Νομοθεσία γύρω από το κυνήγι

Καλησπερα συναδελφοι.
Δεν ξερω αν γραφω στο καταλληλο θεμα αλλα ηθελα να ρωτησω εξης: Ειναι νομιμο να κυνηγας με οπλο που η αδεια κατοχης του δεν ειναι στο ονομα σου?
 
Καλησπερα συναδελφοι.
Δεν ξερω αν γραφω στο καταλληλο θεμα αλλα ηθελα να ρωτησω εξης: Ειναι νομιμο να κυνηγας με οπλο που η αδεια κατοχης του δεν ειναι στο ονομα σου?
Ακόμη και η μεταφορά του είναι παράνομη αν δεν είναι στο όνομα σου η άδεια ποσο μάλλον να κυνηγάς με ξένο οπλο
Εγώ θα έλεγα ότι φυσικά και είναι νόμιμο, αφού βεβαίως έχεις άδεια κυνηγίου.
 
Το ότι κάποιος έχει άδεια θήρας είναι τελείως άσχετο με το κατά ποσο μπορεί να έχει και ΑΚΟ έν ισχύ!!!λεμε παντα με το γράμμα του νόμου όχι τι πιστεύει ο καθένας τι είναι σωστό και τι λάθος!!!!Δλδ αν σε σταματήσει αστυνομία με το όπλο στο αμάξι του δείξεις την άδεια με άλλο όνομα νομίζετε ότι θα σας αφήσει να φύγετε ετσι εύκολα?Μιλαμε παντα για το τι είναι νομιμο
 
Το ότι κάποιος έχει άδεια θήρας είναι τελείως άσχετο με το κατά ποσο μπορεί να έχει και ΑΚΟ έν ισχύ!!!λεμε παντα με το γράμμα του νόμου όχι τι πιστεύει ο καθένας τι είναι σωστό και τι λάθος!!!!Δλδ αν σε σταματήσει αστυνομία με το όπλο στο αμάξι του δείξεις την άδεια με άλλο όνομα νομίζετε ότι θα σας αφήσει να φύγετε ετσι εύκολα?Μιλαμε παντα για το τι είναι νομιμο
Όντως δεν μοιάζει λογικό αλλά με αυτό το σκεπτικό δεν θα μπορούσαμε να οδηγούμε και αυτοκίνητα των οποίων δεν είμαστε ιδιοκτήτες. Από την στιγμή που δεν "χτυπάει" στο σύστημα κλοπή για τον αριθμό του όπλου, δεν νομίζω να μπορεί να κινηθεί κάτι.
 
Το ότι κάποιος έχει άδεια θήρας είναι τελείως άσχετο με το κατά ποσο μπορεί να έχει και ΑΚΟ έν ισχύ!!!λεμε παντα με το γράμμα του νόμου όχι τι πιστεύει ο καθένας τι είναι σωστό και τι λάθος!!!!Δλδ αν σε σταματήσει αστυνομία με το όπλο στο αμάξι του δείξεις την άδεια με άλλο όνομα νομίζετε ότι θα σας αφήσει να φύγετε ετσι εύκολα?Μιλαμε παντα για το τι είναι νομιμο
Αν σε σταματήσει η αστυνομία με ξένο αυτοκίνητο...;;
Πάει να πει ότι δν πρέπει να οδηγείς...;;;; :cool:
 
Αν σε σταματήσει η αστυνομία με ξένο αυτοκίνητο...;;
Πάει να πει ότι δν πρέπει να οδηγείς...;;;; :cool:
Όντως δεν μοιάζει λογικό αλλά με αυτό το σκεπτικό δεν θα μπορούσαμε να οδηγούμε και αυτοκίνητα των οποίων δεν είμαστε ιδιοκτήτες. Από την στιγμή που δεν "χτυπάει" στο σύστημα κλοπή για τον αριθμό του όπλου, δεν νομίζω να μπορεί να κινηθεί κάτι.
μπορεις να οδηγεις σε ατομων με πρωτου βαθμου συγγενεια, δηλαδη το παιδι του γονιου και το αντιστροφο, σε διαφορετικη περιπτωση (μακρυτερη συγγενεια η και καθολου) νομιζω πρεπει να αναγραφεται στην αδεια του αυτοκινητου επιπλεον οδηγος
οσον αφορα τα οπλα, εφοσον το οπλο εχει θεωρημενη ΑΚΚΟ και θεωρημενη αδεια κυνηγιου ο κυνηγος μπορει να χρησιμοποιει το οπλο μια χαρα με μια απλη υπευθυνη δηλωση του κατοχου οτι του το παραχωρει για θηρα.
 
