Μολύβδινα φυσίγγια υδροβίων

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!
έχω διαβάσει πολλά για τα φυσίγγια στα παπιά και έχω μπερδευτεί αρκετά.
Κυνηγάω παπιά τα τελευταία 4 χρόνια (η περσινή λειψή) από μέσα Νοέμβρη μέχρι Φλεβάρη, συνολικά περίπου 100 εξόδους σε αυτά τα χρόνια.
Συνήθως απογευματινό στο βάλτο με super poze browning.
Τα τελυταία χρόνια οι χειμώνες είναι αρκετά μαλακοί οπότε οι θερμοκρασίες το απόγευμα στην περιοχή που κυνηγάω είναι άνω του 0 συνήθως, με κάποιες σπάνιες εξαιρέσεις (κυρίως Γενάρη) όπου θα πέσει στους -2 με -3 περίπου. Η υγρασία συνήθως είναι ψηλή.
Χρησιμοποιώ φυσίγγια συγκεντρωτήρα Νο5 34gr (έχω δοκιμάσει wolf classic, lambro μπλε, j&b king και μόλις πήρα ένα κουτί fiocchi pl34)στην αρχή του απογευματινού όπου τα λιγοστά παπιά εκείνη την ώρα θα είναι ευδιάκριτα και ίσως κάπως ψηλά. (δεν ρίχνω σε πολύ μακρινές αποστάσεις, περίπου 40μέτρα είναι το όριο μου)
Όσο πέφτει το φως βάζω διασποράς Νο6 36gr (έχω δοκιμάσει wolf f104, sigma-3) καθώς αν δω τα παπιά αυτά θα είναι πολύ κοντά και πολύ γρήγορα.
Ποια είναι η γνώμη σας για τα φυσίγγια που χρησιμοποιώ (μάρκα, γραμμάρια, νούμερο);
Τί θα μπορούσα να αλλάξω ή να δοκιμάσω;
Χρησιμοποιούμε πιο βαριά φυσίγγια όταν πέφτουν πολύ οι θερμοκρασίες; ή ακόμα και όταν έχει δυνατούς ανέμους ή πολλή υγρασία;
*μιλάω για μολύβδινα φυσίγγια.
Να προσθέσω ότι δεν θεωρώ πως φταίνε τα φυσίγγια για τα παπιά που δεν έχω πάρει αλλά η κακή σκόπευση εκείνης της στιγμής, απλά θέλω μία βοήθεια για να καταλήξω σε κάποιο φυσίγγι που μου ταιριάζει, και η ποικιλία στα μαγαζιά ειναι τόσο μεγάλη που δεν βγάζω άκρη.
Μία χαρά είσαι, είσαι στο σωστό δρόμο, μόνο άμα κάτσεις ολοήμερο ανέβα σε γραμμάρια και πέσε σε ποιο χοντρό νούμερο σκάγια (3,4).
 
Να δοκιμάσεις όχι διασποράς για να έχεις και λίγο το νου σου,δεν σημαίνει ότι το διασποράς θα κάνει δουλειά,και βάλε 4* για δοκιμή μία φορά κάντο και θα δεις.στα φυσίγγια καλά είσαι,
επειδή έχω χάσει λίγο τη μπάλα με τα τσοκ, εγώ από τα τσοκ που φαίνονται στην παρακάτω εικόνα δεν έχω αυτό που είναι σημειωμένο με κόκκινο, έχω τα υπόλοιπα 5 για το browning citori που έχω στην κατοχή μου.
4* εννοείς το light modified; (αυτό που δεν έχω δηλαδή);

1640718611108.png

Αν υπάρχει κάποια συζήτηση για τσοκ δίκαννων εδώ στο φόρουμ, μπορείτε να μου δώσετε κάποιο λινκ;
 
επειδή έχω χάσει λίγο τη μπάλα με τα τσοκ, εγώ από τα τσοκ που φαίνονται στην παρακάτω εικόνα δεν έχω αυτό που είναι σημειωμένο με κόκκινο, έχω τα υπόλοιπα 5 για το browning citori που έχω στην κατοχή μου.
4* εννοείς το light modified; (αυτό που δεν έχω δηλαδή);

View attachment 38630

Αν υπάρχει κάποια συζήτηση για τσοκ δίκαννων εδώ στο φόρουμ, μπορείτε να μου δώσετε κάποιο λινκ;
Το IC με τα 4 άστρα είναι πάνω-κάτω το ίδιο τσοκ.
Δικός σου είναι ο πίνακας ;
 
επειδή έχω χάσει λίγο τη μπάλα με τα τσοκ, εγώ από τα τσοκ που φαίνονται στην παρακάτω εικόνα δεν έχω αυτό που είναι σημειωμένο με κόκκινο, έχω τα υπόλοιπα 5 για το browning citori που έχω στην κατοχή μου.
4* εννοείς το light modified; (αυτό που δεν έχω δηλαδή);

View attachment 38630

Αν υπάρχει κάποια συζήτηση για τσοκ δίκαννων εδώ στο φόρουμ, μπορείτε να μου δώσετε κάποιο λινκ;
Λείπει το skeet ,βάλτο δεύτερο στον πινακα ,το light modified είναι στο 0.15
 
επειδή έχω χάσει λίγο τη μπάλα με τα τσοκ, εγώ από τα τσοκ που φαίνονται στην παρακάτω εικόνα δεν έχω αυτό που είναι σημειωμένο με κόκκινο, έχω τα υπόλοιπα 5 για το browning citori που έχω στην κατοχή μου.
4* εννοείς το light modified; (αυτό που δεν έχω δηλαδή);

View attachment 38630

Αν υπάρχει κάποια συζήτηση για τσοκ δίκαννων εδώ στο φόρουμ, μπορείτε να μου δώσετε κάποιο λινκ;
https://www.browning.com/news/tech-terms/shotgun-choke-tube-identification.html
εδω εισαι εσυ.
 
