Μπεκάτσα

Αρκετά φρέσκα πουλιά σήμερα δυστηχως δεν έκανα την διαδρομή που ήθελα να κάνω μιας και βρήκα άλλον εκεί ο οποίος έχει σκυλί που φερμαρει και όχι μπεκατσοσκυλο που κάνει το κυνήγι της πολύ πιο εύκολο, σήκωσα και 2 μαζί, κατά την γνώμη μου τουλάχιστον στα μέρη μας κάθε μέρα θα μπαίνουν πουλια αυτή την βδομάδα, ψάξτε....

Περιοχή
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Όνομα
ΑΡΙΣ
Επιτέλους μπεκατσοκαιρος-μπεκατσομερα.. Με - 4 βαθμούς κ με νέα πουλια. Συμπεριφορά εξαιρετική. Το πρωί με τον μεγάλο μου γιο κ μετά συνέχεια μόνος μου...! View attachment 6863
Μπράβο ρε φίλε.... Μου έρχονται στο μυαλό πολλές αναμνήσεις με τέτοιες φωτογραφίες... Μου φτιάχνουν τη διάθεση...

Περιοχή
καρδιτσα-λιμνη πλαστηρα.....
Όνομα
Λάμπρος
Επιτέλους μπεκατσοκαιρος-μπεκατσομερα.. Με - 4 βαθμούς κ με νέα πουλια. Συμπεριφορά εξαιρετική. Το πρωί με τον μεγάλο μου γιο κ μετά συνέχεια μόνος μου...! View attachment 6863
Μπράβο στο πιτσιρικά και στον βορά...
Για εσένα Δημήτρη ακόμα ένα μεγάλο μπράβο που προσπαθείς να μάθεις στον μικρο σού το κυνήγι.....

ΥΓ. αυτήν την σκέψη κάνω κ εγώ όταν κλείνω τα μάτια το βράδυ... Πότε θα έρθει η ώρα που θα κυνηγήσω με τον μανιακό τζουνιορ.

Last edited:
Μπράβο στο πιτσιρικά και στον βορά...
Για εσένα Δημήτρη ακόμα ένα μεγάλο μπράβο που προσπαθείς να μάθεις στον μικρο σού το κυνήγι.....

ΥΓ. αυτήν την σκέψη κάνω κ εγώ όταν κλείνω τα μάτια το βράδυ... Πότε θα έρθει η ώρα που θα κυνηγήσω με τον μανιακό τζουνιορ.
Είναι φοβερό το συναίσθημα να πηγαίνεις με το γιο σου στα μέρη που σε πήγαινε ο πατέρας και ο παππού σου. Το βιώνω με το γιο μου που τον έπαιρνα μαζί μου στο κυνήγι από όταν μπορούσε να περπατήσει στο βουνό και τώρα είμαι εγώ 45 και αυτός 21 και είναι το ζευγάρι μου στο κυνήγι.

Περιοχή
Όνομα
Λάμπρος
Είναι φοβερό το συναίσθημα να πηγαίνεις με το γιο σου στα μέρη που σε πήγαινε ο πατέρας και ο παππού σου. Το βιώνω με το γιο μου που τον έπαιρνα μαζί μου στο κυνήγι από όταν μπορούσε να περπατήσει στο βουνό και τώρα είμαι εγώ 45 και αυτός 21 και είναι το ζευγάρι μου στο κυνήγι.
Έτσι είναι φίλε μου. πήγαινα στα μέρη με τον πατέρα μου(Τον έχασα εδώ και 3 χρόνια) και τον παππού μού Είναι 82 πλέον. Η μόνη παρέα τα σκυλάκια μου. περιμένω να έρθει εκείνη η στιγμή που θα έχω το μικρό μού αντράκι παρέα στο βουνό.

ΥΓ. παρακαλώ να με αξιώσει ο Θεός να ζήσω αυτή την στιγμή....

Έτσι είναι φίλε μου. πήγαινα στα μέρη με τον πατέρα μου(Τον έχασα εδώ και 3 χρόνια) και τον παππού μού Είναι 82 πλέον. Η μόνη παρέα τα σκυλάκια μου. περιμένω να έρθει εκείνη η στιγμή που θα έχω το μικρό μού αντράκι παρέα στο βουνό.

ΥΓ. παρακαλώ να με αξιώσει ο Θεός να ζήσω αυτή την στιγμή....
Ολοι αυτη τη στιγμη περιμενουμε Λαμπρο..το μεγαλο πατατρακ το επαθα εγω οταν εβλεπα βιντεακια με μπεκατσοκυνηγια και ειχα τον μικρο ( 2.5 χρονων πλεον) διπλα και μετα απο κατι μερες οταν ξαναβλεπα βιντεο ακουγε τον ηχο του μπιπερ και μου ελεγε μπαμπα δω σκυλακι το χαμογελο εφτανε μεχρι τα αυτια και ειπα οπα το γονιδιο 5 γενιων κατι παει να κανει..να μαστε γεροι να μπορεσουμε να τους χαρουμε οπως χαρηκαν και χαιροντε οι πατεραδες μας εμας

Περιοχή
Καλύβια Θορικού
Όνομα
Αλέξης
Καλημέρα και καλό μήνα!

