Μπαταρία Suzuki Jimny

Φτανει η ωρα να αλλαξω τη μπαταρια του jimny,προχτες που την μετρησε ενας γνωστος μου ηλεκτρολογος που ειπε οτι με τα πρωτα κρυα θα με αφησει!
Οποτε ακουω γνωμες για μπαταρια στο αμαξι,τι προτεινετε?
 
Η μπαταρία στο Jimny τι κόστος μπορεί να έχει; Εννοώ εφόσον δεν έχει start/stop το αμάξι το κόστος είναι μικρό σε σχέση με μια μπαταρία για start/stop (120€). Όπως λέει και ο Παντελής άλλαξε τη μη σε αφήσει σε κανένα βουνό και σου χαλάσει η διάθεση.
 
Βαγγέλη, εγώ στο δικό μου (μοντ. 2003) βάζω της BOSCH με τις εργοστασιακές ενδείξεις ( [Ah]: 45 και ΕΝ (Α): 330 ) και είμαι πολύ ευχαριστημένος σε απόδοση και διάρκεια ζωής. Πρόσεξε τη διάταξη και τον τύπο των πόλων. Τιμή περίπου 50 με 54 €.
 
Η εμπειρία μου σαν χρηστης λέει ότι οι καλοδουλεμενες μπαταριες, το αυτοκινητο να κινείται σχεδον καθημερινα, το δυναμό να την φορτιζει σωστά, να μην μενουν από υγρα αν ειναι ανοικτού τυπου και δεν της παιρνουμε το ρευμα με κλειστό κινητήρα, δεν κοιτάνε θερμοκρασίες και εποχές, ή έχουν ρευμα και στο δίνουν ή δεν έχουν.
 
Βαγγέλη, εγώ στο δικό μου (μοντ. 2003) βάζω της BOSCH με τις εργοστασιακές ενδείξεις ( [Ah]: 45 και ΕΝ (Α): 330 ) και είμαι πολύ ευχαριστημένος σε απόδοση και διάρκεια ζωής. Πρόσεξε τη διάταξη και τον τύπο των πόλων. Τιμή περίπου 50 με 54 €.
Χρηστο καλησπερα,μολις γυρισα απο το καταστημα με τις μπαταριες,εβαλα Mitsuba ( [Ah]: 60 και ΕΝ (Α): 400 ),η προηγουμενη ηταν παλι Mitsuba 60ah 325EN.
70 Ευρωπαικα και το Jimny με το χαιδεμα του κλειδιου,παιρνει αμεσα μπροστα!
Ειχα και πολλες μερες να βγω απο το σπιτι,το ποδι ομως μου δειχνει οτι δεν ειναι ετοιμο ακομη για πολλα πολλα!Τεσπα επρεπε να γινει η αλλαγη,απο μερα σε μερα θα με αφηνε η μπαταρια!
 
Last edited:
Χρηστο καλησπερα,μολις γυρισα απο το καταστημα με τις μπαταριες,εβαλα Mitsuba ( [Ah]: 60 και ΕΝ (Α): 400 ),η προηγουμενη ηταν παλι Mitsuba 60ah 325EN.
70 Ευρωπαικα και το Jimny με το χαιδεμα του κλειδιου,παιρνει αμεσα μπροστα!
Ειχα και πολλες μερες να βγω απο το σπιτι,το ποδι ομως μου δειχνει οτι δεν ειναι ετοιμο ακομη για πολλα πολλα!Τεσπα επρεπε να γινει η αλλαγη,απο μερα σε μερα θα με αφηνε η μπαταρια!
Καλορίζικη Βαγγελη
 
Back
Top