Μπεκάτσα

Περιοχή
Αθήνα -Τζουμέρκα
Όνομα
Δημήτρης
View attachment 6826
Ο καλύτερος τρόπος να ξεκινήσει το περπατητο σου!Να ναι καλά ο Λευτέρης που την ξεπέταξε και έκανε και την επαναφορα .sarcastic.
Ειναι κι αυτο στα πλαίσια ψυχοθεραπείας που προσφέρει ο Λευτερης ; .yel.

elias930i

Moderator
Περιοχή
Περιστερι και Άρτα
Όνομα
Ηλιας
Ειναι κι αυτο στα πλαίσια ψυχοθεραπείας που προσφέρει ο Λευτερης ; .yel.
Μητσο τα φερμαρει και σε αντίθεση με τους σκύλους φερμας και ας του ποδαρουνε τα βρίσκει!Για να είμαι δίκαιος έπρεπε να μου δώσει το φυσίγγι που έριξα και να του το δωσω το θηραμα του ανήκε δικαιώματικα!Αλλα με το ουράνιο τόξο που έριχνα δεν ξέρω τι φυσιγγιο ήταν .sarcastic.

Περιοχή
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Όνομα
Νικολας
View attachment 6826
Ο καλύτερος τρόπος να ξεκινήσει το περπατητο σου!Να ναι καλά ο Λευτέρης που την ξεπέταξε και έκανε και την επαναφορα .sarcastic.
Καλό μπεκάτσοσκυλο ο Λευτέρης? .yel..RESPECT.

Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Δημητης
Καλημέρα λεβέντες εχθές το μενού είχε περδικες αλλά σήμερα λόγω του υπερβολικού αέρα αποφασίσαμε να πάμε για μπεκάτσα σε δύο διαφορετικά σημεία εγκαταλείψαμε το πρώτο λόγω πολυκοσμίας τριπλό σηκώνοντας ένα πουλί χωρίς ευκαιρία για βολή στο δεύτερο μέρος σηκώσαμε 2 πουλάκια όπου το ένα μας ακολούθησε πολύ ωραίες φάσεις σήμερα το ευχαριστήθηκα με μαζέψαμε και τα μανιτάρια μας και στις 3 βουρ για δουλειά γεμάτος όμως ωραίες εικόνες ελπίζω να περάσατε και εσείς όμορφα!!!

Περιοχή
Κέρκυρα
Όνομα
Γιάννης
Με τον κουταβο σήμερα και τη μέρα να θυμίζει καλοκαιράκι. Στο πρώτο κομμάτι για 2 ώρες δυο πουλάκια αλλά φευγατες . Αλλαγή σε κομμάτι ανηλιο και φουλ στην υγρασία. Στο 10λεπτο βλέπω τον σκυλακο έξω από το πυκνό να χαμηλώνει, μπαίνει και στα δύο μέτρα μένει άγαλμα, σπάει και αρχίζει ποντα φέρμα, ωπα σκέφτομαι πέσαμε σε αλανιάρα, κάνω δεξιά στα 10 μέτρα και περιμένω, ακούω τον μικρό να συνεχίζει περνοντας τη περπατησιά της και ξαφνικά τη βλέπω δεξια μου στα 10 μετρα να σηκώνεται αθόρυβα, μου περνάει τραβερσα στα 10 μέτρα αυτοκτονημενη, αν και επωμισα κράτησα τη ψυχραιμία μου και δε τη τουφέκισα γιατί ο σκυλάκος δεν θα καταλάβαινε τίποτα. Απο το πρωί είχα αποφασίσει να τουφεκισω μόνο φερμαριστη με τον κουταβο, τη βλέπω που πιάνει στα 30 μέτρα πίσω μου στην άκρη από το πυκνό, περιμένω υπομονετικά χωρίς φασαρία τον σκυλακο που είχε αλωνίσει το πυκνό να τη ψάχνει. Μετά από κάνα 20λεπτο βγήκε και πήγαμε κατά εκεί, δεν τον καθοδήγησα, τον άφησα μόνον του να τη ξαναψαξει, μετά από 10 λεπτά πλησιάζοντας εκεί που είχε πιάσει ο σκυλάκος καμιά 10αρια μέτρα πριν το πυκνό μένει άγαλμα, περιτω να σας πω ότι μου ερχόταν να τον φιλήσω, σπάει και κάνοντας πόντες μένει ένα μέτρο μέσα ξανα φέρμα, εκεί πλέον έμεινε για κάνα 5λεπτο, τώρα σκέφτομαι μπορώ να τη τουφεκισω, παω απο το πλάι παλι αλλά το κορίτσι τίναξε απο την απεναντι μερια μη δίνοντας μου περιθώριο για τουφεκια (Καλύτερα όπως αποδείχτηκ)γιατί ανεβαίνοντας στο απάτητα πυκνό την ξαναβρήκε δυο φορές ο σκυλάκος και τη ξαναφερμαρε. Έκατσα κάνα μισάωρο να τον περιμένω περιμένοντας να ξεχαρμανιασει με τη βασίλισσα. Στο τέλος πέρασα απο ενα κομμάτι που έχουμε ένα πουλί πιασμενο, χωρίς όπλο αυτή τη φορά και η βασίλισσα ήταν εκεί, τη βρήκε τρεις φορές μετα το σήκωμα μιας και η κοπέλα δεν πάει μακριά αλλά δεν βγαίνει ποτέ από το πυκνό. Καμία ωρίτσα κράτησε η όλη φάση, με τα πολλά τον μάζεψα και γυρίσαμε στο αμάξι, εγώ ψιλοχεσμενος από τη χαρά μου και ο σκυλάκος κατάκοπος. Τελικά η μέρα εξελίχθηκε σε εκπαιδευτικό.
Ελπίζω να μήν σας κούρασα παιδιά.
* Δοκιμασμένες χρόνια μπεκατσογωνιες, που μας δίνουν πουλιά.

