Νέος νόμος περί όπλων

Διάβασα το παρακάτω δημοσίευμα σχετικά με τον νέο νόμο περί όπλων:

https://www.athensvoice.gr/epikairo...nigetika-opla-mehri-pote-prepei-na-dilothoyn/

- Έχω ένα ισπανικό μονόκανο Zabala το οποίο φέρει μόνο τα αρχικά του κατασκευαστή ZH (εκ Zabala Hermanos) και όχι ολογράφως Zabala. Αριθμό σειράς φέρει κανονικά και στην άδεια αναφέρεται ως κατασκευαστής Zabala.
- Έχω ένα σοβιετικό αλληλεπίθετο Baikal το οποίο κατά την τότε προσφιλή τακτική του εργοστασίου ο κατασκευαστής αναφέρεται ολογράφως μόνο στο πέλμα από βακελίτη. Αριθμό σειράς φέρει κανονικά και στην άδεια αναφέρεται ως κατασκευαστής Baikal.
- Έχω μια Beretta A303 η οποία όπως συνηθιζόταν δεν φέρει αριθμό σειράς χαραγμένο στο κλείστρο. Αριθμό σειράς φέρει κανονικά στη βάση και στο κλείστρο.

Σύμφωνα με τον νέο νόμο περί όπλων, πρέπει να γίνει σήμανση εκ νέου και στα τρία παραπάνω όπλα; Είναι συνηθισμένη εργασία που την αναλαμβάνουν όλοι οι οπλουργοί;
Οι άδειες κατοχής προφανώς και είναι σε ισχύ.
 
Διάβασα το παρακάτω δημοσίευμα σχετικά με τον νέο νόμο περί όπλων:

https://www.athensvoice.gr/epikairo...nigetika-opla-mehri-pote-prepei-na-dilothoyn/

- Έχω ένα ισπανικό μονόκανο Zabala το οποίο φέρει μόνο τα αρχικά του κατασκευαστή ZH (εκ Zabala Hermanos) και όχι ολογράφως Zabala. Αριθμό σειράς φέρει κανονικά και στην άδεια αναφέρεται ως κατασκευαστής Zabala.
- Έχω ένα σοβιετικό αλληλεπίθετο Baikal το οποίο κατά την τότε προσφιλή τακτική του εργοστασίου ο κατασκευαστής αναφέρεται ολογράφως μόνο στο πέλμα από βακελίτη. Αριθμό σειράς φέρει κανονικά και στην άδεια αναφέρεται ως κατασκευαστής Baikal.
- Έχω μια Beretta A303 η οποία όπως συνηθιζόταν δεν φέρει αριθμό σειράς χαραγμένο στο κλείστρο. Αριθμό σειράς φέρει κανονικά στη βάση και στο κλείστρο.

Σύμφωνα με τον νέο νόμο περί όπλων, πρέπει να γίνει σήμανση εκ νέου και στα τρία παραπάνω όπλα; Είναι συνηθισμένη εργασία που την αναλαμβάνουν όλοι οι οπλουργοί;
Οι άδειες κατοχής προφανώς και είναι σε ισχύ.
Με κανένα από τα τρία δεν θα έχεις πρόβλημα
 
- Έχω μια Beretta A303 η οποία όπως συνηθιζόταν δεν φέρει αριθμό σειράς χαραγμένο στο κλείστρο. Αριθμό σειράς φέρει κανονικά στη βάση και στο κλείστρο.
Στον κορμό εννοείς προφανώς ...
Σύμφωνα με τον νέο νόμο περί όπλων, πρέπει να γίνει σήμανση εκ νέου και στα τρία παραπάνω όπλα; Είναι συνηθισμένη εργασία που την αναλαμβάνουν όλοι οι οπλουργοί;
Οι άδειες κατοχής προφανώς και είναι σε ισχύ.
Ρώτα το αστυνομικό τμήμα στο οποίο εκδόθηκαν οι άδειες ... κάθε αστυνομικό τμήμα μπορεί να ερμηνεύει διαφορετικά τον ίδιο νόμο ... συνήθως δεν τους καταλαβαίνουν με την πρώτη (όλες οι αρμόδιες υπηρεσίες) και ζητάνε διευκρινιστική εγκύκλιο 🤪
 
Στον κορμό εννοείς προφανώς ...

Ρώτα το αστυνομικό τμήμα στο οποίο εκδόθηκαν οι άδειες ... κάθε αστυνομικό τμήμα μπορεί να ερμηνεύει διαφορετικά τον ίδιο νόμο ... συνήθως δεν τους καταλαβαίνουν με την πρώτη (όλες οι αρμόδιες υπηρεσίες) και ζητάνε διευκρινιστική εγκύκλιο 🤪
Ο νόμος στον οποίο αναφέρεστε την αναγραφή αριθμού στο κλειστρο των καραμπινων κτλ αφορά όπλα που εισήχθησαν στην Ελλάδα από το 2021 και μετά.... για όλα τα παλαιότερα δεν είναι απαραίτητο. Πρόκειται για οδηγία της ΕΕ....
 
