Μεταβίβαση όπλου

Kαλησπέρα φίλε,
Έχω ένα παρόμοιο ζήτημα. Θυμάσαι μήπως τη σχετική διάταξη ότι δεν είναι μέρος της κληρονομιαίας περιουσίας και ότι πάνε στους α΄βαθμού συγγενείς;
Σε ευχαριστώ.
Αν οι υπόλοιποι εγγύτεροι συγγενείς δηλώσουν υπεύθυνα ότι παραχωρούν το δικαίωμά τους, η αστυνομία το δέχεται. Επίσης πρόσεξε ότι από το Νοέμβριο απαιτείται ΚΑΙ χαρτί ψυχίατρου εκτός του παθολόγου.
 
Καλημέρα ξέρει κάποιος τους κωδικούς από τα παράβολα για την μεταβίβαση όπλου?

Παναγο ..η διαδικασια....ειναι ως εξεις. Αστυνομια...για μεταβιβαση θελει γνωματευση παθολογου...
γνωματευση ψυχιατρου....τα παραβολα στα δινει η αστυνομια...τα πληρωνεις στην τραπεζα...
δινεις τα χαρτια στην αστυνομια....και μετα σου δινει το χαρτι μεταβιβασης του οπλου...
Ολη αυτην την διαδικασια εκανα...και περιμενω το χαρτι της μεταβιβασης....δεν στο δινουν αμεσως
ισως περιμενεις 10 -12 ημερες φιλε!!!
 
Παναγο ..η διαδικασια....ειναι ως εξεις. Αστυνομια...για μεταβιβαση θελει γνωματευση παθολογου...
γνωματευση ψυχιατρου....τα παραβολα στα δινει η αστυνομια...τα πληρωνεις στην τραπεζα...
δινεις τα χαρτια στην αστυνομια....και μετα σου δινει το χαρτι μεταβιβασης του οπλου...
Ολη αυτην την διαδικασια εκανα...και περιμενω το χαρτι της μεταβιβασης....δεν στο δινουν αμεσως
ισως περιμενεις 10 -12 ημερες φιλε!!!
Ευχαριστώ κύριε Νίκο!!!
 
Παναγο ..η διαδικασια....ειναι ως εξεις. Αστυνομια...για μεταβιβαση θελει γνωματευση παθολογου...
γνωματευση ψυχιατρου....τα παραβολα στα δινει η αστυνομια...τα πληρωνεις στην τραπεζα...
δινεις τα χαρτια στην αστυνομια....και μετα σου δινει το χαρτι μεταβιβασης του οπλου...
Ολη αυτην την διαδικασια εκανα...και περιμενω το χαρτι της μεταβιβασης....δεν στο δινουν αμεσως
ισως περιμενεις 10 -12 ημερες φιλε!!!
Νικόλα, αν δεν την έχει προχωρήσει τη μεταβίβαση από ... πρόπερσι που ρώτησε, μάλλον δεν θα την κάνει ποτέ .sarcastic.
 
Αν οι υπόλοιποι εγγύτεροι συγγενείς δηλώσουν υπεύθυνα ότι παραχωρούν το δικαίωμά τους, η αστυνομία το δέχεται. Επίσης πρόσεξε ότι από το Νοέμβριο απαιτείται ΚΑΙ χαρτί ψυχίατρου εκτός του παθολόγου.
Σε ευχαριστώ.
 
Καλησπέρα σε όλους,
Πρόκειται να πουλήσω ένα όπλο σε κάτοικο άλλης περιοχής.
Ξέρει κάποιος να μου πει:
α. Τι πρέπει να κάνω εγώ (με την αστυνομία) ώστε να διαγραφεί από εμένα
β. Τι πρέπει να παραλάβω από τον αγοραστή
γ. Τι θα παραδώσω στον αγοραστή και κυρίως
δ. Ποιά είναι η χρονολογική σειρά των προηγουμένων
Δεν το έχω κάνει ποτέ και δεν ξέρω τι ισχύει σήμερα.
Σας ευχαριστώ
 
Καλησπέρα σε όλους,
Πρόκειται να πουλήσω ένα όπλο σε κάτοικο άλλης περιοχής.
Ξέρει κάποιος να μου πει:
α. Τι πρέπει να κάνω εγώ (με την αστυνομία) ώστε να διαγραφεί από εμένα
β. Τι πρέπει να παραλάβω από τον αγοραστή
γ. Τι θα παραδώσω στον αγοραστή και κυρίως
δ. Ποιά είναι η χρονολογική σειρά των προηγουμένων
Δεν το έχω κάνει ποτέ και δεν ξέρω τι ισχύει σήμερα.
Σας ευχαριστώ
Βγαζει αδια αγορας ο αγοραστης 3 χαρτια...στα στελνει βαζεις τα στοιχια σου στα χαρτια υπογραφης και κανης μια υπευθηνι δηλωση με το γνησιο της υπογραφης σου οτι πουλας το οπλο σε αυτον ....κρατας το 1 απο τα 3 χαρτια...και στελνεις το οπλο(αντηκαταβολι) μαζη με τα χαρτια και την οπλοκαταχι
 
