Μακρά απόθεση-αποθήκευση όπλου

Ανοιγω αυτο θεμα θελοντας να συμβουλευτω τους φιλους της παρεας μας,κατα ποσο μπορω να κανω μια σωστη και ουσιωδη αποθηκευση οπλων για διαστημα δυο (2) ετων.
Αυτη τη στιγμη, τεσσερα οπλα,δυο καραμπινες και δυο δικαννα,πρεπει,για λογους δουλειας,να αποθηκευτουν και να μεινουν μακρια μου για περιπου δυο χρονια.
Σκεφτομουν να βαλω γρασσο στα μεταλλικα μερη,κερι στα ξυλινα και ballistol στα συνθετικα μερη των οπλων,να τα τυλιξω μεσα σε λαδοκολλες και να τα βαλω στη ντουλαπα.
Τι εχετε να προτεινετε εσεις?
Εχετε καμια διαφορετικη ιδεα ή σκεψη για μακρα αποθηκευση?
Δεκτες ολες οι αποψεις,γραψτε ελευθερα...
 
Ανοιγω αυτο θεμα θελοντας να συμβουλευτω τους φιλους της παρεας μας,κατα ποσο μπορω να κανω μια σωστη και ουσιωδη αποθηκευση οπλων για διαστημα δυο (2) ετων.
Αυτη τη στιγμη, τεσσερα οπλα,δυο καραμπινες και δυο δικαννα,πρεπει,για λογους δουλειας,να αποθηκευτουν και να μεινουν μακρια μου για περιπου δυο χρονια.
Σκεφτομουν να βαλω γρασσο στα μεταλλικα μερη,κερι στα ξυλινα και ballistol στα συνθετικα μερη των οπλων,να τα τυλιξω μεσα σε λαδοκολλες και να τα βαλω στη ντουλαπα.
Τι εχετε να προτεινετε εσεις?
Εχετε καμια διαφορετικη ιδεα ή σκεψη για μακρα αποθηκευση?
Δεκτες ολες οι αποψεις,γραψτε ελευθερα...
Συμφωνω αρκει τα οπλα να ειναι οριζοντια η με την καννη κατω.
 
Ανοιγω αυτο θεμα θελοντας να συμβουλευτω τους φιλους της παρεας μας,κατα ποσο μπορω να κανω μια σωστη και ουσιωδη αποθηκευση οπλων για διαστημα δυο (2) ετων.
Αυτη τη στιγμη, τεσσερα οπλα,δυο καραμπινες και δυο δικαννα,πρεπει,για λογους δουλειας,να αποθηκευτουν και να μεινουν μακρια μου για περιπου δυο χρονια.
Σκεφτομουν να βαλω γρασσο στα μεταλλικα μερη,κερι στα ξυλινα και ballistol στα συνθετικα μερη των οπλων,να τα τυλιξω μεσα σε λαδοκολλες και να τα βαλω στη ντουλαπα.
Τι εχετε να προτεινετε εσεις?
Εχετε καμια διαφορετικη ιδεα ή σκεψη για μακρα αποθηκευση?
Δεκτες ολες οι αποψεις,γραψτε ελευθερα...
Εγω Βαγγέλη τα καθαρίζω κανονικά και τα τοποθετω μετά σε κάλτσες ειδικές για φύλαξη, πριν καμία βδομάδα έστειλα το φιλαράκι μου να ελέγξει τα όπλα μιας και λείπω από το νησί περίπου δύο χρόνια τώρα και ευτυχώς όλα καλά.

Beretta GUN SOCK VCI 2 PCs TAKEDOWN
http://www.berettausa.com/en-us/beretta-gun-sock-vci-2-pcs-takedown/sfou65010a/
 
Το παρακάτω περιστατικό έγινε σε γνωστό οπλουργειο της Αττικής
Κάποιοι καλύτερα να παρατήσουν το κυνήγι είναι το λιγότερο επικίνδυνοι για τους γύρω τους :oops: :oops:


Με αφορμή ένα περιστατικό που έγινε σήμερα στο οπλουργείο, θέλω να τονίσω για πολλοστή φορά το θέμα της ασφαλούς χρήσης του όπλου μας.