Σύμφωνα με τον νέο νόμο περί όπλων, πρέπει να γίνει σήμανση εκ νέου και στα τρία παραπάνω όπλα; Είναι συνηθισμένη εργασία που την αναλαμβάνουν όλοι οι οπλουργοί;
στη βορεια ελλαδα ειναι μονο ο κυργιας που εχει λειζερ για να σου χτυπησει νουμερα , απο το ατ μου το ειπανε, τωρα για αθηνα δεν ξερω
 
ετοιμαζομαι να ανανεωσω αδεια ληγμενη απο το 2015 , ενος ξεχασμενου δικανου με κοκόρια εμπροσθογεμες.
Υπολογιζω οτι εχει κατασκευαστει περι το 1870 στο Παρισι. Ηταν σε χρηση στην Κωσταντινουπολη , και ειναι στην οικογενεια μου απο το 1930. Ειναι ετοιμοπολεμο, εχω ριξει και πριν δυο χρονια , αλλα λυπαμαι τη μαυρη. Την επταετια της χουντας , ηταν τελευταια φορα σε πληρη χρηση (εκτος σεζον ;) ;) ) , οταν τα οπλα σφραγγιζονταν και αυτο ηταν αδηλωτο.
Λοιπον γραφει LAPAGE A PARI πανω στη ρηγα 5εκ απο τη ραφη της θαλαμης προς τα εμπρος, με χρυσα γραμματα.
Πανω σε μια καννη κοντα στη θαλαμη γραφει REBOS*.
Και στο μονοβλοκ , ας το πουμε, απο κατω, γραφει στη μια κανη CH και στην αλλη C3 (αυτα τα C μπορει να ειναι και G ). Αυτα τα τελευταια δεν τα αναγραφει η αρχικη αδεια του 2005 , και μου ειπαν στην ασφαλεια οτι δεν εχει σημασια αν ειναι νουμερα οχι, αφου γραφει κατι ειναι ΟΚ.
Αλλα και το αρχικο LAPAGE A PARI, για τετοιο οπλο, ειναι αρκετο, δεν θα χρειαστω οπλουργο κλπ
 
δεν φέρει αριθμό σειράς χαραγμένο στο κλείστρο. Αριθμό σειράς φέρει κανονικά στη βάση και στο κλείστρο.
Στον κορμό εννοείς προφανώς ...
Ε, ναι. Ο εωσφόρος του πληκτρολογίου, βλέπεις...
Προφανώς εννοεί "Αριθμό σειράς φέρει κανονικά στη βάση και στην κάννη" ... !!! ... ;) ... Βάση και κορμός, το ίδιο πράγμα δεν είναι ??? (όταν μιλάμε για καραμπίνα) ??? :oops: Κάνω λάθος ???
μου ειπαν στην ασφαλεια οτι δεν εχει σημασια αν ειναι νουμερα οχι, αφου γραφει κατι ειναι ΟΚ.
Αλλα και το αρχικο LAPAGE A PARI, για τετοιο οπλο, ειναι αρκετο, δεν θα χρειαστω οπλουργο κλπ
Δηλαδή του βγάζουν ΑΚΚΟ κανονικά, σαν λειτουργικό όπλο ??? :oops: Δεν ξέρουν ... στην ασφάλεια ... ότι λειτουργεί μόνο με μαύρη πυρίτιδα ??? Και ότι, με τον τελευταίο νόμο περί όπλων, η μαύρη πυρίτιδα έχει απαγορευτεί στην Ελλάδα ???
Δηλαδή δίνουν άδεια κατοχής για "κυνηγετικό όπλο" ... του οποίου τα πυρομαχικά απαγορεύονται !!!! ???.yel. .sarcastic..hair.
Λογικά, θα έπρεπε να παίρνει άδεια μόνο ως συλλεκτικό ή κειμήλιο, μετά όμως από "μόνιμη απενεργοποίηση", με πιστοποίηση οπλουργού !!! (για μένα: απενεργοποίηση = καταστροφή !!! :mad:)
Νομίζω ότι αυτά προβλέπει ο νόμος ... Εννοείται ότι δεν συμφωνώ καθόλου με αυτή τη "λογική" !!!
Υ.Γ. Θυμάμαι παλαιότερα ο Ναυπλιώτης εισήγαγε από Ιταλία κάποια εμπροσθογεμή Pedersoli, σύγχρονης κατασκευής. Μετά την απαγόρευση της μαύρης πυρίτιδας σταμάτησε την εισαγωγή τους. Αυτό που δεν ξέρω είναι τι απέγιναν όσα είχαν ήδη πουληθεί ... αν δόθηκε στους κατόχους τους κάποια δυνατότητα να τα κρατήσουν και υπό ποιες προϋποθέσεις, ή να τα πουλήσουν, για επανεξαγωγή ... ??? :confused:
 
Προφανώς εννοεί "Αριθμό σειράς φέρει κανονικά στη βάση και στην κάννη" ... !!! ... ;) ... Βάση και κορμός, το ίδιο πράγμα δεν είναι ??? (όταν μιλάμε για καραμπίνα) ??? :oops: Κάνω λάθος ???