Βγαζει αδια αγορας ο αγοραστης 3 χαρτια...στα στελνει βαζεις τα στοιχια σου στα χαρτια υπογραφης και κανης μια υπευθηνι δηλωση με το γνησιο της υπογραφης σου οτι πουλας το οπλο σε αυτον ....κρατας το 1 απο τα 3 χαρτια...και στελνεις το οπλο(αντηκαταβολι) μαζη με τα χαρτια και την οπλοκαταχι
Ευχαριστώ πολύ Ηλία.
Με την αστυνομία (τη δική μου) δεν έχω να κάνω τίποτα;
Και πως θα διαγραφεί το όπλο από μένα (από την αστυνομία);
 
Ευχαριστώ πολύ Ηλία.
Με την αστυνομία (τη δική μου) δεν έχω να κάνω τίποτα;
Και πως θα διαγραφεί το όπλο από μένα (από την αστυνομία);
Οταν καταθεση τα χαρτια αυτος φευγει απο το ονομα σου....γηνεται αυτοματα ...
 
Από κάτι που είχα ακούσει παλιότερα, αν αυτός δεν βγάλει ΑΚΚΟ εγώ πως κατοχυρώνομαι;
Παράνομος αυτός, αλλά υπόλογος εγώ.
Μα θα εχεις το ενα απο τα τρια χαρτια της αγοραπωλησιας. Αν αυτος πηρε το οπλο και δεν εβγαλε ΑΚΚΟ, ειναι αυτος υπολογος.
 
Από κάτι που είχα ακούσει παλιότερα, αν αυτός δεν βγάλει ΑΚΚΟ εγώ πως κατοχυρώνομαι;
Παράνομος αυτός, αλλά υπόλογος εγώ.
Πούλησα πρόσφατα δύο όπλα, ζήτησα να μου στείλουν την νεα ΑΚΚΟ (φωτό) στο όνομά τους για να είμαι σίγουρος ότι τα δήλωσαν. Βέβαια με την άδεια αγοράς που έχεις στα χέρια σου και την απόδειξη αποστολής αποδεικνύεται ότι έδωσες το όπλο. Η δική σου ΑΚΚΟ αποστέλλεται από το τμήμα του αγοραστή πίσω στο δικό σου τμήμα για να διαγραφεί.
 
Last edited:
Η άδεια αγοράς είναι συγκεκριμένη, δηλ. για το συγκεκριμένο όπλο, ή αόριστη δηλ. "Σου επιτρέπουμε να αγοράσεις όπλο";
Αν είναι αόριστη (που φαντάζομαι έτσι θα είναι), πως θα κατοχυρωθεί (αστυ)νομικά η αγοροπωλησία;
Είναι λοιπόν αρκετή (να πω ασφαλής) η άδεια αγοράς;
 
Η άδεια αγοράς είναι συγκεκριμένη, δηλ. για το συγκεκριμένο όπλο, ή αόριστη δηλ. "Σου επιτρέπουμε να αγοράσεις όπλο";
Αν είναι αόριστη (που φαντάζομαι έτσι θα είναι), πως θα κατοχυρωθεί (αστυ)νομικά η αγοροπωλησία;
Είναι λοιπόν αρκετή (να πω ασφαλής) η άδεια αγοράς;
Ναι, αρχικά είναι αόριστη, αλλά συμπληρώνεται μετά με τα στοιχεία του όπλου και του πωλητή.
 
Αν είναι αόριστη (που φαντάζομαι έτσι θα είναι), πως θα κατοχυρωθεί (αστυ)νομικά η αγοροπωλησία;
Είναι λοιπόν αρκετή (να πω ασφαλής) η άδεια αγοράς;
Δεν θα μπορούσες να έχεις την άδεια αγοράς στα χέρια σου αν δεν στην έδινε ο ίδιος ο αγοραστής προκειμένου να πάρει το όπλο ...
 
Ναι, αρχικά είναι αόριστη, αλλά συμπληρώνεται μετά με τα στοιχεία του όπλου και του πωλητή.
Ευχαριστώ Παντελή,
Αν έχω καταλάβει καλά, σου στέλνει την άδεια, συμπληρώνεις τα στοιχεία, κάνεις υπευθ. δήλωση "πωλησα στον....το τάδε όπλο", τη θεωρείς, κρατάς αντίγραφα και του στέλνεις όπλο, ΑΚΚΟ, υπ. δήλωση και την άδεια συμπληρωμένη.
Την αστυνομία δεν την ανακατεύεις πουθενά (ο πωλητής).
Ζητάς να σου στείλει και φωτογραφία της νέας ΑΚΚΟ (για να ησυχάσεις)
Σωστά;;;
 
Back
Top