Μεταβίβαση όπλου

Ευχαριστώ Παντελή,
Αν έχω καταλάβει καλά, σου στέλνει την άδεια, συμπληρώνεις τα στοιχεία, κάνεις υπευθ. δήλωση "πωλησα στον....το τάδε όπλο", τη θεωρείς, κρατάς αντίγραφα και του στέλνεις όπλο, ΑΚΚΟ, υπ. δήλωση και την άδεια συμπληρωμένη.
Την αστυνομία δεν την ανακατεύεις πουθενά (ο πωλητής).
Ζητάς να σου στείλει και φωτογραφία της νέας ΑΚΚΟ (για να ησυχάσεις)
Σωστά;;;
Ναι Γιάννη, ακριβώς έτσι. Εγώ τους είχα ζητήσει να μου στείλουν και αντίγραφο ταυτότητας...
Με αυτόν τον τρόπο πούλησα ένα όπλο που πήγε Καλαμάτα, ένα όπλο που πήγε Κάλυμνο και αγόρασα ένα όπλο από Ικαρία! Ευτυχώς όλα έγιναν άψογα!
 
Ναι Γιάννη, ακριβώς έτσι. Εγώ τους είχα ζητήσει να μου στείλουν και αντίγραφο ταυτότητας...
Με αυτόν τον τρόπο πούλησα ένα όπλο που πήγε Καλαμάτα, ένα όπλο που πήγε Κάλυμνο και αγόρασα ένα όπλο από Ικαρία! Ευτυχώς όλα έγιναν άψογα!
Ευχαριστώ πολύ.
Να είσαι καλά.
 
Καλημέρα σε όλους. Μια ερώτηση να κάνω. Τις περίεργες ημέρες που ζούμε που κλείνουμε ραντεβού για να δεί κάποιος ένα όπλο που θέλουμε να πουλήσουμε; Σκέφτηκα πρώτα το σκοπευτηρίο αλλά μου είπαν και από μαγαζί με κυνηγετικά είδη ότι μπορούν να με εξυπηρετήσουν και να πάμε εκεί για να δεί ο ενδιαφερόμενος.
 
Καλημέρα σε όλους. Μια ερώτηση να κάνω. Τις περίεργες ημέρες που ζούμε που κλείνουμε ραντεβού για να δεί κάποιος ένα όπλο που θέλουμε να πουλήσουμε; Σκέφτηκα πρώτα το σκοπευτηρίο αλλά μου είπαν και από μαγαζί με κυνηγετικά είδη ότι μπορούν να με εξυπηρετήσουν και να πάμε εκεί για να δεί ο ενδιαφερόμενος.
θα σου πρότεινα πριν πας να δείξεις το όπλο να σιγουρευτείς ότι ο ενδιαφερόμενος έχει βγαλει αδεια κατοχής. Εαν δεν έχει βγάλει μάλλον άδικα θα τραβιέσαι...
 
Καλησπέρα μόλις σήμερα έκανα την διαδικασία πουλώντας όπλο. Στο αστυνομικό τμήμα υπογράφει ο πωλητής κι ο αγοραστής κι ένα χαρτί κράτα ο πωλητής ένα ο αγοραστής κι ένα ή αστυνομία μαζί με την παλιά άδεια κατοχής του πωλητή. Συνάδελφοι προσοχή υπάρχουν πολλοί απατεώνες κι πήραν κι εμένα τηλέφωνο κι μου έλεγαν το θέλω το όπλο δώσε μου το λογαριασμό σου να σου βάλω τα λεφτά. Προσοχή σε τέτοια τηλεφωνήματα.
 
Καλησπέρα σας. Έχει ο πατέρας μου ένα πλάγιο 16αρι made in ussr και θα το πάρω στο όνομα μου. Ξέρει κάποιος τι διαδικασία χρειάζεται για την μεταβίβαση; Πρέπει να βγάζω πάλι χαρτί από γιατρούς κτλ; Σίγουρα η τελευταία που είχα βγάλει δεν ισχύει γιατί έχουν περάσει 6-7 χρόνια...
 
Χαρτί από παθολόγο και ψυχίατρο.
Ηλεκτρονικό παράβολο.Φωτογραφίες.
Και με την άδεια-δελτίο κατοχής,πηγαίνεις στην ασφάλεια του τμήματος της περιοχής σου.
Σήμερα πήγα, γιατρούς, κλπ....

View attachment 48212
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!!!
 
Back
Top