Μια δοκιμή δραμιών: Flite Control vs Standard Buckshot

Prowler®

Banned
Ένας αμερικάνος έκανε ένα τεστ για να διαπιστώσει την απόδοση της βυσμάτωσης Flite Control σε σχέση με την συμβατική και ανέβασε το βιντεακι.
Θα ήθελα να σχολιάσετε το τεστ: τι σας άρεσε - τι δεν σας άρεσε, τι νομίζετε έκανε σωστά και τι λάθος...
Ελεύθερα την άποψή σας... εσείς πως θα κάνατε το τεστ;

 
Ο στόχος είναι ανθρώπινη φιγούρα και δοκιμάζει law enforcement πυρομαχικό με law enforcement όπλο άρα (μάλλον) δεν τα δοκιμάζει για κυνήγι ...

Λάθος
Δεν στηρίζει όπλο
Τα φυσίγγια δεν έχουν τις ίδιες ταχύτητες
Δεν μετράει τις ταχύτητες
Δεν χρησιμοποιεί το προτεινόμενο τσοκ από τον κατασκευαστή για κάθε φυσίγγι (αν προτείνεται)
Δεν μετράει τουλάχιστον διάτρηση (αφού δεν μετράει αρχική)

Σωστό
Είναι μεγάλη φάτσα και έχει πλάκα
Είναι πορωμένος μιας και κάνει δοκιμές με χιόνι
Γράφει ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε δράμια μακρυά (safety first)
 
Άλλος κανείς; πως θα κάνατε το τεστ;

Ποιο ειναι το τεστ βρε Μαριε ???
Εγω δεν καταλαβα τι κανει....το μονο που καταλαβα ειναι οτι ξεκιναει απο τις 25 γυαρδες για να
καταληξει στις 100!!!
Και εγω σκεφτομαι.....Τι νοημα εχουν τα βολια στα 100 μετρα ???
Με τι ταχυτητες τα ριχνει....και τι ενεργεια εχουν ???
Μπορουν να κρατησουν θηραμα σε αυτα τα μετρα ???
Αυτα τα ολιγα απο εμενα...γιατι τα Αγγλικα μου ελαχιστα....εως ανυπαρκτα .

ΥΓ. Μου θυμησε το βιντεο.....με το Ν7,5 στα 85 μετρα.....
 
Ποιο ειναι το τεστ βρε Μαριε ???
Εγω δεν καταλαβα τι κανει....το μονο που καταλαβα ειναι οτι ξεκιναει απο τις 25 γυαρδες για να
καταληξει στις 100!!!
Και εγω σκεφτομαι.....Τι νοημα εχουν τα βολια στα 100 μετρα ???
Με τι ταχυτητες τα ριχνει....και τι ενεργεια εχουν ???
Μπορουν να κρατησουν θηραμα σε αυτα τα μετρα ???
Αυτα τα ολιγα απο εμενα...γιατι τα Αγγλικα μου ελαχιστα....εως ανυπαρκτα .

ΥΓ. Μου θυμησε το βιντεο.....με το Ν7,5 στα 85 μετρα.....
Η δοκιμή γίνεται σε μια χώρα με πολύ διαφορετικούς νόμους από τους δικούς μας. Αυτός δοκιμάζει το όπλο για περίπτωση αυτό άμυνας και όχι για θήραμα σαν το γουρούνι γι'αυτό και το όπλο είναι στημένο για κλειστούς χώρους, όπου τα 25 η πενήντα ( πόσο μάλλον τα 100 μέτρα) είναι ακραίες αποστάσεις
 
Σε χώρες που επιτρέπεται, το λειοκαννο χρησιμοποιείται για αυτοάμυνα εντός οικίας. Ας μετρήσει όποιος θέλει τη μεγαλύτερη απόσταση που έχει μέσα στο σπίτι του άντε και στη βεράντα του. Δύσκολα ξεπερνά τα 15 μέτρα και για εκεί προορίζεται το όπλο αυτό και τα βόλια απλά ο άνθρωπος στο βίντεο ήθελε να δει τα όρια του όπλου και των φυσιγγίων του.
 
Σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας, ας πω κι εγώ ΠΩΣ θα την έκανα την δοκιμή!

Κατ΄ αρχάς η ιδέα να διαπιστώσει τις διαφορές μεταξύ συμβατικής βυσμάτωσης και βύσματος Flite Control μου αρέσει πολύ! την ασπάζομαι! είναι δοκιμή που θα έκανα κι εγώ ευχαρίστως, μόνο που δεν θα την έκανα έτσι!

Κατ΄ αρχήν για να διαπιστώσω τις αποδόσεις της Α & Β βυσμάτωσης τι πρέπει να κάνω;
Μα φυσικά να κρατήσω όλες τις παραμέτρους σταθερές και η μόνη μεταβλητή να είναι το είδος της τάπας! πράγμα που ο αμερικάνος ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ!

ποιες είναι αυτές οι παράμετροι;
Α. φυσίγγι (πρέπει να αλλάζει μόνο η βυσμάτωση)
Β. οπλο - τσοκ (λυμένο ζήτημα - σταθερές παράμετροι αφού χρησιμοποιεί το ίδιο όπλο -τσοκ)
Γ. απόσταση ή αποστάσεις βολής (λυμένο ζήτημα - σταθερές παράμετροι αφού ρίχνει στις ίδιες αποστάσεις 25 - 50 100 γιάρδων)
Δ. καιρικές - συνθήκες υψόμετρο (εξ αρχής λυμένο ζήτημα - σταθερές παράμετροι εφόσον οι δοκιμές γίνονται στον ίδιο τόπο την ίδια ώρα)

που κάνει λάθος; μα φυσικά στο Α:. στο φυσίγγι, χρησιμοποιεί φυσίγγι της ίδιας εταιρείας με ίδιο Νο δραμιών αλλά διαφορετικού υλικού (επιχαλκωμένα - μολύβδινα σκέτα) και διαφορετικών αρχικών ταχυτήτων!
όταν λοιπόν δοκιμάζουμε πορτοκάλια πρέπει να συγκρίνουμε πορτοκάλι με πορτοκάλι κι όχι πορτοκάλι με σαγκουίνι και να λέμε δοκιμάσαμε "πορτοκάλια" - ίσως είναι άστοχο το παράδειγμά μου αλλά θέλω να "μπείτε" στην λογική μου......

τι έπρεπε να κάνει; μα να επιλέξει φυσίγγια ίδιου μήκους κάλυκα , ίδιων αρχ. ταχυτήτων, ίδιας γόμωσης με ίδια σφαιρίδια και ίσο αριθμό δραμιών! αν είναι δυνατόν της ίδιας εταιρείας! Το μόνο που θα άλλαζε θα ήταν η βυσμάτωση....
εγώ λοιπόν θα διάλεγα:
1ον https://www.federalpremium.com/shotshell/premium-slug-buckshot/vital-shok-buckshot/11-P154+00.html Part # P154 00
2ον https://www.federalpremium.com/shot...kshot-with-flitecontrol-wad/11-PFC154+00.html Part # PFC154 00

