να τις φάει προκειμένου να δικαιωθεί μετά.
Ο φίλος μου είχε φρικάρει, μου έλεγε να φύγουμε αλλά εγω εκεί, δεν καταλάβαινα τίποτα. Πήρα τηλ. το 100 και έβαλα τον φίλο μου να τραβάει τη φάση βίντεο όσο εγώ συνέχιζα να ντουφεκάω αβέρτα.
Πριν έρθει το 100 ο τύπος είχε φύγει, επειδή όμως είχα σημειώσει την πινακίδα του απαίτησα από τους αστυνομικούς να καταγράψουν το συμβάν για παν ενδεχόμενο. Τις επόμενες 3 μέρες ήμουν κάθε μέρα εκεί, ο τύπος περνούσε καθημερινά, δεν ξαναμίλησε....
Φιλε μ στην περιπτωση την δικια μας ειμαι σιγουρος οτι και η αστυνομια να ερχοτανε δεν προκειται να βγαζαμε ακρη ισα ισα που πιστευω οι αστυνομικοι θα διωχναν εμας για να σταματησει εκει το θεμα.Γιατι οπως ειπε και ο τρελος αυτος οι αστυνομικοι τον ξερουν και την κανει συνεχεια αυτην την ιστορια.Γυρναει ολη την περιοχη και ψαχνει να βρει κυνηγους για να μανουριασει μαζι τους και να τους διωξει.Αρα ειμαι σιγουρος οτι επειδη τον ξερουν οι αστυνομικοι και ξερουν οτι ο ανθρωπος ειναι τρελος και εχει μισος με τους κυνηγους η που δεν θα ρχοντουσαν καθολου η και να ερχοντουσαν θα εδιωχναν εμας μονο κα μονο για να ηρεμησει ο αλλος.Παντως εντυπωση μου εκανε οτι οταν τον ρωτησαμε σε ηρεμο υφος που την βρισκει την ορεξη κυριακη πρωι πρωι να τριγυρναει τα βουνα μονο κ μονο για να τσακωθει με τους κυνηγους η απαντηση του ηταν οτι με κ@....ει αυτο το πραγμα.Πραγματικα μιλαμε για αρρωστημενο μυαλο
 
Αντώνη, κάνατε το λογικά ορθό.Και μόνο να καταφέρει ο άλλος να σε βγάλει από τη δική σου χαλαρή και ευδιάθετη φάση και να σε βάλει στον δικό του παρανοικό κόσμο είναι μια μεγάλη νίκη γι αυτόν και μια μεγάλη ήττα για σένα, σε ψυχολογικό επίπεδο.Τώρα σε πρακτικό αν κάποιοι θερμόαιμοι θελησουν να το τραβήξουν περισσότερο μπορεί και να το κάνουν ..κόλαση.
 
Last edited:
καπου αναφεροταν παλια (πριν 10-15 χρονια ) οτι " απαγορευεται η θηρα 50μ απο δρομο ταχειας κυκλοφορειας " , και απο οτι θυμαμαι εννοουσαν τις εθνικες οδους , αλλα ειναι μαλλον απο αυτα που εξαληφτηκαν σιωπηρα στην πορεια.
 
καπου αναφεροταν παλια (πριν 10-15 χρονια ) οτι " απαγορευεται η θηρα 50μ απο δρομο ταχειας κυκλοφορειας " , και απο οτι θυμαμαι εννοουσαν τις εθνικες οδους , αλλα ειναι μαλλον απο αυτα που εξαληφτηκαν σιωπηρα στην πορεια.
Και εγω φιλε μ κατι θυμαμαι για εθνικες οδους.Αλλωστε ειναι απολυτως λογικο και δεν νομιζω κανενας κυνηγος να κυνηγαει διπλα απο εθνικη οδο και δεν εχω συναντησει ποτε κανεναν τοσα χρονια.Για επαρχιακους και κοινοτικους ομως δρομους δεν υπαρχει νομιζω κατι που να λεει οτι απαγορευεται η θηρα.Γιαυτο ρωτησα εδω αν καποιος ξερει κατι παραπανω που πιθανον να μην το γνωριζουμε εμεις οι υπολοιποι.
 
Back
Top