Μελισσοκομία

https://hellasjournal.com/2021/08/s...katastrafikan-chiliades-smini-melisson-video/

Αυτό που δεν αναφέρει κανένας είναι ότι και ακομα και 40 χρονια να περασουν κανένας δεν θα πάρει πευκομελο απο αυτές τις περιοχες. Είτε γίνει αναδάσωση φυσική είτε τεχνητή η εξαπλωση της marchalina hellenica η οποια δινει το μελιτωμα για να κάνουν τα μελίσσια το πευκομελο είναι πολυ αργη. Προϋποθέτει πρωτιστως να υπάρχουν ακαυτα πεύκα που θα έχουν ήδη το έντομο και θα εξαπλωθεί σιγά σιγά στα νέα δεντρα. Ο τεχνητος εμβολιασμός του πεύκου με το έντομο απαγορεύεται. Για να καταλάβετε πόσο αργά γίνεται όλο αυτο , στο καμμένο απο το 1987 στον Άγιο Αθανάσιο ελάχιστες εκτάσεις από τα νέα πεύκα έχουν το έντομο. Άρα η καταστροφή στην μελισσοκομία είναι με μια λέξη ολοκληρωτική για την δικη μας γενιά και την επόμενη. Το πεύκο ήταν το αποκούμπι του μελισσοκόμου γιατί έδινε κάθε χρονο. Πότε λίγο πότε πολύ αλλά εδινε. Τωρα??????
Μου φαινεται απαγορευεται τεχνητα στην Αττικη μονο.
Αλλα και παντου να ειναι....Ξερεις....
sta-paparia-mas-7c4fef7271.jpg
 
Last edited:
@DimDre τα δέντρα όπως τα λένε στο χωριό δηλαδή δρυς και τα συγγενικά δίνουν μέλι; Νομίζω βγάζουν κάτω από φύλλα αν βγάζουν κιόλας.Επίσης, η αριά ή αραιό το λέμε εδώ, όπως είπε ο @outlander ότι είδε να έχουν βελανίδια εγώ πάντως δεν τα έχω δει καθόλου αυτά τα δέντρα με βελανίδια.Μπορεί λόγω επειδή είχαν καεί και είναι μικρά να μην κάνουν, ποιος ξέρει.
 
Παιδες;
Οπου περασε η φωτια και ειχε μελισσι
Οι μελισσες ξερετε εαν εγκαταλειψαν το μελισσι και γλυτωσαν;
Ειναι πανεξυπνες και σκεφτομαι μπας και μπορεσαν να φυγουν
Η ειναι αδυνατο;
Όχι , δεν φεύγουν. Καιγονται. Ο καπνός τις κάνει να συσπειρώνονται. Γι'αυτό χρησιμοποιούμε το καπνιστηρι. Για να μαζεύονται και να μην μας κάνουν ντου. Δεν τις ηρεμεί ο καπνός όπως πολλοί πιστεύουν.
 
Όχι , δεν φεύγουν. Καιγονται. Ο καπνός τις κάνει να συσπειρώνονται. Γι'αυτό χρησιμοποιούμε το καπνιστηρι. Για να μαζεύονται και να μην μας κάνουν ντου. Δεν τις ηρεμεί ο καπνός όπως πολλοί πιστεύουν.
Ειδικά και ο καπνός από τα πεύκα και τις πευκοβελόνες...
 
@DimDre τα δέντρα όπως τα λένε στο χωριό δηλαδή δρυς και τα συγγενικά δίνουν μέλι; Νομίζω βγάζουν κάτω από φύλλα αν βγάζουν κιόλας.Επίσης, η αριά ή αραιό το λέμε εδώ, όπως είπε ο @outlander ότι είδε να έχουν βελανίδια εγώ πάντως δεν τα έχω δει καθόλου αυτά τα δέντρα με βελανίδια.Μπορεί λόγω επειδή είχαν καεί και είναι μικρά να μην κάνουν, ποιος ξέρει.
Η αρια και ο δρυς δίνουν εξαιρετικό κατάμαυρο μελι. Στα μέρη μας όχι πολυ για να είναι κάτι σημαντικο. Βορειότερα είναι μεγάλη παραγωγη. Από βελανι πολύ λίγα πράγματα ακόμη και το πουρναρι.
 
