Νομοθεσία γύρω από το κυνήγι

Καλημέρα σε όλους.
Θέλω να ρωτήσω αν η σκοποβολή σε δικό σου χώρο με αεροβόλο και διόπτρα χωρίς να είσαι σε σκοπευτικό όμιλο απαγορεύεται. Όταν αναφέρομαι σε δικό μου χώρο εννοώ χωράφι 5,5 στρέμματα όπου είναι και η μόνιμη κατοικία μου.
 
Καλημέρα σε όλους.
Θέλω να ρωτήσω αν η σκοποβολή σε δικό σου χώρο με αεροβόλο και διόπτρα χωρίς να είσαι σε σκοπευτικό όμιλο απαγορεύεται. Όταν αναφέρομαι σε δικό μου χώρο εννοώ χωράφι 5,5 στρέμματα όπου είναι και η μόνιμη κατοικία μου.
Απαγωρευεται η χρηση του αεροβολου παντου εκτος σκοπευτηριου.Το οπτικο χρειαζεται ειδικη αδεια...Απαγωρευεται ακομα και στο δικο σου χωρο για την καταπολεμηση επιβλαβων.
 
Απαγωρευεται η χρηση του αεροβολου παντου εκτος σκοπευτηριου.Το οπτικο χρειαζεται ειδικη αδεια...Απαγωρευεται ακομα και στο δικο σου χωρο για την καταπολεμηση επιβλαβων.[/QUOT
Καλημέρα σε όλους.
Θέλω να ρωτήσω αν η σκοποβολή σε δικό σου χώρο με αεροβόλο και διόπτρα χωρίς να είσαι σε σκοπευτικό όμιλο απαγορεύεται. Όταν αναφέρομαι σε δικό μου χώρο εννοώ χωράφι 5,5 στρέμματα όπου είναι και η μόνιμη κατοικία μου.
κανονηκα απαγορευτε , αλλα εαν προσεχης και δεν δηνης δικαιοματα , και δεν εχεις κακο γειτονα να σε καρφωση , δεν νομηζω να ειναι μεγαλη παρανομια , και οι δοκημες που γηνοντε στο λειοκανο εντος κυνηγητηκης περιοδου απογορευονται , αλλα ολοι μας της κανουμε προσεχτηκα
 
κανονηκα απαγορευτε , αλλα εαν προσεχης και δεν δηνης δικαιοματα , και δεν εχεις κακο γειτονα να σε καρφωση , δεν νομηζω να ειναι μεγαλη παρανομια , και οι δοκημες που γηνοντε στο λειοκανο εντος κυνηγητηκης περιοδου απογορευονται , αλλα ολοι μας της κανουμε προσεχτηκα
Οταν ειναι κατι παρανομο ειναι παρανομο,δεν εχει σημασια που το κανεις οσο και να προσεχεις.Οι δοκιμες με το λειοκανο επιτρεπωνται εντος κυνηγετικης περιοδου οπου επιτρεπεται και το κυνηγι,ποιος ειπε οτι απαγωρευωνται???
 
Οταν ειναι κατι παρανομο ειναι παρανομο,δεν εχει σημασια που το κανεις οσο και να προσεχεις.Οι δοκιμες με το λειοκανο επιτρεπωνται εντος κυνηγετικης περιοδου οπου επιτρεπεται και το κυνηγι,ποιος ειπε οτι απαγωρευωνται???
ο νόμος το λέει
 
Οταν ειναι κατι παρανομο ειναι παρανομο,δεν εχει σημασια που το κανεις οσο και να προσεχεις.Οι δοκιμες με το λειοκανο επιτρεπωνται εντος κυνηγετικης περιοδου οπου επιτρεπεται και το κυνηγι,ποιος ειπε οτι απαγωρευωνται???
Απαγορεύονται οι δοκιμές..
 
Απαγορεύονται οι δοκιμές..
Ποιες δοκιμες απαγωρευωνται???απαγωρευεται να δοκιμασω τα φυσιγγια μου σε χωρο οπου επιτρεπεται το κυνηγι και την χρονικη διαρκεια που επιτρεπετε???ποιος νομος το λεει αυτο???
 