Το όπλο του πελάτη, κατά τα λεγόμενά του, ήτανε γεμάτο από την περσινή κυνηγετική περίοδο μέσα στο σπίτι και το τραγελαφικό της υπόθεσης είναι ότι είχε και κλειδαριά σκανδάλης..
Η "δικαιολογία" του ιδιοκτήτη ήταν ότι το είχε δανείσει σε κάποιον άλλον, ο οποίος έφταιγε για ό,τι έγινε στη συνέχεια..

Δυστυχώς δεν είναι το πρώτο περιστατικό αυτό, είναι αρκετά θα έλεγα, πρώτη φορά όμως ένιωσα ότι κινδύνεψα τόσο σοβαρά.
Ενώ είχαμε τελειώσει άλλο όπλο στο οποίο έγιναν κάποιες αλλαγές στα μέτρα του κοντακίου (το οποίο βέβαια είχα ελέγξει πριν, όπως γίνεται με όλα τα όπλα που μπαίνουν στο οπλουργείο) έφερε το συγκεκριμένο όπλο που το είχε στο αυτοκίνητο μέσα στη θήκη και ενώ ήμουν απασχολημένος στο πάγκο εργασίας, με σημάδεψε για να δω αν το όπλο του "ερχόταν"..
Ενστικτωδώς έφυγα αμέσως μπροστά από την κάννη καθώς δεν είχα προλάβει να ελέγξω το όπλο και τραβώντας από το πλάι το κλείστρο, στη θαλάμη υπήρχε φυσίγγιο semi magnum Νo4..!!!
Μάλλον μια ανώτερη δύναμη με ήθελε ακόμη εδώ..
Δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο, τη συνέχεια τη φαντάζεστε νομίζω...

⚠️Τα άδεια όπλα ΔΕΝ σκοτώνουν - όπως συνηθίζουμε να λέμε στη κυνηγετική μας οικογένεια - η κακή χρήση αυτών σκοτώνει..
 
Η "δικαιολογία" του ιδιοκτήτη ήταν ότι το είχε δανείσει σε κάποιον άλλον, ο οποίος έφταιγε για ό,τι έγινε στη συνέχεια..
Δεν βρήκε τίποτα άλλο να μας πει???
Και έτσι να εγινε, ήταν υποχρεωμένος να το ελέγξει αμέσως μόλις του το έδωσε......

Αυτό είναι από το fb?
 
Δεν βρήκε τίποτα άλλο να μας πει???
Και έτσι να εγινε, ήταν υποχρεωμένος να το ελέγξει αμέσως μόλις του το έδωσε......

Αυτό είναι από το fb?
Ναι από το fb αλλά αληθεύει το γεγονός
Μέσα στο σπίτι και το όπλο γεμάτο
Μάλλον ο τύπος έχει επηρεαστεί από την Ουκρανία
 
Ανοιγω αυτο θεμα θελοντας να συμβουλευτω τους φιλους της παρεας μας,κατα ποσο μπορω να κανω μια σωστη και ουσιωδη αποθηκευση οπλων για διαστημα δυο (2) ετων.
Αυτη τη στιγμη, τεσσερα οπλα,δυο καραμπινες και δυο δικαννα,πρεπει,για λογους δουλειας,να αποθηκευτουν και να μεινουν μακρια μου για περιπου δυο χρονια.
Σκεφτομουν να βαλω γρασσο στα μεταλλικα μερη,κερι στα ξυλινα και ballistol στα συνθετικα μερη των οπλων,να τα τυλιξω μεσα σε λαδοκολλες και να τα βαλω στη ντουλαπα.
Τι εχετε να προτεινετε εσεις?
Εχετε καμια διαφορετικη ιδεα ή σκεψη για μακρα αποθηκευση?
Δεκτες ολες οι αποψεις,γραψτε ελευθερα...
Δύο χρόνια δεν είναι πάρα πολύ. Κάνε ότι κανείς κανονικά. Αν θες κάτι παραπάνω πάρε ένα βαζακι βαζελίνη για όπλα της ballistol άπλωσε το εξωτερικά στα μεταλλικά μέρη και μετά σκούπισε το τελείως. Το φιλμ που θα μείνει είναι αρκετό. Στα ξύλα τίποτα.
 
