Νομοθεσία γύρω από το κυνήγι

Ρωτά την Θυροφυλακη, Δεν κατάλαβαινώ γιατί πρέπει να ρωτάς από εδώ και από εκεί με κυνδινο να σου πουν και ανακρίβειες. Την θυροφυλική που είναι ο μόνος αρμόδιος μαζί με το δασαρχείο.
πάω στοίχημα ότι 8 στους 10 εάν τους ρωτήσεις δεν ξέρουν να πουν
απαντησεις από ΔΥ μόνο γραπτές, οι προφορικές έχουν την ίδια αξία με κάποιον από εδώ μέσα

η απάντηση στην ερώτηση είναι στην προτελευταια σελίδα της ρυθμιστικής που βγαίνει κάθε χρονο
 
Last edited:
Δεν απαγορεύεται το κυνήγι κοντά στη θάλασσα φίλε. Οπου θες κάθεσαι, ακόμα κι εκεί που σκάει το κύμα.
Απαγόρευση υπάρχει μόνο αν είσαι μέσα στη θάλασσα σε βάρκα. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να είσαι 200 μέτρα από την ακτή.
Νομιζω ειναι 300 μετρα,οχι 200.
Απο εκει δηλαδη που σκαει το κυμα,μεχρι και 300 μετρα ΜΕΣΑ στη θαλασσα.
Στην στερια δεν εχεις θεμα.Πηγαινεις και διπλα ακριβως στο νερο.
 
Νομιζω ειναι 300 μετρα,οχι 200.
Απο εκει δηλαδη που σκαει το κυμα,μεχρι και 300 μετρα ΜΕΣΑ στη θαλασσα.
Στην στερια δεν εχεις θεμα.Πηγαινεις και διπλα ακριβως στο νερο.
Μάλλον έχεις δίκιο Θοδωρή, δεν θυμάμαι καλά.
 
καλησπερα ηθελα να σας ρωτησω μια πληροφορια. Πεθανε ο πατερας μου ο οποιος ειχε στην κατοχη του 6 κυνηγητικες καραμπινες/δικανα ολα με χαρτια δηλωμενα νομιμα στην αστυνομια. Μενω μονιμα Ιταλια και εδω εχω αδεια οπλοκατοχης για σκοποβολη με την οποια μπορω να εχω στην κατοχη μου χωρις προβλημα κηνυγετικα οπλα. Με αυτη την αδεια μπορω να τα περασω στο ονομα μου η πρεπει να βγαλω αδεια κηνυγιου στην Ελλαδα.
 
καλησπερα ηθελα να σας ρωτησω μια πληροφορια. Πεθανε ο πατερας μου ο οποιος ειχε στην κατοχη του 6 κυνηγητικες καραμπινες/δικανα ολα με χαρτια δηλωμενα νομιμα στην αστυνομια. Μενω μονιμα Ιταλια και εδω εχω αδεια οπλοκατοχης για σκοποβολη με την οποια μπορω να εχω στην κατοχη μου χωρις προβλημα κηνυγετικα οπλα. Με αυτη την αδεια μπορω να τα περασω στο ονομα μου η πρεπει να βγαλω αδεια κηνυγιου στην Ελλαδα.
Δεν χρειάζεται άδεια κυνηγίου, η άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου απαιτεί βεβαίωση ψυχιάτρου και παθολόγου καθώς και ποινικό μητρώο. Εαν τα χαρτιά που έχεις ήδη για οπλοκατοχή είναι εντός διετίας, πας μόνο με τα υπόλοιπα χαρτιά της κληρονομιάς, αν κάνεις μια αναζήτηση εδώ μέσα έχει αναφερθεί τι χρειάζεται

Ωπς! με το 'εδώ ' μάλλον εννοείς Ιταλία, οπότε ολα τα χαρτιά από την αρχή
 
Last edited:
καλησπερα ηθελα να σας ρωτησω μια πληροφορια. Πεθανε ο πατερας μου ο οποιος ειχε στην κατοχη του 6 κυνηγητικες καραμπινες/δικανα ολα με χαρτια δηλωμενα νομιμα στην αστυνομια. Μενω μονιμα Ιταλια και εδω εχω αδεια οπλοκατοχης για σκοποβολη με την οποια μπορω να εχω στην κατοχη μου χωρις προβλημα κηνυγετικα οπλα. Με αυτη την αδεια μπορω να τα περασω στο ονομα μου η πρεπει να βγαλω αδεια κηνυγιου στην Ελλαδα.
Αρχικα συλλυπητήρια..
Η περίπτωσή σου ειναι ιδιαιτερη, καθώς φαντάζομαι εφοσον πλεον μενεις μονιμα Ιταλία, εχεις και καποια σχετικη υπηκοότητα Ιταλικη...Δεν ξερω εαν τα οπλα μπορεις να τα περασεις απευθείας στο ονομα σου ως Ιταλος... Σχετικα με το τι ισχυει για Ελλαδα, πας στο ΑΤ της περιοχης που άνηκε ο πατερας σου και λογικα ειναι δηλωμενα τα οπλα, και διευθετεις το ζητημα...
 
