Μικρές απολαύσεις...

Ας πουμε μικρα πραγματα αληθινες απολαυσεις που ζουμε μεσα απο την επαφη μας νε την φυση...με το κυνηγι...με το ψαρεμα.....πραγματα που καποιοι ισως δεν ζησουν η δεν παρατηρήσουν ποτε....κ που πραγματικα αξίζει να ζησει καποιος...πραγματα που ειναι μπροστά μας.....κ πολλοι δεν τα χουν ποτε ομως δει.
 
Ας πω κατι οχι κυνηγετικό για αρχή. ...
Οταν νωρις το πρωι...η αργα το απόγευμα. ...ποτιζει κανεις στο χερι κ παταει ανυπολητος το βρεγμενο χωμα μεσα στο πρασινο.....με μυρωδιες απο ντοματα κ πιπερια......αυτη η δροσια κ που νιωθεις πραγματικα να σε μέρος της γης...της φυσης......σε κανει να χσλαρωνεις απίστευτα
 
Μία είναι για μένα η απερίγραπτη αίσθηση.....
Να ξημερώνει χειμώνα στην εξοχή και να σκάει ο ήλιος, να αρχίζει να μου καίει τα μάτια αλλά εγώ να προσπαθώ να κρατώ τα μάτια μου, πάνω του, όσο μπορώ.....κι ας μη περάσουν πουλιά...δεν με νοιάζει εκείνη τη στιγμή:)
 
Όλα στο κυνηγι κ στο ψάρεμα έχουν την ομορφιά τους..
Απο το να ανοίξεις το κουτί τα φυσιγγια κ να τα βάλεις στην φυσιγγιοθηκη μέχρι να δέσεις τα αγκίστρια σου στο ψάρεμα..
Η πιο όμορφη στιγμή στο κυνηγι ειναι όταν πέφτει το θήραμα απο την δική μας τουφεκιά κακά τα ψέματα αυτή ειναι η αλήθεια..
Στο ψάρεμα όταν πιάσουμε κάποιο ψάρι και νιώσουμε το τράβηγμα του που μας κάνει να καρδιοχτυπαμε μέχρι να το βγάλουμε εξω..
Αυτο που μου αρέσει στο κυνηγι ειναι το ξημέρωμα που πάω να πιάσω καρτερι κ μόλις φτάσω βγάζω απο το γιλέκο έναν χτυπητό καφέ περιμένοντας να ξημερώσει μήπως και ακούσω καποιο τσιν τσιν η να δω κάνα τρυγόνι στον οριζοντα..
Τα ίδια κ τις καλές εποχές στα απογευματινα τις τσίχλας.
Ακόμα μου αρέσει να βλέπω άδειους κάλυκες κατω..Ξέρω ξέρω δεν μπορείτε να με καταλάβετε αλλα μου θυμίζει ότι υπάρχουν ακόμα κυνηγοί και ότι καπιοι άλλοι συνάδελφοι πέρασαν απο εδώ πριν απο μένα..Δεν μπορώ να φανταστώ κυνηγοτοπο χωρίς κάλυκες..Το γνωρίζω ότι ειναι περίεργο αλλά απο πάντα ήμουν ειλικρινης..
Μου αρέσει που όταν έχω το πρωί να πάω κυνηγι το βράδυ απο την αγωνία δεν κοιμαμε λες και θα πάω για πρώτη φορα κυνηγι,και αυτο συμβενει ακόμα κ στην ταπεινή τσιχλιτσα.
Νομίζω ότι σαν πολλά σας ειπα..Τελικά η απολαύσεις δεν ειναι μικρές αλλα πολλές και πολυ πολυ μεγάλες..
 
Πραγματικά είναι τόσα πολλά αυτά που παίρνω απο την επαφή μου με την φύση που μπορώ να γράψω σελίδες :)

Τι να πρωτοθυμηθώ !!!!!
Δεν θα ξεχάσω ποτέ τα ταξιδια μου στο Αιγαίο για μπαλάδες.
Φεύγαμε νυχτα απο το Λαύριο και μας έπιανε το ξημέρωμα κοντα στην Τζια.
Η στιγμή που έβγαινε ο ήλιος απο το πέλαγος ηταν μοναδική , λες και έπαιρνε φωτιά η θαλασσα.:)

Επισης , κάθε φορά που ταξιδεύω με την μοτοσυκλέτα μου στα Ελληνικά βουνά και σε καθε στροφή με περιμενει μια εκπληξη με χρωματα , μυρωδιές εικόνες.

