Μετάβαση από καραμπίνα σε πλαγιοκανο

Παιδιά καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω θα κάνω μετάβαση από καραμπίνα σε πλαγιοκανο!!!
Τι δυσκολίες και διάφορες θα αντιμετωπίσω σε θέμα σκόπευσης και αν ναι ποιες είναι αυτές !!!
 
Παιδιά καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω θα κάνω μετάβαση από καραμπίνα σε πλαγιοκανο!!!
Τι δυσκολίες και διάφορες θα αντιμετωπίσω σε θέμα σκόπευσης και αν ναι ποιες είναι αυτές !!!
Καλησπέρα Θάνο. Κυνηγάω με καραμπίνα η οποία όταν επωμιζω μου έρχεται ωραία και μου κάνει το κέφι με εργοστασιακό κοντάκι. Έχω όμως και ένα πλαγιοκαννο στο οποίο έχω φτιάξει κοντάκι στα μέτρα μου πολλά χρόνια πριν. Το δίκαννο είχα χρόνια να το πιάσω και φέτος το ξανά έπιασα στις τσίχλες. Μια χαρά έριχνα και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, ούτε με τη σκοπευτική εικόνα, ούτε με τις δύο σκανδαλες , σα να το κυνηγούσα πάντα. Οπότε αν το γουστάρεις προχώρα με χίλια, το κοντάκι να σου έρχεται μόνο. Ποιο δικαννακι έχεις βάλει στο μάτι;
 
Παιδιά καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω θα κάνω μετάβαση από καραμπίνα σε πλαγιοκανο!!!
Τι δυσκολίες και διάφορες θα αντιμετωπίσω σε θέμα σκόπευσης και αν ναι ποιες είναι αυτές !!!
Θάνο αυτό που μπορεί να παρουσιαστεί αν το πλάγιο είναι δισκάνδαλο είναι μετά την πρώτη τουφεκιά να ξαναπιέζεις την ίδια σκανδάλη.
Επίσης η καραμπίνα συνήθως έχει μεγαλύτερη σκοπευτική γραμμή από ένα πλάγιο , γεγονός που βοηθάει στην ακρίβεια της σκόπευσης στις μακρινές τουφεκιές (κυνήγια καρτεριού).
Κάποιους τους μπερδεύει η εικόνα με δύο κάνες και δεν μπορούν να σκοπεύσουν, όλα αυτά συνηθίζονται ...
Τέλος μερικά φυσίγγια που είναι δυνατούτσικα και μπορεί να τα αισθάνεσαι λίγο περισσότερο (λάκτισμα) θα τα αποφεύγεις, με τον καιρό θα βρείς και τα φυσίγγια που του πάνε, ανάλογα και το βάρος του φυσικά και τις πιέσεις που έχει δοκιμαστεί.
Αν σου έρχεται καλά θα το συνηθίσεις πολύ εύκολα όπως σου είπε και ο Κώστας.
Καλορίζικο και να το χαρείς :) .
 
Καλησπέρα Θάνο. Κυνηγάω με καραμπίνα η οποία όταν επωμιζω μου έρχεται ωραία και μου κάνει το κέφι με εργοστασιακό κοντάκι. Έχω όμως και ένα πλαγιοκαννο στο οποίο έχω φτιάξει κοντάκι στα μέτρα μου πολλά χρόνια πριν. Το δίκαννο είχα χρόνια να το πιάσω και φέτος το ξανά έπιασα στις τσίχλες. Μια χαρά έριχνα και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, ούτε με τη σκοπευτική εικόνα, ούτε με τις δύο σκανδαλες , σα να το κυνηγούσα πάντα. Οπότε αν το γουστάρεις προχώρα με χίλια, το κοντάκι να σου έρχεται μόνο. Ποιο δικαννακι έχεις βάλει στο μάτι;
Ωραία φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ το Fabarm Classis 12 cal πλαγιοκαννο με αγγλε κοντάκι μονοσκανδαλο!!!
 
Θανο
Εαν το πλαγιο σου ειναι σωστ σε μετρα κατ εμενα παντα δεν θα εχεια καμια δυσκολια
Απο καραμπινες δεν ξερω αλλα ριχνω το ιδιο καλα και με αλληλεπιθετα και με πλαγια αρκει να ειναι εστω κοντα στα μετρα μου
Εαν σου ερχετε το δικαννο θα βλεπεις στην επομιση μονο την ακιδα η ελαχιστο μερος της ριγας πριν απο αυτην
Εφοσον εστιαζουμε στο στοχο, η διπλη καννη δεν θα σε εμποδιζει σε κατι, αντιθετα αποτελει ενα προσον ως προς την σωστη τοποθετηση της βολης σου, το σωστο πιασιμο του οπλου και ως για τους εμπειρους ως προς την προσκοπευση.