Οι μπεκάτσες του Σαββάτου....(γιατί Κυριακή το ρίξαμε στην τσίχλα) για μία ακόμη φορά δεν μας έκαναν την χάρη. 4ώρες ψάξιμο σε 2 βορινά μέρη εδώ στην Αττική πήγαν στον κουβά....χωρίς να έχουμε δεί ούτε κουτσουλιά!

10:00 είχαν στενγώσει όλα...και ο ιδρώτας ποτάμι!!

Προσδοκώ ανάσταση νεκρών....το επόμενο ΣΚ στην Πελοπόνησσο.

Καλή συνέχεια σε όλους!

ΥΓ: Σχολαστικός έλεγχος για 2η συνεχόμενη φορά από το Δασαρχείο. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο χαίρομαι να βλέπω Δασικούς αλλά και Θηροφύλακες να κυκλοφορούν στην ύπαιθρο. Έγινε έλεγχος στις άδειες...στα όπλα...αλλά και στα σκυλιά (βιβλιάρια και τσίπ)

Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Δημητης
ευβοια πηγε κανενας το σκ παιδια?μπηκαν καινουργια πουλια η τα ιδια?
Εχθες 3 πουλιά σηκώσαμε πήραμε το 1 σήμερα σήκωσα 3 μπορεί και 4 και πήρα 2 αλλά μια μπεκάτσα σήμερα θα την θυμάμαι για χρόνια την σήκωσε η σκύλα 4 -5 φορές πήγα σε όλες τις φερμες έφευγε χαμηλά μπροστά από τη σκύλα αθόρυβα χως να δίνει περιθώριο για ντουφέκια και την τελευταία φορά φερμαρει η σκύλα σε πέντε έξι πεύκα μια τούφα και όπως βγαίνω στο καθαρό για να πάω ήταν γύρω στα 100 μέτρα μακριά την βλέπω σηκώνεται καμία σαραντάρα μέτρα ύψος και έφυγε μακριά αφήνοντάς με να την χαζεύω όσο και αν έψαξα ούτε την ξαναβρήκα πρέπει να άλλαξε νομό....ελπίζω να περάσατε καλά όσοι βγήκατε στο βουνό καλημέρα!

Εχθες 3 πουλιά σηκώσαμε πήραμε το 1 σήμερα σήκωσα 3 μπορεί και 4 και πήρα 2 αλλά μια μπεκάτσα σήμερα θα την θυμάμαι για χρόνια την σήκωσε η σκύλα 4 -5 φορές πήγα σε όλες τις φερμες έφευγε χαμηλά μπροστά από τη σκύλα αθόρυβα χως να δίνει περιθώριο για ντουφέκια και την τελευταία φορά φερμαρει η σκύλα σε πέντε έξι πεύκα μια τούφα και όπως βγαίνω στο καθαρό για να πάω ήταν γύρω στα 100 μέτρα μακριά την βλέπω σηκώνεται καμία σαραντάρα μέτρα ύψος και έφυγε μακριά αφήνοντάς με να την χαζεύω όσο και αν έψαξα ούτε την ξαναβρήκα πρέπει να άλλαξε νομό....ελπίζω να περάσατε καλά όσοι βγήκατε στο βουνό καλημέρα!
μπραβο δημητρη μια χαρα.

Περιοχή
Όνομα
Λάμπρος
άλλο ένα κυνήγι σήμερα με την συμμετοχή ενός νεαρού σεττερ στην ομάδα μου. τα 300 μέτρα τα έχει για την πλάκα. φουλ δυνατός,ποιοτικός και εργατικός. θέλει δουλειά με τα πουλιά,αλλά κοντά στους έμπειρους μπεμπη μπριο σιμπα θα μάθει πολλά...

6882

6883

Περιοχή
Ξάνθη
Όνομα
Κώστας
άλλο ένα κυνήγι σήμερα με την συμμετοχή ενός νεαρού σεττερ στην ομάδα μου. τα 300 μέτρα τα έχει για την πλάκα. φουλ δυνατός,ποιοτικός και εργατικός. θέλει δουλειά με τα πουλιά,αλλά κοντά στους έμπειρους μπεμπη μπριο σιμπα θα μάθει πολλά...

View attachment 6882

View attachment 6883
Μπράβο Λάμπρο στα σκυλάκια ...
Βλέπω έξω έχει 0°C .... Μέσα έχει Futzitsu.
.well done.

Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης

View attachment 6882

View attachment 6883
Μπράβο Λάμπρο!
Μορφολογικά μου αρέσει πολύ ο καινούργιος σου σύντροφος,να τον χαίρεσαι φίλε!

Καλησπέρα.. Τα πουλιά που έβαλε χθες κ μας ανέβασαν το ηθικό σήμερα εξαφανιστηκαν.... Άλλαξα δύο καλούς τόπους με πρωινή θερμοκρασία - 7. Μια κυρία μονάχα εύκολη το μεσημέρι σε ένα προσηλιο..