Ανοιγω αυτο θεμα θελοντας να συμβουλευτω τους φιλους της παρεας μας,κατα ποσο μπορω να κανω μια σωστη και ουσιωδη αποθηκευση οπλων για διαστημα δυο (2) ετων.
Αυτη τη στιγμη, τεσσερα οπλα,δυο καραμπινες και δυο δικαννα,πρεπει,για λογους δουλειας,να αποθηκευτουν και να μεινουν μακρια μου για περιπου δυο χρονια.
Σκεφτομουν να βαλω γρασσο στα μεταλλικα μερη,κερι στα ξυλινα και ballistol στα συνθετικα μερη των οπλων,να τα τυλιξω μεσα σε λαδοκολλες και να τα βαλω στη ντουλαπα.
Τι εχετε να προτεινετε εσεις?
Εχετε καμια διαφορετικη ιδεα ή σκεψη για μακρα αποθηκευση?
Δεκτες ολες οι αποψεις,γραψτε ελευθερα...
Μια χαρά το έχεις σκεφτεί. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Θα σου πρότεινα μόνο να αφαιρέσεις τα κλείστρα από τις καραμπίνες και τις πάπιες από τα δίκανα και να τα αποθηκεύσεις σε άλλο σημείο που δύσκολα θα έψαχνε κάποιος. Πάντα πρέπει να υπολογίζουμε όταν λείπουμε ότι μπορεί να γίνει κλοπή στο σπίτι και το τελευταίο που θα ήθελα προσωπικά, είναι ένας ακόμα κακοποιός οπλισμένος με δική μου ευθύνη. Να είσαι καλά και σου εύχομαι να πάει καλά η δουλειά σου και να επιστρέψεις με το καλό στη βάση σου.
 
https://www.hoppes.com/work-bench-and-tools/for-the-bench/airvault-storage-bags/P2198635.html


AirVault_HVCIL_InBag2.jpg
 
Δύο χρόνια δεν είναι πάρα πολύ. Κάνε ότι κανείς κανονικά. Αν θες κάτι παραπάνω πάρε ένα βαζακι βαζελίνη για όπλα της ballistol άπλωσε το εξωτερικά στα μεταλλικά μέρη και μετά σκούπισε το τελείως. Το φιλμ που θα μείνει είναι αρκετό. Στα ξύλα τίποτα.
Βαλε και εναν αφυγραντηρα η φακελακια σιλικας
 
Θέλουν κάθε δυο μήνες το πολύ έλεγχο , αν θες να ξενοιασεις βάζεις κάτι τέτοιο :

View attachment 70339
Δεν ξερω αν πουλανε εδω τετοιο εργαλειο εδω Ομως χρειαζετε και ρευμα .Τα φακελακια σιλικας που εχω δοκιμασει μεγαλα 10χ10 κανουν δουλεια για ενα χρονο .Τα εχω τεσταρει .Οταν αχιζουν και μαυριζουν σημαινει οτι ληγουν
 
Δεν ξερω αν πουλανε εδω τετοιο εργαλειο εδω Ομως χρειαζετε και ρευμα .Τα φακελακια σιλικας που εχω δοκιμασει μεγαλα 10χ10 κανουν δουλεια για ενα χρονο .Τα εχω τεσταρει .Οταν αχιζουν και μαυριζουν σημαινει οτι ληγουν
Υποτίθεται το κιβώτιο ασφαλείας με τα όπλα μας το έχουμε σε κάποιο χώρο του σπιτιού.
 
Εαν υπαρχει υγρασια στο χωρο ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα αλλα και παλι υπερχει λυση.
Μπορεις να αφαιρεσεις τα ξυλινα μερη και να τα αποθυκευσεις χωρια απο τα μεταλικα.....ετσι θα ειναι και ποιο ασφαλες.
Μπορεις τα μεταλικα να τα ψεκασεις με λαδι η γρασσο και να παρεις σακουλες που βαζουν τα χαλια και να τις κοψεις στο μεγεθος που θελεις...βαλε διπλη γιατι ειναι πολυ ψιλες...
Ετσι απομονωνεις 100% την υγρασια.....το ιδιο μπορεις να κανεις και με τα ξυλα αλλα με λινελαιο ....
Τα οπλα με πλαστικα μερη δεν χρειαζεται να τα λυσεις.....λαδακι σε σπευ και σακουλιτσες για να σου βγει και φθηνα.
 
Back
Top