Νομοθεσία γύρω από το κυνήγι

Παιδια καλημερα σε ολους
SOS
Τι κανουμε σε περιπτωση που χαθουν αδεια κυνηγιου και αδειες των κυνηγετικων οπλων???

Για την αδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου πας στο αστυνομικό τμήμα και ζητάς την επανέκδοση της. Ουσιαστικά σου βγάζουν αντίγραφο.
 
Παιδια καλημερα σε ολους
SOS
Τι κανουμε σε περιπτωση που χαθουν αδεια κυνηγιου και αδειες των κυνηγετικων οπλων???

Αντίστοιχη διαδικασία με αυτήν που σου ειπε ο Μάνος και για την άδεια κυνηγιού απο τον σύλλογο σου.
 
Λεφτα για παράβολα να εχεις (τιποτα τραγικο) σχετικα με τις αδειες κατοχης και αντιστοιχα κατι θα πληρωσεις για επανεκδοση αδειας θηρας απο τον σύλλογο..
 
Όχι δεν είναι τραγικό φίλε, θα χρειαστούν όμως γύρω στα 30 ευρώ για κάθε όπλο, μαζί με τις φωτογραφίες. Πώς χάθηκαν, κλοπή;
 
Ξέρει κάποιος πόσο κοντά μπορούμε να κυνηγάμε σε υδροβιότοπους που απαγορεύετε το κυνήγι; Ψάχνω να βρω κάποιον χάρτη στο διαδίκτυο αλλά δεν έχω βρει κάτι.... Κυνηγάω κοντά σε μια εκβολή ποταμού στη θαλασσα που απαγορεύεται το κυνήγι αλλά στο χάρτη του συλλογου δεν υπάρχει κάτι που που να δείχνει την απαγόρευση εκεί. Να διευκρινίσω ότι δε με ενδιαφέρει το κυνήγι του υδροβιου αλλά για αγριοπεριστερα φασα τρυγόνι τσίχλα και λαγό... Δε θέλω να βρω κανένα μπελά γιατί η θυροφυλακη συχνάζει εκεί κοντά.
 
Ξέρει κάποιος πόσο κοντά μπορούμε να κυνηγάμε σε υδροβιότοπους που απαγορεύετε το κυνήγι; Ψάχνω να βρω κάποιον χάρτη στο διαδίκτυο αλλά δεν έχω βρει κάτι.... Κυνηγάω κοντά σε μια εκβολή ποταμού στη θαλασσα που απαγορεύεται το κυνήγι αλλά στο χάρτη του συλλογου δεν υπάρχει κάτι που που να δείχνει την απαγόρευση εκεί. Να διευκρινίσω ότι δε με ενδιαφέρει το κυνήγι του υδροβιου αλλά για αγριοπεριστερα φασα τρυγόνι τσίχλα και λαγό... Δε θέλω να βρω κανένα μπελά γιατί η θυροφυλακη συχνάζει εκεί κοντά.
Ρωτησε στο γραφειο θηρας του Δασαρχειου της περιοχης για σιγουρη απαντηση.
 
και αφου συχναζει κ εκει κοντα η θηροφυλακη σιγουρα θα ξερουν...αν πετυχεις καποιον τριγυρω κανε του μια ερωτηση...
Θα τους ρωτήσω Τάσο..και θα πάρω ένα τηλέφωνο και τον πρόεδρο του συλλόγου να δω αν ξέρει κάτι... Το μέρος έχει αρκετά κοπάδια αγριοπεριστερα και είναι και γεμάτο ελαιώνες για κυνήγι τσιχλας..οπότε αξίζει....
 
Θα τους ρωτήσω Τάσο..και θα πάρω ένα τηλέφωνο και τον πρόεδρο του συλλόγου να δω αν ξέρει κάτι... Το μέρος έχει αρκετά κοπάδια αγριοπεριστερα και είναι και γεμάτο ελαιώνες για κυνήγι τσιχλας..οπότε αξίζει....
Ε καλα μη του πεις και τι κυκλοφορει εκει απλα αν επιτρεπετε ακουμε που σου λεω
 
Ε καλα μη του πεις και τι κυκλοφορει εκει απλα αν επιτρεπετε ακουμε που σου λεω
Ξέρει Τόλη... Κυνηγάνε πάρα πολλοι λαγό εκεί ...Τετάρτη και Σαββατοκυριακο δε βρίσκεις ούτε μισό στρέμμα ελεύθερο να κυνηγησεις...
Τις υπόλοιπες μέρες δε πάει κανείς...
 
Ε καλα μη του πεις και τι κυκλοφορει εκει απλα αν επιτρεπετε ακουμε που σου λεω
Αμα τους πεις για αγριοπεριστερα και τσιχλες λογικα θα σε ενημερωσουν με το πολυ συγκεκριμένο "γενικα εκει απαγόρευεται" , και θα στείλουν καναν κολλητο για γλεντι τρικουβερτο!
 
Ξέρει κάποιος πόσο κοντά μπορούμε να κυνηγάμε σε υδροβιότοπους που απαγορεύετε το κυνήγι; Ψάχνω να βρω κάποιον χάρτη στο διαδίκτυο αλλά δεν έχω βρει κάτι.... Κυνηγάω κοντά σε μια εκβολή ποταμού στη θαλασσα που απαγορεύεται το κυνήγι αλλά στο χάρτη του συλλογου δεν υπάρχει κάτι που που να δείχνει την απαγόρευση εκεί. Να διευκρινίσω ότι δε με ενδιαφέρει το κυνήγι του υδροβιου αλλά για αγριοπεριστερα φασα τρυγόνι τσίχλα και λαγό... Δε θέλω να βρω κανένα μπελά γιατί η θυροφυλακη συχνάζει εκεί κοντά.
Ρωτά την Θυροφυλακη, Δεν κατάλαβαινώ γιατί πρέπει να ρωτάς από εδώ και από εκεί με κυνδινο να σου πουν και ανακρίβειες. Την θυροφυλική που είναι ο μόνος αρμόδιος μαζί με το δασαρχείο.
 
Καλημέρα, το κυνήγι κοντα στη θάλασσα απαγορεύεται; Αν ναι ποση ειναι η ελάχιστη απόσταση που μπορω να κυνηγήσω;
Δεν απαγορεύεται το κυνήγι κοντά στη θάλασσα φίλε. Οπου θες κάθεσαι, ακόμα κι εκεί που σκάει το κύμα.
Απαγόρευση υπάρχει μόνο αν είσαι μέσα στη θάλασσα σε βάρκα. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να είσαι 200 μέτρα από την ακτή.
 
Back
Top