Μπεκατσοσκυλο

Ψάχνω καλό σεττερ ποιντερ για μπεκάτσα.
ευχωμαι φιλεμου να το βρηςςςς ωπος ψαχνω και εγω ποιντερ,,αλα σπανια θα σου πουλησουνε καλο σκυλο,,το καλο σκυλι θα το κανουμε εμης με υπομωνη και δουλιααααα,,παντως μας ευχωμαι και τους δυο καλη τυχη και μπωρη η θεα αρτεμις να μας χαμογελασηηηη που ξερηςςς.shake hands.
 
Γιαννη ειχες δυο σκυλακια απ´οτι θυμαμαι,τι εγινε;
το ενα δεν εκανε για μενα. το αλλο τωρα 23 μηνων εχει ξεκινησει πλεον στα ορτυκια, περδικα, και φετος ειναι η χρονια της μπεκατσας. φοβερο παθος στο κυνηγι, αλλα ακομη λιγο νευρικο. ελπιζω στην φετινη εμπειρια που θα παρει.
 
αυτο κανω φιλε μου. εχω καποιο σκυλακι και κανω τον αγωνα μου. η υπομονη υπαρχει, η γνωση υπαρχει. ψαχνω κατι ακομη. δυστηχως εχασα τον μεγαλο μου περσι απο καρκινο. αλλαξαν τα σχεδια μου. σκυλια καλα υπαρχουν, που δινοντε, αλλα πρεπει να πεσεις στην περιπτωση, και να πληρωσεις βεβαια και το αναλογο αντιτιμο. υπομονη θελει. σημερα ψαχνο αυτο. του χρονου σιγουρα θα ψαχτω με καποιο κουταβι σιγουρα. αυτο που ξερω εγω ειναι ενα. οταν περασει απο τα χερια σου καποιο σκυλι μπεκατσοσκυλο (μιλαω για μπεκατσοσκυλο ομως) τοτε πολλα αλλα σου φαινονται απλα κυνηγοσκυλα. και δυσκολα η ποτε δεν θα ξαναεχεις τετοιο σκυλι. και αυτο φαινεται οταν κυνηγας και μαλλα σκυλια γνωστων καιφιλων. οποτε το να περασει τετοιο σκυλι απο τα χερια σου, ειναι ευχη και καταρα μαζι.
 
Γιατί να δίνονται τα καλά σκυλιά;
Την δεκαετία του 80 είχαν προσφέρει στον αείμνηστο κ.Χατζηγιάννη 2.000.000 δρχ για έναν θυλικό ιχνηλάτη και είχε αρνηθεί να τον δώσει. Ο άνθρωπος ήταν βιοπαλαιστής.
 
Και εάν δεν μπορείς να πας κυνήγι για πολλούς και διάφορους λόγους, μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και δεν το εύχομαι σε κανεναν βέβαια ,τότε από το να στερήσεις το βουνό από έναν σκύλο καλύτερα να των δώσεις
 
Γιατί να δίνονται τα καλά σκυλιά;
Την δεκαετία του 80 είχαν προσφέρει στον αείμνηστο κ.Χατζηγιάννη 2.000.000 δρχ για έναν θυλικό ιχνηλάτη και είχε αρνηθεί να τον δώσει. Ο άνθρωπος ήταν βιοπαλαιστής.
Ασθένεια ,οικονομική δυσχέρεια ,μετανάστευση ,μετακόμιση ,σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι λόγοι που δεν πάει το μυαλό μου
 
Παιδιά δεν τίθεται θέμα.. ο σκύλος φαινόμενο δεν δίνετε.... Όταν δωθεί ένας πολύ καλός σκύλος οι λόγοι ειναι
1)τεράστιο ποσό και λόγοι γενικά οικονομική ίσως και ανάγκη.
2) άγνοια του ιδιοκτήτη για το πόσο καλός είναι ο σκύλος και αυτό συμβαίνει πιο συχνά από όσο θα έπρεπε
3) αδυναμία του ιδιοκτήτη να κυνηγήσει έναν πολύ ανοιχτό σκύλο.

Λόγους υγείας δεν τους αναφέρω μακριά από τον καθένα
 
Εγώ έδωσα σκύλο εξαιρετικο πολύ απλά διότι για τρία χρόνια κάποιες ανελπιστες οικονομικές δυσχέρειες δεν με άφηναν να πάω κυνηγώ και εάν κατάφερνα να πάω κάτι θα έλειπε από την φαμίλια για να πάω εγώ κυνήγι και αυτό δεν θα το επέτρεπαν ποτέ στον εαυτό μου ,όπως και δεν επέτρεψα να έχω έναν σκύλο για να τον έχω δυστυχισμένο μέσα σε ένα κουμάσι
 
Δίνονται πιστεύω υπό τους όρους π.χ. του @Nikws7

Κολλητό φιλαράκι μου που μεγαλώσαμε στην ίδια γειτονιά μου έδωσε κάποτε ένα αρσενικό Setter 5 ετών ο οποίος ήταν άριστος στο κυνήγι Ορτυκιού,Πέρδικας.....στη μπεκάτσα όμως δν έμπαινε σε πυκνό λόγγο....και γι'αυτό μου το έδωσε....
Μου το είπε όμως πως ο σκύλος δν λογγόνει.....και πράγματι...
 
φιλικη απαντηση προς αυτους που ειπαν πως τα καλα σκυλια δεν δινοντε. δινοντε παιδια. υπομονη θελει... εδω ο νεος μου φιλος...View attachment 6344
να περασετε ομορφα και αν σου κανει ολα τα χατηρια!!!!

Εγω προσωπικα εναν σκυλο που ανοιγεται πολυ θα τον εδινα οσο καλος και αν ηταν....δεν κυνηγω με μπιπερ - gps ουτε θελω να χρησιμοποιησω για δικους μου λογους. Τα μερη που γουσταρω να πηγαινω για κυνηγι θελουν σκυλο κοντινης ερευνας....οποτε ναι θα τον εδινα!! Να τον χαρει αλλος συναδερφος παρα να τον φαει η αλυσιδα :)
 
Παιδιά δεν τίθεται θέμα.. ο σκύλος φαινόμενο δεν δίνετε.... Όταν δωθεί ένας πολύ καλός σκύλος οι λόγοι ειναι
1)τεράστιο ποσό και λόγοι γενικά οικονομική ίσως και ανάγκη.
2) άγνοια του ιδιοκτήτη για το πόσο καλός είναι ο σκύλος και αυτό συμβαίνει πιο συχνά από όσο θα έπρεπε
3) αδυναμία του ιδιοκτήτη να κυνηγήσει έναν πολύ ανοιχτό σκύλο.

Λόγους υγείας δεν τους αναφέρω μακριά από τον καθένα
Το φαινομενο φιλε ουτε ετσι δεν δινεται εγω μετα απο ενα πολυ σοβαρο τροχαιο αρνηθηκα να δωσω τη σκυλα τηs φωτογραφιαs για 7 χιλιαρικα και αs εχασα την χρονια που μπηκε λογο ελειψηs αυτοκινητου
 
Back
Top