Μπορώ να φέρω τη διόπτρα ή το Red Dot πάνω στο όπλο;

Καλησπέρα,
Από ότι έμαθα, άλλαξε ο νόμος και επιτρέπεται η αγορά και κατοχή διόπτρας χωρίς άδεια. Επίσης μετά από εγγραφή μου και συμμετοχή σε σκοπευτικό σύλλογο, μου είπαν ότι μπορείς να φέρεις άφοβα και το Red Dot.

Και ρωτώ τώρα:
  1. Για αυτούς που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ εγγεγραμμένοι σε σκοπευτικό σύλλογο (μπορεί να είναι πχ κυνηγοί), μπορούν να φέρουν την διόπτρα τους μόνιμα πάνω στο λειόκαννο ή το αεροβόλο;
  2. Για αυτούς που ΕΙΝΑΙ εγγεγραμμένοι σε σκοπευτικό σύλλογο, μπορούν να φέρουν αντίστοιχα την διόπτρα τους μόνιμα πάνω στο λειόκαννο ή το αεροβόλο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Πρώτα πρέπει να δούμε τι λέει ακριβώς ο νομοθέτης ( λογικά θα έχει αναφορά και τις παραμέτρους που ζητάς ).
Tip: Αν έχεις σκοπό να βάλεις δίοπτρα στο λειοκαννο ( δεν το προτιμώ σαν συδιασμο προσωπικά , πολύ καλύτερα ένα ρεντ ντοτ ) να προσέξεις κατά την αγορά σου να είναι shotgun scope και όχι rifle scope για διάφορους λόγους .
 
Καλησπέρα,
Από ότι έμαθα, άλλαξε ο νόμος και επιτρέπεται η αγορά και κατοχή διόπτρας χωρίς άδεια. Επίσης μετά από εγγραφή μου και συμμετοχή σε σκοπευτικό σύλλογο, μου είπαν ότι μπορείς να φέρεις άφοβα και το Red Dot.

Και ρωτώ τώρα:
  1. Για αυτούς που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ εγγεγραμμένοι σε σκοπευτικό σύλλογο (μπορεί να είναι πχ κυνηγοί), μπορούν να φέρουν την διόπτρα τους μόνιμα πάνω στο λειόκαννο ή το αεροβόλο;
  2. Για αυτούς που ΕΙΝΑΙ εγγεγραμμένοι σε σκοπευτικό σύλλογο, μπορούν να φέρουν αντίστοιχα την διόπτρα τους μόνιμα πάνω στο λειόκαννο ή το αεροβόλο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Οχη δια ροπαλου
 
Επηδη έχω χρησιμοποιήσει πολες φορές θα σου πω ότι το shotgun θέλει πολύ καλά mounts γιατί περνει πολύ εύκολα τσογους και ξεριθμηζετε εύκολα
.shake hands. Έτσι είναι Τεο όπως τα λες , έβαλα δαχτυλίδια της βορτεξ τα προ και πήγα και τα έριξα τα λεφτά σε μια νικον για shotgun και έκανα δουλειά , αλλιώς δεν γινότανε !
 
Καλησπέρα,
Από ότι έμαθα, άλλαξε ο νόμος και επιτρέπεται η αγορά και κατοχή διόπτρας χωρίς άδεια. Επίσης μετά από εγγραφή μου και συμμετοχή σε σκοπευτικό σύλλογο, μου είπαν ότι μπορείς να φέρεις άφοβα και το Red Dot.

Και ρωτώ τώρα:
  1. Για αυτούς που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ εγγεγραμμένοι σε σκοπευτικό σύλλογο (μπορεί να είναι πχ κυνηγοί), μπορούν να φέρουν την διόπτρα τους μόνιμα πάνω στο λειόκαννο ή το αεροβόλο;
  2. Για αυτούς που ΕΙΝΑΙ εγγεγραμμένοι σε σκοπευτικό σύλλογο, μπορούν να φέρουν αντίστοιχα την διόπτρα τους μόνιμα πάνω στο λειόκαννο ή το αεροβόλο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Οχι ο νομος αναφερει ρητα να εισαι εγγεγραμμενος σε σκοπευτικο συλλογο για να φερεις σε λειοκαννο διοπτρα..στο αεροβολο πρεπει να το ξαναδω αλλα κατα 80% επιτρεπεται
 
Καλημέρα σε όλους,
Εννοείται ότι σε λειόκαννο δεν βάζεις διόπτρα, δεν υπάρχει νόημα κιόλας. Άρα μιλάμε μόνο για red dot. Είμαι εγγεγραμμένος σε σκοπευτικό σύλλογο, αλλά αυτό που δεν γνωρίζω είναι:
  1. αν θέλει άδεια το red dot και
  2. αν μπορώ να το έχω μόνιμα πάνω.
Ευχαριστώ παιδιά.
 
Back
Top