Αυτο που θα σε εντυπισασει ειναι τη κρατημα του πλαγιου και η αμεςη επωμιση του εναντι των αλλων

Θα δεις οτι ´´μπουκωνεί´´ πιο ευκολα στις βολες σε τραβερσα αλλα και εξερχομενες και γιαυτο ειναι ενα οπλο που βοκευει πολυ στα εδαφοβια θηραματα

Σαν χρηστης που το δουλευω αποκλειστικα στο κυνηγι μου και στο σκοπευτηριο οταν παω περιστασιακα δεν με εμποδιζει σε καμια βολη

Το κακο του ειναι οτι στο σκοπευτηριο που ριχνουμε φυσιγγια οι καννες θα ζεσταθουν και στο κρατημα ειναι μαρτυριο ειδικα με μια παπια αγγλικου τυπου

Εγω το χω λυςει με ενα σετ γαντια τακτικαλ 5.11 χακι
 
Και κατι αλλο
Δεν ξερω οι καραμπινες εαν θεωρουνται ψηλου η χαμηλου προφιλ
Ομως τα πλαγια ειναι χαμηλου
Η επωμιση εναντι ενος αλληλεπιθετου με ψηλο προφιλ πχ ενος κλασικου μπραουνιγκ ειναι ´´διαφορετική´´
Το οπλο ξερεις οτι σηκωνεται και εδραζει στον ωμο και παραλληλα στο ζυγωματικο χωρις να σκυβουμε το κεφαλι
Στο πλαγιο ακριβως λογο χαμηλου προφιλ γινεται το ιδιο αλλα τα μετρα του ειμαι διαφορετικα απο ενα οπλο ψηλου προφιλ ακριβως γιατι αυτο το παντρεμα γινεται ψηλωτερα στο κοντακι
Φαινεται στο προφιλ οτι εισαι πιο σκηφτος στο κοντακι
Η σταση σου θα ειναι καπως πιο ´´επιθετική´´ στο κρατημα
 
Και κατι αλλο
Δεν ξερω οι καραμπινες εαν θεωρουνται ψηλου η χαμηλου προφιλ
Ομως τα πλαγια ειναι χαμηλου
Η επωμιση εναντι ενος αλληλεπιθετου με ψηλο προφιλ πχ ενος κλασικου μπραουνιγκ ειναι ´´διαφορετική´´
Το οπλο ξερεις οτι σηκωνεται και εδραζει στον ωμο και παραλληλα στο ζυγωματικο χωρις να σκυβουμε το κεφαλι
Στο πλαγιο ακριβως λογο χαμηλου προφιλ γινεται το ιδιο αλλα τα μετρα του ειμαι διαφορετικα απο ενα οπλο ψηλου προφιλ ακριβως γιατι αυτο το παντρεμα γινεται ψηλωτερα στο κοντακι
Φαινεται στο προφιλ οτι εισαι πιο σκηφτος στο κοντακι
Η σταση σου θα ειναι καπως πιο ´´επιθετική´´ στο κρατημα
Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ με βοήθησες πολύ!!!
Στο fabarm που είπα με πιστολε κοντάκι!!!
Η γνώμη σου ποια είναι για το όπλο αυτό
 
Όχι πιστολε κοντάκι θα επιλέξω….απλά λέω για το όπλο αυτό με βοήθησαν όμως και άλλοι συνάδελφοι μέσα στο forum με βοήθησαν πολύ που έθεσα το ερώτημα
Σου ειχα γραψει φιλε τις αποψεις μου στο θεμα που ρωτουσες για το οπλο αυτο
Τωρα για την επιλογη μονος σου πρεπει να διαλεξεις
Εαν σου αρεσει
Εαν μπορεις να το παρεις
Εαν ειναι στα μετρα σου η εαν οχι μπορεις να το φερεις στα μετρα
Προσωπικα το θεωρω ενα απο τα καλυτερα σημερινα πλαγιοκαννα
 
Για μπεκατσα κ περδικα που κυνηγάς έκανες μια πολυ καλη επιλογή,την επικροτώ κ μπράβο σου...

Από εκεί κ περα εσυ θα δεις αν θα σου ταιριαξει στην πορεια.....
Εγώ δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ουτε ναι, ουτε όχι........

