Μπεκάτσα

Περιοχή
Κέρκυρα
Όνομα
Γιάννης
Με πήρε τηλ πριν καμιά ώρα ο φίλος Κώστας και πέταγε από τη χαρά του. Πήγε σήμερα τον σκυλακο στος τρεις γνωστές μ από καιρό για εκπαιδευτικό. Εκεί ήταν και τα τρία κορίτσια, το μέρος εύκολο ίσιο ότι πρέπει για τον Κώστα να μην ζοριστει. Τις βρήκε όλες ο σκυλάκος και μάλιστα έμεινε σε όλες στη φερμα μιας και τα κορίτσια είναι στα βαθιά και νιώθουν ασφάλεια, εξάλλου δεν τις έχουμε τουφέκισει ούτε μια φορά, ούτε έχουν δεχθεί πίεση από άλλους. Ή μια μάλιστα έκανε μια περατζαδα έξω από το πυκνό πάνω από το κεφάλι του Κώστα και ξαναμπήκε πάλι μέσα από άλλη μεριά. Τις δύο μάλιστα ο σκυλάκος τις ξαναβρήκε και τις ξαναφερμαρε πιο βαθιά. Το μόνο κακό είναι ότι τα σκυλιά δεν βγαίνουν από εκεί και σε περνει η ώρα......sarcastic.
Ακόμα θυμάμαι την Αρτεμουλα και την Ήρα μα τος περιμένω εκεί καμιά ώρα μέχρι να αποφασίσουν να εγκαταλείψουν τα πυκνά ..

Περιοχή
Κέρκυρα
Όνομα
Γιάννης
Και η ανασκόπηση της σεζόν που έληξε μέσα από τις φωτογραφίες μου!!!!
Μπράβο Στέφανε, όμορφες εικόνες που σου χάρισαν οι βασίλισσες και τα σκυλάκια σου. Γερός και δυνατός του χρόνου παλι.