Ειδικά και ο καπνός από τα πεύκα και τις πευκοβελόνες...
Μπορείς να βάλεις οτιδήποτε που καίγεται και βγάζει καπνο. Πευκοβελόνες είναι το πιο σύνηθες αλλά άκου και αυτο: ξεραμενη σβουνια απο αγελάδες! Οσο και αν φαίνεται αηδιαστικό ο καπνός που παράγει μυρίζει λιγότερο από οτιδήποτε άλλο και έχει και επίδραση στο μελίσσι. Το χειρότερο που έχω δοκιμάσει είναι κυπαρίσσι. Βρώμα απίστευτη!
 
Μπορείς να βάλεις οτιδήποτε που καίγεται και βγάζει καπνο. Πευκοβελόνες είναι το πιο σύνηθες αλλά άκου και αυτο: ξεραμενη σβουνια απο αγελάδες! Οσο και αν φαίνεται αηδιαστικό ο καπνός που παράγει μυρίζει λιγότερο από οτιδήποτε άλλο και έχει και επίδραση στο μελίσσι. Το χειρότερο που έχω δοκιμάσει είναι κυπαρίσσι. Βρώμα απίστευτη!
Το χεις δοκιμασει αυτο και να χει μελισουργους εκει γυρω;
Οι παλιοι λεγανε οτι τους κατεβαζει απο τα ουρανια
Δεν το χω δοκιμασει ποτε
 
Πήρα από την Χαλκιδική 2 κιλά Βελανιδιά, μαύρο!
Σε 4 μέρες έφυγε το 1 κιλό!
Είναι εξαιρετικό μελι και γευστικά και συστατικα!
Το χεις δοκιμασει αυτο και να χει μελισουργους εκει γυρω;
Οι παλιοι λεγανε οτι τους κατεβαζει απο τα ουρανια
Δεν το χω δοκιμασει ποτε
Όχι Χρυσανθε, δεν μου εχει τυχει. Να ρωτησω , στην Κύπρο επιτρέπεται τό κυνήγι των μελισσουργων???
 
Είναι εξαιρετικό μελι και γευστικά και συστατικα!
Όχι Χρυσανθε, δεν μου εχει τυχει. Να ρωτησω , στην Κύπρο επιτρέπεται τό κυνήγι των μελισσουργων???
Οχι
Γιαυτο και δεν το χω δοκιμασει .big smile.

δεν επιτρεπετε φιλε πανε πολλα χρονια τωρα
Ασχετως ομως αυτου παρα πολλοι και μεχρι σχετικα προσφατα τους κυνηγουσαν

Τα τελευταια χρονια εχουν πεσει γερα προστιμα ομως και πολλοι αντιστεκονται στον πειρασμο

σε απομονομενες περιοχες που ο ελεγχος ειναι κατι μη αναμενομενο ομως τους κυνηγανε.

προσωπικα και να με ζωνουν σαν παλαβοι δεν τους ριχνω γιατι τρελενεις τα σκυλια

Και νεαροτερος ομως πριν κανω σκυλιαπου βαρουσα μερικους σαν φαι δεν μου αρεσαν και τους χαριζα

το πρωτο μου ντουμπλε το εκανα σε μελισουργους στα 21 μου μολις εβγαλα αδεια με δυο φυσιγγια ολυμπια 28.5 γρ νουμερο 9 τα οποια εχω ακομη φυλαγμενα
 
Οχι
Γιαυτο και δεν το χω δοκιμασει .big smile.

δεν επιτρεπετε φιλε πανε πολλα χρονια τωρα
Ασχετως ομως αυτου παρα πολλοι και μεχρι σχετικα προσφατα τους κυνηγουσαν

Τα τελευταια χρονια εχουν πεσει γερα προστιμα ομως και πολλοι αντιστεκονται στον πειρασμο

σε απομονομενες περιοχες που ο ελεγχος ειναι κατι μη αναμενομενο ομως τους κυνηγανε.

προσωπικα και να με ζωνουν σαν παλαβοι δεν τους ριχνω γιατι τρελενεις τα σκυλια

Και νεαροτερος ομως πριν κανω σκυλιαπου βαρουσα μερικους σαν φαι δεν μου αρεσαν και τους χαριζα

το πρωτο μου ντουμπλε το εκανα σε μελισουργους στα 21 μου μολις εβγαλα αδεια με δυο φυσιγγια ολυμπια 28.5 γρ νουμερο 9 τα οποια εχω ακομη φυλαγμενα
Καταλαβα. Παντού επιβλαβές είδος σε εμας απαγορεύεται...
 