Κάθε φορά που περιμένω το ξημέρωμα στο καρτέρι και οι ήχοι απο το ξυπνημα της φύσης .

Ολα αυτά περιέχουν αμέτρητες στιγμές , μοναδικές για μένα , πραγματικής ευτυχίας ....
 
Οι μυρωδιές της πρώτης βροχής του Φθινοπώρου...
Να φυσάει και το αερακι να μυρίζει βροχή...
Και όταν αρχίσει να πέφτει η πρώτη ψιχάλα, αυτή η μυρωδιά του βρεμένου χώματος...
 
Last edited:
Ολα όσα λέτε παραπάνω ειναι ωραια! Αν ειχα να επιλέξω θα έλεγα τη μυρωδιά της γης μετα τις πρώτες βροχές του φθινοπώρου όπως λεει και ο Σπύρος! Η απόλυτη ηρεμία οταν πας νωρις για να πιάσεις το καρτερι το καλοκαιράκι! Για την παρεα δεν αναφέρομαι καν ουτε για την προηγούμενη ημερα της προετοιμασίας!
 
Μικρες απολαυσεις, μαλλον μεγαλες απολαυσεις. Μυρωδιες, ηχοι, χρωματα. Πανδαισια αισθησεων. Οτι αισθανεσαι κεινη τη στιγμη, απο τον πρωινο καφε, εως την επιστροφη στο σπιτι, ειναι μια μικρη απολαυση, ενας θριαμβος της φυσης απεναντι στην αλλοτριωση του ανθρωπινου οντος.
 
για μενα ολα τα λεφτα ειναι η προετοιμασια.το συναισθημα της χαρας να σηκωθεις το πρωι χειμωνα οταν οι αλλοι κοιμουνται να ετοιμασεις τον καφε σου την αγωνια οπως πας στον προορισμο σου αν θα εχεις τις συναντησεις που εναγωνιως αποζητας και φυσικα οι μυρωδιες και η πανδαισια των χρωματων της φυσης που αναμιγνυονται και δημιουργουν αυτη τη μοναδικοτητα που εχω την ευτυχια να ζησω ενω αλλοι δεν το εχουν ζησει ποτε
 
Last edited:
ξημέρωμα στο καρτέρι όλα τέλεια όπως πάντα οι αισθήσεις στο φούλ καταγράφουν μυρωδιές,κινήσεις,εικόνες
ξαφνικά το<< τστί τσιτ>> του κοκκινολαίμη.....οι αισθήσεις φρενάρουν και λειτουργούν μπερδεμένες.....έρχονται οι μαύρες.......
θέε μου τρέλλα δεν το χορταίνω .RESPECT.
 
ξημέρωμα στο καρτέρι όλα τέλεια όπως πάντα οι αισθήσεις στο φούλ καταγράφουν μυρωδιές,κινήσεις,εικόνες
ξαφνικά το<< τστί τσιτ>> του κοκκινολαίμη.....οι αισθήσεις φρενάρουν και λειτουργούν μπερδεμένες.....έρχονται οι μαύρες.......
θέε μου τρέλλα δεν το χορταίνω .RESPECT.
Τιιιιιιιιι......περιγραφη !!! Ηδονη...buy buy.
 
ξημέρωμα στο καρτέρι όλα τέλεια όπως πάντα οι αισθήσεις στο φούλ καταγράφουν μυρωδιές,κινήσεις,εικόνες
ξαφνικά το<< τστί τσιτ>> του κοκκινολαίμη.....οι αισθήσεις φρενάρουν και λειτουργούν μπερδεμένες.....έρχονται οι μαύρες.......
θέε μου τρέλλα δεν το χορταίνω .RESPECT.
Και η τρέλα είναι πως όσα χρόνια και να περάσουν το συναίσθημα που περιγράφεις Μάκη δυναμώνει αντί να μειώνεται!
 
