Μολύβδινα φυσίγγια υδροβίων

Καλησπέρα στην παρέα μιας και φέτος έβγαλα την πρώτη μου άδεια θα ήθελα την γνώμη σας για ένα καλό φυσίγγι για υδρόβια!Διευκρινίζω δεν κυνηγάω σε υγροβιότοπο αλλά σε πλημμυρισμένα χωράφια οπότε δεν θα ήθελα απόψεις σχετικά με ατσάλινα σκάγια.
 
Νίκο καλησπέρα και καλώς ήλθες.
Να έχεις υπόψιν σου ότι και τα πλημμυρισμένα χωράφια αν συνορεύουν με εκβολές θεωρούνται υδροβιότοπος.
Είναι άστα να πάνε τα πράγματα με τα ατσάλινα δεν βγάζεις άκρη.
Τώρα στην ερώτηση σου σχετικά με φυσίγγια με μολύβδινα,ένα πολύ καλό φυσίγγι που το χρησιμοποιούσα παλιά είναι το NSI Supercaccia 38gr σε νούμερο 5.
Πολύ καλό φυσίγγι που δεν με πρόδωσε ποτέ.
 
Νίκο καλησπέρα και καλώς ήλθες.
Να έχεις υπόψιν σου ότι και τα πλημμυρισμένα χωράφια αν συνορεύουν με εκβολές θεωρούνται υδροβιότοπος.
Είναι άστα να πάνε τα πράγματα με τα ατσάλινα δεν βγάζεις άκρη.
Τώρα στην ερώτηση σου σχετικά με φυσίγγια με μολύβδινα,ένα πολύ καλό φυσίγγι που το χρησιμοποιούσα παλιά είναι το NSI Supercaccia 38gr σε νούμερο 5.
Πολύ καλό φυσίγγι που δεν με πρόδωσε ποτέ.

Καλησπερα οχι δεν συνορευουν τα χωραφια αυτα με καμια εκβολη ειναι χερσα χωραφια τα οποια τα διασχιζει ενα κεντρικο αυλακι και με τις πολλες βροχες πλυμμιριζουν,ειναι και κοντα στην θαλασσα
 
Νίκο δεν μας είπες πως κυνηγάς σε αυτά τα χωράφια. Σε ημερήσιο, πρωινό ή σε βραδινό (απογευματινό) που είναι και το πιο πιθανό; Για το κάθε κυνήγι υπάρχουν και διαφορετικές προτάσεις και βέβαια σε συνάρτηση με το τον συνδυασμό τσοκ-φυσγγίου...
 
Νίκο δεν μας είπες πως κυνηγάς σε αυτά τα χωράφια. Σε ημερήσιο, πρωινό ή σε βραδινό (απογευματινό); Για το κάθε κυνήγι υπάρχουν και διαφορετικές προτάσεις και βέβαια σε συνάρτηση με το τον συνδυασμό τσοκ-φυσγγίου...


Συγγνωμη παραλειψη μου κυνηγαω και πρωινο και βραδυνο το οπλο μου ειναι Benelli Raffaello Special με σταθερο τσοκαρισμα καννης 2 αστερια
 
Συγγνωμη παραλειψη μου κυνηγαω και πρωινο και βραδυνο το οπλο μου ειναι Benelli Raffaello Special με σταθερο τσοκαρισμα καννης 2 αστερια

Οπότε άποψή μου για βραδινό θα πας σε διασποράς λόγω σταθερού στενού τσοκ. Σαν πρώτη σκέψη προτείνω ανεπιφύλακτα τα κίτρινα Lambro Νο6 http://lambro.gr/el/product/DIASPORAS/DIASPORAS αν βέβαια δεν έχουν αλλάξει γιατί έχω να τα χρησιμοποιήσω αρκετά χρόνια...
Θα τα πούμε και στη συνέχεια...
 
Last edited:
Συγγνωμη παραλειψη μου κυνηγαω και πρωινο και βραδυνο το οπλο μου ειναι Benelli Raffaello Special με σταθερο τσοκαρισμα καννης 2 αστερια
Νικο τι φυσιγγια εχεις χρησιμοποιησει μεχρι τωρα και ποια σου αρεσαν περισσοτερο για να δω λιγο στις προτιμησεις σου κ να σου προτεινω με μεγαλυτερη ασφαλεια?
 
Νικο τι φυσιγγια εχεις χρησιμοποιησει μεχρι τωρα και ποια σου αρεσαν περισσοτερο για να δω λιγο στις προτιμησεις σου κ να σου προτεινω με μεγαλυτερη ασφαλεια?