καλησπερα ηθελα να σας ρωτησω μια πληροφορια. Πεθανε ο πατερας μου ο οποιος ειχε στην κατοχη του 6 κυνηγητικες καραμπινες/δικανα ολα με χαρτια δηλωμενα νομιμα στην αστυνομια. Μενω μονιμα Ιταλια και εδω εχω αδεια οπλοκατοχης για σκοποβολη με την οποια μπορω να εχω στην κατοχη μου χωρις προβλημα κηνυγετικα οπλα. Με αυτη την αδεια μπορω να τα περασω στο ονομα μου η πρεπει να βγαλω αδεια κηνυγιου στην Ελλαδα.
Συλλυπητήρια φίλε.
Τηλέφωνο στην αστυνομία για να είσαι σίγουρος.
 
σας Ευχαριστω για τις πληροφορίες να είστε καλα

Πάνω απ΄όλα να εχεις την ευχή του, ίσως σε βοηθήσει να διαβάσεις το παρακάτω:

NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 4678/2020

ΦΕΚ 70/Α/20-3-2020

Τροποποίηση διατάξεων του ν. 2168/1993 (Α΄ 147) «Ρύθμιση θεμάτων που αφορούν όπλα, πυρομαχικά, εκρηκτικές ύλες, εκρηκτικούς μηχανισμούς και άλλες διατάξεις», εναρμόνιση της ελληνικής νομοθεσίας με την Οδηγία (ΕΕ) 2017/853 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 17ης Μαΐου 2017 για την τροποποίηση της Οδηγίας 91/477/ΕΟΚ του Συμβουλίου σχετικά με τον έλεγχο της απόκτησης και της κατοχής όπλων και θέσπιση των αναγκαίων συμπληρωματικών μέτρων για την εφαρμογή του Εκτελεστικού Κανονισμού (ΕΕ) 2015/2403 της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

 
Last edited by a moderator:
Καλημέρα,
Γνωρίζει κάποιος την διαδικασία για να περάσεις το όπλο σου εκτός συνόρων οδικώς; πχ Σκόπια.
 
Καλημέρα,
Γνωρίζει κάποιος την διαδικασία για να περάσεις το όπλο σου εκτός συνόρων οδικώς; πχ Σκόπια.
Δεν γνωρίζω για όλες τις χώρες αλλά για τα Σκοπια επειδή το έκανα φέτος τον Αύγουστο, αφού περάσεις τα ελληνικά σύνορα χωρίς να δείξεις κάτι σταματάς στα Σκοπιανά, κατεβαίνεις από το αυτοκίνητο και πρέπει να πας σε μια τράπεζα που έχει εκεί κοντά και να αγοράσεις ένα παράβολο. Επιστρέφεις με αυτό, το δείχνεις στον φύλακα και περνάς. Απλά να ξέρεις ότι στις 14:30 ώρα Σκοπίων κλείνει η τράπεζα και αν πας μετά θα σε ταλαιπωρήσουν...
 
Δεν γνωρίζω για όλες τις χώρες αλλά για τα Σκοπια επειδή το έκανα φέτος τον Αύγουστο, αφού περάσεις τα ελληνικά σύνορα χωρίς να δείξεις κάτι σταματάς στα Σκοπιανά, κατεβαίνεις από το αυτοκίνητο και πρέπει να πας σε μια τράπεζα που έχει εκεί κοντά και να αγοράσεις ένα παράβολο. Επιστρέφεις με αυτό, το δείχνεις στον φύλακα και περνάς. Απλά να ξέρεις ότι στις 14:30 ώρα Σκοπίων κλείνει η τράπεζα και αν πας μετά θα σε ταλαιπωρήσουν...
δεν σημειώνουν το όπλο που μπαίνει στη χώρα? στα δικα μας συνορα δεν πρέπει να δηλώσεις οτι το βγαζεις? εαν στο κλεψουν εκει τι λες μετα στους εδώ? όταν το φέρνεις πίσω περνάει δίχως έλεγχο? Τι έγινε? τελικά να θεωρούμε ότι τα σκοπια ειναι ακόμα μια περιφέρεια μας με ιδιαιτερότητες?
 