Κι όμως οι δοκιμές φυσιγγίων εκτός του σκοπευτικού χώρου απαγορεύονται.. αφορά χώρους που έχει δημιουργήσει ο καθένας με πίνακες και τα λοιπά.. θα βρω τον νόμο όταν έχω λίγο χρόνο και θα το αναρτήσω Ηρακλή
 
Κι όμως οι δοκιμές φυσιγγίων εκτός του σκοπευτικού χώρου απαγορεύονται.. αφορά χώρους που έχει δημιουργήσει ο καθένας με πίνακες και τα λοιπά.. θα βρω τον νόμο όταν έχω λίγο χρόνο και θα το αναρτήσω Ηρακλή
εαν δημιουργησει ο καθενας μας χωρο ασφαλες με πινακες και στοχους σε ιδιοτηκο του χωρο , τοτε θα επητρεπεται και η σκοποβολη με αεροβολο , γιατι εδω στο νησι δεν υπαρχει σκοπευτηριο , και εναν συλογο σκοπευτηκο που εχουμε,, κανει βολη στο παιδιο βολης του στρατου , μονο καθε κυριακη πλιν το καλοκαιρι , με πιστολια , και ραβδωτα , και λειοκανα , και οχι με αεροβολα
 
σωστα απαγορευονται , οπως και απαγορευονται και οι ασκοποι πυροβοληζμοι ακομα και σε χωρο που επητρεπεται το κυνηγι
Ε να μην τρελαθουμε τωρα,ποιος θα κρινει και με τι κριτηρια αν εγω στο χωρο που επιτρεπεται το κυνηγι τις ωρες που επιτρεπεται θα ερθει να μου πει για ασκοπους πυροβολισμους???σοβαροι να ειμασται,οσο θελω τουφεκαω ακομα και σε χαρτινους στοχους αρκει πισω απο αυτους να υπαρχει τερματισμος των σκαγιων.Δηλ αν εγω δεν εχω εμπειρια στις βολες στον αερα και ριχνω στο γαμο του καραγκιωζη θα ερθει καποιος να μου πει πως ειμαι ποινικα παρανομος για ασκοπους πυροβολισμους??Νικο ισως να ενυμερωθεις καλιτερα....
 
εαν δημιουργησει ο καθενας μας χωρο ασφαλες με πινακες και στοχους σε ιδιοτηκο του χωρο , τοτε θα επητρεπεται και η σκοποβολη με αεροβολο , γιατι εδω στο νησι δεν υπαρχει σκοπευτηριο , και εναν συλογο σκοπευτηκο που εχουμε,, κανει βολη στο παιδιο βολης του στρατου , μονο καθε κυριακη πλιν το καλοκαιρι , με πιστολια , και ραβδωτα , και λειοκανα , και οχι με αεροβολα
Και δικο σου χωρο να εχεις ιδιοκτητο η σκοποβολη με αεροβολο ΑΠΑΓΩΡΕΥΕΤΑΙ...μονο σε σκοπευτηριο επιτρεπεται για να μην σου πω πως πρεπει να εχεις και δελτιο σκοπευτου...ασχετα αν προκειται για αεροβολο η λειοκαννο.
 
Καλά αν σε βρει ο θηροφυλακας να.τουφεκας χαρτονια θυμήσου να του τα εξηγήσεις έτσι ωραία, να δούμε αν πειστεί. Το ότι κάνουμε κάτι στη ζουλα δεν.σημαινει ότι είναι και νόμιμο .
Θα μπορουσες να μου πεις που το αναφερει ο νομος πως απαγωρευεται???
 