επειδή έχω χάσει λίγο τη μπάλα με τα τσοκ, εγώ από τα τσοκ που φαίνονται στην παρακάτω εικόνα δεν έχω αυτό που είναι σημειωμένο με κόκκινο, έχω τα υπόλοιπα 5 για το browning citori που έχω στην κατοχή μου.
4* εννοείς το light modified; (αυτό που δεν έχω δηλαδή);

View attachment 38630

Αν υπάρχει κάποια συζήτηση για τσοκ δίκαννων εδώ στο φόρουμ, μπορείτε να μου δώσετε κάποιο λινκ;
Δοκίμασε μια φορά τότε το *** 3 άστρα,το μισό στον πίνακα
 
το μπέρδεμα με την ονομασία των τσοκ ειναι Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο
οι αμερικανοί μπερδευουν τον παλιό καλο κλασικοεγγλεζικο βελτιωμενο κυλινδρο με το 1/4 τσοκ
στον πινακα σου το1/4 τσοκ το ονομαζουν ελαφρυ μισο!,!!
η δε browning το εχει τερματίσει με τα αλλα αντ άλλων
το λεω σαν κατοχος και "οπαδος"
τουτεστιν
τσοκομετρο και τα μετράς

τα τσοκ αλλάζουν με διαφορα 0,1 inch = 0,125 mm στην διάμετρο τους
οι ονομασιες τους "τροποποιουνται" απο το μάρκετινγκ
 
το μπέρδεμα με την ονομασία των τσοκ ειναι Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο
οι αμερικανοί μπερδευουν τον παλιό καλο κλασικοεγγλεζικο βελτιωμενο κυλινδρο με το 1/4 τσοκ
στον πινακα σου το1/4 τσοκ το ονομαζουν ελαφρυ μισο!,!!
η δε browning το εχει τερματίσει με τα αλλα αντ άλλων
το λεω σαν κατοχος και "οπαδος"
τουτεστιν
τσοκομετρο και τα μετράς

τα τσοκ αλλάζουν με διαφορα 0,1 inch = 0,125 mm στην διάμετρο τους
οι ονομασιες τους "τροποποιουνται" απο το μάρκετινγκ
Επόμενος, το modified της που είναι λάιτ μοντιφαιντ στην απόδοση,ουσιαστικά είναι βελτιωμένος κύλινδρος❓‼️
Μπράβο ρε brow μοοοοοονο εσύ θα έκανες τέτοια μαγκιά‼️
 
ευχαριστώ,
τον πίνακα τον πήρα από εδώ
Πρέπει να ψάξεις το όπλο σου και τα τσοκ σου.

Στο όπλο σου μετράς τον αυλό.
Στο τσοκ το στόμιο.

Τα αφαιρείς και βρίσκεις την σύσφιξη σε mm.
Ουσιαστικά μόνο αυτό σε ενδιαφέρει !!!!!!!!!!!

Ονόμασέ της όπως θέλεις, ακόμα και σύσφιξη Κοκκινοσκουφίτσα.
Δεν θα αλλάξει η τιμή της !!!!!!!!!

Σύσφιξη πχ 0.5mm θα είναι πάντα με το ίδιο τσοκ.

Το πως συμπεριφέρεται στον πίνακα εξαρτάται από το φυσίγγι.
Πάλι δεν σε ενδιαφέρουν οι ονομασίες.
Το βασικό είναι να ξέρεις ότι σήμερα σε δοκιμή σου το συγκεκριμένο τσοκ και φυσίγγι (3-5 δοκιμές) με θερμοκρασία φυσιγγίου πχ 20οC έδωσε ορισμένη συγκέντρωση, ισοκατανομή και κενά στον πίνακα.
Επίσης ορισμένη διάτρηση.

Τα κρατάς και τα τσεκάρεις πάλι την επόμενη χρονιά όταν θα έχει αλλάξει η παρτίδα σε εμπορικό φυσίγγι.
Θερμοκρασία πυρίτιδας πριν την δοκιμή ίση με την θερμοκρασία χρήσης του φυσιγγίου.

Τόσο απλά :)

Ονομασίες ανούσιες ...
 
το μπέρδεμα με την ονομασία των τσοκ ειναι Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο
Περισσότεροι κωδικοί προϊόντων, περισσότερες πωλήσεις.
Μεγαλύτερο μπέρδεμα σε προδιαγραφές, περισσότερες πωλήσεις.
Περισσότερες εύηχες ονομασίες, περισσότερες πωλήσεις.

Καθόλου μπέρδεμα ;)
 
Last edited:
Back
Top