Δηλαδή του βγάζουν ΑΚΚΟ κανονικά, σαν λειτουργικό όπλο ??? :oops: Δεν ξέρουν ... στην ασφάλεια ... ότι λειτουργεί μόνο με μαύρη πυρίτιδα ??? Και ότι, με τον τελευταίο νόμο περί όπλων, η μαύρη πυρίτιδα έχει απαγορευτεί στην Ελλάδα ???
Δηλαδή δίνουν άδεια κατοχής για "κυνηγετικό όπλο" ... του οποίου τα πυρομαχικά απαγορεύονται !!!! ???.yel. .sarcastic..hair.
Λογικά, θα έπρεπε να παίρνει άδεια μόνο ως συλλεκτικό ή κειμήλιο, μετά όμως από "μόνιμη απενεργοποίηση", με πιστοποίηση οπλουργού !!! (για μένα: απενεργοποίηση = καταστροφή !!! :mad:)
Νομίζω ότι αυτά προβλέπει ο νόμος ... Εννοείται ότι δεν συμφωνώ καθόλου με αυτή τη "λογική" !!!
Υ.Γ. Θυμάμαι παλαιότερα ο Ναυπλιώτης εισήγαγε από Ιταλία κάποια εμπροσθογεμή Pedersoli, σύγχρονης κατασκευής. Μετά την απαγόρευση της μαύρης πυρίτιδας σταμάτησε την εισαγωγή τους. Αυτό που δεν ξέρω είναι τι απέγιναν όσα είχαν ήδη πουληθεί ... αν δόθηκε στους κατόχους τους κάποια δυνατότητα να τα κρατήσουν και υπό ποιες προϋποθέσεις, ή να τα πουλήσουν, για επανεξαγωγή ... ??
ακριβώς έτσι :) . Ειναι ομως περιουσιακο στοιχειο, δεν μπορει να σε υποχρεωσει να το καταστρεψεις. Μπορεις να το κατεχεις χωρις να το χρησιμοποιεις. Και να το εξαγεις στην πχ Αυστραλια αν θες να το πουλησεις.
Αντιστοιχα εχω και χωραφι που εχει δασωθει πανω απο 70% και πλεον θεωρηται ιδιωτικο δασος. Καμμια αλλη χρηση.
- Το οπλο παντως το 2004 που πρωτοεβγαλε αδεια, δηλωθηκε σε αλλη λιστα σαν ΜΗ ΑΝΙΧΝΕΥΣΙΜΟ, μαλλον γιατι δεν ειδαν μαρκα επανω συν αριθμο κανης κλπ. Και τωρα δεν υπαρχει στην κανονικη λιστα , δεν βγαινει αν και δηλωμενο σε ελεγχο τροχαιας, ουτε σε αλλο ΑΤ εκτος απο το αρχικο που δηλωθηκε.
 
Υ.Γ. Θυμάμαι παλαιότερα ο Ναυπλιώτης εισήγαγε από Ιταλία κάποια εμπροσθογεμή Pedersoli, σύγχρονης κατασκευής.
IMG_20221011_140658.jpg

. Αυτό που δεν ξέρω είναι τι απέγιναν όσα είχαν ήδη πουληθεί ... αν δόθηκε στους κατόχους τους κάποια δυνατότητα να τα κρατήσουν και υπό ποιες προϋποθέσεις, ή να τα πουλήσουν, για επανεξαγωγή ... ??? :confused:
Για τα δυο τελευταία δεν νομίζω......
Ξέρω περιπτώσεις από αλλά παλαια εμπροσθογεμη μαυρης πυριτιδας που είναι δηλωμένα κ νόμιμα, χωρίς να έχει ζητηθεί χαρτί απο οπλουργο για απενεργοποίηση...

Βέβαια....όπως κ πολλα άλλα έτσι κ αυτό, εξαρτάται πως θα το "μεταφράσει" το κάθε ΑΤ......
 
στη βορεια ελλαδα ειναι μονο ο κυργιας που εχει λειζερ για να σου χτυπησει νουμερα , απο το ατ μου το ειπανε, τωρα για αθηνα δεν ξερω
Το θέμα είναι ποιο SN θα σου "χτυπήσει" ...

Βάση και κορμός, το ίδιο πράγμα δεν είναι ??? (όταν μιλάμε για καραμπίνα) ???
Ναι το ίδιο πράγμα.
 
Back
Top