Ακριβως αυτο κανω εγω εδω και χρονια.Δηλ εχω και μια υπευθυνη δηλωση οτι μου παραχωρειται το οπλο εφοσον εχω αδεια κυνηγιου.Σε ελεγχο θηροφυλακα πριν χρονια στη Θρακη δεν υπηρξε κανενα προβλημα.Η ασφαλεια που ειχα ρωτησει Θεσ/νικη μου ειπε οτι δεν υπηρχε θεμα αλλα εγω επεμενα για την υπ.δηλωση γιατι ειμαστε Ελλαδα και τα στραβοξυλα φυτρωνουν παντου
 
Η διαφορά του αυτοκινήτου με το όπλο είναι ότι η άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου πιστοποιεί ότι το όχημα πληροί τις νόμιμες προϋποθέσεις να κυκλοφορεί, ενώ η ΑΚΚΟ πιστοποιεί ότι ο ιδιοκτήτης είναι από πλευράς ποινικού μητρώου και ψυχικής υγείας σε θέση να το κατέχει. Από όσο γνωρίζω υπάρχει ειδικό έντυπο που εκδίδει το τμήμα ασφαλείας για την ικανότητα χρήσης κυνηγετικού όπλου, κάτι αντίστοιχο με την ΑΚΚΟ, με τα ίδια δικαιολογητικά. Βέβαια από τη στιγμή που κάποιος έχει άδεια κυνηγίου που προϋποθέτει ΑΚΚΟ σε ισχύ- τουλάχιστον κατά δήλωση- έχει τα προσόντα να χειρίζεται και άλλο όπλο με ενεργή ΑΚΚΟ.
 
Η ασφαλεια που ειχα ρωτησει Θεσ/νικη μου ειπε οτι δεν υπηρχε θεμα
Εγω στην ασφάλεια που ρώτησα (γιατί είχαμε με τον πατέρα Μ μια διαφωνία περί αυτού) Μ είπαν ξεκάθαρα ότι εφ όσον έχεις νόμιμα έγγραφα κ δεν έχει δηλωθεί κλοπή.....είσαι κομπλέ!!
Νομίζω δεν χωράει αμφισβήτηση πλέον.
 
Καλησπέρα στην ομάδα , ψάχνω να βρώ χάρτες της Μακεδονίας και Θράκης για το κυνήγι και δεν μπορώ να βρώ κάτι αξιόλογο ώστε να μπορώ να διακρίνω σωστά τα επιτρεπόμενα και μη μέρη κυνηγίου . Ο τελευταίος χάρτης που έχω είναι απο το 2010 νομίζω . Γιατί δεν υπάρχουν διαθέσιμοι? Μόνο σε εφαρμογή βρήκα αλλά με πληρωμή !
 
Ο κυνηγετικός σύλλογος της περιοχής δεν έχει πουθενά
Καλησπέρα στην ομάδα , ψάχνω να βρώ χάρτες της Μακεδονίας και Θράκης για το κυνήγι και δεν μπορώ να βρώ κάτι αξιόλογο ώστε να μπορώ να διακρίνω σωστά τα επιτρεπόμενα και μη μέρη κυνηγίου . Ο τελευταίος χάρτης που έχω είναι απο το 2010 νομίζω . Γιατί δεν υπάρχουν διαθέσιμοι? Μόνο σε εφαρμογή βρήκα αλλά με πληρωμή !
αναρτημένο ;
 
Ο κυνηγετικός σύλλογος της περιοχής δεν έχει πουθενά

αναρτημένο ;

Να σου πω δεν ρωτησα , θα μου πεις γιατι δεν ρωτας εκει που πρεπει αλλα το θεωρω λιγο καπως το να μην εχω αμεση προσβαση στον χάρτη απο την συσκευη μου ειτε κινητο ειτε υπολογιστη ! Αμα γνωριζει καποιος κατι παραπανω θα ηταν ευχάριστο να με ενημερωσει :)
 
Για την ανανέωση κυνηγετικής άδειας ζητάνε κ το δελτίο κατοχής όπλου που πιστοποιεί αν έχεις το δικαίωμα η όχι να φέρεις όπλο....από κει κ πέρα με την άδεια κυνηγίου κ ξένο όπλο .αζι με την ΑΚΚΟ του είσαι νομιμότητος!
 
Να σου πω δεν ρωτησα , θα μου πεις γιατι δεν ρωτας εκει που πρεπει αλλα το θεωρω λιγο καπως το να μην εχω αμεση προσβαση στον χάρτη απο την συσκευη μου ειτε κινητο ειτε υπολογιστη ! Αμα γνωριζει καποιος κατι παραπανω θα ηταν ευχάριστο να με ενημερωσει :)
Αν έχει σελίδα στο Ίντερνετ ο κυνηγετικός σύλλογος ή στα σοσιαλ συνήθως τον ανεβάζουν
 
Back
Top