Μελισσοκομία

Είχε ένας γνωστός μου μελίσσια κάτω στην Κρήτη. Θυμάμαι κάναμε συζητήσεις για πολλές ώρες πάνω στο θέμα και ήταν παρα πολύ ενδιαφέρον. Αν δεν ήμουν χεστης με τα τσιμπήματα και αν είχα χρόνο θα ασχολιόμουν κάποτε. .sarcastic.
Θυμάμαι που μου έλεγε για το μέλι ότι τα οφέλη του είναι τόσα πολλά που το θεωρούσε την πιο σημαντική τροφή του ανθρώπου.
 
Last edited:
Άντε φιλαράκι γύρνα πισω και βάλε μπρος. Μελίσσια , βότανα κλπ :)
Κάποτε πριν φυγω προσπαθουσε να με πεισει ενας φιλος αλλα μου φαινοταν βουνο τότε, τον βοηθουσα συχνα στις μετακομίσεις αλλα και την κατασκευή κυψελών. Δεν εκατσε η φαση ισως στο μέλλον με την βοηθεια του φτιαξω κανα δύο, παντως ο ξεροτοπος βγαζει εξαιρετικό θυμαρίσιο (δεν εχουμε και τιποτα άλλο).
 
Σήμερα μιας και δεν σηκώθηκα για κυνήγι, ανέβηκα μια βόλτα στα μελισσακια μου.
Έχουν μισό πάνω πάτωμα μέλια αλλά δεν είναι σφραγισμένα.
Λέω να τα αφήσω σχεδόν όλα για να έχουν τροφή για το ξεχειμωνιασμα και να μην χρειαστούν τροφές.
Είναι σωστή η σκέψη μου ή να τα βγάλω και να ξαναμαζεψουν ώστε να έχουν πιο φρέσκια τροφή μιας και είναι ακόμα για τον χειμώνα.
Όποιος έχει εμπειρία ας βοηθήσει.
 
Σήμερα μιας και δεν σηκώθηκα για κυνήγι, ανέβηκα μια βόλτα στα μελισσακια μου.
Έχουν μισό πάνω πάτωμα μέλια αλλά δεν είναι σφραγισμένα.
Λέω να τα αφήσω σχεδόν όλα για να έχουν τροφή για το ξεχειμωνιασμα και να μην χρειαστούν τροφές.
Είναι σωστή η σκέψη μου ή να τα βγάλω και να ξαναμαζεψουν ώστε να έχουν πιο φρέσκια τροφή μιας και είναι ακόμα για τον χειμώνα.
Όποιος έχει εμπειρία ας βοηθήσει.
Φίλε μου τι μέλια έχουν βάλει??
 
Σήμερα μιας και δεν σηκώθηκα για κυνήγι, ανέβηκα μια βόλτα στα μελισσακια μου.
Έχουν μισό πάνω πάτωμα μέλια αλλά δεν είναι σφραγισμένα.
Λέω να τα αφήσω σχεδόν όλα για να έχουν τροφή για το ξεχειμωνιασμα και να μην χρειαστούν τροφές.
Είναι σωστή η σκέψη μου ή να τα βγάλω και να ξαναμαζεψουν ώστε να έχουν πιο φρέσκια τροφή μιας και είναι ακόμα για τον χειμώνα.
Όποιος έχει εμπειρία ας βοηθήσει.
παρτα σε δυο δοσεις
 
Φίλε μου τι μέλια έχουν βάλει??
Εκεί γύρω έχει πεύκα, γκοριντσιες(αγριοαχλαδια) και κάποια χωράφια με καλάμια που άρχισαν να βγάζουν χόρτο.
Μάλλον πολυκομπος.
Τωρα τι μέλι έχει δεν ξέρω να το ξεχωρίζω.
Είναι ανοιχτόχρωμο.
Μάλλον από πεύκα.
 
Σήμερα μιας και δεν σηκώθηκα για κυνήγι, ανέβηκα μια βόλτα στα μελισσακια μου.
Έχουν μισό πάνω πάτωμα μέλια αλλά δεν είναι σφραγισμένα.
Λέω να τα αφήσω σχεδόν όλα για να έχουν τροφή για το ξεχειμωνιασμα και να μην χρειαστούν τροφές.
Είναι σωστή η σκέψη μου ή να τα βγάλω και να ξαναμαζεψουν ώστε να έχουν πιο φρέσκια τροφή μιας και είναι ακόμα για τον χειμώνα.
Όποιος έχει εμπειρία ας βοηθήσει.
Να το αφήσεις αυτό το μέλη που μαζεύουν τώρα, και για το χειμώνα ωπος ειπες, αλλά και θα δυναμώσουν τα μελίσσια σου για του χρόνου;)!! και αν χρειαστούν λίγο συμπλήρωση από ζαχαρονερο η βανίλια ότι τα ταΐζεις δηλαδή γιατί δεν ξέρεις τη χειμώνας θα έρθει!!
Η γνώμη μου:):)
 
Άλλη μια απορία
Αν τα σπάσω και βάλω βασίλισσες σε 3 ή 4 καινούρια που θα βγουν από τα υπάρχοντα λέτε να γίνουν δυνατά και να ξεχειμωνιασουν;
Συνήθως από όσο ξέρω, όταν ετοιμάζονται τα μελισσακια για χειμώνα, συνήθως τα ενώνουν για να είναι δυνατά και να αντέξουν.
Τα σπάνε τον Φεβρουάριο-Μαρτιο που έρχεται άνοιξη και θα έχουν άφθονο φαγητό για να μεγαλώσουν τον πληθυσμό τους και να γίνουν και παραγωγικα!!!
Ο σημαντικότερος παράγοντας οι καιρικές συνθήκες!!!
 
Εγω ασχολουμαι εδω και πεντε χρονια ερασυτεχνικα και θα σου ελεγα οτι οσον αφορα τα μελια αυτα τα παιρνεις εφ οσον σφραγιστουν κατα 3/4 τουλαχιστον.Σκεψου οτι πευκομελο μαζευουν απο εδω και περα τα μελισια μεχρι Οκτωμβρη.Για τις παραφυαδες αν εισαι κατω απο τη Λαρισσα ενα καλο 5αρι μελισσι με 2-3 γονους και τροφες εχει πολλες πιθανοτητες να επιβιωσει.Αν εισαι πανω απο τη Λαρισσα ειναι ρισκο οτιδηποτε κατω απο 10.Απο προσωποκη εμπειρια και παρα πολυ διαβασμα.Το μελι που εχουν αυτη τη στιγμη μεσα ειναι κατα πασα πιθανοτητα ανθομελο αφου λες οτι ειναι ανοιχτοχρωμο.Το πευκομελο ειναι σκουροχρωμο και ακομα πιο σκουρο αυτο του πολυκομπου.
 
Back
Top