Καλό απόγευμα φίλε Αρη έως τώρα έχω ρίξει το biturbo της Λάμπρο στα 36 γραμμάρια,το μαύρο το semi πρόσφατα τα winchester Super Speed στα 36 γραμμάρια και αυτά, RC4 στα 35 γραμμάρια και Mythos semi!Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πέσει σε πουλιά ακόμα ώστε να ρίξω αρκετά φυσίγγια και να καταλάβω τι μου ταιριάζει αν και μου αρέσει γενικά το φυσίγγι μου να είναι λίγο δυνατό
 
Καλό απόγευμα φίλε Αρη έως τώρα έχω ρίξει το biturbo της Λάμπρο στα 36 γραμμάρια,το μαύρο το semi πρόσφατα τα winchester Super Speed στα 36 γραμμάρια και αυτά, RC4 στα 35 γραμμάρια και Mythos semi!Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πέσει σε πουλιά ακόμα ώστε να ρίξω αρκετά φυσίγγια και να καταλάβω τι μου ταιριάζει αν και μου αρέσει γενικά το φυσίγγι μου να είναι λίγο δυνατό

Eδω θα διαφωνησω λιγο, ειδικα αν κυνηγας χαραμα κ σουρουπο, οπως πιστευω οτι γινεται συνηθως περα απο λιγες μερες κατ εξαιρεση... Ο λογος που διαφωνω ειναι οτι το χαραμα κ το σουρουπο τα παπια συνηθως τα τουφεκαμε σχετικα κοντα, κ οταν λεω σχετικα κοντα εννοω, προσωπικα, μεχρι 40 μετρα... Μεχρι αυτη την αποσταση κ χωρις πολυ ασχημο καιρο, ενα φυσιγγι που σεβεται τον εαυτο μου με σκαγια νουμερο 6 θα μας δωσει ολα τα παπια... Σε αυτες τις απσοτασεις λοιπον παιζει σημαντικοτερο ρολο να μεινουμε οσο καλυτερα μπορουμε πανω στη "σκια" που θα τουφεκισουμε για να κανουμε δευετρη κ τριτη τουφεκια αν χρειαστει χωρις να χασουμε τη μπαλα απο την ανακρουση, παρα ενα δυαντο φυσιγγι που ειναι φτιαγμενο να ανταποκριθει σε πολυ δυσκολες καιρικες συνθηκες...
Εγω θα σου προτεινα να δοκιμασεις σε μαλακα φυσιγγια τα F2 Classic 34 gr, τα MB EXtra 35 gr, τα RC4 Serie Oro 35 gr και τα B&P MYthos 37 gr για πιο μακρινες τουφεκιες...
Αφου σου αρεσουν ομως κ τα πιο δυνατα φυσιγγια θα σου προτεινα μιας κ εισαι "γειτονας" να δοκιμασεις τα Concord και τα Winner Του ΚΟυτουμανου σε 33 και 36 γρ αντιστοιχα, καθως κ ενα φυσιγγι (δεν ειμαι σιγουρος αν το βγαζει ακομα) του φιλου του Βενδρα του Σωτηρη στα 33,5 γρ μρ ΜΒ32...
 
Επειδη ειχα αυτο το οπλο εικοσι χρονια σου λεω οτι σχεδον παντα κυνηγουσα στο βαλτο πρωτα με g7 spesial 34 gr και τωρα οποτε παω με superkill μπλε 35 gr. Επισης πολυ καλα αποτελεματα με lambro καφε
πετρο ασχετο με το θεμα αλλα πηγαινε ρε φιλε να γραψεις τις πρωτες εντυπωσεις απο τη m2 στο μπενελα team
 
Ευριπιδη αν και of topik δεν ειχα ευκαιρεια ακομη, μια νερα μονο εριξα δεκα φυσιγγια μονο για την επωμιση και την ανακρουση και πραγματικα εντυπωστηκα, μηδεν ανακρουση με 33 γρ.superkill και φοβερη στην επωμιση με την υπερηψωνενη ριγα. Σε λιγες ημερες θα εχω αναλυτικες εντυπωσεις
 
Ευριπιδη αν και of topik δεν ειχα ευκαιρεια ακομη, μια νερα μονο εριξα δεκα φυσιγγια μονο για την επωμιση και την ανακρουση και πραγματικα εντυπωστηκα, μηδεν ανακρουση με 33 γρ.superkill και φοβερη στην επωμιση με την υπερηψωνενη ριγα. Σε λιγες ημερες θα εχω αναλυτικες εντυπωσεις
αυτο αρκει.για την υπεριψωμενη ηθελα ν ακουσω πιο πολυ γιατι ημουνα σιγουρος οτι θα σε βολευε.σε βαζει κατ ευθειαν και χωρις κοπο στο στοχο και οσο για την ανακρουση δεν εχω προβλημα εγω που δεν ειναι comfort ποσο μαλλον η δικια σου.η συνεχεια στο αναλογο topic
 