Μπορείς να βάλεις οτιδήποτε που καίγεται και βγάζει καπνο. Πευκοβελόνες είναι το πιο σύνηθες αλλά άκου και αυτο: ξεραμενη σβουνια απο αγελάδες! Οσο και αν φαίνεται αηδιαστικό ο καπνός που παράγει μυρίζει λιγότερο από οτιδήποτε άλλο και έχει και επίδραση στο μελίσσι. Το χειρότερο που έχω δοκιμάσει είναι κυπαρίσσι. Βρώμα απίστευτη!
Στα παιδικά μου χρόνια όσοι στην περιοχή είχαν μέλισσες (είχε κι ο πατέρας μου μερικές κυψέλες), τις κάπνιζαν με ξερές καβαλίνες (συνήθως γαϊδάρου ή μουλαριού). Αγελάδες δεν υπήρχαν καθότι ορεινό και φτωχό μέρος, αλλά τα γαϊδούρια και τα μουλάρια ήταν απολύτως απαραίτητα στις γεωργικές δουλειές και δεν υπήρχε σπίτι στο χωριό που να μην έχει από ένα.
Επίσης δεν υπήρχαν καθόλου πεύκα ... Κατά τη διάρκεια της χούντας, γύρω στο '70 το δασαρχείο έκανε τεχνητή αναδάσωση, με πεύκα και κυπαρίσσια, σε μια μεγάλη περιοχή δίπλα στο χωριό. Έτσι αποκτήσαμε κι εμείς ένα μικρό πευκοδάσος ... (δυστυχώς ένα μεγάλο τμήμα του κάηκε πριν καμιά 15αριά χρόνια ...).
Λίγο που ασχολήθηκα κι εγώ με τα μελίσσια πριν χρόνια (ερασιτεχνικά - προτού πιάσω δουλειά στα Χανιά), χρησιμοποίησα και τις πευκοβελόνες. Καλές είναι, και ο καπνός τους μυρίζει ωραία, αλλά πρέπει να δουλεύεις το καπνιστήρι συνέχεια, αλλιώς σβήνει και θέλει άναμα ξανά από την αρχή. Ενώ οι καβαλίνες (και η σβουνιά αγελάδας, υποθέτω) δεν σβήνουν, ακόμη κι αν δεν τις φυσάς, μέχρι να καούν τελείως. Γι' αυτό συνήθως έβαζα μαζί και 2-3 καβαλίνες. Αν και πλέον ήταν κι αυτές δυσεύρετες !!!
 
Στα παιδικά μου χρόνια όσοι στην περιοχή είχαν μέλισσες (είχε κι ο πατέρας μου μερικές κυψέλες), τις κάπνιζαν με ξερές καβαλίνες (συνήθως γαϊδάρου ή μουλαριού). Αγελάδες δεν υπήρχαν καθότι ορεινό και φτωχό μέρος, αλλά τα γαϊδούρια και τα μουλάρια ήταν απολύτως απαραίτητα στις γεωργικές δουλειές και δεν υπήρχε σπίτι στο χωριό που να μην έχει από ένα.
Επίσης δεν υπήρχαν καθόλου πεύκα ... Κατά τη διάρκεια της χούντας, γύρω στο '70 το δασαρχείο έκανε τεχνητή αναδάσωση, με πεύκα και κυπαρίσσια, σε μια μεγάλη περιοχή δίπλα στο χωριό. Έτσι αποκτήσαμε κι εμείς ένα μικρό πευκοδάσος ... (δυστυχώς ένα μεγάλο τμήμα του κάηκε πριν καμιά 15αριά χρόνια ...).
Λίγο που ασχολήθηκα κι εγώ με τα μελίσσια πριν χρόνια (ερασιτεχνικά - προτού πιάσω δουλειά στα Χανιά), χρησιμοποίησα και τις πευκοβελόνες. Καλές είναι, και ο καπνός τους μυρίζει ωραία, αλλά πρέπει να δουλεύεις το καπνιστήρι συνέχεια, αλλιώς σβήνει και θέλει άναμα ξανά από την αρχή. Ενώ οι καβαλίνες (και η σβουνιά αγελάδας, υποθέτω) δεν σβήνουν, ακόμη κι αν δεν τις φυσάς, μέχρι να καούν τελείως. Γι' αυτό συνήθως έβαζα μαζί και 2-3 καβαλίνες. Αν και πλέον ήταν κι αυτές δυσεύρετες !!!
Eτσι όπως ακριβώς τα λες είναι στελιο. Ουσιαστικά η καβαλινες είναι συμπυκνωμένο στεγνό χορτάρι και κρατάνε φωτιά πολυ ωρα.
 
Back
Top