Όνομα
βουνισιος
καλησπερα.σημερα ανεβηκαμε καλαβρυτα
κοντα τα νικολοβαρβαρα παντα κατι γινετε.
αμ δε.
τη ελατο πηγαμε τη κλαρι τη πουρναρι ουτε μυρωδια:(
αρκετοι συναδελφοι ως πολλοι μπαμ δεν ακου:mad:στηκε
μιλαμε για ανοιξιατικη θερμοκρασια και το μονο θυραμα που ειδα κατι κοτσιφια.
κραταω και για το αρτεμις αλλα και για μενα στατιστικα μακραν η χειροτερη χρονια ως τωρα ,θυμιζη μια αρχες 2000

Περιοχή
Ξάνθη
Όνομα
Κώστας
Καλησπέρα. Παρόμοια και γω . Δοκίμασα αρχικά σε πεύκα, μετά σε μεσέδες και τέλος σε πυκνές αγκαθιές. Τίποτα. Μόνο 2 κοτσύφια που πετούσαν πέρα δώθε και ταλαιπωρούσαν το σκυλάκι.
Το άλλο ΣΚ πάλι ....

Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Σταύρος
Μπραβο σε ολους παιδια , αυτο που μετραει ειναι η εξοδος στο βουνο και αργα ή γρηγορα μπεκατσες θα κατεβουν και πιο νοτια
Σημερα παρεα με τον ξαδερφο τον Χρηστο που ειναι πρωταθλητης στο τραπ , μηπως και δουμε και καμμια μπεκατσα απο κοντα , ο καιρος βοριας με την θερμοκρασια κοντα στο 0 η λωρυ για αλλη μια φορα τα πηγε θαυμασια , αυτο που ειναι εντυπωσιακο ειναι οτι πλεον εκτος απο τη μυτη που εχει αρχισε να δουλευει με το μυαλο , ετσι στα πρωτα 3 λεπτα πηγε κατευθειαν στη χθεσινη μπεκατσα την φερμαρε και περιμενε αφησα τον Χρηστο να παει στην φερμα και εγω εκλεισα το μερος απεναντι αλλα δεν χρειαστηκε εφαγε μια απο το εικοσαρακι του Χρηστου και κατευθειαν στο στομα και μετα απορτ στα χερια του Χρηστου , θα με τρελανει η λωρυ
Ειχαμε ακομη αλλες τεσσερις συναντησεις αλλαζοντας δυο μερη upload image on web free