δεν σημειώνουν το όπλο που μπαίνει στη χώρα? στα δικα μας συνορα δεν πρέπει να δηλώσεις οτι το βγαζεις? εαν στο κλεψουν εκει τι λες μετα στους εδώ? όταν το φέρνεις πίσω περνάει δίχως έλεγχο? Τι έγινε? τελικά να θεωρούμε ότι τα σκοπια ειναι ακόμα μια περιφέρεια μας με ιδιαιτερότητες?
Το όπλο το σημειώνουν όταν τους δώσεις αυτό το παράβολο που αναφέρω και σου δίνουν έναν έγγραφο. Και μετά όταν βγαίνεις από την χώρα τους επιστρέφεις το έγγραφο για να "ξεχρεώσουν" το όπλο. Στα δικά μας σύνορα δεν χρειάζεται κάτι όταν βγαίνεις. Όταν μπαίνεις στην χώρα αν σου κάνουν έλεγχο τότε ελέγχουν την ΑΚΚΟ και τον κωδικό της κάννης ότι ταιριάζουν και τέλος. Σου λέω τι έγινε στην δική μου περίπτωση.
 
Το όπλο το σημειώνουν όταν τους δώσεις αυτό το παράβολο που αναφέρω και σου δίνουν έναν έγγραφο. Και μετά όταν βγαίνεις από την χώρα τους επιστρέφεις το έγγραφο για να "ξεχρεώσουν" το όπλο. Στα δικά μας σύνορα δεν χρειάζεται κάτι όταν βγαίνεις. Όταν μπαίνεις στην χώρα αν σου κάνουν έλεγχο τότε ελέγχουν την ΑΚΚΟ και τον κωδικό της κάννης ότι ταιριάζουν και τέλος. Σου λέω τι έγινε στην δική μου περίπτωση.
Ε ενταξει μια χαρα τα κανουν....
 
Έχει αλλάξει και η διαδικασία για τούς ένστολους χρειάζονται και αυτοί πλέον χαρτιά από παθολόγο και ψυχίατρο?
 
Έχει αλλάξει και η διαδικασία για τούς ένστολους χρειάζονται και αυτοί πλέον χαρτιά από παθολόγο και ψυχίατρο?
Τιποτα δεν χρειαζεται.
Για τα στελεχη των ενοπλων δυναμεων,ισως ζητηθει απο την αστυνομια να προσκομιστει χαρτι απο την υπηρεσια,οτι ειναι ικανος αυτος που ζηταει την αδεια,να φερει υπηρεσιακο οπλο ή οτι κανει βαρδιες με οπλο.
Παλια ηθελε χαρτια,αλλα αλλαξε αυτο με ενα ΦΕΚ που βγηκε τον Οκτωβριο του 20'.
Δεν το θυμαμαι ποιο ειναι για να το παραθεσω.
 
Τιποτα δεν χρειαζεται.
Για τα στελεχη των ενοπλων δυναμεων,ισως ζητηθει απο την αστυνομια να προσκομιστει χαρτι απο την υπηρεσια,οτι ειναι ικανος αυτος που ζηταει την αδεια,να φερει υπηρεσιακο οπλο ή οτι κανει βαρδιες με οπλο.
Παλια ηθελε χαρτια,αλλα αλλαξε αυτο με ενα ΦΕΚ που βγηκε τον Οκτωβριο του 20'.
Δεν το θυμαμαι ποιο ειναι για να το παραθεσω.
Στείλτο σε παρακαλώ γιατί μου ζητάνε χαρτιά γιατί αυτό μου λένε ότι άλλαξε και τώρα θέλουν η οποίος συνάδελφος μπορεί να βοηθήσει καλό θα ήταν.
 
Στείλτο σε παρακαλώ γιατί μου ζητάνε χαρτιά γιατί αυτό μου λένε ότι άλλαξε και τώρα θέλουν η οποίος συνάδελφος μπορεί να βοηθήσει καλό θα ήταν.
Σταύρο απλά σ λένε μ@λ@κιες.....εάν άλλαξε πέστου να σ δείξει το νέο έγγραφο!!
 

Attachments

  • 7.pdf
    63,8 KB · Προβολές: 7
Back
Top