την υπεριψωμενη ηθελα ν ακουσω
Αυτο ρε παιδια με την υπεριψωμενη ριγα με χει βαλει και μενα σε σκεψεις.Συγκεκριμενα ενας γνωστος μου αγορασε προσφατα μια καραμπινα baikal, σαν οπλο οταν το επιασα στα χερια μου, ενταξει,δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε,ομως η υπεριψωμενη ριγα που ειχε μου ηρθε με τη μια....μου αρεσε η σκοπευτικη της γραμμη.Οι μονες καραμπινες,που τουλαχιστον εγω ξερω με υπεριψωμενη ριγα ειναι η franchi affinity rib και benelli m2 και επειδη εχω benelli,αρχιζω να καλοβλεπω τη franchi.Υπαρχουν αποψεις απο το συγκεκριμενο οπλο ή απο αλλα με υπεριψωμενη ριγα σε σχεση παντα με την απλη ριγα; και γενικα ολες οι εντυπωσεις για υπερ. ριγα, καλοδεχουμενες.Να κανουμε και κουβεντα για το θεμα .:)
 
γεια χαρα και παλι στην παρεα σημερα και παλι 2 ομορφα αρσενικα !!

θα πω μια μικρη ιστορια,,,,, εχθες μαθαινω απο εναν φιλο οτι τα φυσιγκια που δουλευω πλεον δεν υπαρχουν λογο ζητησεις αμεσως γυρναω εχθες απο το κυνηγι παιρνω λεφτα και παω να δω τι γινετε γιατι ειχα απομεινη με 2 κουτια απο τα καλα φυσιγκια και οντως εχω φαει ολη την θεσσαλονικη και πουθενα δεν υπαρχουν ,,,,γαματα απο μεσα μου λεω δραμα ερχονται και κακοκαιριες την πατησα εεεεεεεεεε να μην τα πολυλεω σε ενα μαγαζι με βαζουν στην πριζα να δοκιμασω ενα κουτι 34γραμαρια νο6 πολυ γνωστης εταιριας για να παιρνω απο αυτα αλη φορα ,,,δεν γαμιετε με κρυα καρδια τα παιρνω !!
ετσι και σημερα τα βαζω μονο τα καινουργια στην τσεπη για μια δοκιμη μονο με αυτα στηνομαι στο καρτερι στο σουρουπο βλεπω 6 μεγαλα μπουλουκι μαζεμενα ερχονταν καταπανω μου χαμηλα για σκωτωμα σκυβω μην με δουν και σηκωνωμε στα περιπου 20 βαρια βαρια και ξεκηναω μπαμ στο μπουγιο στα μουτρα σχεδον λιγο τραβερσα στυλ η πρωτη γονατουν 2 αλλα δεν πεφτουν σοκαρομαι λιγο σημαδευο καλητερα μπαμ δευτερο και καπακια παταω και την δευτερη πιο μπροστα οσο μπορουσα γιατι παλι τα πουλια δεν ειχαν ανοιξει καλα μεταξι τους αλλα παλι σημαδευα σε συγκεκριμενα πουλια μετα την πρωτη τελικα στην τριτη που εριξα φτερωσε το πρασινο ολοζωντανο και το κυνηγουσα στο χωραφι επαθα πλα να μην αφησω ενα πουλι σεκος το πρασινο μεσα στα αιματα οχι μνο απο το φτερο αλλα και στα μουτρα και το στηθος μεσα στο αιμα στην φωτο δεν ξερω αν φενετε επρεπε να βγαλω μια κοντινη να δειτε η να το ανοιγα στην φωτο στο στηθος χαλια η διατρησει χαλια τα 2 τα πρωτα που πηραν σκαγια απο την πρωτη τουφεκια τα ειδα πεσαν 2-3 χωραφια μακρια μου σε διαφορετικες πορειες τζαμπα τα πουλια αμαρτια χαλαστηκα ,, αντε αστο αυτο μετα περναει ενα μικρο αργα και ομορφα το παταω μια ωραια τουφεκια πεφτει τα ιδια το κυνηγουσα στο χωραφι παλι μεσα στο αιμα να ηταν τυχαιο δεν ξερω αλλα και αυτα τα φυσιγκια τελιωσαν για μενα θα παν στην ακρη για κανα μαυροπουλι η για την αλαγη του χρονου !!!
το καλο ειναι οτι μηλησα μετα ενα φιλο και βρηκαμε τα φυσιγκια σε ενα χωριο και θα παμε αυριο να παρουμε απο καμια 10ρια κουτια ο καθενας μας τα κρατησε ο ανθρωπος,, μεχρι να ελπισουμε να βγαλουμε κανα μηνα με αυτα μπας και φανουν και στα κοντινα μαγαζια που τα παιρναμε γιατι ειναι εισαγωμενα !!!

image posting
 
Back
Top