Περιοχή
Κέρκυρα
Όνομα
Γιάννης
Άλλο ένα υπέροχο μπεκατσοκυνηγι μου χάρισαν σήμερα οι βασιλισες και η Αρτεμουλα. Ξαστεριά από βραδυς και ανηφοριά για ψηλά στα πουρνάρια, καθώς ανέβαινα είχε άπνοια αλλά μόλις έφεξε καλά έπιασε ένα δυνατός μαΐστρος, σκέφτηκα να φύγω αλλά λέω αφού ήρθα ας ψάξω ένα κομμάτι. Ξεκίνησα να κατεβαίνω τη ρεματιά αλλά ο δυνατός βοριάς και ο θόρυβος από τα πουρνάρια με δυσκόλεψαν να ακούω το κουδούνι. Η πρώτη φερμα ήρθε στο μισάωρο αλλά αν και η σκυλίτσα ήταν κοντάστα 20 μετρα όπως αποδείχτηκε μετά, δεν κατάφερα να εντοπίσω γρήγορα τη θέση της και η βασίλισσα έφυγε ατουφεκιστη, το ίδιο ξανά λίγο παρακάτω στο ίδιο πουλί , πάλι φερμα απο τη σκυλίτσα, πάλι να πηγαίνω πέρα δώθε δίχως να μπορώ να καταλάβω που ακούγεται το μπιμπερ, τελικά μετα απο κάνα τέταρτο αγωνιώδους αναζήτησης στα πουρνάρια βρίσκω τη σκυλίτσα στην άκρη από το πυκνό, μόλις πάω να ανοίξω η κάμερα σπάει η σκυλίτσα και η βασίλισσα σηκώνεται μέσα από τα ψηλά πουρνάρια, μόλις βγαίνει στην κορυφή και σπάει δεξιά τη τουφεκαω αλλά η όμορφη βασίλισσα πέταξε για τη απέναντι πλάγια. Βγαίνω από τη ρεματιά και πιάνω την πίσω πλευρά του βουνού μπας και έχει λιγότερο αέρα, μια από τα ίδια και εκεί. Σε κάποια στιγμή ακούω το κουδούνι να σταματάει και βλέπω τη σκυλίτσα στη μέση από ένα χωραφακι να μένει άγαλμα, μόλις πηδάω μια λιθια και κάνω ένα βήμα σηκώνεται στο καθαρό η βασίλισσα και φεύγει ένα με τη γης, δεν μπόρεσα να τουφεκισω αμέσως γιατί η σκυλίτσα ήταν κοντά και μόλις ξεμακραίνει λίγο της ρίξω με ένα μάλλινο αλλά η όμορφη συνέχισε να πετάει μεχριβτις κορυφογραμμή. Στο επόμενο 20 λεπτό έμεινα εκεί να περιμένω την Αρτεμουλα που ξεχύθηκε για τη κορυφή, γύρισε μετά εμφανώς τρελαμενη δείγμα πως ξαναβρήκε τη βασίλισσα. Ήδη είχαν περάσει πάνω από δύο ώρες και ο βοριάς μου είχε κάνει το κεφάλι μπαλόνι μιας και δεν φορούσα καπέλο η σκουφο. Έτσι κατέβηκα πιο χαμηλά προς το χωριό, επιλέγω για αρχή ένα κομμάτι που μας έχει δώσει πουλιά φέτος αλλά το τελευταίο 20ημερο είναι άδειο, με τη ελπίδα κάποιο φρέσκο πουλί να έχει πιάσει εκεί μιας και έχει αρκετά ανοίγματα. Μέσα έπεσα τελικά, ψάχνω το πρώτο κομμάτι στα πυκνά δίχως να βρω κάτι και μετά κατεβαίνω πιο χαμηλά ψάχνοντας τις άκρες από τις ελιές. Καθώς περπατάω στη μέση ακούω το κουδούνι στα 30 μέτρα περίπου να σταματάει και μόλις ξεκινάει να χτυπάει το μπιμπερ βλέπω μια σκιά ανάμεσα απο τις ελιές, δεν τουφέκισα γιατί της έχασα αμέσως, στα 50 μέτρα παρακάτω στην άκρη από ένα λογκιασμενο λιοστασι ακούω πάλι φερμα απο την Αρτεμουλα, πλησιάζω κοντά έχοντας ανοίξει τη κάμερα και βλεπω τη σκυλίτσα μπροστά μου άγαλμα, ξεκινάει τη ποντα η σκυλίτσα και ξαναφερμαρει, αναγκαστικά έμεινα πίσω απο τη σκυλίτσα μιας και μπροστά είχα μόνο πυκνό, μόλις φτάνω δίπλα απο τη Αρτεμουλα σηκώνεται η βασίλισσα σφαίρα για το πυκνό, μια γρήγορη τουφεκιά και η όμορφη βασίλισσα βρέθηκε στο στόμα της σκυλίτσας και μετά στα χέρια μου να τις φτιάχνω τα όμορφα καφετιά φτερά της. Έψαξα καμιά ώρα ακόμα δίχως να βρει η σκυλίτσα κάποια άλλη. Η ώρα είχε πάει 12:30 και σκέφτηκα να πάω να τσεκάρω τα δύο σημεία με τα πουλιά που έχουμε για εκπαιδευτικα αν είναι ακόμα εκεί ή αν έφυγαν. Τι το ήθελα, το μεσημέρι 14:00 η ώρα κατάφερα να μαζέψω τη σκυλίτσα από τα πυκνά. Να μην σας πολυλογώ και σας κουράζω, ήταν εκεί και οι τρεις βασίλισσες, όπλο δεν είχα πάρει μαζί και λες καιβτου ήξεραν μου έκαναν πασαρέλα σήμερα μιας και οι τρεις μου βγήκαν στο καθαρό σήμερα. Βεβαια και όπλα να είχα πάρει δεν θα τις τουφεκουσα μιας και αυτές τρεις φέτος, πιασμένες εκεί από τα τέλη Νοέμβρη, μας προσφεραν όμορφα εκπαιδευτικα στα κουτάβια. Η μία μάλιστα βγήκε από το πυκνό και ήρθε να καθίσει στα 5 μέτρα μπροστά μου, μακακια μου που δεν πήρε τη κάμερα μαζί αλλά δεν το περίμενα μιας και όλο το χειμώνα μόνο μια φορά είδαμε τη μια από αυτές, μιας και έχουν πιάσει σε πολλή πυκνό κομμάτι και αρκετά βαθιά. Αμάν είπα να τραβήξω την Αρτεμουλα από εκεί να φύγουμε, αν δεν την έδενα πιστεύω ακόμα εκεί θα ήμασταν. Αύριο τελευταία μέρα θα φέρω τον σκυλακο μιας και τα πουλιά είναι εκεί αν και έχω να τσεκάρω ένα ακόμα κομμάτι που έχει βάλει ένα φρέσκο πουλί μέσα.
Έτσι έκλεισε μια ακομα υπέροχη μέρα με τις αγαπημένες μας βασίλισσες.

Εδώ οι πρωταγωνίστριες της σημερινής μέρας .

free dice roll
Το βιντεάκι της Τέταρτης 27 Φλεβάρη .

Περιοχή
Κέρκυρα
Όνομα
Γιάννης
Μίλησα πριν λίγο με τον Κώστα, έκανε μια βόλτα με τον σκυλακο σήμερα εδώ στο χωριό και πέρασε από τις πιασμένες βασίλισσες αλλά τα κορίτσια έχουν φύγει, φενεται ξεκίνησαν το μακρυ ταξειδι τους, μακαρι να μας έρθουν ξανά του χρόνου .pray to God.. Μια χαρά μας εκπαιδευσαν τα κουτάβια φέτος, σε λίγο θα τους βγάζαμε και βιβλιάριο υγείας τόσο καιρό που ήταν εδώ και τις αναστάτώναμε με τα κουτάβια. ......sarcastic.

Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Αγγελος
Φοβερό βίντεο!
Η μπεκάτσα στο 3:15 έιχε Άγιο! πέναλτι σε ανοιχτή εστία φαίνεται..αλλά ετσι ειναι,όλα μπορεί να χάθουν και όλα να πέσουν..
Πάνω από όλα πρεπει ο Σκοπευτής -Κυνηγός να εχει σοβαρότητα και ψυχραιμια

Φίλε μανιακε θα προσπαθήσω!αυτες είναι για πάρτη σου!!!η ζωγραφιά και το σκαλιστό σινι είναι αγοραστα δεν τα έχω φτιάξει εγώ,η μπεκάτσα με την κοντή μύτη όμως δικιά μου δημιουργι