Αν και είμαστε εντελώς off topic.. το ένα σκέλος είναι αυτό

Και θα βρω και το άλλο γιατί είναι πολύ μεγάλος ο νόμος
Λεω και παλι...μηπως να σοβαρευτουμε????αυτο που λεει ο νομος ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ,σε γαμους και πανυγηρια εχει νοημα,στον κυνηγετικο πεδιο κατα την ασκηση του κυνηγιου οπου και οταν αυτο επιτρεπεται ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ....ας ερθει ο θεος ο ιδιος και να μου πει την ωρα που κυνηγω πως απαγωρευωνται οι ασκοποι πυροβολισμοι η γιατι εριξα φυσιγγι σε πινακα δοκιμων.
Σωστα εχουμε ξεφυγει απο το θεμα και μαλιστα χωρις λογο.
 
Λεω και παλι...μηπως να σοβαρευτουμε????αυτο που λεει ο νομος ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ,σε γαμους και πανυγηρια εχει νοημα,στον κυνηγετικο πεδιο κατα την ασκηση του κυνηγιου οπου και οταν αυτο επιτρεπεται ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ....ας ερθει ο θεος ο ιδιος και να μου πει την ωρα που κυνηγω πως απαγωρευωνται οι ασκοποι πυροβολισμοι η γιατι εριξα φυσιγγι σε πινακα δοκιμων.
Σωστα εχουμε ξεφυγει απο το θεμα και μαλιστα χωρις λογο.
Ηρακλή, ΟΛΟΙ γνωρίζουμε ότι οι Ελληνικοί νόμοι είναι εντελώς ασαφής... όπως γίνεται και με την αναγόμωση αν είσαι ενήμερος.. ο νόμος είναι εντελώς στον αέρα και έχουν γίνει πολλα παρατράγουδα με αυτό.. το κάθε εκτελεστικό όργανο τον προσλαμβάνει οπως θέλει και ότι συμφέροντα έχει.. έτσι λοιπόν ένας θυροφυλακας με ξερό κεφάλι, βλέποντας σε να ρίχνεις σε πίνακες η να ντουφεκας χαρτόνια και έχοντας αυτό το νόμο στα χέρια του μπορεί να θεωρήσει ΑΝΕΤΑ ότι ρίχνεις άσκοπα... δεν διευκρινίζει σε χώρους με κόσμο σε γάμους και πανυγηρια.. και αν έχει όρεξη να σε τρέξει θα σε τρέξει και πολύ μάλιστα... φιλικά..
 
Ηρακλή, ΟΛΟΙ γνωρίζουμε ότι οι Ελληνικοί νόμοι είναι εντελώς ασαφής... όπως γίνεται και με την αναγόμωση αν είσαι ενήμερος.. ο νόμος είναι εντελώς στον αέρα και έχουν γίνει πολλα παρατράγουδα με αυτό.. το κάθε εκτελεστικό όργανο τον προσλαμβάνει οπως θέλει και ότι συμφέροντα έχει.. έτσι λοιπόν ένας θυροφυλακας με ξερό κεφάλι, βλέποντας σε να ρίχνεις σε πίνακες η να ντουφεκας χαρτόνια και έχοντας αυτό το νόμο στα χέρια του μπορεί να θεωρήσει ΑΝΕΤΑ ότι ρίχνεις άσκοπα... δεν διευκρινίζει σε χώρους με κόσμο σε γάμους και πανυγηρια.. και αν έχει όρεξη να σε τρέξει θα σε τρέξει και πολύ μάλιστα... φιλικά..
Γιωργο δεν υπαρχει τετοια περιπτωση ουτε μια στο εκατομυριο,ας ερθει οποιος θυροφυλακας θελει,για να σου λεω κατι θα ξερω.Τον νομο θελω να δω που μου απαγωρευει σε χωρο κυνηγιου και σε περιοδο κυνηγιου και τις ωρες που επιτρεπεται το κυνηγι με νομιμη αδεια κυνηγου και δελτιο κατοχης να μου απαγωρευει να ριχνω τα φυσιγγια μου σε πινακα δοκιμης και να κανω δοκιμες...τοσο απλα ειναι τα πραγματα.
Επι 35 ολοκληρα χρονια κανω δοκιμες στα φυσιγγια στους χωρους που ανεφερα και στην χρονικη περιοδο του κυνηγιου...λες να μην ετυχε ποτε να ερθουν θυροφυλακες???
 
Last edited:
Back
Top