Μονόκαννο

Έτσι μου τα είπαν έτσι τα λέω και εγώ Κωνσταντίνε δεν γράφουν κάτι και σίγουρα αυτό που λες έχει γίνει όλα γκραδες τα έλεγαν
Είναι πάρα πολύ παλιά όμως
Πραγματι σε πολυ κατασταση ,αορτηρας,ξύλα, ψαθες
 
http://monada-efedron-katadromon.blogspot.com/2015/11/gras-mle-1874-187480-18748014.html?m=1
Λίγο που το έψαξα τώρα για το παραπάνω μοντέλο μου μοιάζει.
Ωραίος ο Γιάννης αυτό είναι το γράφει το MLE 1866 ευχαριστώ
Εγώ αναρωτιέμαι πόσα θηράματα να έχουν σκοτώσει και αυτά μπορεί να έχουν σκοτώσει και άνθρωπο :oops:
 
http://monada-efedron-katadromon.blogspot.com/2015/11/gras-mle-1874-187480-18748014.html?m=1
Λίγο που το έψαξα τώρα για το παραπάνω μοντέλο μου μοιάζει.
Ωραίος ο Γιάννης αυτό είναι το γράφει το MLE 1866 ευχαριστώ
Εγώ αναρωτιέμαι πόσα θηράματα να έχουν σκοτώσει και αυτά μπορεί να έχουν σκοτώσει και άνθρωπο :oops:
Έτσι είναι, κι αυτό το "MLE 1866" δείχνει ότι είναι από τα τυφέκια που φτιάχτηκαν από μετατροπή των παλαιότερων Chassepot, και όχι εξ ολοκλήρου σαν Gras μετά το 1874.
Βρήκα κι ένα βιντεάκι ... ωραία και αναλυτική η παρουσίαση που κάνει ο τύπος !!!
 
Έτσι είναι, κι αυτό το "MLE 1866" δείχνει ότι είναι από τα τυφέκια που φτιάχτηκαν από μετατροπή των παλαιότερων Chassepot, και όχι εξ ολοκλήρου σαν Gras μετά το 1874.
Βρήκα κι ένα βιντεάκι ... ωραία και αναλυτική η παρουσίαση που κάνει ο τύπος !!!
Εσείς είστε τσακάλια
Θέλω να τα μαζέψω σιγά σιγά αυτά και το πλάγιο το Baikal όσο γίνεται φυσικά
 
Παιδιά όσοι έχετε το απαξιώμενο μονοκανο μην ντρέπεστε να γραψεται κάτι γιατί αυτό είναι το όπλο που μας συντροφεύσαι στα πρώτα μας κυνήγια. Όταν ανοίξει το κυνήγι το πρώτο καρτέρι φάσσας θα το κάνω με το αγαπημένο μου μονοκαννο hr932 να θυμηθώ τα παλιά χρόνια.Καλα κυνήγια σε όλους.
 
Να ντραπουμαι? Ίσα ίσα...
Εχουν γραφτεί τόσα και τόσα για το μονοκαννο εδώ μέσα..Αν διαβάσεις κ τα θέματα για τα μικρά διαμετρηματα θα δεις κ εκει αρκετές αναφορες...
Αν θες να ξεκινήσουμε μια συζήτηση πες μας κ εσυ τις εντυπώσεις σου από το μονοκαννο που εχεις, τι κυνηγάς κλπ...
 
Παιδιά το μονοκαννο είναι το οπλο που δεν σε αγχωνει στο κυνήγι και κάθε βολή την ευχαριστιεσαι το ιδιο.Το χρησιμοποιώ στην γερακοτσιχλα αλλά και στην φάσσα σε απογευματινα καρτερία με λίγα πουλιά. Είναι το όπλο των αρχαρίων αλλά και των έμπειρων κυνηγών εξίσου. Καλά κυνήγια σε όσους κυνηγούν με μονοκαννο.
 
Back
Top