Όλα στο κυνηγι κ στο ψάρεμα έχουν την ομορφιά τους..
Απο το να ανοίξεις το κουτί τα φυσιγγια κ να τα βάλεις στην φυσιγγιοθηκη μέχρι να δέσεις τα αγκίστρια σου στο ψάρεμα..
Η πιο όμορφη στιγμή στο κυνηγι ειναι όταν πέφτει το θήραμα απο την δική μας τουφεκιά κακά τα ψέματα αυτή ειναι η αλήθεια..
Στο ψάρεμα όταν πιάσουμε κάποιο ψάρι και νιώσουμε το τράβηγμα του που μας κάνει να καρδιοχτυπαμε μέχρι να το βγάλουμε εξω..
Αυτο που μου αρέσει στο κυνηγι ειναι το ξημέρωμα που πάω να πιάσω καρτερι κ μόλις φτάσω βγάζω απο το γιλέκο έναν χτυπητό καφέ περιμένοντας να ξημερώσει μήπως και ακούσω καποιο τσιν τσιν η να δω κάνα τρυγόνι στον οριζοντα..
Τα ίδια κ τις καλές εποχές στα απογευματινα τις τσίχλας.
Ακόμα μου αρέσει να βλέπω άδειους κάλυκες κατω..Ξέρω ξέρω δεν μπορείτε να με καταλάβετε αλλα μου θυμίζει ότι υπάρχουν ακόμα κυνηγοί και ότι καπιοι άλλοι συνάδελφοι πέρασαν απο εδώ πριν απο μένα..Δεν μπορώ να φανταστώ κυνηγοτοπο χωρίς κάλυκες..Το γνωρίζω ότι ειναι περίεργο αλλά απο πάντα ήμουν ειλικρινης..
Μου αρέσει που όταν έχω το πρωί να πάω κυνηγι το βράδυ απο την αγωνία δεν κοιμαμε λες και θα πάω για πρώτη φορα κυνηγι,και αυτο συμβενει ακόμα κ στην ταπεινή τσιχλιτσα.
Νομίζω ότι σαν πολλά σας ειπα..Τελικά η απολαύσεις δεν ειναι μικρές αλλα πολλές και πολυ πολυ μεγάλες..
.RESPECT.
 
Φανταζομαι το συνεσθηματα που νιωθετε ολοι εσεις ρε παιδια που εχετε χρονια εμπειριας στον κυνηγοτοπο.......!!
Θα ηθελα και ελπιζω στην παρεα αυτη να μου δωθει η ευκαιρια να βρεθουμε μαζι με καποιυς φιλους και να βιωσω κυνηγετικες εμπειριες και σε κυνηγια αλλων θηραματων
εκτος της τσιχλας που ξερω μεχρι τωρα . Ακουω περιγραφες και εικονες .........και απλα ονειρευομαι !!!!
Μακαρι.....!
 
Το κυνήγι είναι απολαυστικό γιατί απλά το συνθέτουν μικρά απολαυστικά πράγματα.
Ξεκινάν με την γλυκιά προσμονή,τον ελληνικό που θα ψήσεις στην ξυλόσομπα μαζί την υπόλοιπη παρέα,την ανατολή που θα αντικρίσεις απο κάποιο μεγάλο υψόμετρο νιώθοντας ηρεμία. Επειτα, η ένταση που θα νιώσεις κατα την ξαφνική παρουσία του θηράματος,μέχρι να ακουσεί η βοή και να γεμίσουν τα ρουθούνια σου την κάπνα της μπαρούτης..Τελος, για μένα το ποιο απολαυστικό είναι οι εικόνες..Αυτές που βιώνεις με τα μάτια σου και προσπαθείς να τις ταυτίσεις με αυτές του μυαλού σου.Τότε που πιτσιρίκος ακόμα άκουγες τις ιστορίες των μεγάλων και τις έπλαθες εικόνες.
 
Δεν ανοιξα τυχαια το θεμα παιδες
Έχει σκοπο.
Για εμας....να μας θυμίσει γιατι ειμαστε κυνηγοι.....κ να μας δωσει δύναμη στον καθημερινο αγώνα που δινουμε.
Ειναι κανεις σας που δεν ταξιδεψε με το νου σε κυνηγια κ στιγμές τους οταν το διεβασε?
Νομιζω οχι.
Εχει κ αλλο σκοπο ομως.
Για οσους μας διαβαζουν κ δεν μας πανε.....να δουν τι σημαίνει για μας αυτο το μικρό κ ασήμαντο που βλεπουν αυτοι.......ποσο μεγαλο κ σημαντικο ειναι για μας.
Καποοι γενιουνται κ πεθαινουν κ δεν θα δουν ποτε ανατολη ξ ηλιοβασίλεμα.
Τα πουλια να ξυπνουν.
Την γη να αχνιζει.
Να ανασανουν οξυγονο τοσο βαθια λες κ θελουν.να σπάσουν τα πνευμόνια τους.
Την μυρωδια του χωματος με τα την βροχη.....
Να δουν τα μεγιστα που δινει η φυση.....για οσους την ζουν στ αλήθεια. ..κ οχι στα λογια.
Συνεχιστε.......στιγμη στιγμη θα ζωγραφιστει εας πίνακας με μεσα ολα οσα αγαπησαμε
 
Back
Top