Μηχανισμοί λειόκαννων

Καλημέρα Θοδωρή



Για πρώτη φορά θα πω στον Θοδωρή πως κάνει λάθος ( βέβαια ο ίδιος αναφέρει πως δεν γνωρίζει πως λειτουργεί ο μηχανισμός αδράνειας), αυτό που λέει ο Βασίλης είναι σωστό και αναμενόμενο. Για να λειτουργήσει ο μηχανισμός αδράνειας, βασική προϋπόθεση είναι το φυσίγγι να έχει αρκετή ενέργεια ώστε το κλωτσημα να κάνει το όπλο να τιναχτει στιγμιαία προς τα πίσω, έτσι το κέλυφος του κλείστρου που δεν είναι δεμένο πάνω στο όπλο, αντιστέκεται στο κτύπημα που δέχεται απο το ελατηριο που στέκεται ανάμεσα στο κλείστρο και το υπόλοιπο όπλο ,με αποτέλεσμα να συμπιεστει το ελατηριο . Αν το όπλο δεν μπορεί να κινηθεί προς τα πίσω όλα τα μέρη του μηχανισμού θα παραμείνουν ακίνητα και δεν θα λειτουργήσει κανένας αυτοματισμός, αντίθετα αν το όπλο κρατηθεί χαλαρά, ειδικά με την κάννη προς τον ουρανό, θα λειτουργήσει ακόμη και με φυσίγγι 20 γραμμαρίων.
... άρα, αν κατάλαβα καλά, χωρίς την "στιγμιαία" κίνηση του όπλου προς τα πίσω (φαίνεται και στο βιντεο της Benelli), δεν επέρχεται συμπίεση στο ελατήριο! Με άλλα λόγια, δεν μένει το σώμα του όπλου αδρανές αλλά το έμβολο/bolt!!

Βασίλη, Λευτέρη, σας ευχαριστώ, σήμερα έμαθα κάτι καινούργιο!
 
Ναι σωστά τα λες. Έτσι δουλεύει. Ούτε εγώ έχω καταφέρει να βρω κάποια σχετική αναφορά και ούτε έχω καταφέρει να το εξηγήσω. Παρόλα αυτά όμως πριν πολλά χρόνια το είχα κάνει πείραμα και όντως μου έκανε εμπλοκές αν το κρατούσα στα χέρια και όχι στον ώμο.

Με έχει παιδέψει πολλές φορές να το εξηγήσω γιατί το έκανε αυτό αλλά ο μόνος τρόπος που ίσως να μπορούσα να το εξηγήσω-δικαιολογίσω είναι ενεργειακά.

Δηλαδή κρατώντας το στα χέρια το όπλο και με τον κύνδινο να μην σου φύγει από την ανάκρουση το κρατάς ασυναίσθητα πιο δυνατά και ασκείς μεγαλύτερη κόντρα από ότι αν το κρατούσες σε οριζόντια θέση στον ώμο με αποτέλεσμα τα χέρια να αποσβένουν πιο γρήγορα και πιο άμεσα μεγαλύτερο μέρος της κινητικής και δυναμικής ενέργειας της τουφεκιάς σε σχέση αν το κρατούσες στον ώμο. Έτσι η εναπομείναντα ενέργεια δεν επαρκεί να συμπιέσει το ελατήριο ώστε να έχει αρκετή ενέργεια για να κινήσει όσο χρειάζεται το κλειστρο προς τα πίσω υπερνικώντας και την αντίθετη δύναμη του ελατηρίου επανάταξης.

Δεν ξέρω αν όντως ισχύει το παραπάνω αλλά είναι η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω ώστε να δικαιολογήσω τις εμπλοκές που μου έκανε στο πείραμα αυτό.

Αυτό όμως στα αερίων δεν συμβαίνει γιατί όπως και να το κρατάς το όπλο το κλειστρο θα μετακινηθεί από την ενέργεια των αερίων που φεύγουν από την κάνη. Οπότε δεν έχεις τέτοια θέματα. Βέβαια χάνεις ένα μέρος της ενέργειας της τουφεκιάς από τα αέρια που από ότι λένε όλοι ειναι αμελητέα. Εγώ έχω αντίθετη γνώμη διότι για να έχουν τα αέρια αυτά αρκετή δύναμη ώστε να μετακινήσουν το κλειστρο προς τα πίσω πάει να πει ότι έχουν κάποια ενέργεια έστω και μικρή που θα μπορούσε να συμβάλει στην προώθηση της γόμωσης ενώ τώρα συμβάλει για την λειτουργία του όπλου. Προφανώς όμως ειναι αμελητέα και δεν φαίνεται διαφορά στις ταχύτητες της γόμωσης.
Εγω ετσι κρατοντας πολυ χαλαρα το οπλο κανω και την αεριων 391 εμπλοκη
 
... άρα, αν κατάλαβα καλά, χωρίς την "στιγμιαία" κίνηση του όπλου προς τα πίσω (φαίνεται και στο βιντεο της Benelli), δεν επέρχεται συμπίεση στο ελατήριο! Με άλλα λόγια, δεν μένει το σώμα του όπλου αδρανές αλλά το έμβολο/bolt!!
Ακριβώς ... Και το δεύτερο βίντεο είναι πολύ καλό.
 
Το πρώτο βιντεάκι ολα τα λεφτα, το εχω χαζεψει πολλες φορές αλλα ρε παιδια απορώ η ρίγα με τετοιο τραμπάκουλο πως καταφερνει και ζει τοσα χρόνια;
Παρατηρητικός μπράβο.
Και εμένα μου έκανε εντύπωση !!!!
 
Στα συστηματα αεριων ναι μεν η δυναμη προερχετε απο τα αερια αλλα το πιστονι κανει μια μικρη διαδρομη σε σχεση με τη διαδρομη του κλειστρου οποτε δινει μια αρχικη φορα στο κλειστρο και μετα η δυναμη της αδρανειας τερματιζει το κλειστρο πισω λογο της φορας που πηρε απο την ωθηση αεριων το πιστονι κανει μια κινηση των 25-30 χιλιοστον το κλειστρο πολυ μεγαλυτερη διαδρομη εχει
 
Το πρώτο βιντεάκι ολα τα λεφτα, το εχω χαζεψει πολλες φορές αλλα ρε παιδια απορώ η ρίγα με τετοιο τραμπάκουλο πως καταφερνει και ζει τοσα χρόνια;
Η ριγα στο video ειναι αποσπωμενη απο ανθρακονηματα κι απο τι φαινεται εχει καποια μικρα περιθωρια για ταλαντωση κατα την πυροδοτηση...τι γινεται ομως με τις κανες που εχουν σταθερες ριγες????
 
Η ριγα στο video ειναι αποσπωμενη απο ανθρακονηματα κι απο τι φαινεται εχει καποια μικρα περιθωρια για ταλαντωση κατα την πυροδοτηση...τι γινεται ομως με τις κανες που εχουν σταθερες ριγες????
Δεν κουνιούνται καν πιστεύω.
 
Back
Top