Το σκ ειχε ψάξιμο σε γνωστά μπεκατσομερη στη Μεσσηνία..το Σάββατο με το φίλο μου ψάξαμε 2 διαφορετικά σημεία και βρήκαμε 1 πουλί που μετά από πολύ περπάτημα κατάφερε η σκύλα του φίλου μου να την μπλοκάρει και να αστοχησω αδικαιολόγητα..φωτό..σήμερα μόνος μου βρήκα πουλιά τα οποία περπαταγαν και σηκώνονταν συνεχώς και με κόπο και πολύ τρέξιμο να βγω μπροστά από τον σκύλο κατάφερα μια.καλες εξόδους σε όλους!!68526853

Περιοχή
Κέρκυρα
Όνομα
Γιάννης
καλησπερα.σημερα ανεβηκαμε καλαβρυτα
κοντα τα νικολοβαρβαρα παντα κατι γινετε.
αμ δε.
τη ελατο πηγαμε τη κλαρι τη πουρναρι ουτε μυρωδια:(
αρκετοι συναδελφοι ως πολλοι μπαμ δεν ακου:mad:στηκε
μιλαμε για ανοιξιατικη θερμοκρασια και το μονο θυραμα που ειδα κατι κοτσιφια.
κραταω και για το αρτεμις αλλα και για μενα στατιστικα μακραν η χειροτερη χρονια ως τωρα ,θυμιζη μια αρχες 2000
Καλησπέρα. Παρόμοια και γω . Δοκίμασα αρχικά σε πεύκα, μετά σε μεσέδες και τέλος σε πυκνές αγκαθιές. Τίποτα. Μόνο 2 κοτσύφια που πετούσαν πέρα δώθε και ταλαιπωρούσαν το σκυλάκι.
Το άλλο ΣΚ πάλι ....
Δεν πειράζει παιδιά, η προσπάθεια μετράει.

Περιοχή
Κέρκυρα
Όνομα
Γιάννης
Μπραβο σε ολους παιδια , αυτο που μετραει ειναι η εξοδος στο βουνο και αργα ή γρηγορα μπεκατσες θα κατεβουν και πιο νοτια
Σημερα παρεα με τον ξαδερφο τον Χρηστο που ειναι πρωταθλητης στο τραπ , μηπως και δουμε και καμμια μπεκατσα απο κοντα , ο καιρος βοριας με την θερμοκρασια κοντα στο 0 η λωρυ για αλλη μια φορα τα πηγε θαυμασια , αυτο που ειναι εντυπωσιακο ειναι οτι πλεον εκτος απο τη μυτη που εχει αρχισε να δουλευει με το μυαλο , ετσι στα πρωτα 3 λεπτα πηγε κατευθειαν στη χθεσινη μπεκατσα την φερμαρε και περιμενε αφησα τον Χρηστο να παει στην φερμα και εγω εκλεισα το μερος απεναντι αλλα δεν χρειαστηκε εφαγε μια απο το εικοσαρακι του Χρηστου και κατευθειαν στο στομα και μετα απορτ στα χερια του Χρηστου , θα με τρελανει η λωρυ
Ειχαμε ακομη αλλες τεσσερις συναντησεις αλλαζοντας δυο μερη upload image on web free
Το σκ ειχε ψάξιμο σε γνωστά μπεκατσομερη στη Μεσσηνία..το Σάββατο με το φίλο μου ψάξαμε 2 διαφορετικά σημεία και βρήκαμε 1 πουλί που μετά από πολύ περπάτημα κατάφερε η σκύλα του φίλου μου να την μπλοκάρει και να αστοχησω αδικαιολόγητα..φωτό..σήμερα μόνος μου βρήκα πουλιά τα οποία περπαταγαν και σηκώνονταν συνεχώς και με κόπο και πολύ τρέξιμο να βγω μπροστά από τον σκύλο κατάφερα μια.καλες εξόδους σε όλους!!View attachment 6852View attachment 6853
Σταύρο μπράβο σας, διαβάζω η Λώρη σε τρελαίνει; πρόσεχε μην έχεις ζήλιες απο τη σύζυγο......evil..sarcastic.
Μπράβο Πέτρο για την αγκαλίτσα αλλά η αχαστη μένει στο μυαλό.......hair.πω πω πω φώτογραφια σου βγήκε......very shoked.

Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Έξοδος σήμερα με το φίλο Νίκο από τις 07:30 - 11:15 σε μέρος ψιλοδύσκολο με σκίντα,κουμαριές,κοντοπούρναρα,βελανιδιά και αραιά πεύκα...

Η υγρασία στο φουλ,έσταζαν τα πάντα,τσάκιζε κόκκαλα,αφού φανταστείτε πως με ξανά τσίμπησε αισθητά η μέση μου για την 1η ώρα του κυνηγίου...

Στο 1ο μισάωρο κατά τις 08:00 είχαμε την 1η φέρμα από το Rush η οποία ήταν δεκτηκή θα έλεγα η μπεκάτσα...ίσα που πρόλαβε και έφτασε η Ria στο σημείο και μετά σηκώθεικε....Εγώ ήμουν σε σωστή θέση καθώς ξεπρόβαλε ανάμεσα στα σκίντα και τα κοντοπούρναρα γύρω στα 25m απόσταση....τότε της ρίχνω την πρώτη με τα 5* και της κάνω αέρα... .sarcastic. ....έπειτα της έριξα την 3* και κατερίφθει η 2η σερί μου μπεκάτσα για φέτος....:Dσυνεχίσαμε και αργότερα σταδιακά είχαμε άλλα δύο (2) σηκώματα οι οποίες βελουδομάτες δν ήθελαν καν να μας δουν και δν τις προλάβαμε...Σύνολο 3 σηκώματα και πείραμε τη μια....μια χαρά όλα περάσαμε ωραία.

6858

6859

6860

6861

6862

Πρώτα ο θεός επόμενη έξοδο την επόμενη κυριακή...!!

Τις πρωινές ώρες: Θερμοκρασία 9oC & Υγρασία 95%
Όπλα Benelli Crio 71cm & Rizzini Hombra 66cm
Φυσίγγια ιδιογώμοση: GP 34gr No:8 (ρελιαστό).....well done.fgr

Όνομα
Γιώργος
Έξοδος σήμερα με το φίλο Νίκο από τις 07:30 - 11:15 σε μέρος ψιλοδύσκολο με σκίντα,κουμαριές,κοντοπούρναρα,βελανιδιά και αραιά πεύκα...

Η υγρασία στο φουλ,έσταζαν τα πάντα,τσάκιζε κόκκαλα,αφού φανταστείτε πως με ξανά τσίμπησε αισθητά η μέση μου για την 1η ώρα του κυνηγίου...

Στο 1ο μισάωρο κατά τις 08:00 είχαμε την 1η φέρμα από το Rush η οποία ήταν δεκτηκή θα έλεγα η μπεκάτσα...ίσα που πρόλαβε και έφτασε η Ria στο σημείο και μετά σηκώθεικε....Εγώ ήμουν σε σωστή θέση καθώς ξεπρόβαλε ανάμεσα στα σκίντα και τα κοντοπούρναρα γύρω στα 25m απόσταση....τότε της ρίχνω την πρώτη με τα 5* και της κάνω αέρα... .sarcastic. ....έπειτα της έριξα την 3* και κατερίφθει η 2η σερί μου μπεκάτσα για φέτος....:Dσυνεχίσαμε και αργότερα σταδιακά είχαμε άλλα δύο (2) σηκώματα οι οποίες βελουδομάτες δν ήθελαν καν να μας δουν και δν τις προλάβαμε...Σύνολο 3 σηκώματα και πείραμε τη μια....μια χαρά όλα περάσαμε ωραία.

View attachment 6858

View attachment 6859

View attachment 6860

View attachment 6861

View attachment 6862

Πρώτα ο θεός επόμενη έξοδο την επόμενη κυριακή...!!

Τις πρωινές ώρες: Θερμοκρασία 9oC & Υγρασία 95%
Όπλα Benelli Crio 71cm & Rizzini Hombra 66cm
Φυσίγγια ιδιογώμοση: GP 34gr No:8 (ρελιαστό).....well done.fgr
Μπράβο στους παίχτες και στα σκυλάκια σας! Άντε και στα ταίρια της