Μεταβίβαση όπλου

Παιδες, εχω μια Berreta A301 την οποιο μου αφησε ενας φιλος ο οποιος εφυγε για εξωτερικο. Η αδεια του ληγει και θελει ανανέωση αλλα το οπλο απο αμέλεια ειναι ακόμα στο ονομα του φιλου μου. Μπορω να κανω μεταβίβαση στο ονομα μου εαν μου στείλει εξουσιοδότηση ωστε να κανω την ανανέωση τις αδειας;
 
Παιδες, εχω μια Berreta A301 την οποιο μου αφησε ενας φιλος ο οποιος εφυγε για εξωτερικο. Η αδεια του ληγει και θελει ανανέωση αλλα το οπλο απο αμέλεια ειναι ακόμα στο ονομα του φιλου μου. Μπορω να κανω μεταβίβαση στο ονομα μου εαν μου στείλει εξουσιοδότηση ωστε να κανω την ανανέωση τις αδειας;
Θύμιο καλησπέρα δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις την μεταβίβαση με απλή εξουσιοδότηση
ρώτα όμως στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου μήπως με εξουσιοδότηση θεωρημένη από προξενείο η πρεσβεία μπορεί να γίνει

αν λήξει να ξέρεις ότι πρέπει ο κάτοχος να ανανεώσει πρώτα την άδεια πληρώνοντας το πρόστιμο και μετά να στην μεταβιβάσει
 
Ναι το ξερω οτι αν ληξει εχει διαδικασια μετα και προστιμο. Θα περασω απο ενα Α.Τ. μολις τελειωσω την εξετεταστική να ρωτησω.
 
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση,& όσοι γνωρίζουν θα με βοηθούσαν πολύ.
Πριν λίγους μήνες <έχασα> τον κολλητό μου.Είχε στην κατοχή του 2 καραμπίνες,έχει γίνει αποποίηση κληρονομιάς απ'όλους τους συγγενείς.Υπήρχε & διαζύγιο.
Τα όπλα τι γίνονται;Αυτη τη στιγμή είναι στον αέρα & στο ένα λήγει το δελτίο τον επόμενο μήνα.Πως μπορούν να γυρίσουν στον αδερφό του & να μην χαθούν;.Υπάρχει κάποια διαδικασία γι'αυτό ή χάνονται;Κρίμα & αμαρτία είναι να χαθούν.
 
Last edited:
καλησπέρα φίλε μου
Αν πας στην ασφάλεια θα σε πουν τι να κάνεις... έτσι έκανα με το οπλο του πατερα μου. Θέλει ληξιαρχική θανατου δεν θυμάμαι τι αλλά.
Ευχαριστώ πολύ! Ληξιαρχικη πράξη θανάτου έχουμε το θέμα είναι από τη στιγμή που έγινε αποποιηση κληρονομιάς τι γίνεται που πάνε τα όπλα
 
Λογικά όπου πάνε και τα υπόλοιπα περιουσιακά....στους "δανειστές" :(. Λογικά για να έχει γίνει αποποιηση, τα χρέη ήταν μεγαλύτερα της περιουσίας.
Μια γρήγορη ερώτηση σε δικηγόρο θα μπορούσε να...βοηθήσει.
 
Λογικά όπου πάνε και τα υπόλοιπα περιουσιακά....στους "δανειστές" :(. Λογικά για να έχει γίνει αποποιηση, τα χρέη ήταν μεγαλύτερα της περιουσίας.
Μια γρήγορη ερώτηση σε δικηγόρο θα μπορούσε να...βοηθήσει.
Ευχαριστώ Γιώργο. Αναγκαστικά σε δικηγόρο.
Παρεπειπτωντως υπάρχει κάποιος δικηγόρος ανάμεσα μας?
 
καλημέρα σου. Βρήκες ακρη πες την όμως. Για να μάθουν κ τα άλλα παιδιά.... Μπορεί να τους τυχη ανάλογο περιστατικό....

Σωστα.Τα κληρονομικά & τα περιουασιακά δεν έχουν καμμία σχέση με τα όπλα εκτός αν υπάρχει διαθήκη η οποία τα αναφέρει(εκεί πάει αλλού).Σε μας εδώ δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.
Πάνε στου α' βαθμού συγγενείας που είναι ο αδελφός & ο πατέρας.
Τα χαρτιά που χρειάζοντα είναι ληξιαρχική πράξη θανάτου,πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών & μια υπέυθυνη δήλωση από τον πατέρα που να αναγράφει ότι εκχωρεί στον γιο το δικάιωμα κατοχής των όπλων.
Μετά θέλει 4 φωτογραφίες 2+2 για κάθε όπλο πιστοποιητικό από παθολόγο & ένα e-paravolo .Πάει με τα όπλα στην αστυνομία να τα ελέγξουν γινεται η διαδικασία & τέλος.
Αυτά!
 