Παράξενο, μυστήριο, δυσκολο κ ενα σωρό άλλοι χαρακτηρισμοί έχουν δωθεί στο πλαγιοκαννο από κυνηγους που προηγουμενως είχαν συνηθίσει την εικόνα της μιας καννης κατά την σκοπευτή....
Και οχι κ τόσο άδικα γιατί είναι κ ο μόνος τυπος όπλου που διαφέρει από τα υπόλοιπα....

υπήρχαν βέβαια κ αυτοί που με την πρωτη επωμιση που έκαναν δεν είδαν κάτι να τους ξενίξει....
Οι υπόλοιποι με το καιρό το συνήθιζαν, κ υπήρξαν κ κάποιοι άλλοι που κ κοντάκι έφτιαξαν κ σκοπευτήριο πηγαν κ παλι δεν κατάφεραν να τα βρουν σκοπευτικα μαζι του, τρανο παραδειγμα η περιπτωση του Χρήστου Χατζιωτη.....
Και είναι κρίμα γιατί ο άνθρωπος αυτός λατρευει τα πλαγιοκαννα......

Και βέβαια αυτός που έχει ξεκινήσει κ έχει βολευτει με το πλαγιοκαννο, παρά πολυ δυσκολα θα παει σε άλλο όπλο.....

Για εμενα όλα στο μυαλό μας είναι,αρκει να μην....κολλήσει καπου.......

Ευχομαι να το χαρείς όσο δεν παει, γιατί αυτά τα όπλα έχουν την ανάγκη υποστήριξης των νέων(ηλικιακα) κυνηγών....
 
Last edited:
Για μπεκατσα κ περδικα που κυνηγάς έκανες μια πολυ καλη επιλογή,την επικροτώ κ μπράβο σου...

Από εκεί κ περα εσυ θα δεις αν θα σου ταιριαξει στην πορεια.....
Εγώ δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ουτε ναι, ουτε όχι........

Παράξενο, μυστήριο, δυσκολο κ ενα σωρό άλλοι χαρακτηρισμοί έχουν δωθεί στο πλαγιοκαννο από κυνηγους που προηγουμενως είχαν συνηθίσει την εικόνα της μιας καννης κατά την σκοπευτή....
Και οχι κ τόσο άδικα γιατί είναι κ ο μόνος τυπος όπλου που διαφέρει από τα υπόλοιπα....

υπήρχαν βέβαια κ αυτοί που με την πρωτη επωμιση που έκαναν δεν είδαν κάτι να τους ξενίξει....
Οι υπόλοιποι με το καιρό το συνήθιζαν, κ υπήρξαν κ κάποιοι άλλοι που κ κοντάκι έφτιαξαν κ σκοπευτήριο πηγαν κ παλι δεν κατάφεραν να τα βρουν σκοπευτικα μαζι του, τρανο παραδειγμα η περιπτωση του Χρήστου Χατζιωτη.....
Και είναι κρίμα γιατί ο άνθρωπος αυτός λατρευει τα πλαγιοκαννα......

Και βέβαια αυτός που έχει ξεκινήσει κ έχει βολευτει με το πλαγιοκαννο, παρά πολυ δυσκολα θα παει σε άλλο όπλο.....

Για εμενα όλα στο μυαλό μας είναι,αρκει να μην....κολλήσει καπου.......

Ευχομαι να το χαρείς όσο δεν παει, γιατί αυτά τα όπλα έχουν την ανάγκη υποστήριξης των νέων(ηλικιακα) κυνηγών....
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου
 
Η εμπειρία μου:
  • με το δίκαννο και με το περίστροφο ρίχνω διόφθαλμα!
  • μόλις επωμίσω την 870, αυτόματα περναω σε μονόφθαλμη σκόπευση, ασυνείδητα και πρέπει να με διορθώνω σχεδόν πάντα! Μάλλον μου έχει μείνει κουσούρι από τα γερμανικά κυνήγια με το ραβδωτό και την διόπτρα.
 
Γεμίζει το μάτι σου με το πλαγιοκαννο, και γίνεται και ποιο λειτουργικό σε προσκοπευση,άλλο να βάζεις την κάννη σε τραβέρσα μπροστά από τη μύτη του πουλιού αλλά στον αέρα κατά προσέγγιση, και άλλο να βάζεις τη δεξιά σου κάννη στη μύτη του πουλιού η τέλεια στόχευσης δεν κάνει προσκοπευση;Θα το δεις στη πράξη, ωραία επιλογή το πλάγιο για μπεκάτσα ,ορτικακι
 
Back
Top