Δεύτερο ζήτημα ΠΟΛΥ ΚΡΙΣΙΜΟ!
Όταν λέω ότι η βασική επιστήμη που βασίζεται η βλητική του λειόκαννου είναι η στατιστική τι εννοώ:
Ο κύριος αυτός βάλει μόλις από ΕΝΑ φυσίγγι κάθε τύπου στην κάθε απόσταση! μάλιστα στις 100 γιάρδες δεν μπαίνει καν στον κόπο να ρίξει τον έναν τύπο (έχει βγάλει ήδη το "αποτέλεσμά" του)
Ο αριθμός αυτός των φυσιγγίων είναι ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ για την εξαγωγή ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΟΣ!
Διότι απλούστατα μπορεί έστω το 1 φυσίγγι της πεντάδας να μην είναι καλογεμισμένο, να μην αποδίδει το ίδιο όπως τα άλλα!
Κάποτε ο Δάσκαλος Νικήτας Κυπρίδημος έστειλε στην τράπεζα δοκιμών του μπιρμιγκχαμ ένα σωρό τύπους φυσιγγίων για βαλλιστική εξέταση και δημοσίευσε τα αποτελέσματα, θα σας παραθέσω ένα μικρό απόσπασμα από απάντηση στον εξαιρετικό του ιστότοπο:
"Πρώτη παρατήρηση είναι η ανομοιομορφία ταχυτήτων σε φυσίγγια από το ΙΔΙΟ ΚΟΥΤΙ, όταν ρίχνονται σε απόλυτα κλειστό και σταθερό κανόνι δοκιμών. Το κανόνι δοκιμών δεν έχει αδράνεια, ελατήρια ή οπές αερίων για να χάσει ώθηση. Στις δοκιμές φυσιγγίων που είχαμε κάνει στην Τράπεζα Δοκιμών του Μπέρμιγχαμ, όπου δέκα φυσίγγια από το ίδιο κουτί, ρίχτηκαν σε κανόνι δοκιμών, άρα κλειστή κάννη χωρίς καμία διαφυγή, οι διακυμάνσεις ταχυτήτων κυμαίνονταν από 15 μέτρα ανά δευτερόλεπτο σε μια παρτίδα δέκα φυσιγγίων, μέχρι και 100 μέτρα σε μιαν άλλη παρτίδα."
http://oplognosia.com/?p=8842

Συνεπώς θα έπρεπε να ρίξει από 5 φυσίγγια. Εγώ θα έριχνα από τρία για οικονομία χωρίς να πολυδιακινδυνέψω την εξαγωγή ΣΩΣΤΩΝ συμπερασμάτων

Τρίτο ζήτημα:
Βλητική του τέλους
Κάνει ελλιπή ανάλυση της βλητικής του τέλους "εξετάζοντας" μόνο κατανομές χωρίς να ελέγξει διατρήσεις (βάθος και ομοιομορφία διατρήσεων των διαφορετικών σφαιριδίων).... και ούτε σωστό έλεγχο των κατανομών κάνει......

Εν πολλοίς βγάζει το "συμπέρασμά" του μετά από 4 βολές, το οποίο μπορεί κατά τύχη να είναι σωστό, πλην όμως η προσέγγιση του είναι ΑΝΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗ!!!!
Η αυτού εξοχότης η αφεντομουτσουνάρα μου, θεωρεί πως έτσι ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΣΦΑΛΗ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ........

Αυτά τα ολίγα για να καταλάβουν όσοι φίλοι δαπανούν χρόνο για να με διαβάσουν, το ΠΩΣ αντιλαμβάνομαι την έννοια "βαλλιστικές Δοκιμές".....
Εγώ επιπλέον θα προτιμούσα να κάνω δοκιμές στις 25 - 50 -75 γιάρδες και θα έβαζα κι άλλον έναν συνδυασμό όπλου τσοκ στο παιχνίδι
τουτέστιν 3Χ3Χ2Χ2=36 φυσίγγια 50+ 39,6 = 89,6$ κόστος μόνο τα φυσίγγια χώρια τον κόπο και άλλα έξοδα....
 
Επίσης:

το όπλο θα έπρεπε να στηρίζεται όπως προανέφερε ο φίλος Βασίλης

Στόχος ανθρωπινη σιλουέτα μπρρρρ.... ανατριχιάζω..... θα έπρεπε να είναι χαρτιά 100Χ 100 πιθανόν να έβλεπε και "χαμένα" δράμια......

κοιτάξτε λίγο την βολή του συμβατικού συκεντρωτήρα στις 50 γυαρδες, κάτι με λέει πως έπεσε σε ελλαττωματικό φυσίγγι......
 
Back
Top