Παιδιά για αγορά όπλου από ιδιώτη ο οποίος είναι σε άλλη πολη:
Υπευθ δήλωση πωλητη
Άδεια οπλοκατοχης
Τα παραπάνω μου τα στέλνει μαζί με το όπλο με κουριερ κ πάω εγώ στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής κ φτιάχνω τα χαρτιά μαζί με παράβολα, φώτο, αφού πρώτα έχω κάνει την αίτηση αγοράς. Ερώτημα.... Πρέπει να έρθει κ ο πωλητής στο αστυν τμήμα της περιοχής μου?
 
Ο αγοραστής: 2 παράβολα από 3 ευρώ το κάθε ένα( για αγορά όπλου και για οπλοκατοχής), 2 πρόσφατες φώτο και γιατρό για αίτηση αγορας στην αστυνομία .

Του την στελνεις την υπογράφει στην αστυνομία της περιοχής του και σου την στελνει πίσω μαζί με το όπλο και άδεια οπλοκατοχής πας αστυνομία της περιοχής σου την υπογράφεις κ εσύ και περνεις καινούργια άδεια οπλοκατοχής στο όνομα σου.
 
Last edited:
Ο αγοραστής: παράβολα ,φώτο, γιατρό αίτηση αγορας στην αστυνομία .
Του την στελνεις την υπογράφει στην αστυνομία και σου την στελνει πίσω μαζί με το όπλο και άδεια οπλοκατοχής πας αστυνομία την υπογράφεις κ εσύ και περνεις καινούργια άδεια οπλοκατοχής στο όνομα σου.
Του στέλνω την αίτηση αγοράς , α μάλιστα, εδώ είναι η λεπτομέρεια, ευχαριστώ πολυ
 
Του στέλνω την αίτηση αγοράς , α μάλιστα, εδώ είναι η λεπτομέρεια, ευχαριστώ πολυ

νομιζω η αδεια ειναι σε 4 χαρτια...παλια, κρατουσε ενα χαρτι ο πωλητης, και το εδινε στο τμημα του να ξε γραφτει απο αυτον το οπλο...σου εστελνε τα αλλα3 χαρτια...τωρα αυτο ισως γινεται υπηρεσιακα...ας ρωτησει..
 
νομιζω η αδεια ειναι σε 4 χαρτια...παλια, κρατουσε ενα χαρτι ο πωλητης, και το εδινε στο τμημα του να ξε γραφτει απο αυτον το οπλο...σου εστελνε τα αλλα3 χαρτια...τωρα αυτο ισως γινεται υπηρεσιακα...ας ρωτησει..
3 χαρτιά
 
Καλημέρα ξέρει κάποιος τους κωδικούς από τα παράβολα για την μεταβίβαση όπλου?
Για ξεκίνημα άδεια αγοράς θέλεις το 6193 παράβολο,το οποίο το βγάζεις από ΚΕΠ και στη συνέχεια το πληρώνεις σε τράπεζα.
 
Για ξεκίνημα άδεια αγοράς θέλεις το 6193 παράβολο,το οποίο το βγάζεις από ΚΕΠ και στη συνέχεια το πληρώνεις σε τράπεζα.
Θέλω δύο παράβολα ένα για άδεια κατοχής όπλου και ένα για αγορά οπλου
 
Θέλω δύο παράβολα ένα για άδεια κατοχής όπλου και ένα για αγορά οπλου
Για άδεια αγοράς είναι αυτό που σου έγραψα.Οταν πάρεις την άδεια αγοράς στα χέρια σου και πραγματοποιήσεις την αγορά όπλου θα πας να το δηλώσεις και θα έχεις πάρει και το 6189 παράβολο για την οπλοκατοχή.
 
Σωστα.Τα κληρονομικά & τα περιουασιακά δεν έχουν καμμία σχέση με τα όπλα εκτός αν υπάρχει διαθήκη η οποία τα αναφέρει(εκεί πάει αλλού).Σε μας εδώ δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.
Πάνε στου α' βαθμού συγγενείας που είναι ο αδελφός & ο πατέρας.
Τα χαρτιά που χρειάζοντα είναι ληξιαρχική πράξη θανάτου,πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών & μια υπέυθυνη δήλωση από τον πατέρα που να αναγράφει ότι εκχωρεί στον γιο το δικάιωμα κατοχής των όπλων.
Μετά θέλει 4 φωτογραφίες 2+2 για κάθε όπλο πιστοποιητικό από παθολόγο & ένα e-paravolo .Πάει με τα όπλα στην αστυνομία να τα ελέγξουν γινεται η διαδικασία & τέλος.
Αυτά!
Kαλησπέρα φίλε,
Έχω ένα παρόμοιο ζήτημα. Θυμάσαι μήπως τη σχετική διάταξη ότι δεν είναι μέρος της κληρονομιαίας περιουσίας και ότι πάνε στους α΄βαθμού συγγενείς;
Σε ευχαριστώ.
 
Back
Top